Czego szukasz

Kontroluj swoje finanse i ciesz się pełnią życia

Czy wpadłeś w kłopoty finansowe i teraz jedynym twoim zmartwieniem jest to, jak zapłacić rachunki? Uporządkuj swój budżet osobisty lub rodzinny i znów żyj pełnią życia. Doradzimy, jak to zrobić.

wydatki

Zapisz swoje dochody i wydatki

Aby móc coś zrobić ze swoją sytuacją, musisz mieć szczegółowy przegląd tego, ile faktycznie wynosi Twój budżet. Zapisz dokładnie swoje ostatnie dochody i wydatki. Jeśli nie możesz prześledzić poprzednich kwot, notuj wszystkie transakcje przez co najmniej następny miesiąc. Ale dobrym zwyczajem jest prowadzenie ewidencji przez całe życie.

Znając dokładne kwoty, możesz zacząć je analizować i znaleźć miejsce na oszczędności lub zwiększenie dochodów. Ale znalezienie oszczędności jest zwykle łatwiejsze i szybsze.

Zmniejsz bieżące wydatki konsumpcyjne

Dużą pozycją w każdym budżecie są wydatki konsumpcyjne. Mówimy o towarach i usługach lub jedzeniu. Każdy powinien być w stanie znaleźć kilka pozycji, których nie potrzebuje w swoim życiu. Niektóre są oczywiste – na przykład papierosy i alkohol – ale trudno z nich szybko zrezygnować. Dlatego na początek znajdź przedmioty, których wyeliminowanie nie będzie dla Ciebie problemem. Dobrym rozwiązaniem może być również zmniejszenie ilości zamiast całkowitego wyeliminowania.

Innym sposobem jest kupowanie wyposażenia po niższych cenach. Poczekaj na zniżki i zaopatrz się w rzeczy, o których wiesz, że i tak wykorzystasz je w ciągu najbliższych kilku tygodni – tym samym zmniejszysz wydatki. Nie musisz od razu wykupować całego sklepu, ale możesz na przykład kupić dwa masła zamiast jednego w okazyjnej cenie. Każda zaoszczędzona złotówka to sposób na naprawienie dziurawego budżetu.

Nowy sprzęt kupuj tylko wtedy, gdy sprzedawcy ogłoszą specjalne rabaty. Chodzi tu o meble lub urządzenia AGD. W Internecie można znaleźć porównywarki i portale, na których można znaleźć kupony rabatowe. Nie bój się z nich korzystać.

Refinansuj swoje pożyczki

Jeśli twoje problemy są na tyle poważne, że nie możesz poradzić sobie nawet z poprzednim punktem, to czas przyjrzeć się swoim długom i znaleźć sposoby na zmniejszenie odsetek. Często wystarczy odpowiednie refinansowanie kredytów, a przynoszący straty w budżecie mogą stać się nadwyżkami. Wtedy w końcu zaczniesz spłacać swoje długi i zauważysz światło w tunelu.

Zmień pracę, poproś o podwyżkę

Jeśli czujesz, że po stronie wydatków nie ma już, gdzie znaleźć oszczędności, to rozwiązaniem jest prawdopodobnie znalezienie większych dochodów. Przede wszystkim możesz spróbować sprzedać niepotrzebne rzeczy. Większość z nas ma w domu coś, czego tak naprawdę nie używa, ale mogą znaleźć się nabywcy, którzy skłonni będą zapłacić odpowiadającą Tobie cenę za używany przedmiot w dobrym stanie.

Innym rozwiązaniem jest poproszenie o podwyżkę. Ale Twoim powodem nie może być to, że masz trudności finansowe. Musisz przynosić wartość dla swojego pracodawcy, a jeśli wykonujesz swoją pracę w pełni i jesteś zatrudniony na stałe, podwyżka płac jest uzasadniona w czasie rosnącej inflacji. Jeśli nie uda wam się znaleźć porozumienia, spróbuj rozejrzeć się za alternatywami, firmy zawsze szukają zdolnych ludzi.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie