Czego szukasz

Kursy, mentoring i fundusze – czyli wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet na miarę XXI wieku

Badania Banku Światowego i innych instytucji pokazują, że inwestowanie w kobiety po prostu się opłaca! Dlatego, takie inicjatywy jak program Goldman Sachs 10.000 Women, mają szansę być ważnym narzędziem poprawy sytuacji gospodarczej w dobie kryzysu i przeciwdziałania nierównościom. O bezpłatnym kursie edukacji biznesowej dla kobiet rozmawiamy z Charlotte Keenan z Goldman Sachs. Dowiedz się dlaczego warto skorzystać!

Charlotte Keenan - head of the Office of Corporate Engagement's international

Charlotte, gdybyś miała powiedzieć – jednym zdaniem, dlaczego warto skorzystać z kursu biznesowego 10.000 Women?

Trudno jest podsumować program Goldman Sachs 10.000 Women jednym zdaniem! Głównym jego celem jest zachęcenie ambitnych kobiet, liderek biznesu do pracy nad swoim biznesem, tak, by mogły one naprawdę rozwinąć swoją firmę, przenieść ją na wyższy poziom. Sam kurs jest tylko początkiem wspólnej drogi z nami. Po jego ukończeniu, uczestniczki przystępują do rozbudowanej sieci podobnie myślących, ambitnych kobiet-przedsiębiorców – społeczności absolwentek 10.000 Women Alumni Community, która oferuje szerokie możliwości ciągłego doskonalenia się i nawiązywania wartościowych relacji.

Asahi Pompey, global head of Corporate Engagement and president of the Goldman Sachs Foundation oraz Charlotte Keenan, head of the Office of Corporate Engagement’s international

Opowiedz mi proszę więcej o inicjatywie Goldman Sachs – 10.000 Women. Jaki jest jej cel? Skąd pomysł, aby otworzyć kurs dla wszystkich kobiet w różnych częściach świata, które chcą podnosić swoje kompetencje biznesowe. Skąd wzięła się nazwa programu i dlaczego jest to 10.000 Women?

Goldman Sachs 10.000 Women to globalna inicjatywa, która wspiera rozwój gospodarczy poprzez udostępnianie przedsiębiorczym kobietom na całym świecie, możliwości najwyższej jakości edukacji biznesowej i menedżerskiej, z perspektywą wzięcia udziału w mentoringu oraz tworzenia sieci kontaktów. Daje również dostęp do kapitału.

Program wynika z naszego przekonania, że rozwijanie talentów przedsiębiorczych i menedżerskich wśród kobiet, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się i wschodzących, jest jednym z najważniejszych czynników zmniejszających istniejące nierówności. To również skuteczny sposób na zapewnienie bardziej zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

Program został uruchomiony w 2008 r., a skłoniła nas do tego analiza wyników badań: Womenomics i Women Hold Up Half the Sky oraz dane Banku Światowego i innych instytucji. Pokazały one, że inwestowanie w kobiety, może mieć znaczący wpływ na wzrost PKB. Nazwa 10.000 Women mówi o naszym pierwotnym założeniu. Kiedy w 2008 r. uruchamialiśmy program, chcieliśmy dotrzeć właśnie do takiej liczby kobiet zajmujących się biznesem i wesprzeć ich rozwój oferując najwyższej klasy kurs edukacji biznesowej.

Po osiągnięciu tego celu, kilka lat temu, wsłuchałyśmy się w głos pierwszych absolwentek i uświadomiliśmy sobie, że zorientowane na rozwój bizneswomen potrzebują także większego dostępu do finansowania zewnętrznego. W 2014 r. nawiązaliśmy współpracę z Międzynarodową Korporacją Finansową (IFC) w celu stworzenia Instrumentu Wspierania Przedsiębiorczości Kobiet (Women Entrepreneurs Opportunity Facility – WEOF). Jest to pierwszy w historii światowy instrument finansowy przeznaczony wyłącznie dla kobiet. W 2018 r. w pełni zinformatyzowaliśmy program nauczania i uruchomiliśmy go online, aby jeszcze bardziej zdemokratyzować dostęp do niego. Wreszcie, w związku z pandemią COVID-19, zdecydowaliśmy się globalne i bezpłatnie udostępnić kurs w sieci każdej przedsiębiorczej kobiecie, mogącej na nim skorzystać.

Wszystkie te inicjatywy robią wrażenie! To powiedz proszę, czego można się nauczyć i jakie obszary tematyczne są zawarte w kursie? I kim są jego autorzy?

Program 10.000 Women jest w rzeczywistości zbiorem 10 odrębnych kursów online, z których każdy koncentruje się na wybranym, kluczowym obszarze biznesu. Program nauczania został napisany przez czołowych ekspertów akademickich w dziedzinie przedsiębiorczości. Swoim zakresem obejmuje on wszystkie elementy potrzebne do rozwijania umiejętności biznesowych i bycia lepszym liderem, niezależnie od branży, w której się pracuje. Jest więc tutaj wszystko – od pozyskiwania finansowania po sprzedaż, marketing czy zarządzanie. Kurs jest bardzo interaktywny i praktyczny. Składa się z wielu komponentów, takich jak ćwiczenie negocjacji, uczenie się, jak przygotować wniosek o dofinansowanie, mapowanie konkurentów i identyfikowanie własnych przewag konkurencyjnych.

Ile potrzeba czasu na każdy z kursów? I ile zajmuje średnio przejście przez wszystkie 10 modułów?

Kursy mogą być realizowane pojedynczo, w kombinacji lub w pełnym pakiecie – chodzi o to, że można dostosować swoją ścieżkę edukacyjną do konkretnych potrzeb swojej firmy. Każdy kurs trwa w sumie około czterech godzin – choć nie musi być ukończony za jednym razem. Nie mają one limitu czasowego, a terminy mogą być elastyczne i dostosowane do nieoczekiwanych zmian w kalendarzu. Kursy są w pełni wirtualne, ale zawierają w sobie interaktywne zadania i praktyczne ćwiczenia. Każda z pań, która zdecyduje się zaliczyć wszystkie 10 modułów, ma również możliwość opracowania indywidualnego biznesplanu rozwoju własnej firmy. Można traktować go jako „mapę drogową” (road map po angielsku), którą można od razu zacząć wdrażać w swojej organizacji.

Charlotte Keenan

Ale 10.000 Women to nie tylko kurs, prawda? To także network kobiecy, mentoring. Jak działa w praktyce? I co daje taka współpraca międzynarodowa między kobietami?

Rzeczywiście. Jak wspomniałam na początku, sam kurs to nie wszystko. Po ukończeniu wszystkich 10 modułów, uczestniczki dołączają do społeczności dynamicznych, innowacyjnych i przedsiębiorczych kobiet z całego świata. Nieprzerwanie przez ponad dekadę wspieramy tę społeczność.

Będąc absolwentką 10.000 Women zyskuje się możliwość dalszego rozwoju prowadzonego biznesu. Oznacza to również dostęp do kolejnych materiałów szkoleniowych, które pomogą w byciu lepszą liderką. Weźmy jako przykład ostatnie sześć miesięcy. Przez cały czas trwania pandemii mieliśmy stały kontakt z globalną społecznością absolwentek, dzieląc się fachową wiedzą i treściami od Goldman Sachs oraz naszych partnerów akademickich. Dzięki temu wspólnie szybko zgromadziliśmy bogaty zasób wiedzy, porad i informacji związanych z radzeniem sobie i potrzebami firm w panujących obecnie warunkach. Można tu wymienić tematyczne webinary dotyczące aktualnych wyzwań, jak np. budować obecność w sieci i skutecznie zarządzać organizacją w czasach kryzysu.

Na całym świecie zapewniliśmy setkom liderek małych firm możliwość indywidualnego coachingu, kontaktując je z pracownikami Goldman Sachs, którzy posiadają odpowiednie umiejętności i wiedzę pozwalającą pomóc firmom w sprostaniu wyjątkowym wyzwaniom, przed którymi stoją.

Oprócz wsparcia uzyskiwanego w związku z obecnym kryzysem, absolwentki mają dostęp do rozmaitych zasobów i wydarzeń, które pozwolą im rozwijać prowadzony biznes. Są to m.in. eventy networkingowe, dodatkowe szkolenia, webinary prowadzone na żywo przez ekspertów, newslettery oraz nowości od zespołu 10.000 Women. Absolwentki programu uczestniczyły również w organizowanych na całym świecie przez Goldman Sachs wydarzeniach i miały możliwość nawiązania kontaktu z innymi liderkami biznesu. Istnieją również możliwości zaangażowania się w coaching i programy szkoleniowe, w tym coroczne Growth Fellowship – prestiżowy tygodniowy program stypendialny mający na celu wspieranie dalszego rozwoju biznesu i pomoc w podnoszeniu swoich umiejętności biznesowych.

Zapytam w imieniu wielu kobiet w Polsce, które bywa, że dobrze mówią po angielsku, ale obawiają się kursów czy szkoleń w tym języku, boją że nie podołają, że nie będą rozumieć przerabianego materiału. Czy kurs jest bardzo trudny? Widziałam uczestniczki z całego świata, więc może nie aż tak ciężko?

Jest dokładnie tak jak mówisz – nie powinno to być zbyt skomplikowane dla uczestniczek, dla których angielski nie jest językiem ojczystym. Kiedy tworzyliśmy kurs, chcieliśmy aby był on jak najbardziej przystępny dla takich osób. Ten cel był zawsze na pierwszym miejscu podczas tworzenia materiałów szkoleniowych. Dlatego zachęcam każdą kobietę, która sprawnie posługuje się angielskim, czy to w Polsce, czy poza nią, aby spróbowała swoich sił zapisując się na kurs.

Asahi Pompey, global head of Corporate Engagement and president of the Goldman Sachs Foundation oraz Charlotte Keenan, head of the Office of Corporate Engagement’s international

W jakich krajach program jest dostępny?

Mając świadomość z jakimi problemami w związku z trwającym kryzysem muszą mierzyć się obecnie przedsiębiorcy na całym świecie, chcieliśmy im pomóc. Zdecydowaliśmy się więc udostępnić kursy w ramach 10.000 Women każdej przedsiębiorczej kobiecie za darmo. Ponieważ kryzys jest globalny, nasza oferta również taka jest.

Chciałabym również dodać, że 10.000 Women jest w pełni elastycznym programem edukacyjnym online – uczestniczki mogą wybierać obszary, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom biznesowym. Mogą również przerabiać poszczególne kursy we własnym tempie. W ten sposób kursy są bardziej przystępne, nie ma żadnych barier czy ograniczeń dla uczestniczek, które muszą ze sobą godzić wiele różnych priorytetów, czy to osobistych, czy zawodowych. Wiemy, że przedsiębiorcy na całym świecie borykają się w tej chwili z różnymi trudnościami – kurs ma na celu pomóc każdej kobiecie prowadzącej biznes, również w Polsce.

Na koniec, czy jest jeszcze coś, jakieś przesłanie, którym chciałabyś się podzielić?

Zdecydowanie. W 2008 roku świat stanął w obliczu ogromnego kryzysu finansowego, który spowodował poważne problemy gospodarcze i społeczne. To, co jest wyjątkowe w obecnym kryzysie, to fakt, że w zasadniczy sposób wpłynął on na sposób naszego codziennego funkcjonowania. W dłuższej perspektywie przecież powszechnie oczekuje się, że praca zdalna i telepraca staną się dominującym modelem życia zawodowego.

Warto dodać, że w przypadku obu kryzysów, małe przedsiębiorstwa na całym świecie były wśród tych, którzy ucierpieli najbardziej. Potrzebują one wszelkiego możliwego wsparcia. W tym kontekście możliwość kształcenia online i dostęp do zasobów są dla przedsiębiorców ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. I nasza odpowiedzią na te potrzeby było właśnie udostępnienie kursów 10.000 Women wszystkim przedsiębiorcom.

Bardzo dziękuję za rozmowę! I zapraszam wszystkie kobiety do skorzystania z programu: www.coursera.org/launch/10000women

Bohaterką wywiadu jest: Charlotte Keenan, head of the Office of Corporate Engagement’s international, Goldman Sachs

Zdjęcia: własność Goldman Sachs

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie