Czego szukasz

Konstytucja biznesu 2018 – prowadzenie firmy będzie łatwiejsze

Sejm przyjął projekt zmian, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Konstytucja Biznesu, bo o niej mowa, składa się z pięciu ustaw i projektów. Większość z nich wejdzie w życie już 1 marca 2018 r. Początkujący przedsiębiorcy nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku, a działalności, która osiąga niewielkie przychody nie trzeba będzie rejestrować.

młoda kobieta pracuje w kawiarni przy laptopie

Co to jest Konstytucja Biznesu?

To pakiet ustaw, które mają poprawić uprościć zasady i przepisy dotyczące prowadzenia własnej działalności. Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim:

  • wygodniejszych relacji między urzędnikiem, a przedsiębiorcą,
  • pakietu startowego przy zakładaniu firmy – działalność nierejestrowaną, ulga w składkach ZUS dla nowych firm,
  • lepszego kontaktu z urzędami – załatwianie spraw przez telefon i e-mail, likwidacja nr Regon, portal informacyjny,
  • powołania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • objaśnień prawnych wydawanych w formie prostych poradników,
  • stworzenia katalogu reguł, koniecznego przy tworzeniu prawa gospodarczego,
  • elastycznego zawieszania działalności gospodarczej,
  • zmian w pełnomocnictwach i prokurze,
  • prostego katalogu form reglamentacji działalności gospodarczej,
  • nowych praw dla przedsiębiorców zagranicznych.

Działalność nierejestrowana

Na możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej skorzystają osoby, które zajmują się prowadzeniem małych, jednoosobowych biznesów takich jak: drobny handel, rękodzielnictwo, okazyjne pieczenie tortów, świadczenie usług typu sprzątanie, naprawy domowe albo dorywcza opieka nad dzieckiem.

Działalność nierejestrowana nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, a w praktyce oznacza to brak konieczności rejestracji takiej małej firmy w CEiDG.

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną miesięczny dochód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia (czyli 1050zł).

Ulga na start 2018

Dzięki „Uldze na start” przez pierwsze 6 miesięcy firma nie będzie płacić opłaty ZUS na ubezpieczenie społeczne. Z tego ułatwienia skorzystają osoby fizyczne, zakładające działalność po raz pierwszy lub po upływie minimum 5 lat od zawieszenia działalności.

Po upływie pół roku przedsiębiorca będzie mógł opłacać tzw. mały ZUS.

Nowe przepisy, uchwalone przez Sejm 26.01.2018 roku wejdą w życie już w marcu 2018 – Konstytucja Biznesu będzie obowiązywać od 1 marca 2018 r., a Ulga na start od 31 marca 2018 r.

Źródło:

biznes.gov.pl

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie