Czego szukasz

Kobiety w ciąży będą pracować dłużej – zmiany w przepisach od 1 maja

Słyszałaś o nowym zapisie prawnym, że od 1 maja będąc w ciąży, możesz pracować dłużej niż 4 godziny przy komputerze? Ta zmiana ma iść w zgodzie z naszymi realiami, ponieważ współcześnie większość prac można wykonywać tylko przy użyciu komputera.

Z dniem 1 maja zgodnie z przepisami kobieta w ciąży pracując, może spędzać przed ekranem monitora więcej czasu niż dotychczas. Dotąd mogła pracować tylko 4 godziny, teraz wydłużono ten czas do 8 godzin. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3.04 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią ( Dz.U. poz.796) mówi, że jednorazowo kobieta może spędzić przy komputerze maksymalnie 50 minut, po czym przysługuje jej co najmniej 10 – cio minutowa przerwa.

Jakie jest uzasadnienie?

Przede wszystkim badania, które wykazują, że dzisiaj praca przy monitorze ekranowym nie jest już tak szkodliwa.

Po drugie, dotychczasowa sytuacja nie była sprzyjająca dla pracodawców, ale też poniekąd dla samych przyszłych mam. Skoro kobieta w ciąży czuje się dobrze i może pracować, a jednocześnie chce nadal być aktywna, to narzucony przepisami krótszy czas pracy przed komputerem wymuszał na pracodawcy przeniesienie kobiety w ciąży do innej pracy, np. niezgodnej z jej kwalifikacjami lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.

Zmiana ta również dostosowuje się do obecnych realiów, ze względu na powszechność pracy z komputerem. Coraz częściej jest tak, że konkretna praca może być wykonywana tylko na komputerze, inaczej nie może zostać zrealizowana.

Jeszcze jednym uzasadnieniem takiego rozporządzenia jest upowszechnienie ekranów ciekłokrystalicznych, które są mniej szkodliwe.

A kolejnym argumentem jest również, że współcześnie, prywatnie nieustannie korzystamy z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych ( tabletów, smartfonów) oraz to, że większą szkodliwością wykazuje się brak ruchu i zmiany pozycji przy pracy, obciążając nasz układ mięśniowo – szkieletowy, niż sam monitor komputera.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Efekty

Nie do końca wiadomo, jak w praktyce miałoby być weryfikowane przestrzeganie przez pracodawców nowego przepisu i w konsekwencji ponoszenie odpowiedzialności w przypadku naruszenia przepisów o czasie pracy. W przypadku jakiejkolwiek kontroli pracodawca będzie musiał udowodnić, że udziela kobiecie w ciąży, prawa do przerwy w pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wprowadzona zmiana jest poparta przez ekspertów medycyny pracy i w rezultacie ma bardziej efektywnie wpłynąć na zdrowie niż skrócenie czasu pracy w ciągu doby,
ponieważ gorsza dla naszego układu kostno – szkieletowego jest właśnie długotrwała niezmienna pozycja pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami zachęcamy wszystkie zdalnie pracujące w domu mamy, aby również wobec siebie zastosowały tę prostą zasadę!

Co jakiś czas wstań od komputera i zrób sobie przerwę 🙂

I jednocześnie kierujemy do Was pytanie, czy taki zapis Wam pomoże, czy to dla Was dobra informacja? Będziecie się upominały o swoje 10 minut przerwy?

Źródło:

ekspressilustrowany.pl

superbiz.se.pl

pulshr.pl

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie