Czego szukasz

Kobiety wracają do zawodowej gry

Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka – pierwszego bądź kolejnego – większość aktywnych zawodowo kobiet decyduje się na przerwę, zakładając przy tym, że po roku czy dwóch spokojnie wróci do pracy. Gdy jednak następuje moment przebudzenia, często okazuje się, że ten w zamierzeniu krótki okres rozciągnął się nawet na kilkanaście lat. Wówczas, mimo najszczerszych chęci, powrót na dawne stanowisko nie jest już taki prosty. Wieloletnia luka w CV jakiegokolwiek pracownika nie wygląda dobrze w oczach pracodawców. Piszemy o ciekawych amerykańskich programach pomagających w powrocie na rynek pracy.

 • Monika Przybyłek-Woźniak - 31/03/2014

„Starego psa nie nauczysz nowych sztuczek…” Na pewno?

Według badań amerykańskiego Center for Talent Innovation 89% kobiet, które miały średnio dwuipółletnią przerwę od pracy, chce do niej wrócić. Ale tylko 40% z nich udaje się zdobyć zatrudnienie na stanowisku takim samym bądź podobnym do dotychczasowego. Warto zauważyć, że problem ten nie omija również tych dobrze wykształconych i wysoko wykwalifikowanych, które wcześniej zajmowały znaczącą pozycję w hierarchii zawodowej. Ich potencjał jako pierwsze postanowiły wykorzystać nowojorskie firmy – głównie prawnicze oraz zajmujące się finansami. W zeszłym roku powstało sporo niewielkich – bo przewidzianych na kilkanaście uczestniczek – ale prężnie rozwijających się programów. Każdy z nich trwa około dziesięć tygodni i przebiega w podobny sposób. Uczestniczki mają szansę odświeżyć swoje umiejętności, odkryć sposoby wykorzystywania nowych technologii oraz dowiedzieć się, jakie są potrzeby współczesnego rynku, który na przestrzeni lat diametralnie się zmienił. Uczą się, jak napisać nowoczesne CV oraz w jaki sposób trafić do potencjalnego pracodawcy. Następnie trafiają na praktyki, których celem jest oswojenie ich z nowymi zadaniami i charakterem pracy na danym stanowisku. Po zakończeniu programu, kobiety często mogą liczyć na pełnoetatową pracę w danej firmie. Część z nich z czasem znajduje zatrudnienie gdzie indziej, inne zostają już na stałe. Bez względu na to, którą drogę wybiorą, jedno jest pewne – takie szkolenia dają realną szansę powrotu na rynek pracy. Duże znaczenie ma również to, że są skierowane do kobiet dojrzałych. Jak wiadomo, pracodawcy chętniej wybierają młodszych kandydatów. Śledząc przebieg tych programów, mogą dostrzec, jak wiele do zaoferowania, szczególnie w kwestii doświadczenia, mają do zaoferowania starsi pracownicy.

Dobrze wykorzystana szansa

Virginia Ryan, 54-letnia prawniczka z Manhattanu, po pierwszym dziecku przez 6 miesięcy pracowała na pół etatu w firmie prawniczej, po czym odeszła, by urodzić jeszcze dwójkę dzieci i poświęcić cały swój czas rodzinie. Po wielu latach obudziła się pewnego dnia z nagłą potrzebą zmiany. „Czas leci. Jeżeli nie znajdę pracy teraz, nie znajdę jej już nigdy.” Przez rok nie wiedziała, czym mogłaby się zająć. „Utknęłam” – podsumowuje. W końcu zapisała się na Pace Law School’s New Directions Program, który pomaga doświadczonym prawnikom odświeżyć ich wiedzę i umiejętności. Teraz pracuje na pół etatu na Uniwersytecie Columbia. Gdy siada z rodziną do kolacji, słyszy: Co robiłaś w pracy? To daje jej poczucie dumy i ogromną radość.

49-letnia Hope Tully z Nowego Jorku urodziła się i dorastała na Filipinach. Po przyjeździe do USA była zdeterminowana, by zdobyć tam jak najlepsze wykształcenie. Udało się – ukończyła studia na Harvardzie. Potem przez 7 lat pracowała w dużym banku, z którego odeszła w 1999 roku po urodzeniu drugiego dziecka. Zamierzała wziąć 2 lata przerwy i wrócić, ale w tym czasie dowiedziała się, że jedna z jej córek ma rzadką chorobę. Wówczas wszelkie inne sprawy spadły na dalszy plan. W 2011 roku sytuacja ustabilizowała się, a Hope uznała, że to dobry moment na powrót do pracy. Wzięła udział w programie organizowanym przez JP Morgan Chase – światowego lidera w zakresie bankowości inwestycyjnej, a obecnie pracuje w jednym z oddziałów. „Z pracą jest jak z jazdą na rowerze – nauczysz się raz, pamiętasz całe życie.”

Kristen Marx zawsze kochała swoją pracę w filii banku Goldman Sachs. Gdy w 2002 roku zrezygnowała z niej na rzecz wychowania dzieci, wiedziała, że na pewno tam wróci. Niestety, zderzenie z rzeczywistością okazało się bolesne. Chociaż składała aplikacje do wielu firm na Wall Street, nikt nie odpowiedział. „Nigdy nie sądziłam, że ta przerwa będzie trwała tak długo.” We wrześniu ubiegłego roku wzięła udział w konferencji organizowanej przez iRelaunch.com w New York University, podczas której dowiedziała się o programach wspierających pracowników w powrocie do zawodu. Niemal od razu wysłała zgłoszenie do banku Morgan Stanley, a już w lutym zaczęła dwunastotygodniowe szkolenie. Ma nadzieję, że po jego zakończeniu dostanie pełny etat. „To wspaniałe uczucie wiedzieć, że jest ktoś, kto chce, byś osiągnęła sukces. Wcześniej, gdy pragnęłam wrócić do pracy, po prostu brakowało mi tej drogi powrotu.”

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, jednak nie oznacza to, że ktoś, kto raz z niego wypadł, nie ma już szansy powrotu. Rozumie to coraz więcej firm, które zaczynają inwestować w przywracanie takich, jak najbardziej wartościowych, pracowników na stanowiska. Jak na razie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale kto wie – może polscy pracodawcy pójdą wkrótce za ich przykładem, widząc, jak wiele mogą zyskać?

Źródło: New York Times

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Przybyłek-Woźniak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. „Artystyczna dusza”, która – kiedy nie dzierży w dłoni pióra – najchętniej rysuje lub zajmuje się tworzeniem grafiki komputerowej. Na swoim koncie ma wydaną w 2010 roku powieść młodzieżową pt. „Nielegalna”.
Podyskutuj

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić. Posłuchaj 3 odcinka naszego podcastu!
 • Podcast Mamo Pracuj - 12/11/2019
kobieta siedząca na łóżku z laptopem na kolanach

[03] Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

 
 
00:00 / 16:06
 
1X

Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy o roli social mediów przy szukaniu pracy.

Pierwszy odcinek podcastu – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dziećmi? – posłuchaj!

Social media – Twój sprzymierzeniec czy przeciwnik podczas szukania pracy?

Mówiąc o roli social mediów przy szukaniu pracy, nie mamy na myśli tylko LinkedIn czy Golden Line – serwisów z założenia zawodowych. Ważną rolę mogą odegrać również Twitter, Instagram czy Facebook.

Dzisiaj pracy szuka się przez internet – to jest wspaniałe źródło dotarcia do ciekawych ofert pracy.

1. W social mediach znajdziesz oferty pracy

Oferty pracy znajdziesz nie tylko na LinkedIn czy na Golden Line, ale także na Facebooku. Dzięki specjalnej funkcji Facebook Jobs możesz zapisać się na powiadomienia o interesujących Cię ofertach – dostaniesz je na maila lub przez Messengera.

Aplikując na taką ofertę – aplikujesz swoim profilem, a nie wysyłasz CV (przynajmniej na początku), potraktuj więc ten profil bardziej zawodowo.

Obserwuj posty osób prywatnych czy profile firm z branży, które Cię interesują. Dołącz do grup tematycznych – tam też pojawiają się ciekawe oferty pracy.

2. Wykorzystaj kontakty i znajomości z social mediów do szukania pracy

Obserwuj znajomych, pytaj ich o firmy i branże, które Cię interesują. Możesz napisać wprost, że szukasz pracy. Pamiętaj, że osoby z Twojej sieci kontaktów mają dostęp do zupełnie innych informacji i ofert pracy niż Ty.

Niech te osoby będą Twoimi sprzymierzeńcami podczas szukania pracy.

Na LinkediIn jest specjalna rubryka, gdzie możesz zaznaczyć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego – dzięki temu rekruterzy szybciej Cię znajdą. A taki komunikat możesz skierować do wszystkich, oprócz Twojego obecnego pracodawcy.

3. Ucz się i bądź na bieżąco – korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach

Zdobywaj wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Dołącz do grup tematycznych, branżowych na Facebooku czy LinkedIn. To świetna okazja by odświeżyć sobie niektóre informacje (np. jeśli wracasz do pracy po przerwie), lub zdobyć całkiem nową wiedzę, z branży, do której dopiero planujesz wejść.

W branżowych grupach dowiesz się o ciekawych spotkaniach, wystąpieniach i meetup’ach. Poznasz osoby, które działają w branży i które chętnie podzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Zdobędziesz dostęp do wartościowych treści, artykułów czy oczywiście ofert pracy.

4. Niech social media będą Twoim sprzymierzeńcem

Zanim rekruter zadzwoni do Ciebie, dokładnie sprawdzi Twoje profile w social mediach. Także tych, które są uważane za prywatne – np. Facebooka. Nawet jeśli twój profil jest ustawiony jako prywatny – pamiętaj, że w sieci nic nie ginie i komentując, postując – zostawiasz po sobie ślad.

Rób to mądrze i pokaż się od pozytywnej strony. Niech Twój obraz w sieci wskazuje na sympatyczną, pomocną osobę, a nie na złośliwego hejtera, z którym nikt nie będzie chciał pracować.

Także Twoje prywatne zainteresowania – np. decoupage, gra na instrumencie czy miłość do gór – dużo o Tobie mówią i mogą mieć znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Działaj świadomie i z pomysłem

Korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach, świadomie buduj swój wizerunek – to wszystko sprawi, że social media będą Twoim sprzymierzeńcem podczas szukania pracy.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej i przeczytaj

Czy social media mogą pomóc znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy

zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Jak stworzyć najlepszy biznesplan? Bezpłatne spotkanie dla mam – zapisz się!

Myślisz o założeniu własnej działalności i zastanawiasz się od czego zacząć planowanie biznesu? Chcesz kompleksowo przygotować się do założenia własnej firmy? A może będziesz ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności? Wspaniale! Zapraszamy Cię na bezpłatne warsztaty dotyczące tworzenia biznesplanu.
 • Anna Łabno - Kucharska - 08/11/2019

Jesień jest idealnym czasem, żeby pomyśleć o własnej firmie. Tym bardziej, że właśnie wtedy obchodzimy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Z tej okazji, już 20 listopada w Krakowie, chcemy Was zaprosić na bezpłatne warsztaty oraz indywidualne konsultacje, dotyczące tworzenia biznesplanu specjalnie dla przedsiębiorczych mam!

Nie czekaj i zapisz się już dziś!

Spotkaj się z nami, a my opowiemy Ci o:

 • drogowskazach na drodze planowania własnego biznesu,
 • czym jest biznesplan, po co i jak się go tworzy oraz jakie ma znaczenie,
 • najważniejszych elementach biznesplanu, które przesądzają o powodzeniu biznesu,
 • środkach o jakie możesz ubiegać się na starcie prowadzenia działalności!

Damy Ci przestrzeń na zadawanie pytań. Podzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Warsztaty poprowadzą eksperci i praktycy, z którymi współpracujemy od lat:

 • Dariusz Pierzak – finansista z wykształcenia, doświadczenia, zamiłowania i przekonania. Jako właściciel własnej firmy oraz wieloletni kontroler i dyrektor finansowy w dużych przedsiębiorstwach ma praktyczną wiedzę biznesową, i z pasją się nią dzieli.
 • Agnieszka Pierzak – od 2004 roku związana zawodowo z tematyką funduszy unijnych. Najpierw jako pracownik instytucji m.in. ZPORR i POKL, gdzie doskonaliła umiejętności z zakresu wdrażania i rozliczania środków unijnych.

Zespół Mamo Pracuj również tam będzie! 🙂

Poznaj szczegóły i zgłoś się już dziś!

Jesteśmy przekonane, że będzie to owocny czas!

Kiedy się widzimy?

 • 20 listopada 2019 r., w godzinach od 10:00 do 13:00

Gdzie?

 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
 • 31-124 Kraków, ul. Rajska 1, sala nr 247 (II piętro, prawe skrzydło)

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu wystarczy wypełnić formularz 🙂

Na spotkanie zapraszamy również z dziećmi.

W sali, gdzie będą odbywać się warsztaty będzie przygotowany mały kącik dla dzieci 🙂

Jeśli zapisałaś się, ale nie będziesz mogła przyjść z przyczyn losowych, prosimy poinformuj nas o tym. Dzięki temu inna mama będzie mogła skorzystać 🙂

Masz jakieś pytania?
Pisz do mnie: [email protected]

W końcu, kto pyta nie błądzi 😉

Zapraszamy!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail