Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Latarnia morska dla pracowników – znajdziesz ją w Avanade!

  • Dominika Cienkiewicz
  • 24 maja 2024
  • 7 MIN. CZYTANIA
Jest wiele świetnych rozwiązań, które są dostępne w organizacjach i na różnych poziomach wspierają swoich pracowników, ale to z nieukrywanym zachwytem spotykam po raz pierwszy. Rola w organizacji, nazywana przez niektórych latarnią morską, której głównym celem jest wspieranie w rozwoju, informowanie, bycie w kontakcie – Career Advisor. Opowiedzą o niej Katarzyna Dobrowolska HRBP i Martyna Wolańczuk – Consultant Talent Acquisition w Avanade.

Latarnia morska dla pracowników – znajdziesz ją w Avanade!

Dziewczyny, chciałabym dziś z Wami porozmawiać o tym, jak to jest wracać do pracy w Avanade jako świeżo upieczona mama 🙂 i co w tym procesie ma do zrobienia Career Advisor.Martyna, zacznę od Ciebie, bo Ty jakiś czas temu wróciłaś do Avanade właśnie po urlopie macierzyńskim? Pamiętasz swoje pierwsze odczucia, wyzwania?

Tak, wracałam do pracy kilka miesięcy temu z urlopu macierzyńskiego. Ta przerwa sprawiła, że czułam się niepewnie, trochę zagubiona. Największym wyzwaniem była zmiana stylu życia, jaki prowadziłam przed urlopem macierzyńskim, co wiąże się z mniejszą dostępnością do pracy po południu, częstszymi zwolnieniami L4 oraz stałym niewyspaniem, ponieważ moja córeczka jeszcze nie przesypia całych nocy. Wróciłam trochę jako inna osoba i musiałam się ponownie odnaleźć w swojej roli w pracy.

Czyli można powiedzieć tak jak znakomita większość mam, które wracają na rynek pracy po urlopach rodzicielskich?

Możliwe :). Tym bardziej bardzo doceniam to, jak proces re-onboardingu u nas w Avanade jest przeprowadzony.

Kasiu – czyli jak?

Kasia: Proces ten zaczyna się tak naprawdę jeszcze przed samym przejściem pracownika na urlop. Mamy do dyspozycji różne rodzaje komunikacji, które przygotowują pracownika, jak i jego Career Advisora do planowanej absencji. Posiadamy różne kanały dystrybucji niezbędnych informacji, tj. artykuły na sharepoincie, maile bezpośrednie, kanały Teams. Jako pracodawcy zależy nam, aby zarówno pracownik, jak i jego Career Advisor czuł się poinformowany, a zarazem zaopiekowany w każdej sytuacji. Prowadzimy zatem szkolenia z prawa pracy, które pokazują ich prawa i obowiązki. Stworzyliśmy również przewodnik dla Career Advisorów z najlepszymi praktykami i najczęściej zadawanymi pytaniami ujętymi z różnych perspektyw (przełożonego, jak i pracownika). Został również stworzony dedykowany kanał Teams dla rodziców, którzy wymieniają się swoimi doświadczeniami i w łatwy sposób komunikują się ze sobą w różnych tematach związanych z rodzicielstwem.

Kasia Dobrowolska
Kasia Dobrowolska

Brzmi jak kompleksowo zaopiekowany proces! To uchylcie rąbka tajemnicy – kim jest wspomniany Career Advisor i co to jest za rola w organizacji?

Martyna: Najkrócej rzecz ujmując – jest to osoba, która wspiera Twój rozwój w firmie, ale także pierwszy punkt kontaktu, jeśli potrzebujesz informacji lub wsparcia w Twoim codziennym życiu w organizacji Avanade.

Kasia: Rozwijając 🙂 – Career Advisor (CA) to jak sama nazwa wskazuje taki doradca zawodowy. Ja lubię go określać jako taką „latarnię morską” w świecie Avanade. To punkt kontaktowy, łączący kropki i zapewniający ciągłość kariery w Avanade. Twój CA to osoba, która może mieć podobną rolę co pracownik, i która zapewnia wsparcie na podstawie doświadczenia i wiedzy biznesowej. Oczywiście każdy z nas jest odpowiedzialny za swój rozwój, ale CA jest po to, aby sprawić, że poczujesz się zainspirowany, pewny siebie i otoczony opieką.

OK, chodźmy krok dalej i powiedzcie – jaką rolę CA odgrywa w procesie re-onbaordingu?

Kasia: Przede wszystkim jest w stałym kontakcie z zespołem HR i czuwa nad tym, aby wszystko było odpowiednio przygotowane na powrót pracownika/pracowniczki. Z kilkuletnich obserwacji, mogę stwierdzić, iż CA to osoba, która buduje fajne relacje z pracownikiem, więc zależy jej/jemu, aby po dłuższej nieobecności powrót Advisee nie powodował stresu. Dlatego też współpracuje z różnymi teamami, sprawdzając chociażby projekt, do którego wraca czy też weryfikuje konieczność przeprowadzenia sesji onboardingowych. Posiada również odpowiednią wiedzę, która pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby takiego pracownika.

Martyna – a z Twojej perspektywy?

Z mojej perspektywy jest to osoba, od której zaczyna się re-onboarding, i która pozostaje moim głównym punktem kontaktu i trochę też doradcą podczas nieobecności. Ta osoba też mnie wita po powrocie i wprowadza w zmiany, które się wydarzyły, kiedy mnie nie było.

Martyna Wolańczuk
Martyna Wolańczuk

Powiedz też proszę, co było najbardziej pomocne, wspierające w procesie re-onboardingu szczególnie ze strony pracodawcy?

Było tutaj kilka takich rzeczy. Zaczynając od off-boardingu – bardzo pomocna była właśnie moja Career Advisorka, więc podzielenie się informacją o ciąży było bardzo radosne i dobrze przyjęte. Dostałam od niej dużo wsparcia oraz od zespołu HR – dziewczyny wytłumaczyły mi co i jak, podały linki do dostępnych już informacji w naszej firmie, jakie mam prawa i jak się mogę przygotować do odejścia na zwolnienie.

Podczas bycia na zwolnieniu, a potem urlopie macierzyńskim miałam cały czas dostęp do komunikacji z zespołem oraz firmą, byłam informowana o wszystkim oraz zapraszana na wydarzenia firmowe. To było dla mnie bardzo ważne, że nie zostałam „wykluczona”, tylko mogłam mieć stały kontakt z moimi przełożonymi oraz kolegami, a także pytać o wszystko, czego nie byłam pewna. Przed powrotem dostałam też komplet informacji, co i jak. Sprawiło to, że cały czas miałam poczucie bezpieczeństwa.

To ważne co mówisz. Kasiu, z punktu widzenia właśnie pracodawcy: dlaczego warto odpowiedzieć na tę potrzebę pracownika czy pracowniczki i zadbać o dobrze skrojony proces re-onboardingu? Co on daje organizacji?

Avanade jako pracodawca chce, aby wszyscy pracownicy czuli się zaopiekowani pod każdym aspektem. Tak samo jest i w tym przypadku. Dzięki temu pracownik w szybszy i łatwiejszy sposób powraca do swoich codziennych obowiązków sprzed absencji. Nie czuje się odseparowany, poznaje otoczenie, które w trakcie nieobecności mogło się zmienić (nowe koleżanki i koledzy) łatwiej przechodzi przez zmiany organizacyjne, które w tym czasie miały miejsce.

Zwłaszcza że przecież w życiu takiej pracowniczki też wiele się zmieniło! Zgodzimy się, że macierzyństwo przynosi ważną i dużą zmianę na poziomie personalnym i to często już na etapie informacji o ciąży.

Martyna: Dlatego właśnie u nas re-onboarding zaczyna się off-boardingiem.

Opowiesz o tym dwa słowa? Co dał Ci ten element procesu – off-boarding – później w kontekście powrotu?

Dał mi wspomniane poczucie bezpieczeństwa. Wiem, że czasem ogłoszenie wiadomości o ciąży i pójściu na dłuższe zwolnienie może być stresujące. Dla mnie nie był, dzięki wsparciu mojej Career Advisorki oraz świadomości, że mogę jej lub zespołowi HR zadać każde nurtujące mnie pytanie i dostanę odpowiedź.

Dodam, że bardzo ważne było dla mnie też to, że zostałam zapytana o moje komentarze po re-onboardingu oraz wysłuchana m.in. przez Kasię z HR, która włączyła niektóre z nich do instrukcji dla rodziców oraz dała od razu odpowiedzi na pozostałą ich część.

Czyli żywa kultura feedbacku? Czy to też wspiera kobiety powracające po urlopach macierzyńskich do Avanade?

Kasia: Jestem w Avanade 8 lat i od zawsze rzeczywiście panuje u nas kultura feedbacku, więc słuchamy naszych pracowników i dostosowujemy procesy tak, aby były klarowne i proste.

Szczególnie w kontekście wracających mam – stawiamy na komunikację, poczucie bezpieczeństwa i dobrą organizację, która sprawi, iż avanadowe Mamy będą zaopiekowane od samego początku, aby potem wracały do nas z uśmiechem na buzi.

I to bardzo cenię u Was, że czekacie na swoje pracowniczki i Wasz proces re-onboardingowy wraz z rolą Career Advisora jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję za rozmowę.

Chcesz poznać firmę bliżej? Wejdź na profil Avanade w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Logotyp Avanade

Zobacz więcej

artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
  • Dominika Cienkiewicz
  • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
  • Dominika Cienkiewicz
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
  • Dominika Cienkiewicz
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
Nowa era benefitów
  • Dominika Cienkiewicz
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
future_skills_academy_800.jpg
  • Dominika Cienkiewicz
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content