Czego szukasz

Macierzyński i co dalej? 3 sposoby jak podjąć dobrą decyzję

Urlop macierzyński to całkiem długa przerwa w życiu zawodowym. Życie wywraca się do góry nogami i często w głowie pojawiają się pytania dotyczące powrotu do pracy: Wracać, czy iść na wychowawczy? Zostać w dotychczasowej firmie, czy szukać nowej? Na etacie, czy własny biznes? Nie jest łatwo podjąć decyzję, ale istnieją sposoby, które mogą ci w tym pomóc.

mama z dzieckiem idą w stronę morza

1. Myśl, pisz, analizuj

Zapisuj wszystkie swoje pomysły. Pisanie pozwala uporządkować natłok myśli, wracać do notatek w dowolnej chwili, patrzeć na nie z różnych perspektyw. Ważne, abyś poznała swoje własne predyspozycje, umiejętności i zanalizowała je pod kątem przyszłej kariery zawodowej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zajrzyj do książek, które w tym pomogą. Polecam „Jakiego koloru jest twój spadochron?” Richarda N. Bollesa. Poza radami dotyczącymi poszukiwania pracy, pisania CV i zachowania podczas rozmów kwalifikacyjnych, znajduje się tam część poświęcona odnalezieniu swojego powołania. Duża ilość ćwiczeń krok po kroku pomaga odkryć swój potencjał i oczekiwania związane z wymarzonym zawodem.

2. Szukaj inspirujących przykładów

Wiele kobiet stało kiedyś przed tym samym wyzwaniem, co ty teraz. Co zrobiły? Co pomogło im w podjęciu decyzji? Jakie trudności napotkały na swojej drodze? Zapytaj. Tylko nie mów, że żadnej nie znasz, a nawet jeśli tak jest, to zawsze możesz poszukać pracujących mam wśród znajomych, na grupach Facebooka, stronach www, portalach dla rodziców lub na wydarzeniach organizowanych dla przedsiębiorczych mam.

Nie ograniczaj się tylko do internetu. Najlepiej porozmawiać osobiście lub telefonicznie. Kobiety chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi kobietami. Wierz mi. Sama zastanawiając się nad wyborem specjalizacji coachingu, zadzwoniłam do nieznanej mi osoby tylko dlatego, że robiła właśnie to, co sobie wymarzyłam. Bardzo miło nam się rozmawiało, zweryfikowałam moje wyobrażenia o tej pracy, zadałam mnóstwo pytań i na wszystkie dostałam odpowiedzi.

3. Znajdź coacha

Coach to ktoś, kto cię poprowadzi. Nie będzie dawać dobrych rad, ale zada ci dużo pytań, ćwiczeń po to, żebyś sama znalazła to, co dla ciebie najważniejsze. Niekiedy trudno samemu przeanalizować i zdefiniować swoje cele. Wtedy właśnie przydaje się ktoś w rodzaju przewodnika. Szukaj osób, które mają potwierdzone kwalifikacje, poczytaj opinie i rekomendacje. Zazwyczaj pierwsze spotkanie jest bezpłatne, dlatego wykorzystaj je na poznanie coacha, zadanie pytań co do stylu pracy, powiedz śmiało, jakie są twoje oczekiwania. Jako mama prawdopodobnie jesteś ograniczona czasowo. Upewnij się więc przy okazji, że spotkania mogą się odbywać w dogodnych dla ciebie godzinach lub za pośrednictwem Skype.

W każdym przypadku potrzebna ci będzie wytrwałość, energia i trochę czasu na refleksję. Wiem, że czas u mam to towar deficytowy, ale jestem pewna, że jeśli wygospodarujesz choć 1-2 godziny w tygodniu i przeznaczysz je na rozwój – zaprocentuje to w przyszłości.

macierzynski_i_co_dalej_640

Grafika: Autorka

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Coach, socjolog, specjalista ds. PR, mama 2 dzieci, zafascynowana efektywnym działaniem (w tym temacie piszę bloga www.insade.pl), psychologią społeczną, możliwościami ludzkiego umysłu. Uwielbia chodzić po górach, jeździć na nartach i leniuchować w Borach Tucholskich.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie