Czego szukasz

Korepetycje – zajęcie dla młodej mamy

Nie ma co ukrywać, zarówno pracodawców, jak i ofert pracy ciekawych dla młodych mam, nie ma wiele. Polski rynek pracy nie jest przyjazny rodzicom. Jak temu zaradzić? Jakiej pracy szukać aby cieszyć się macierzyństwem, ale też pozostać aktywną zawodowo kobietą? W tym artykule podpowiadamy jak pracować z domu i zarabiać prowadząc korepetycje. 

Praca w domu może mieć różne formy: począwszy od wykonywania usług kosmetycznych czy fryzjerskich, przez pisanie tekstów na zlecenie (copywriting), udzielanie korepetycji, i wiele innych. Udzielanie korepetycji jest ciekawą opcją, szczególnie dlatego, że stanowi pewne źródło stałych dochodów. Ponadto znalezienie uczniów jest bardzo proste dzięki serwisom jak choćby korepetycje24.com (serwis z ogłoszeniami korepetycji).

Plusy

Udzielanie korepetycji ma wiele zalet. Przede wszystkim młoda mama może zarabiać bez wychodzenia z domu. Dzięki temu może pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka. Nie musi martwić się z kim zostawi malucha, gdy będzie w pracy. Ponadto korepetycje mogą być udzielane w dowolnych godzinach i w każdy dzień tygodnia. Oznacza to, że mama może dostosować godziny korepetycji np. do godzin pracy męża czy czasu, w którym dziecko przebywa w żłobku lub przedszkolu.

Warto również podkreślić, że korepetycje są zajęciem stosunkowo dobrze płatnym. Jedna godzina indywidualnych zajęć kosztuje od 20 do nawet 60 złotych w zależności od przedmiotu oraz kwalifikacji korepetytora – niższe stawki dotyczą najczęściej studentów, a wyższe dyplomowanych nauczycieli (zwłaszcza języków obcych).

Korepetycje należą także do grupy zajęć dla każdej osoby posiadającej większą wiedzą z danej dziedziny. Uczyć można bowiem nie tylko najpopularniejszych przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, chemia czy język angielski. Z pewnością znajdziemy osoby, które będą chciały uczyć się języka hiszpańskiego czy węgierskiego lub osoby pragnące nauczyć się gry na fortepianie. Dzięki temu udzielanie korepetycji można połączyć z rozwijaniem swojej pasji. Jeśli uwielbiamy coś robić, na pewno zarazimy naszym zaangażowaniem swoich uczniów, co sprawi, że będą oni chętnie przychodzić na lekcje i zdobywać więcej wiedzy. Ponadto młode mamy, które jeszcze studiują i chcą trochę zarobić, dzięki korepetycjom mogą również powtarzać materiał, który same muszą opanować. Powoduje to, że czas na naukę i pracę może się łączyć – mogą więc poświęcać więcej czasu na opiekę nad dzieckiem.

Nieco minusów…

Udzielanie korepetycji ma jednak kilka wad. Najważniejszą z nich jest duża konkurencja, która utrudnia zdobycie uczniów. Nawet w bardzo małych miejscowościach możemy znaleźć co najmniej kilka osób, które uczą indywidualnie matematyki czy języka polskiego. Powoduje to, że nie tylko ciężko jest znaleźć uczniów na stałe, ale także nie można liczyć na dobry zarobek. Duża liczba korepetytorów wymusza bowiem obniżenie ceny za lekcję. Problematyczny może być również fakt, że nie wszyscy uczniowie chcą uczyć się w domu korepetytora. Młode mamy często muszą wtedy zrezygnować z udzielania lekcji, gdyż nie są w stanie dojeżdżać do domu ucznia ze względu na dziecko. Może się również zdarzyć, że uczeń po kilku pierwszych lekcjach zrezygnuje z ich pobierania, ponieważ stwierdzi, że woli chodzić na korepetycje do innej osoby. Nie każdy potrafi bowiem przekazać wiedzę i nawiązać dobry kontakt z uczniem. Wiele osób, pomimo że ma bardzo rozległą wiedzę z danej dziedziny, nie wie jak zainteresować nią ucznia, przez co nie wynosi on nic z korepetycji. Mamy mogą również mieć problem ze znalezieniem uczniów, gdyż mogą oni stwierdzić, że wolą uczyć się u osoby, która ma mniej zobowiązań, np. nie odwoła lekcji z powodu choroby dziecka.

Dla chcącego…

Pamiętajmy jednak, że nie istnieją zajęcia pozbawione wad. Udzielanie korepetycji nie przypadnie do gustu wszystkim młodym mamom, jednak na pewno dla wielu z nich będzie szansą na pogodzenie pracy z wychowywaniem dziecka.

Zdjęcie: sxc.hu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie