ZAINSPIRUJ SIĘ
Kto to jest technical writer – czym się zajmuje i jak nim zostać?
- Joanna Gotfryd
- 17 października 2018
- 5 MIN. CZYTANIA
Rozmawiam z Dariuszem Drezno, pomysłodawcą i współzałożycielem portalu techwriter.pl. Darek ma kilkanaście lat doświadczenia w zarządzaniu zespołami dokumentacji technicznej, szkoleń oraz testów. Pracował w Comarchu, Nokii, Motoroli, Apriso, Sabre, aktualnie prowadzi własną firmę. Cierpi na „ADHD” – przedsiębiorca, trener, konsultant, menadżer, mentor, wykładowca, tester, redaktor, członek rady ITCQF… Jedna branża to dla niego za mało, dlatego poza komunikacją techniczną zajmuje się zapewnianiem jakości oprogramowania. Prywatnie jest mężem i tatą.
Darku, o zawodzie technical writera usłyszałam pierwszy raz kilka miesięcy temu. Kim jest technical writer i czym się zajmuje?
W największym skrócie – technical writer to osoba, która tłumaczy zagadnienia związane z szeroko pojętą technologią na język zrozumiały dla końcowego użytkownika. Technical writerzy tworzą i dostarczają techniczne treści w formie dokumentów, plików, stron internetowych, infografik, diagramów, itp.
Efektem ich pracy może być zarówno instrukcja obsługi sprzętu AGD jak i wyspecjalizowanej maszyny, a w dzisiejszym świecie bardzo często dokument opisujący jak korzystać z oprogramowania – mówimy tu m.in. o instrukcjach użytkownika, instrukcjach instalacji, pomocy kontekstowej, procedurach wewnętrznych, dokumentacji dla programistów i testerów czy materiałach szkoleniowych.
Z kim pracuje na co dzień techwriter?
Na co dzień technical writer pracuje z ekspertami technicznymi, „wyciąga” z nich wiedzę i zapisuje ją w formie przystępnej dla odbiorców swoich treści. Często jest członkiem zespołu złożonego z programistów, testerów i analityków, którego celem jest dostarczyć produkt na rynek.
Dokumentacja jest nieodłączną częścią większości urządzeń czy programów, których używamy na co dzień – tworzy ją właśnie technical writer. Wykorzystuje przy tym często wyspecjalizowane narzędzia.
Jakie cechy i predyspozycje powinien mieć dobry techwriter?
Jak sama nazwa zawodu wskazuje przydają się przede wszystkim dwie rzeczy – umiejętność komunikacji oraz rozumienia szeroko pojętej technologii.
Komunikacja jest kluczem, ponieważ w swojej pracy techwriterzy muszą efektywnie komunikować się z ekspertami technicznymi – np. programistami, technologami, projektantami – używając ich języka, terminologii i stylu. Muszą zrozumieć do czego służy i jak działa często bardzo skomplikowany system. To nie jest proste, a kiedy się uda to i tak jesteśmy dopiero w połowie drogi do sukcesu.
W drugim kroku trzeba wejść „w buty” końcowego użytkownika, który wcale nie musi być osobą „techniczną” i przekazać zdobytą wiedzę w przystępny i atrakcyjny sposób.
Trochę tak, jak mama lub tata tłumaczy dziecku zawiłości otaczającego świata i działanie różnych urządzeń :). Konieczna jest również bardzo dobra znajomość języków obcych – najczęściej angielskiego, bo to jest standardowy język technologii.
Podczas naszej pierwszej rozmowy wspomniałeś, że to dobry zawód dla osób „humanistycznych”, które chcą się przebranżowić. Dlaczego?
Techwriter w swojej pracy operuje słowem, bardzo blisko współpracuje z ludźmi, tłumaczy często w dwóch kierunkach (z języka technicznego na potoczny i np. z polskiego na angielski). Dobry technical writer lubi pisać. Wydaje mi się, że sporo osób po studiach np. językowych posiada takie cechy.
Z drugiej strony, na rynku wciąż brakuje ludzi tej profesji, brak na rynku studiów przygotowujących kompleksowo do tego zawodu, a doświadczenie zdobywa się zazwyczaj w pracy lub w trakcie stażu.
Wciąż ogromna większość techwriterów trafia do zawodu przypadkowo.
Aktualnie jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób przeskoczenia do świata IT z innej branży.
Większość firm oczekuje od kandydatek bardzo dobrych umiejętności komunikacyjnych, a od strony technicznej – często wystarcza chęć nauki i odrobina odwagi.
Jak można zdobyć wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu techwritera (oprócz nauki zawodu w trakcie pracy)?
Aktualnie najskuteczniejszą metodą jest po prostu aplikowanie na otwarte pozycje lub praktyki. Od kilku lat staramy się edukować techwriterów i kandydatów do zawodu – nasza strona techwriter.pl to w tej chwili całkiem spore kompendium wiedzy i baza ofert pracy.
Można tam znaleźć przykłady z codziennej pracy, typy dokumentów które tworzymy, opis wykorzystywanych narzędzi, wywiady z techwriterami z różnych firm i wiele innych przydatnych informacji, w tym o studiach podyplomowych i kursach.
Kursem przygotowującym do zawodu techwritera i kończącym się certyfikatem jest ITCQF – w jego ramach można poznać absolutne podstawy naszej profesji. Pytanie o ten certyfikat pojawia się również w niektórych ogłoszeniach rekrutacyjnych.
Czy osoby bez doświadczenia też mają szansę i od czego powinny zacząć szukanie pracy w tym zawodzie?
Jak najbardziej! Tak jak wspominałem na rynku brakuje techwriterów i firmy często decydują się na zatrudnienie kogoś i edukowanie go we własnym zakresie. Na pewno warto poświęcić trochę czasu i poczytać dostępne w sieci artykuły. Szkolenia porządkują wiedzę i opierają się na praktycznych przykładach – na pewno pomogą, szczególnie jeśli są prowadzone przez praktyków.
Warto zapoznać się z kilkoma ofertami pracy, sprawdzić wymagania, zaaplikować. Pamiętajcie jednak, że w tym wypadku wszelkie błędy w CV mogą mieć ogromne znaczenie. Od kandydata na technical writera oczekuje się przede wszystkim bezbłędnych, przejrzystych i estetycznych dokumentów!
Dziękuję za rozmowę.
Zainteresował Cię zawód technical writera? Na kursy profesjonalnej komunikacji technicznej ICTQF możesz dostać 5% zniżki, podając hasło mamo pracuj!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – weź udział w naszym webinarze z Darkiem Drezno – już 23.10.2018. Poznaj tajniki zawodu technical writera i dowiedz się jak nim zostać.
Tak, chcę zapisać się na webinar!
Rozmawiała: Joanna Gotfryd
Zdjęcie: Storyblocks.com