Czego szukasz

Kogo Nokia poszukuje we Wrocławiu i dlaczego stawia na kobiety?

Skąd takie zapotrzebowanie na kobiety w branży IT? I dlaczego wciąż nas tak mało w tej branży? Na te i inne ważne pytania odpowiada Pani Aneta Raczek, HR Site Manager z wrocławskiej Nokii. Kogo zatem Nokia poszukuje obecnie do pracy i jakie kompetencje najbardziej ceni? Zapraszamy do wywiadu i na spotkanie projektu #MamoPracujwIT już 28 listopada br. A może od razu chcesz aplikować?>

  • Agnieszka Kaczanowska - 20/11/2016
Aneta Raczek, HR Site Manager - Nokia Solutions and Networks

Pani Aneto, w ramach projektu, codziennie udowadniamy, że branża IT to nie jest jakaś magiczna, niedostępna kraina, ale świetne miejsce do pracy i rozwoju. Skąd ta hermetyczność?

Częściowo jest to wina funkcjonujących stereotypów, które wiążą tę branżę z tzw. światem męskim. Programista, tester oprogramowania, project manager to zawody już nawet w nazwie zawierające męski pierwiastek. Stąd też niewielkie zainteresowanie tym światem ze strony kobiet. Te z zamiłowaniem do przedmiotów ścisłych wybierają, zamiast studiów politechnicznych, kierunki ekonomiczne.

Brak nam także wzorców znanych kobiet w szeroko rozumianej branży technicznej z przeszłości, a skoro ich nie widzimy, to trudno sobie wyobrazić, że w ogóle takowe istnieją.

Jakkolwiek panie, które decydują się na karierę w branży IT, z reguły pozostają w niej na zawsze. Kusi nie tylko dostęp do najnowszych technologii, laboratoria i swoboda w kreacji rozwiązań, ale przede wszystkim elastyczne środowisko pracy oraz globalne możliwości rozwoju.

nokia_wroclaw_kawiarnia_640

Ma Pani duże doświadczenie w rekrutacji w branży IT. Czy miejsca w branży wystarczy dla kobiet? Jakie są prognozy jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników?

Dane statystyczne mówią, iż polska branża IT będzie poszukiwała w najbliższych latach prawie 50 tys. nowych pracowników, natomiast rynek specjalistów się kurczy. Jeśli spojrzymy na udział kobiet w tzw. Edukacji STEM (science, technology, engineering, mathematics), jest on wciąż na poziomie około 13-15%. Pokazuje to jednoznacznie, iż potencjał pań nie jest w pełni wykorzystany, a ich obecność niezwykle pożądana.

Nokia, mając świadomość jak istotna jest rola kobiet w IT, organizuje cykliczne warsztaty i spotkania dla kobiet pod marką Girls for Girls. Spotkania te mają na celu nie tylko promowanie IT wśród kobiet, ale przede wszystkim pokazują, co trzeba zrobić, aby rozpocząć swoją karierę w tej branży.

A dlaczego obecność kobiet jest taka ważna w zespołach, i ogólnie w branży? Skąd taki trend … na kobiety?

Kobiety posiadają inne predyspozycje i cechy charakteru niż mężczyźni, co daje istotną dywersyfikację w postrzeganiu problemów, proponowaniu i poszukiwaniu rozwiązań. Dodatkowo kobiety są bardziej skłonne do kompromisów, a ich kompetencje z obszaru inteligencji emocjonalnej pozwalają na szybsze rozwiązywanie konfliktów. W rezultacie tzw. zespoły mieszane są efektywniejsze.

nokia_wroclaw_sala_slon_640

Na co dzień rekrutuje Pani nowych pracowników dla firmy Nokia Solutions and Networks. Jakie kompetencje kandydatów uważa Pani za najcenniejsze?

Profile, które rekrutujemy są profilami technicznymi, zatem specjalistyczna wiedza z danego obszaru jest przepustką do pracy w naszym centrum. Jako, że większość projektów prowadzonych we Wrocławiu ma charakter globalny, kluczowa jest także dobra znajomość języka angielskiego.

Jeśli chodzi o kompetencje miękkie, to stawiamy na osoby kreatywne, nastawione na realizacje celów i dbające o swój rozwój. Niezwykle cenna jest dla nas także umiejętność pracy zespołowej oraz efektywna komunikacja. 

W naszej rozmowie podkreślała Pani, jak ważne są dla firmy wartości rodzinne. Zwróciłam na to uwagę, bo przecież branża IT jest młoda i sporo w niej osób, dla których temat rodzicielstwa jest jeszcze dość odległy… Wtedy trudniej o zrozumienie potrzeb. 

Średnia wieku w naszym wrocławskim centrum to 31 lat, więc temat jest jak najbardziej aktualny i ważny dla naszych pracowników. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, przygotowaliśmy specjalny pakiet benefitów rodzinnych.

Nasi pracownicy cenią sobie elastyczne godziny pracy, dzięki którym mogą połączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi. Organizujemy Kids’ Day dla dzieci naszych pracowników, pociechy otrzymują paczki świąteczne, oferujemy dofinansowania do przedszkoli i żłobków oraz do zatrudnienia opiekunki. Ponadto, w ramach pakietu zdrowotnego Nokii, mamy możliwość ubezpieczenia członków rodziny.

Wybrane oferty pracy dostępne są także na mamopracuj.pl >

nokia_wroclaw_siedziba_640

Bardzo chciałam o to zapytać – jak wiele kobiet pracuje w Państwa firmie?

W Nokii we Wrocławiu jest to 10% . Mamy nadzieję, iż takie inicjatywy jak #MamoPracujwIT czy Girls for Girls pozwolą nam sukcesywnie zwiększać tę liczbę.

A na jakie stanowiska obecnie Państwo rekrutujecie? Jakie kompetencje są najbardziej pożądane?

Centrum we Wrocławiu jest trzecim co do wielkości centrum badawczo-rozwojowym Nokii na świecie. Obecnie poszukujemy profili programistycznych, testerskich, jak również specjalistów odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentacji technicznej. Zatrudniamy także osoby na stanowiska menedżerskie i projektowe.

Dodatkowo uruchomiliśmy tzw. projekt Nokia Academy, którego celem jest intensywna edukacja osób z branży technicznej, które chciałyby podjąć zatrudnienie na stanowiskach programistycznych i testerskich. Osoby będące w tym projekcie, mają możliwość pozyskania adekwatnych kompetencji i wiedzy, a finalnie mogą rozpocząć pracę w IT. Wszystkie nasze oferty pracy są dostępne na stronie nokiawroclaw.pl.

Już niedługo spotkamy się we Wrocławiu, w ramach projektu #MamoPracujwIT – czy będzie Pani z nami?

W projekt #MamoPracujwIT jestem zaangażowana od momentu podjęcia decyzji, że Nokia będzie jego partnerem, jednakże w związku z zobowiązaniami natury służbowej, nie będę mogła uczestniczyć we wrocławskim spotkaniu. Bardzo tego żałuję, jednak jestem przekonana, iż inne mamy z Nokii szczegółowo przybliżą uczestniczkom spotkania profil Nokii jako pracodawcy przyjaznego kobietom oraz na własnym przykładzie pokażą, że kariera kobiet w IT jest możliwa.

nokia_wroclaw_produkcja_640

Kilka dni temu przeczytałam ciekawy cytat:

Jedyny istotny majątek firmy wraca każdego wieczora do domu, niezależnie podejmuje decyzje co do tego, gdzie jego kwalifikacje będą wykorzystane, kontroluje wysiłek jaki włoży albo nie w działalność firmy, i nie może być posiadany na własność…” (L.C. Thurow). 

Myśli Pani, że firmy nie będą miały wyjścia i będą musiały widzieć w nas pracownikach „jedyny istotny majątek firmy”?

Pytanie, czy są takie, które jeszcze tego nie robią? Myślę, że w branży IT to pewien standard, który kreuje politykę HR-ową w obszarze rekrutacji, rozwoju talentów, programów szkoleniowych, czy też budowania systemów motywacyjnych. Pracownik – jego wartość intelektualna oraz kompetencje to esencja tej branży. Liczba patentów, które są generowane w Nokii każdego roku wyraźnie pokazuje, że to właściwy trend. Trend, który tworzy nam przewagę konkurencyjną i jest wizytówką lidera w branży.

Już zupełnie na koniec, a jak Pani odnajduje się w branży IT? Tak bardziej osobiście?

Swoją przygodę z Nokia rozpoczęłam w 2010 roku i pomimo wielu różnych doświadczeń w obszarze HR-u, zawsze byłam pod wrażeniem tzw. nieprzewidywalności tej branży. Co to praktycznie oznacza? Że „impossible is nothing”. Wielokrotnie miałam okazję obserwować realizację początkowo wydawałoby się niemożliwych do osiągnięcia celów, marzeń, transformacji projektowych oraz sukcesów zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. To niezwykle inspiruje, daje siłę i ogromną satysfakcje zawodową.

Czy się odnajduję? Jeśli każdego dnia przychodzę do pracy z nastawieniem, że dziś jest kolejny tzw. „dobry dzień”, to jestem tam, gdzie powinnam być.  A do tej pory tak właśnie się dzieje.

Bardzo dziękuję za rozmowę i zachęcam wszystkie nasze Czytelniczki do aplikowania do Nokii we Wrocławiu, a także na spotkanie #MamoPracujwIT we Wrocławiu >

Zdjęcia: własność firmy NOKIA Solutions and Networks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Video: Być mamą i pracować w branży IT? O tak!

Kamila i Magda to dwie mamy, które postawiły na karierę w branży IT w firmie Accenture Advanced Technology Center Poland. Dla obu, ważna była możliwość pogodzenia życia zawodowego z życiem prywatnym. Szukały elastyczności, zrozumienia i szans na ciągły rozwój. Ich historie i doświadczenia są różne, jednak dzięki swojej motywacji każda osiągnęła swój cel! Jaka była ich droga i co zyskały? Zapraszamy do wywiadu!
  • Agnieszka Kumorek - 26/03/2019
mamy, podczas dnia otwartego w firmie Accenture

Być mamą i pracować w branży IT? Czy to możliwe? O tak!

#MamoPracujwIT to nie tylko hasło, to przede wszystkim wiele historii kobiet, które choć byli tacy co mówili im „że kobiety do IT się nie nadają”, one znalazły swoje miejsce; dzięki motywacji, zaangażowaniu, często upartości i ogromnej determinacji.

Zapraszamy do wywiadu z Kamilą i Magdą, mamami pracującymi w Accenture Advanced Technology Center Poland

„Mamy nadzieję, że nasz przykład będzie inspiracją dla innych młodych mam, aby nie bały się dołączać do branży nowoczesnych technologii, która zapewnia możliwość spełniania się na wielu płaszczyznach, ale to nie tylko to…”

Bohaterki wywiadu:

Kamila pracuje w Accenture od 4 lat. Podczas urlopu macierzyńskiego doszkoliła się, aby w przyszłości móc bez problemu oraz bez wyrzutów sumienie brać udział w przedstawieniach swojego dziecka w przedszkolu i zadbać o swój rozwój osobisty.

Magda swoją karierę w Accenture rozpoczęła kilka miesięcy temu. Jest mamą trójki dzieci i ciężko było jej godzić pracę zawodową z życiem prywatnym. Skończyła Accenture Java Academy i dzisiaj cieszy się z bycia częścią zespołu w firmie, której wsparcie czuje na co dzień.

Accenture Advanced Technology Center Poland w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie

Accenture Advanced Technology Center Poland aktywnie wspiera swoich pracowników rodziców; oferując m.in. im elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej. Ale nie tylko…

Accenture dba też o to, aby w pracy czuć się dobrze, będąc rodzicem 🙂

  • w biurach znajdują się pokoje matki/taty z dzieckiem – wyposażone w zabawki i urządzenia sanitarne,
  • dostępne są biblioteczki pracownicze,
  • organizowane są imprezy dla rodzin pracowników,
  • a szczególnie obchodzony jest Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka,

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź profil firmy i najnowsze oferty pracy >>>

Zdjęcie i wideo: Accenture Advanced Technology Center Poland, a zdjęcie pochodzi ze spotkania #MamoPracujwIT w Katowicach w Accenture Advanced Technology Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

Pracuję jako Scrum Master – historia Marysi

Marysia Leszko zamieniła programowanie na pracę jako Scrum Master. Lubi kontakt z ludźmi i świetnie odnajduje się w swojej roli. Jeśli rozważasz przebranżowienie, dowiedz się, czy Ty też mogłabyś pracować jako Scrum Master i od czego zacząć krok po kroku. Ale nigdy nie staraj się zostać Scrumową Mamą! Będzie też okazja do porozmawiania z Marysią na żywo podczas naszych warsztatów w Krakowie. Dowiedz się więcej!
  • Joanna Gotfryd - 24/03/2019
Marysia Leszko, scrum master

4 kwietnia w Krakowie odbędą się warsztaty dla mam – Popołudnie ze Scrumem. 

Warsztaty poprowadzą Justyna Wykowska i Michał Petlic z firmy Procognita. W trakcie warsztatów spotkamy się również z Marysią, która opowie o łączeniu roli mamy i Scrum Mastera.

Szczegóły i zapisy tutaj >>>

Marysiu, pracujesz jako Scrum Master w międzynarodowej firmie w Krakowie. Skończyłaś informatykę i pracowałaś najpierw jako deweloper. Jak to się stało, że zamieniłaś programowanie na zarządzanie zespołem?

Przyznam, że od zawsze lubiłam pracę z ludźmi! Jeszcze w czasie edukacji szkolnej i studiów angażowałam się w wiele projektów i wolontariatów wymagających pracy z ludźmi i zorganizowania. Gdy zaczęłam pracować jako deweloper, bardzo mi tego brakowało. Jednocześnie starałam się wykorzystywać okazje do tego, żeby poprawić organizację naszej pracy, np. proponując i pilnując robienia porannych stand upów zespołu albo prowadząc spotkania.

Myślę, że zostało to dostrzeżone, bo po pewnym czasie zaproponowano mi pójście na kurs Scrum Mastera. Stało się dla mnie punktem zwrotnym – zaczęłam mocno interesować się tematyką agile’ową, czytać książki i artykuły. Po pewnym czasie w firmie pojawiła się dla mnie możliwość pracy w roli SM, na początku na pół etatu. Po pewnym czasie rozkręciłam się na tyle, że zachęcona pozytywnym feedbackiem zdecydowałam się zostać Scrum Masterem na pełen etat. I tak już zostało 🙂

Cały czas dokształcałam się też poprzez czytanie artykułów, książek, ale też chodzeniem na meetupy i wyjazdami na konferencje. No, ale tak naprawdę to codzienna praca i otrzymany feedback pozwoliła mi zdobyć to, co najbardziej pomocne w tej roli, czyli doświadczenie.

A jak wygląda Twój typowy dzień w pracy? Czym się zajmujesz?

To bardzo zależy 🙂 Zależy od zespołu, z którym pracuję, od potrzeb i fazy projektu. Zwykle dzień zaczynamy od porannego stand upu zespołu, w którym też uczestniczę i tak samo jak wszyscy dzielę się tym, nad czym pracuję. Po popołudniu często mamy zdalne spotkania z Product Ownerem, czasem jest to retrospektywa, czasem planning albo po prostu daily scrum (nasi PO są zdalni i pracują w innej strefie czasowej, dlatego zdzwaniamy się pod koniec naszego dnia pracy).

W międzyczasie zajmuję się bardzo różnymi rzeczami – może to być tworzenie roadmapy projektu (w fazie planowania), przygotowanie spotkań, rozmowy z członkami zespołu o tym, jak się im pracuje albo z PO, jeśli potrzebuje z czymś pomocy albo musimy coś przegadać.

Ważną częścią mojej pracy jest upewnianie się, że nic nie blokuje zespołu deweloperów – mogę tutaj pomagać zarówno w rozwiązywaniu konfliktów, z organizacją pracy, zasobów, ale i zrozumieniem zasad scruma. Jeśli wystarcza mi czasu, angażuję się także w różne firmowe przedsięwzięcia albo organizuję warsztaty i szkolenia.

Czy Scrum Masterem może być osoba „nietechniczna”? Czy odnajdzie się w świecie bardzo technicznym, tej terminologii?

Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jest chętna, żeby ten techniczny świat i jego terminologię poznać i zrozumieć. Wymaga to trochę czasu i otwartości, ale zdecydowanie jest to możliwe. Warto prosić o pomoc i wytłumaczenie tego, czego się nie rozumie, jeśli tylko pojawią się niejasności, ale jestem pewna, że z czasem będzie ich coraz mniej.

Znam kilku Scrum Masterów nie mających technicznego wykształcenia czy doświadczenia i są naprawdę świetni w swojej pracy. Powiem więcej, często takie osoby wnoszą wiele świeżości i innej, bardzo potrzebnej zespołowi czy organizacji, perspektywy.

Jesteś mamą prawie dwuletniej Róży – czy myślisz, że mamy mają naturalne predyspozycje, żeby pracować jako Scrum Master?

Raczej nie mam takiej obserwacji. Myślę, że jak chodzi o naturalne predyspozycje, to są to raczej pewne cechy wynikające z wrodzonej osobowości, a nie z roli mamy. Cechy, które są przydatne, to na pewno zorganizowanie, umiejętność słuchania i zadawania celnych pytań, otwartość, empatia, ale i umiejętność bycia tzw. servant leaderem, czyli kimś, kto raczej wspiera zamiast zarządzać.

Swoją drogą, zostanie tzw. Scrumową Mamą jest jednym z antywzorców. Ktoś kto, zbytnio chroni zespół przed każdą przeciwnością, wyzwaniami i porażkami, oraz osobiście wyręcza członków zespołu, nie będzie dobrym Scrum Masterem.

Od czego powinna zacząć działania osoba, która chciałaby spróbować swoich sił w pracy jako scrum master? Jaki pierwszy krok zrobiłabyś?

Ja zaczęłabym od przeczytania Scrum Guide’a. I najlepiej jeszcze kilku artykułów, które pozwoliłyby mi zrozumieć o co w Scrumie chodzi. Kolejnym krokiem byłoby chodzenie na agile’owe meetupy i kursy na Scrum Mastera, co pozwoliłoby usystematyzować wiedzę.

Potem spróbowałabym zaaplikować na jakiś darmowy staż jako Scrum Master, żeby zdobyć doświadczenie. No i na pewno ciągle bym się próbowała dokształcać (przez czytanie książek, agile’owych blogów, artykułów i chodzenie na meetupy) oraz chciałabym znaleźć sobie scrumowego mentora – kogoś z kim mogłabym przegadać wątpliwości, omówić trudniejsze sytuacje czy zapytać o zdanie.

Jeśli chcesz na końcu dodać mamom odwagi do działania, to właśnie to jest ten moment Co takiego jest fajnego w pracy w IT? Dlaczego warto być w tej branży?

Branża IT to dobre miejsce do pracy – przede wszystkim panuje tu wysoka kultura pracy, ludzie są przyjaźni, a procesy nowatorskie w stosunku do innych branż. Co więcej, IT ma teraz swoje 5 minut, co sprawia, że ma olbrzymie zapotrzebowanie na pracowników. A to oznacza mnóstwo szkoleń (także i darmowych), kursów, meetupów i stażów, które pomagają się przekwalifikować.

Do tego, branża IT jest bardzo szeroka i nie brakuje w niej interesujących ról – od deweloperów, przez Scrum Masterów właśnie po UX researcherki, testerki czy technical writerki. Wybór jest naprawdę szeroki i jestem przekonana, że większość z Was znajdzie coś dla siebie.

No i nie muszę chyba dodawać, że w tej mocno zdominowanej przez mężczyzn branży bardzo brakuje kobiet! Dziewczyny, trzymam za Was kciuki!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Joanna Gotfryd

Zdjęcie: archiwum prywatne

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail