ZAINSPIRUJ SIĘ
Mam Dziecko – Pracuję! Podsumowanie projektu
- Milena Nadolna-Dróżdż
- 28 października 2014
- 4 MIN. CZYTANIA
Przez 2 lata w Wielkopolsce trwał projekt „Mam Dziecko – Pracuję”, w czasie którego najpierw testowano, a później wdrażano model współpracy międzysektorowej wspierający godzenie życia zawodowego i prywatnego. W miniony piątek, 24 października w Poznaniu, odbyła się Gala wieńcząca projekt „Mam Dziecko – Pracuję”. A relacja z tego wydarzenia już u nas! Zapraszamy!
Było niezwykle uroczyście: wieczorowe suknie, gra świateł i pięknie nakryte stoły, również dla dzieci, których na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć. Bo to właściwie dzięki nim i dla ich rodziców powstał projekt „Mam Dziecko – Pracuję”.
Wielkopolska poligonem doświadczalnym
Przez dwa lata w Wielkopolsce testowano i wdrażano model współpracy międzysektorowej wspierający godzenie życia zawodowego i prywatnego opartego o ideę flexicurity. Wszystkie subregiony tego województwa stały się poligonem doświadczalnym, na którym najpierw ćwiczono z rodzicami na warsztatach, a później odbywały się spotkania przedstawicieli 3 sektorów (jednostek samorządu, biznesu oraz organizacji pozarządowych). Projekt był swoistym ukłonem w stronę rodziny, zadbaniem o przyszłą demografię i przyszłe rodziny w Polsce.
List od Pani Sekretarz Stanu
Prowadząca galę, pani Katarzyna Karpa-Świderek, na co dzień prezenterka TVN, odczytała list od Pani Ireny Wóycickiej, Sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta. W swym liście Pani Sekretarz podkreśliła niebywały wkład projektu w podnoszenie świadomości zarówno wśród pracodawców jak i pracowników oraz oswajanie ich z ideą flexicurity.
Animatorzy WORK-LIFE BALANCE
Następnie wyróżniono pierwszych w Polsce Certyfikowanych Animatorów Work-Life Balance: Sabinę Jasińską (Wronki), Annę Sobol (Szamotuły), Julię Myglias-Dera (Pleszew), Ewelinę Grygiel (Pleszew), Justyę Karalus (Mosina), Milenę Nadolną-Dróżdż (Leszno), Aleksandrę Mazurek (Komorniki). Wręczono także zaświadczenia i podziękowania dla kadry merytorycznej projektu, ekspertów, specjalistów, doradców, trenerów i konsultantów. Odbyła się projekcja filmu z fazy testowania w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu, który opowiadał o inicjatywach oddolnych realizowanych przez grupy rodziców przy wsparciu animatorów w każdej ze społeczności. Film pokazał jak wiele się zmieniło w trakcie realizacji projektu, jakie wprowadzono rozwiązania dla godzenia życia zawodowego z prywatnym, promował miejsca przyjazne rodzicom z małymi dziećmi. Przez film przebijała siła sprawcza inicjatyw oddolnych rodziców, którzy wiedzą w jaki sposób usprawnić politykę społeczną prowadzoną przez państwo na rzecz rodzin.
Zaangażowanie ojców i dzieci
Innowacyjne w projekcie było zaangażowanie ojców w warsztaty o tematyce WLB, a poprzez to starano się łamać silnie zakorzeniony w naszym społeczeństwie stereotyp, jakoby mama miała być zawsze tą, która poświęca się i rezygnuje z pracy na rzecz wychowywania dzieci. Poza tym w czasie trwania warsztatów dla rodziców oraz przy niemal każdym spotkaniu, w które byliby zaangażowani rodzice z małymi dziećmi, była dla maluchów zapewniona profesjonalna opieka (w czasie gali także).
Z rąk Aleksandry Kowalskiej, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu grupka dzieci – wolontariuszy odebrała dyplomy dla doradców ds. kącików dziecięcych. W 2013 roku grupki dzieciaków wraz z opiekunami napadały na instytucje publiczne w Poznaniu wołając „To jest napad!” i ukazywały jak ważne jest zorganizowanie przestrzeni dla dzieci, by ich rodzice mogli spokojnie załatwić swoje sprawy.
Nie zabrakło na deser artystycznego akcentu. Gościem specjalnym gali była Monika Urlik, finalistka „The Voice of Poland”, która występowała w programie będąc w zaawansowanej ciąży.
Co dalej?
Na koniec zapytałam Iwonę Janicką, matkę biologiczną projektu „Mam Dziecko – Pracuję”, o plany na przyszłość. „Chcemy kontynuować swoje działania w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym opartego o ideę flexicurity, ale w innym wymiarze. Nasz projekt już odbił się echem w programowaniu na lata 2014-2020, widać więcej aspektów WLB. Będziemy zatem kontynuować prace oddolne, pobudzać społeczności lokalne na zasadzie rozdawania mini grantów czy superwizji. Zgłaszają się do nas inne gminy, które chciałyby być objęte naszymi działaniami. Mamy apetyt na wiecej.” – powiedziała Dyrektor Fundacji Aktywności Lokalnej i kierownik projektu.
Zdjęcia: nadesłane przez autorkę