Czego szukasz

Kobieca siła jest w nas!

Gabriela jest mamą trzech synów i wulkanem energii. Mieszka w Tarnowie, gdzie od kilku lat aktywizuje kobiety, głównie mamy. Teraz rozkręca własną firmę i zachęca wszystkie kobiety do życia z pasją. Między innymi poprzez warsztaty on-line Siła Pasji. Dla kobiet, które chcą żyć z pasją w realnym świecie. Zapisy już ruszyły!

Gabrysiu, pisaliśmy o Tobie  w 2014 roku, że zaczynasz, że ruszasz z pomysłem. Opowiedz, co od czasu Festiwalu Tarnów w Sukience wydarzyło się w Twoim życiu? 

Tak, Agnieszko, czas szybko biegnie, już pracujemy w grupie czterech kobiet nad drugą edycją festiwalu, która odbędzie się w ostatni weekend maja.

Od naszej ostatniej rozmowy minęło 9 miesięcy i od pomysłu na stronę KobiecaSila.pl przeszłam do fazy konkretnych działań. W październiku założyłam firmę Pasjonatnik, cyklicznie organizuję stacjonarne warsztaty Siła Pasji dla kobiet, które chcą zainspirować się do życia z pasją, nauczyć czegoś nowego i spędzić miło czas w kobiecym gronie. Marzę o tym, by zarazić tym pomysłem całą Polskę. Już prowadzę rozmowy na temat uruchomienia tych warsztatów w pewnym mieście na Południu Polski. Trzymaj kciuki, żeby się udało.

Założyłaś firmę, organizujesz warsztaty Siła Pasji …. sporo tego 😉

Sporo, lecz daje mi to dużą frajdę, bo pracuję z kobietami i ich pasjami. W swojej pracy spotykam wiele kobiet, które dorywczo, często nocami, robią to, co kochają, lecz nie starcza im energii na to, by pokazać tę pasję innym, by się wypromować i na tym zarabiać. Czasem borykają się z brakiem wiary w siebie, czy pomysłu na promocję, a czują, że bardzo chciałyby dzielić się swoimi umiejętnościami i zarazić innych miłością do pieczenia, szycia, czy do podróżowania. Dlatego wymyśliłam kolejną usługę. To wirtualne warsztaty via Skype Siła Kobiecych Pasji. Pomagam kobietom opracować scenariusz wydarzenia czy spotkania promującego ich pasje w realu, bo mam ogromne doświadczenie i wyczucie w tych kwestiach.

Okazuje się, że takie warsztaty są bardzo potrzebne.

Czego my, kobiety, możemy się spodziewać po Twoich warsztatach online? Dla kogo warsztat Siła Kobiecych Pasji jest przeznaczony? 

Siła Kobiecych Pasji to warsztat dla kobiet w całym kraju, a nawet i za granicą (wystarczy Skype z kamerką), które potrzebują pomysłów i wsparcia w wypromowaniu swojej pasji w realnym świecie. W grupie pięciu kobiet, pracujemy nad tym, by każda z uczestniczek skończyła pięciotygodniowy cykl warsztatów ze scenariuszem swego wydarzenia na piątkę. Bardzo szczegółowo omawiamy zagadnienia związane z grupą docelową, z tematyką, dotykamy kwestii wymiany barterowej, współpracy z innymi, networkingu, ale też szukamy mocnych stron uczestniczki po to, by wydarzenie promujące pasję było zarówno efektowne, jak i efektywne.

Dzisiejszy świat jest mocno oparty na życiu online, jednak pamiętajmy, że najtrwalsze relacje to takie, które zawieramy w realu. I okazuje się, że wiele osób ma coraz większe problemy z tym, by odważyć się na zorganizowanie spotkanie z ludźmi poza siecią i w elegancki sposób zaprezentować to, czym się zajmują. Pomiędzy nachalnymi praktykami domokrążców, a działaniami promocyjnymi online jest przestrzeń na wiele kreatywnych metod na to, by skutecznie i z klasą pokazać się offline. I ja tych sposobów uczę. Dzielę się także swoim bogatym doświadczeniem w organizowaniu przeróżnych wydarzeń, a dzięki intuicji i empatii potrafię skroić taki scenariusz, by był on zgodny z osobowością pasjonatki. Do tego wspaniale pracuje się w grupie kobiet, które w czasie burz mózgów tryskają twórczą i wspierającą energią. Uwielbiam to i wiem, że to działa. Aktualnie trwają zapisy do dwóch grup: wieczornej, która startuje 16.03 oraz do porannej zaczynającej wspólną pracę 17.03. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj.

Oprócz warsztatów, co jeszcze masz w planach? 

W Dzień Kobiet opublikowałam spot kampanii społecznej skierowanej do kobiet „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją”, którego jestem pomysłodawczynią i koordynatorką. Poza mną wystąpiły w nim trzy mamy z córkami w wieku 9-12 lat. Chcemy tym filmikiem zwrócić uwagę na to, że pasja jest czymś, co ubogaca nasze życie, dodaje nam odwagi i sił.

Mamy wspólne marzenie, by każda kobieta pozwoliła sobie na pasję, począwszy od najmłodszych kobietek, które potrzebują mądrego wsparcia dorosłych. W ten sposób buduje się kobiecą siłę dziewczynek już od najmłodszych lat. Kiedy one dorosną, będą miały odwagę do życia z pasją i pozostaną uważne na innych, bo tej uważności nauczyły się od swoich najbliższych.

Każdy może włączyć się do akcji „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją” robiąc nawet małe rzeczy w obrębie swojej rodziny.

Jeśli jesteśmy rodzicami, możemy spędzić z dzieckiem 15 minut dziennie na rozmowie o czymś, co dziecko lubi robić. Możemy zaprowadzić córkę na zajęcia plastyczne, jeśli widzimy, że ma takie uzdolnienia. Możemy wesprzeć inne kobiety z naszego otoczenia, jeśli wiemy, że mają mało czasu albo motywacji. Możemy np. zająć się małym dzieckiem siostry, by ta mogła pójść na jogę, którą kocha, a na którą nie ma czasu po urodzeniu dziecka. Możemy wyciągnąć mamę, sąsiadkę, przyjaciółkę na spacer z kijkami, by spędzić czas w miłym towarzystwie i wprowadzić trochę pasji w życie bliskich nam kobiet.

Jeśli ktoś chce zamanifestować poparcie dla kampanii, może zakupić kubek, koszulkę, czy torbę z hasłem „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją” na mojej stronie. Dwa złote z każdego sprzedanego gadżetu przekazywane jest na poczet kobiecych projektów, których celem jest budowanie kobiecej siły. W miesiące nieparzyste wysyłam pieniądze na rzecz projektu Mamy Mamom Fundacji Origo (doule pomagają samotnym, często młodocianym matkom w okresie okołoporodowym). Natomiast w miesiące parzyste wspieram Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i jego projekt Karioka Girsl Rock Kamp, który polega na organizowaniu muzycznych obozów dla nastolatek, w czasie których dziewczynki uczone są gry na instrumentach rockowych i współdziałania w zespole. Gorąco zachęcam do włączenia się do tej kampanii, szczegóły można znaleźć tutaj.

A gdybyś miała powiedzieć, gdzie widzisz się za 5 lat, to co byś mi odpowiedziała? 

Hmmm, to trudne pytanie… Dobrze, odpowiem odważnie, bo sama zachęcam swoje klientki do odwagi. Za 5 lat będę 42-letnią kobietą, moi synowie będą już chodzić do szkoły. Chciałabym mieć swoje biuro coworkingowe, w którym po 17.00 biurka będą rozsuwane, by ustąpić miejsca kobiecym pasjom. Marzy mi się, by całą Polskę oplotła sieć Siły Pasji. Myślę też o prowadzeniu warsztatów międzynarodowych, żeby dotrzeć do kobiet na całym świecie, wspierać je w odkrywaniu kobiecej siły, pomagać budować dobre, uważne relacje na zasadach NVC oraz dodawać odwagi do życia z pasją. Chciałabym organizować kobiece wyjazdy do Włoch, by zanurzyć się w atmosferze tego kraju pasji. Pierwszym krokiem do tego będzie kurs online Kobieta all’Italiana, w czasie którego kobiety będą mogły poznać podstawy włoskiego języka i stylu życia. Kurs ten będzie dostępny na stronie KobiecaSila.pl już pod koniec wiosny tego roku.

Dziekuję Ci za rozmowę i życzę powodzenia!

A ja dziękuję Ci za inspirujące pytania. Zawsze przyjemnie mi się z Tobą rozmawia :).

Rozmawiała Agnieszka Kaczanowska

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podyskutuj

Jak zacząć zarabiać na tym, co się kocha? Strategia 5 kroków

Wierzę w to, że nie warto marnować życia na pracę, której się nie kocha. Mieć talenty i skąpić ich światu, pracując w miejscu, które nie jest dla nas stworzone. Wierzę, że każda z nas ma pewne uzdolnienia, które pozwalają jej dawać coś, czego inni potrzebują. Dawać coś w szczególny sposób. Nie musisz od razu stać się kimś wielkim. Nie musisz mieć rozgłosu, ale musisz zacząć słuchać swojego głosu. I za nim podążyć.

Wierzę w to, że skupienie się na tym, co nas pociąga i w czym w naturalny sposób jesteśmy dobre, tysiąc razy zwiększa nasze szanse na sukces, w tym sukces finansowy. Problem polega na tym, że nikt nas nie uczył tak myśleć o pracy. Nikt nas nie uczył uważnie przyglądać się swoim mocnym stronom. Kierujemy się lękiem częściej niż pasją, stresujemy się rozmowami kwalifikacyjnymi, boimy się założenia własnej firmy, boimy się porażek, strat, zwolnień i bezrobocia. Lęk to naturalna reakcja na kontakt z tym, co nieznane.

Jak zacząć?

1. Hamulce

Po pierwsze musisz przyznać, że najprawdopodobniej masz pewne założenia, które mogą działać jak sprawne hamulce Mercedesa klasy A i powstrzymać Cię przed wejściem na ścieżkę pracy, która jest pasją. Gdybyś ich nie miała, być może nie czytałabyś tego artykułu, ponieważ dawno zajmowałabyś się tym, co kochasz. Niektórzy to mają we krwi.

Moja babcia w wieku lat 12 wiedziała, że chce być księgową, dziś ma 82 lata i wciąż pracuje. Raz w tygodniu przyjeżdża po nią kierowca i zawozi do biura, gdzie robi audyt. Jest tak dobra w tym co robi, bo robi to co kocha. Być może nie myślałaś, że można kochać księgowość. Można. Pasja nie musi być górnolotna. Miles Davis też wiedział od dziecka, że chce być jazzmanem. Większość z nas jednak nie wie. Większość z nas musi poszukać swojej ścieżki.

Hamulce. Musisz je rozbroić, rozkręcić na części i odłożyć na bok. Hamulce to myśli, które każdy twórczy przebłysk zamieniają w matową, martwą, bezużyteczną mrzonkę. Zaczynają się od „Ale przecież…” Ale ja nie potrafię, nie umiem, nie da się, to niemożliwe i tak dalej. I co najważniejsze – każdy z hamulców wydaje się być stuprocentową prawdą, z którą nie ma co dyskutować. Tak działa ten mechanizm, którego napędową energią jest lęk. Ale skoro Ty już wiesz, możesz zapobiec tej hamującej sile.

2. Dzieciństwo

Wróć pamięcią do swoich dziecięcych i nastoletnich fantazji. Kim chciałaś być? Zapisz wszystko, co Ci przychodzi do głowy. Następnie pora na odrobinę alchemii. Poszukaj esencji dziecięcego marzenia. Nie daj się zwieść formie.

Nie chodzi o to, aby dokładnie realizować nastoletnie fantazje. Jeżeli chciałaś być aktorką, to esencją tego marzenia może być ekspozycja, sława, silne emocje. Jeżeli chciałaś być lekarzem, być może esencją jest pomaganie innym, ratowanie tego, co cenne. Te esencje mogą być realizowane w różny sposób. Niektórzy z nas mają z nimi kontakt od dziecka, inni nie. Dlatego sama musisz zobaczyć, na ile ten drugi krok będzie dla Ciebie istotny i pomocny.

Przeczytaj także: Każda kobieta ma w sobie talenty, za które ktoś inny jest w stanie zapłacić

3. Kochanie = dawanie

Weź kartkę. Wypisz wszystko to, co kochasz robić. Możesz zrobić to na zasadzie automatycznego pisania, prawie nie odrywając długopisu od kartki. Możesz zapełnić ją powoli, z namysłem. Nie cenzuruj się. Pozwól na swobodny przepływ myśli. Wypisuj rzeczy nie mające związku z pracą, bo mogą Cię naprowadzić na nowy trop. Bądź precyzyjna i wnikliwa. Dociekaj. Zastanów się głębiej. Co kochasz? Co Cię pociąga? Jakie jest drugie dno? Wszystko co napiszesz, może być punktem wyjścia do głębszej refleksji. Odwróć kartkę. Na drugiej stronie wypisz to, co chciałabyś dawać, to co Ty szczególnie możesz dać innym. To, w czym jesteś szczególnie dobra. To, co potrafisz. Albo, to co Cię pociąga.

4. Aplikacje

Ponieważ nie chodzi tu o to, aby zacząć „robić to, co się kocha”, lecz „zarabiać na tym, co się kocha”, w kolejnym kroku musisz porzucić świat ego, jego słodkich upodobań i pomyśleć o tym, czego potrzebują inni. Praca marzeń jest na przecięciu Twoich najmocniejszych stron i potrzeb innych ludzi.

Ludzie nie potrzebują tylko spraw wielkich. Są gotowi płacić za zaspokojenie drugorzędnych potrzeb. Potrzebują kogoś kto zrobi im świetne zdjęcia z wesela, kto doradzi jak zainwestować pieniądze, kto urządzi urodziny dla dziecka. Potrzebują porad, niekonwencjonalnej rozrywki, produktów i usług, które sprawiają że życie jest prostsze i piękniejsze. Popatrz na swoją kartkę. Weź każdy z zapisków pod lupę i dopisz do niego wszystkie aplikacje, czyli możliwości zastosowania, które zaspokoją potrzeby innych. Oddal perspektywę, że to Ty miałabyś się tym zająć. Potraktuj to jak ćwiczenie na wyobraźnię.

Wypisuj wszystko co Ci przychodzi do głowy, jak nie jesteś dobra w burzach mózgu i zacinasz się po pierwszym najbardziej oczywistym przykładzie, to nie rób sobie wyrzutów, tylko podsuń to zadanie komuś innemu. A co.

Przykład: „kocham gotować”.

Aplikacje: kucharz, blogger piszący o gotowaniu, osoba, która robi warsztaty kulinarne (na przykład dla dzieci, albo dla obcokrajowców, albo dla mężczyzn, których matki nie nauczyły nic oprócz robienia herbaty). Osoba, która gotuje w domu dla garstki osób, osoba która prowadzi catering albo gotuje zdrowe jedzenie dla przedszkola…

I tak z całą listą. Jak już skończysz, to zakreśl te pomysły, które najbardziej Cię pociągają.

Przeczytaj także: Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

5. Test

Pomysły są niematerialne. Cała zabawa zaczyna się w łączeniu eteru z materią. Rzeczywistość ma sporo ograniczeń i cała sztuka w tym, aby sprytnie wpasować się między nie ze swoim pomysłem. Jeżeli masz pomysł i wiesz, kto może być nim zainteresowany, pora na test. Chcesz założyć szkołę językową dla bardzo małych dzieci? Twoimi klientami są ich matki. Zadzwoń do trzech matek małych dzieci i wypytaj je co sądzą o szkole językowej dla maluchów. Podoba im się taki pomysł? Czy są gotowe zapłacić za takie zajęcia? Dlaczego tak? Dlaczego nie? Co ważnego mają Ci do powiedzenia? Każdy pomysł można i należy przetestować na potencjalnych odbiorcach.

Powodzenia!

Grafika: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Założycielka Latającej Szkoły dla Kobiet www.latajacaszkola.pl, doświadczona trenerka z sześcioletnią praktyką, specjalistka od kreatywnych biznesów – redaktorka i pomysłodawczyni przewodnika „Kraków kobiet” (ha!art).
Podyskutuj

Radzisz sobie jako mama,dasz radę wrócić do pracy. Historia Natalii – projekt Mommypreneurs

"Boisz się nowych wyzwań? A nie bałaś się wejść w rolę mamy? Pamiętaj, radzisz sobie jako mama, dasz radę wrócić do pracy" - tak Natalia Boćkowska, uczestniczka projektu Mommypreneurs, zagrzewa Cię do walki. O siebie i swoje marzenia. I ma rację, bo czasem wystarczy sięgnąć po wsparcie, po wiedzę, pójść na szkolenie. Tak zrobiła Natalia. Przeczytaj co zyskała!
Natalia Boćkowska

Natalia, skorzystałaś z projektu Mommypreneurs – Przedsiębiorcza Mama. Co Cię do tego skłoniło? Skąd ten impuls: „O, chcę wziąć w tym udział, to coś dla mnie?

Do skorzystania z projektu Mommypreneurs skłoniły mnie, chęć przebranżowienia się i uzyskania nowych doświadczeń.

Czym zajmowałaś się przed projektem i przed ciążą?

Przed ciążą pracowałam na wyspie McCafe w Manufakturze. Nie był to szczyt moich marzeń, ale pracowałam tam podczas studiów, więc miałam doświadczenie.

Czy projekt pokrywał się z Twoimi wyobrażeniami? Co sprawiało Ci największą trudność, a co było zaskakująco łatwe?

Projekt bardzo mnie zaskoczył, oczywiście w pozytywnym sensie. Na początku myślałam, że będą to jakieś podstawowe informacje na temat projektowania stron internetowych. Zostałam mile zaskoczona, bo okazało się, że kurs był od podstaw, czyli od HTML do WordPress’a.

Jeśli chodzi o trudności, to muszę wspomnieć, że brałam udział w drugiej edycji programu. Dostałam się do niego podczas pandemii. Zajęcia trwały już jakiś czas, więc największą trudnością było doścignięcie dziewczyn, które już poznały wszystkie podstawy.

Jestem po liceum plastycznym, więc zdobytą tutaj wiedzę mogłam wykorzystać do projektowania stron internetowych, co sprawiło mi olbrzymią satysfakcję.

Poznaj również historię Zuzanny!

Natalia Boćkowska

W pewnym momencie projekt został zakończony, trzeba było zacząć działać na własną rękę. Jak wspominasz te początki? Czy dzięki projektowi rzeczywiście było łatwiej?

Pandemia niestety nie sprzyja w znalezieniu nowej pracy. Niemniej odnalezienie się w nowej sytuacji i zdobycie doświadczenia pokazało mi, co chcę w życiu robić. Już wiem, że chcę zajmować się projektowaniem stron internetowych i pracować w e-marketingu. Postanowiłam wyjść naprzeciw i sama zacząć budować swoją markę, która będzie widnieć pod moim imieniem i nazwiskiem. Zapraszam do odwiedzenia moich stron na Facebooku i Instagramie. Chcę, by moja firma, dzięki wiedzy zdobytej w e-marketingu oraz grafice, pomagała w rozkręcaniu młodych biznesów.

Które korzyści ze szkolenia wydają Ci się najbardziej znaczące?

To jest trudne pytanie, bo wszystko było znaczące w szkoleniu. Przede wszystkim zdobyłam wiedzę i doświadczenie, nabrałam pewności siebie. Uwierzyłam, że mogę robić rzeczy, które lubię i które dają mi satysfakcję, motywując do dalszego działania.

Młodym mamom trudno czasem uwierzyć, że poradzą sobie z czymś nowym. Boją się wyjść z inicjatywą, zostawić dzieci pod czyjąś opieką, zadbać – dla odmiany – o siebie. Masz jakieś rady dla takich mam?

Boisz się nowych wyzwań? A nie bałaś się wejść w rolę mamy?

Pamiętaj, radzisz sobie jako mama, dasz radę wrócić do pracy.

Przeczytaj też historię Eweliny!

Tak jak Ty, tak i Twoje dziecko potrzebuje spotkań z innymi ludźmi. Pamiętaj również, jeśli Ty będziesz się dobrze czuć, to Twoja rodzina również!

Dziękuję za rozmowę.

Artykuł powstał w ramach projektu Mommypreneurs – przedsiębiorcza mama.

Zdjęcie: prywatne archiwum Natalii.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×