Czego szukasz

Kogo Nokia poszukuje we Wrocławiu i dlaczego stawia na kobiety?

Skąd takie zapotrzebowanie na kobiety w branży IT? I dlaczego wciąż nas tak mało w tej branży? Na te i inne ważne pytania odpowiada Pani Aneta Raczek, HR Site Manager z wrocławskiej Nokii. Kogo zatem Nokia poszukuje obecnie do pracy i jakie kompetencje najbardziej ceni? Zapraszamy do wywiadu i na spotkanie projektu #MamoPracujwIT już 28 listopada br. A może od razu chcesz aplikować?>

 • Agnieszka Kaczanowska - 20/11/2016
Aneta Raczek, HR Site Manager - Nokia Solutions and Networks

Pani Aneto, w ramach projektu, codziennie udowadniamy, że branża IT to nie jest jakaś magiczna, niedostępna kraina, ale świetne miejsce do pracy i rozwoju. Skąd ta hermetyczność?

Częściowo jest to wina funkcjonujących stereotypów, które wiążą tę branżę z tzw. światem męskim. Programista, tester oprogramowania, project manager to zawody już nawet w nazwie zawierające męski pierwiastek. Stąd też niewielkie zainteresowanie tym światem ze strony kobiet. Te z zamiłowaniem do przedmiotów ścisłych wybierają, zamiast studiów politechnicznych, kierunki ekonomiczne.

Brak nam także wzorców znanych kobiet w szeroko rozumianej branży technicznej z przeszłości, a skoro ich nie widzimy, to trudno sobie wyobrazić, że w ogóle takowe istnieją.

Jakkolwiek panie, które decydują się na karierę w branży IT, z reguły pozostają w niej na zawsze. Kusi nie tylko dostęp do najnowszych technologii, laboratoria i swoboda w kreacji rozwiązań, ale przede wszystkim elastyczne środowisko pracy oraz globalne możliwości rozwoju.

nokia_wroclaw_kawiarnia_640

Ma Pani duże doświadczenie w rekrutacji w branży IT. Czy miejsca w branży wystarczy dla kobiet? Jakie są prognozy jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników?

Dane statystyczne mówią, iż polska branża IT będzie poszukiwała w najbliższych latach prawie 50 tys. nowych pracowników, natomiast rynek specjalistów się kurczy. Jeśli spojrzymy na udział kobiet w tzw. Edukacji STEM (science, technology, engineering, mathematics), jest on wciąż na poziomie około 13-15%. Pokazuje to jednoznacznie, iż potencjał pań nie jest w pełni wykorzystany, a ich obecność niezwykle pożądana.

Nokia, mając świadomość jak istotna jest rola kobiet w IT, organizuje cykliczne warsztaty i spotkania dla kobiet pod marką Girls for Girls. Spotkania te mają na celu nie tylko promowanie IT wśród kobiet, ale przede wszystkim pokazują, co trzeba zrobić, aby rozpocząć swoją karierę w tej branży.

A dlaczego obecność kobiet jest taka ważna w zespołach, i ogólnie w branży? Skąd taki trend … na kobiety?

Kobiety posiadają inne predyspozycje i cechy charakteru niż mężczyźni, co daje istotną dywersyfikację w postrzeganiu problemów, proponowaniu i poszukiwaniu rozwiązań. Dodatkowo kobiety są bardziej skłonne do kompromisów, a ich kompetencje z obszaru inteligencji emocjonalnej pozwalają na szybsze rozwiązywanie konfliktów. W rezultacie tzw. zespoły mieszane są efektywniejsze.

nokia_wroclaw_sala_slon_640

Na co dzień rekrutuje Pani nowych pracowników dla firmy Nokia Solutions and Networks. Jakie kompetencje kandydatów uważa Pani za najcenniejsze?

Profile, które rekrutujemy są profilami technicznymi, zatem specjalistyczna wiedza z danego obszaru jest przepustką do pracy w naszym centrum. Jako, że większość projektów prowadzonych we Wrocławiu ma charakter globalny, kluczowa jest także dobra znajomość języka angielskiego.

Jeśli chodzi o kompetencje miękkie, to stawiamy na osoby kreatywne, nastawione na realizacje celów i dbające o swój rozwój. Niezwykle cenna jest dla nas także umiejętność pracy zespołowej oraz efektywna komunikacja. 

W naszej rozmowie podkreślała Pani, jak ważne są dla firmy wartości rodzinne. Zwróciłam na to uwagę, bo przecież branża IT jest młoda i sporo w niej osób, dla których temat rodzicielstwa jest jeszcze dość odległy… Wtedy trudniej o zrozumienie potrzeb. 

Średnia wieku w naszym wrocławskim centrum to 31 lat, więc temat jest jak najbardziej aktualny i ważny dla naszych pracowników. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, przygotowaliśmy specjalny pakiet benefitów rodzinnych.

Nasi pracownicy cenią sobie elastyczne godziny pracy, dzięki którym mogą połączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi. Organizujemy Kids’ Day dla dzieci naszych pracowników, pociechy otrzymują paczki świąteczne, oferujemy dofinansowania do przedszkoli i żłobków oraz do zatrudnienia opiekunki. Ponadto, w ramach pakietu zdrowotnego Nokii, mamy możliwość ubezpieczenia członków rodziny.

Wybrane oferty pracy dostępne są także na mamopracuj.pl >

nokia_wroclaw_siedziba_640

Bardzo chciałam o to zapytać – jak wiele kobiet pracuje w Państwa firmie?

W Nokii we Wrocławiu jest to 10% . Mamy nadzieję, iż takie inicjatywy jak #MamoPracujwIT czy Girls for Girls pozwolą nam sukcesywnie zwiększać tę liczbę.

A na jakie stanowiska obecnie Państwo rekrutujecie? Jakie kompetencje są najbardziej pożądane?

Centrum we Wrocławiu jest trzecim co do wielkości centrum badawczo-rozwojowym Nokii na świecie. Obecnie poszukujemy profili programistycznych, testerskich, jak również specjalistów odpowiedzialnych za przygotowanie dokumentacji technicznej. Zatrudniamy także osoby na stanowiska menedżerskie i projektowe.

Dodatkowo uruchomiliśmy tzw. projekt Nokia Academy, którego celem jest intensywna edukacja osób z branży technicznej, które chciałyby podjąć zatrudnienie na stanowiskach programistycznych i testerskich. Osoby będące w tym projekcie, mają możliwość pozyskania adekwatnych kompetencji i wiedzy, a finalnie mogą rozpocząć pracę w IT. Wszystkie nasze oferty pracy są dostępne na stronie nokiawroclaw.pl.

Już niedługo spotkamy się we Wrocławiu, w ramach projektu #MamoPracujwIT – czy będzie Pani z nami?

W projekt #MamoPracujwIT jestem zaangażowana od momentu podjęcia decyzji, że Nokia będzie jego partnerem, jednakże w związku z zobowiązaniami natury służbowej, nie będę mogła uczestniczyć we wrocławskim spotkaniu. Bardzo tego żałuję, jednak jestem przekonana, iż inne mamy z Nokii szczegółowo przybliżą uczestniczkom spotkania profil Nokii jako pracodawcy przyjaznego kobietom oraz na własnym przykładzie pokażą, że kariera kobiet w IT jest możliwa.

nokia_wroclaw_produkcja_640

Kilka dni temu przeczytałam ciekawy cytat:

Jedyny istotny majątek firmy wraca każdego wieczora do domu, niezależnie podejmuje decyzje co do tego, gdzie jego kwalifikacje będą wykorzystane, kontroluje wysiłek jaki włoży albo nie w działalność firmy, i nie może być posiadany na własność…” (L.C. Thurow). 

Myśli Pani, że firmy nie będą miały wyjścia i będą musiały widzieć w nas pracownikach „jedyny istotny majątek firmy”?

Pytanie, czy są takie, które jeszcze tego nie robią? Myślę, że w branży IT to pewien standard, który kreuje politykę HR-ową w obszarze rekrutacji, rozwoju talentów, programów szkoleniowych, czy też budowania systemów motywacyjnych. Pracownik – jego wartość intelektualna oraz kompetencje to esencja tej branży. Liczba patentów, które są generowane w Nokii każdego roku wyraźnie pokazuje, że to właściwy trend. Trend, który tworzy nam przewagę konkurencyjną i jest wizytówką lidera w branży.

Już zupełnie na koniec, a jak Pani odnajduje się w branży IT? Tak bardziej osobiście?

Swoją przygodę z Nokia rozpoczęłam w 2010 roku i pomimo wielu różnych doświadczeń w obszarze HR-u, zawsze byłam pod wrażeniem tzw. nieprzewidywalności tej branży. Co to praktycznie oznacza? Że „impossible is nothing”. Wielokrotnie miałam okazję obserwować realizację początkowo wydawałoby się niemożliwych do osiągnięcia celów, marzeń, transformacji projektowych oraz sukcesów zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. To niezwykle inspiruje, daje siłę i ogromną satysfakcje zawodową.

Czy się odnajduję? Jeśli każdego dnia przychodzę do pracy z nastawieniem, że dziś jest kolejny tzw. „dobry dzień”, to jestem tam, gdzie powinnam być.  A do tej pory tak właśnie się dzieje.

Bardzo dziękuję za rozmowę i zachęcam wszystkie nasze Czytelniczki do aplikowania do Nokii we Wrocławiu, a także na spotkanie #MamoPracujwIT we Wrocławiu >

Zdjęcia: własność firmy NOKIA Solutions and Networks

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Warsztaty Popołudnie ze Scrum w Krakowie – fotorelacja ze spotkania

Trochę teorii, trochę praktyki i dużo pytań, a przede wszystkim świetna zabawa i mnóstwo inspiracji. 20 wspaniałych kobiet wzięło udział w warsztatach Popołudnie ze Scrum, które w kwietniu zorganizowaliśmy wspólnie z ProCognita i u2i w Krakowie. Zobacz jak było i nie przegap naszych kolejnych wydarzeń.
 • Joanna Gotfryd - 29/05/2019
Popołudnie ze SCRUM w Krakowie - zdjęcie z warsztatów

Popołudnie ze Scrum to 4-godzinne warsztaty, które zorganizowaliśmy 4 kwietnia 2019 r  w Krakowie w ramach projektu #MamoPracuj w IT .

Warsztaty poprowadzili fantastyczni Justyna Wykowska i Mariusz Petlic z ProCognita, firmy, która od wielu lat szkoli przyszłych Scrum Masterów.

 • Justyna Wykowska: Agile Coach a także inżynier, manager, coach personalny i mama. Współwłaścicielka ProCognita jednej z największych polskich firm szkoleniowo-konsultingowych w branży Agile.
 • Mariusz Petlic: Agile Coach z ogromnym doświadczeniem, ekspert w byciu Scrum Masterem. Współtwórca wielu polskich społeczności i inicjatyw Agile.
 • Gościem spotkania była Marysia Leszko, Scrum Masterka z u2i i mama małej Róży.

Popołudnie ze SCRUM zajęcia

Popołudnie ze SCRUM słuchaczki

Popołudnie ze SCRUM prowadząca

Popołudnie ze SCRUM prowadzacy

 

Co działo się na warsztatach?

Warsztaty zostały podzielone na trzy części:

 • teoria
 • praktyka
 • oraz inspirująca część Q&A, czyli pytania od uczestniczek

Podczas spotkania najbardziej pasjonująca była część praktyczna, podczas której uczestniczki budowały (z klocków lego) scenografię do najnowszego filmu o Jamesie Bondzie, pracując według metodologii scrum.

Popołudnie ze SCRUM zadania

Popołudnie ze SCRUM klocki

Popołudnie ze SCRUM słuchaczki

Popołudnie ze SCRUM zadania na kartkachPopołunie ze SCRUM ogranizator

Popołudnie ze SCRUM

Popołudnie ze SCRUM zajęcia praktyczne

Popoludnie ze SCRUM zajęcia teoretyczne

Popołudnie ze SCRUM prowadzący

Popołudnie ze SCRUM praktyka

Popołudnie ze SCRUM zainteresowane uczestniczki

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do naszej grupy #MamoPracuj w IT na Facebooku 

Przeczytaj:

A może wiesz już, że chciałabyś pracować jako Scrum Master? Sprawdź ofertę kursów ProCognita w naszej bazie Kursów i skorzystaj z 10% zniżki na hasło mamopracuj!

Zdjęcia: Alina Gamza

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Dzień kariery kobiety w IT – już 8 czerwca weź udział w bezpłatnym wydarzeniu!

Chcesz rozwijać się w branży IT, ale nie wiesz od czego zacząć? Potrzebujesz wsparcia i inspiracji, a może już szukasz pracy w branży IT? W sobotę 8 czerwca br. zapraszamy na wydarzenie skierowane do kobiet zainteresowanych karierą w branży IT. Prelekcje, konsultacje z mentorkami, inspirujące historie, spotkania z pracodawcami – wszystko to w czasie bezpłatnego wydarzenia organizowanego przez CodersTrust Polska i Fundację Mamo Pracuj w Google Campus Warszawa. Zapisy już trwają, zarezerwuj swoje miejsce już teraz!>>>
 • Agnieszka Kaczanowska - 22/05/2019
grafika wydarzenia Dzień kariery kobiety w IT

Dzień kariery kobiety w IT i technologiach

Wydarzenie dla kobiet, które są zainteresowane wejściem do branży IT, ale potrzebują wsparcia, wiedzy i odwagi, by rozpocząć nową karierę.

Spotkajmy się w Warszawie!

Zarejestruj się na bezpłatne wydarzenie i zrób pierwszy krok w stronę IT >>>

Sobota 8 Czerwca 2019, Google Campus Warszawa

To wydarzenie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • jesteś świadoma zmieniającego się rynku pracy i zagrożeń związanych z likwidacją zawodów,
 • już wiesz i widzisz, że perspektywy i rozwój czekają w technologiach i IT,
 • jesteś zmotywowana, by podjąć działania, jednak masz wiele obaw i nie wiesz, jak pewnie wkroczyć do tego świata.

Wydarzenie ma na celu:

1. Informację
Jakie stanowiska występują w tej branży, jakie kroki trzeba przedsięwziąć, by rozwijać się w obszarze IT, od czego zacząć, jak budować swoją karierę zawodową, jak można pozyskać środki na przekwalifikowanie się.

2. Poznanie
To doskonała okazja, by uczestniczki mogły poznać pracodawców, dla których różnorodność nie jest pustym sloganem, i którzy są otwarci na zatrudnianie kobiet i tworzenie dla nich przyjaznego środowiska.

3. Motywację
Poprzez pokazywanie „role model” kobiet w IT, a także hot desks ze specjalistkami oraz doradztwo zawodowe dla kobiet chcących rozwijać się w obszarze IT.

4. Networking
Spotkanie kobiet, firm i możliwość nawiązania bezpośrednich relacji z pracodawcami.

5. Inspiracje
Przybliżenie świata IT przez kobiety, które już tam są i świetnie się tam odnajdują.

Technologia potrzebuje kobiet, a kobiety potrzebują technologii – Sheryl Sandberg

Zarejestruj się na bezpłatne wydarzenie i zrób pierwszy krok w stronę IT >>>

Zapraszamy!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail