Czego szukasz

Mama inwestuje, czyli jak wybrać dom maklerski?

Czy wiesz, że całkiem sporo kobiet, w tym także mam, zadaje sobie takie pytanie! I odpowiedź wcale nie jest taka łatwa, bo pytanie o czynniki, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze domu maklerskiego, zadają sobie wszyscy początkujący inwestorzy. Z uwagi na działanie na rynku wielu takich podmiotów podjęcie decyzji nie jest łatwe. Jeśli więc stoicie przed takim dylematem warto zapoznać się z tym co do powiedzenia mają eksperci!

Każdy dom maklerski oferuje trochę inne warunki współpracy. Z tego względu przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z jednym podmiotem, inwestor powinien dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami. Szczególną uwagę należy zwrócić na prowizję pobieraną przez dom maklerski, opłaty za prowadzenie rachunku oraz dostępność i pomoc pracowników. Sprawdzenie ofert pod kątem tych czynników powinno pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Dom maklerski i prowizje

Pierwszym elementem, na jaki inwestor powinien zwrócić uwagę, jest prowizja pobierana przez dom maklerski. Kiedy jest ona szczególnie istotna? Wówczas, gdy inwestor jest aktywny i przeprowadza np. kilkanaście transakcji w miesiącu. Ponieważ pracownicy domu maklerskiego będą naliczać opłatę za każde zlecenie giełdowe, wysokość prowizji może być spora.

Przy porównywaniu prowizji poszczególnych domów maklerskich dobrze wziąć pod uwagę również tzw. progi kwotowe. Informacja o nich jest szczególnie ważna dla mniejszych inwestorów, którzy – przynajmniej początkowo – będą obracać małymi kwotami. W przypadku dużych podmiotów inwestujących spore środki finansowe informacja ta nie ma większego znaczenia.

Opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego

Większość domów maklerskich nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, ale od tej zasady są wyjątki. Osoby zainteresowane powinny sprawdzić, czy mogą liczyć na prowadzenie rachunku bez opłat i jednocześnie zwrócić uwagę na to, czy dom maklerski nie wymaga uiszczenia opłat za udostępniane narzędzia czy informacje.

Dostęp do aktualnych danych czy narzędzia pozwalające prognozować kursy walut są cenne. Gdy jednak należy za nie zapłacić, warto sprawdzić, czy oferta będzie opłacalna. Koszty dodatkowych usług są zróżnicowane. Decydując się na zawarcie umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego z dodatkowymi, płatnymi usługami, warto sprawdzić, czy możliwe jest skorzystanie z darmowego okresu próbnego. Dzięki takiemu można przetestować udostępniane narzędzia i zdecydować, czy rzeczywiście się one przydadzą.

Co z obsługą?

Nie dla każdego inwestora ten punkt musi być ważny, ale warto pamiętać, że niekompetentna obsługa może być problemem wówczas, gdy doszło np. do awarii technicznej. W takiej sytuacji sprawna i szybka pomoc pracowników domu maklerskiego bardzo się przyda.

Powodzenia!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie