Czego szukasz

Korepetycje – zajęcie dla młodej mamy

Nie ma co ukrywać, zarówno pracodawców, jak i ofert pracy ciekawych dla młodych mam, nie ma wiele. Polski rynek pracy nie jest przyjazny rodzicom. Jak temu zaradzić? Jakiej pracy szukać aby cieszyć się macierzyństwem, ale też pozostać aktywną zawodowo kobietą? W tym artykule podpowiadamy jak pracować z domu i zarabiać prowadząc korepetycje. 

 • Piotr Nowak - 22/05/2014

Praca w domu może mieć różne formy: począwszy od wykonywania usług kosmetycznych czy fryzjerskich, przez pisanie tekstów na zlecenie (copywriting), udzielanie korepetycji, i wiele innych. Udzielanie korepetycji jest ciekawą opcją, szczególnie dlatego, że stanowi pewne źródło stałych dochodów. Ponadto znalezienie uczniów jest bardzo proste dzięki serwisom jak choćby korepetycje24.com (serwis z ogłoszeniami korepetycji).

Plusy

Udzielanie korepetycji ma wiele zalet. Przede wszystkim młoda mama może zarabiać bez wychodzenia z domu. Dzięki temu może pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka. Nie musi martwić się z kim zostawi malucha, gdy będzie w pracy. Ponadto korepetycje mogą być udzielane w dowolnych godzinach i w każdy dzień tygodnia. Oznacza to, że mama może dostosować godziny korepetycji np. do godzin pracy męża czy czasu, w którym dziecko przebywa w żłobku lub przedszkolu.

Warto również podkreślić, że korepetycje są zajęciem stosunkowo dobrze płatnym. Jedna godzina indywidualnych zajęć kosztuje od 20 do nawet 60 złotych w zależności od przedmiotu oraz kwalifikacji korepetytora – niższe stawki dotyczą najczęściej studentów, a wyższe dyplomowanych nauczycieli (zwłaszcza języków obcych).

Korepetycje należą także do grupy zajęć dla każdej osoby posiadającej większą wiedzą z danej dziedziny. Uczyć można bowiem nie tylko najpopularniejszych przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, chemia czy język angielski. Z pewnością znajdziemy osoby, które będą chciały uczyć się języka hiszpańskiego czy węgierskiego lub osoby pragnące nauczyć się gry na fortepianie. Dzięki temu udzielanie korepetycji można połączyć z rozwijaniem swojej pasji. Jeśli uwielbiamy coś robić, na pewno zarazimy naszym zaangażowaniem swoich uczniów, co sprawi, że będą oni chętnie przychodzić na lekcje i zdobywać więcej wiedzy. Ponadto młode mamy, które jeszcze studiują i chcą trochę zarobić, dzięki korepetycjom mogą również powtarzać materiał, który same muszą opanować. Powoduje to, że czas na naukę i pracę może się łączyć – mogą więc poświęcać więcej czasu na opiekę nad dzieckiem.

Nieco minusów…

Udzielanie korepetycji ma jednak kilka wad. Najważniejszą z nich jest duża konkurencja, która utrudnia zdobycie uczniów. Nawet w bardzo małych miejscowościach możemy znaleźć co najmniej kilka osób, które uczą indywidualnie matematyki czy języka polskiego. Powoduje to, że nie tylko ciężko jest znaleźć uczniów na stałe, ale także nie można liczyć na dobry zarobek. Duża liczba korepetytorów wymusza bowiem obniżenie ceny za lekcję. Problematyczny może być również fakt, że nie wszyscy uczniowie chcą uczyć się w domu korepetytora. Młode mamy często muszą wtedy zrezygnować z udzielania lekcji, gdyż nie są w stanie dojeżdżać do domu ucznia ze względu na dziecko. Może się również zdarzyć, że uczeń po kilku pierwszych lekcjach zrezygnuje z ich pobierania, ponieważ stwierdzi, że woli chodzić na korepetycje do innej osoby. Nie każdy potrafi bowiem przekazać wiedzę i nawiązać dobry kontakt z uczniem. Wiele osób, pomimo że ma bardzo rozległą wiedzę z danej dziedziny, nie wie jak zainteresować nią ucznia, przez co nie wynosi on nic z korepetycji. Mamy mogą również mieć problem ze znalezieniem uczniów, gdyż mogą oni stwierdzić, że wolą uczyć się u osoby, która ma mniej zobowiązań, np. nie odwoła lekcji z powodu choroby dziecka.

Dla chcącego…

Pamiętajmy jednak, że nie istnieją zajęcia pozbawione wad. Udzielanie korepetycji nie przypadnie do gustu wszystkim młodym mamom, jednak na pewno dla wielu z nich będzie szansą na pogodzenie pracy z wychowywaniem dziecka.

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Piotr Nowak
Podyskutuj

Dlaczego warto pracować w State Street Bank? Relacja z Dnia Otwartego dla Mam w Krakowie

25 marca spotkaliśmy się na Dniu Otwartym dla Mam w krakowskiej siedzibie State Street Bank. Dowiedz się kogo do pracy szuka State Street w Krakowie i co najbardziej podobało się uczestniczkom spotkania?
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

Dlaczego warto pracować w State Street Bank?

State Street Bank to światowy lider wśród dostawców usług finansowych i jeden z największych banków powierniczych z centralą w Bostonie. Działa na 100 rynkach finansowych i zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W Polsce jest od 2007 roku, a jego biura znajdują się między innymi w Krakowie i Gdańsku.

Firma wspiera rodziców w godzeniu ról, oferując im bogaty pakiet benefitów.

Zapoznaj się z profilem State Street w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Dzień Otwarty dla Mam w Krakowie

Spotkanie w Krakowie odbyło się 25 marca 2019 r. w biurze State Street przy ul. Podgórskiej. Mamy licznie przybyły na spotkanie, nie zabrakło również dzieci.

Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

State Street Bank, czyli przyjazna firma

Dzień Otwarty dla Mam rozpoczął się od powitania uczestniczek przez Annę Germugę – Specjalistę ds. Relacji z Uczelniami.

Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się firma State Street i jaki zakres wsparcia oferuje swoim pracownikom oraz jak można dołączyć do grona pracowników State Street – prezentację prowadziła Magdalena Mardosz – Manager ds. Marketingu.

Dzień otwarty w State Street Kraków

Rozmowa panelowa i networking

Kolejnym punktem programu była rozmowa panelowa pt: „Poznaj mamy pracujące w State Street Bank”.

O swojej pracy w firmie i wsparciu, na jakie mogą liczyć od pracodawcy z Anią Łabno-Kucharską z Mamo Pracuj rozmawiały panie:

 • Renata Szostak – Dyrektor ds. Personalnych
 • Agnieszka Langer-Krol – Dyrektor ds. Wsparcia Zarządu
 • Anna Ciężadło – Starszy Menedżer Zespołu ds. Obsługi Klienta
 • Monika Lis – Trener i twórca szkoleń technicznych w firmie

Dziewczyny uczestniczące w rozmowie wspominały o różnych benefitach, które oferuje im firma a które bardzo cenią sobie jako pracujące zawodowo mamy. Są to w szczególności elastyczne godziny pracy, praca zdalna lub zatrudnienie na część etatu. Dodatkowo dofinansowanie do żłóbków i przedszkoli czy pakiet medyczny VIP z możliwością wizyt w domu oraz wsparcie innych rodziców w ramach działającego w firmie Working Parents Club, to tylko kilka przykładów z bogatej listy wsparcia.

Następnie nadeszła pora na networking – mamy chętnie pytały zatrudnione panie o możliwości pracy, o to, jak wygląda rekrutacja oraz praca na co dzień w międzynarodowej korporacji.

Zainteresowane osoby mogły również wziąć udział w krótkiej wycieczce po biurze.

State Street Kraków - Dzień otwarty dla Mam

Hit – warsztat rekrutacyjny

Ostatnim punktem programu był warsztat rekrutacyjny – czyli kilka słów o procesie rekrutacyjnym i sesja Q&A – który bardzo ciekawie poprowadziła Anna Germuga.

Praktyczne wskazówki, bardzo przydatne w procesie rekrutacji do State Street Bank bardzo spodobały się mamom. Z sali padło bardzo wiele pytań, a uczestniczące w spotkaniu mamy doceniły praktyczne porady i gotowe wskazówki.

Tutaj możesz przeczytać relację ze spotkania w Gdańsku, które odbyło się kilka dni wcześniej. >>>

Dowiedz się więcej jakie wsparcie oferuje State Street swoim pracownikom i na jakie oferty pracy w Krakowie oraz w Gdańsku możesz aplikować już teraz!

Logo firmy State Street

Zdjęcia: własność State Street Bank w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Jak prawidłowo wypełnić JEDZ?

Błąd polegający na wpisaniu w wymaganym polu numeru identyfikacji podatkowej „Numer VAT” numeru niepoprzedzonego prefiksem PL nie musi być w żaden sposób konwalidowany. Jest to brak natury formalnej. W obrocie krajowym polski wykonawca w ogóle nie ma obowiązku wskazywania prefiksu PL.
 • Zofia Kowalska - 21/06/2019

Problem

Zgodnie z instrukcją wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać NIP poprzedzony symbolem PL.

Jak prawidłowo postąpić, jeśli ofertę złożył wykonawca, który posługuje się numerem VAT i który wpisał w wyznaczonym miejscu numer identyfikacji podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

Rozwiązanie

Wykonawca w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych zgodnie z art. 25a ust. 2 Prawo zamówień publicznych jest zobowiązany złożyć oświadczenie w postaci jednolitego dokumentu. Zgodnie z formularzem stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. UE nr L 3 z 6 stycznia 2016 r.) w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wykonawcy wypełniają odpowiednio część II:

 • A (informacje ogólne),
 • B (informacje dotyczące osób reprezentujących),
 • C (informacje dotyczące podmiotów trzecich),
 • D (informacje dotyczące podwykonawców), oraz części od III do VI formularza.

W części I A (JEDZ) wykonawca jest zobowiązany uzupełnić informacje dotyczące numeru VAT. W formularzu należy wpisać „Numer VAT, jeżeli dotyczy” lub alternatywnie: „Jeżeli numer VAT nie ma zastosowania, proszę podać inny krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli jest wymagany i ma zastosowanie”.

Co zrobić z niekompletnym JEDZ? Sprawdź >>

To oznacza, zgodnie z zamieszczonym komentarzem do wypełniania JEDZ dostępnym na stronie UZP, że wykonawcy posługujący się numerem VAT powinni wpisać ten numer (numer identyfikacji podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zatem wykonawca jest zobowiązany uzupełnić JEDZ o informacje w zakresie numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego symbolem PL (gdy posługuje się numerem VAT) bądź numeru, którym posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (np. REGON).

Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące wykonawcami zamieszczają numer ewidencyjny PESEL, jeżeli posługują się nim do celów podatkowych.

Zauważyć należy, że przedsiębiorcy nadawany jest unikatowy numer identyfikacji podatkowej – NIP. Jest to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do numeru NIP dodamy symbol (prefiks) PL, stanie się on jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT UE.

W obrocie krajowym NIP z prefiksem PL nie jest obowiązkowy, aby zaś móc używać prefiksu PL, konieczna jest osobna rejestracja. Podmioty zarejestrowane w kraju jako podatnicy VAT czynni, będący równocześnie zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, nie powinny tym samym w transakcjach krajowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej zawierającym prefiks PL.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT krajowi podatnicy VAT są zobowiązani do posługiwania się NIP z przedrostkiem PL w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT. Wobec powyższego można stwierdzić, iż ujęcie w treści JEDZ prefiksu PL ma charakter wyłącznie informacyjny i dotyczy wyłącznie sytuacji wskazanych powyżej.
Jego brak zaś nie będzie stanowił błędu w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, który prowadziłby do konieczności wezwania wykonawcy do złożenia ponownie formularza JEDZ poprawionego o wpis w postaci prefiksu PL.

Więcej o jednolitym europejskim dokumencie zamówienia na www.portalzp.pl

Andrzej Łukaszewicz – konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, reprezentuje przed KIO, ekspert Portalu Zamówień Publicznych i Prywatnych www.portalzp.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail