Czego szukasz

Kobieca siła jest w nas!

Gabriela jest mamą trzech synów i wulkanem energii. Mieszka w Tarnowie, gdzie od kilku lat aktywizuje kobiety, głównie mamy. Teraz rozkręca własną firmę i zachęca wszystkie kobiety do życia z pasją. Między innymi poprzez warsztaty on-line Siła Pasji. Dla kobiet, które chcą żyć z pasją w realnym świecie. Zapisy już ruszyły!

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 09/03/2015

Gabrysiu, pisaliśmy o Tobie  w 2014 roku, że zaczynasz, że ruszasz z pomysłem. Opowiedz, co od czasu Festiwalu Tarnów w Sukience wydarzyło się w Twoim życiu? 

Tak, Agnieszko, czas szybko biegnie, już pracujemy w grupie czterech kobiet nad drugą edycją festiwalu, która odbędzie się w ostatni weekend maja.

Od naszej ostatniej rozmowy minęło 9 miesięcy i od pomysłu na stronę KobiecaSila.pl przeszłam do fazy konkretnych działań. W październiku założyłam firmę Pasjonatnik, cyklicznie organizuję stacjonarne warsztaty Siła Pasji dla kobiet, które chcą zainspirować się do życia z pasją, nauczyć czegoś nowego i spędzić miło czas w kobiecym gronie. Marzę o tym, by zarazić tym pomysłem całą Polskę. Już prowadzę rozmowy na temat uruchomienia tych warsztatów w pewnym mieście na Południu Polski. Trzymaj kciuki, żeby się udało.

Założyłaś firmę, organizujesz warsztaty Siła Pasji …. sporo tego 😉

Sporo, lecz daje mi to dużą frajdę, bo pracuję z kobietami i ich pasjami. W swojej pracy spotykam wiele kobiet, które dorywczo, często nocami, robią to, co kochają, lecz nie starcza im energii na to, by pokazać tę pasję innym, by się wypromować i na tym zarabiać. Czasem borykają się z brakiem wiary w siebie, czy pomysłu na promocję, a czują, że bardzo chciałyby dzielić się swoimi umiejętnościami i zarazić innych miłością do pieczenia, szycia, czy do podróżowania. Dlatego wymyśliłam kolejną usługę. To wirtualne warsztaty via Skype Siła Kobiecych Pasji. Pomagam kobietom opracować scenariusz wydarzenia czy spotkania promującego ich pasje w realu, bo mam ogromne doświadczenie i wyczucie w tych kwestiach.

Okazuje się, że takie warsztaty są bardzo potrzebne.

Czego my, kobiety, możemy się spodziewać po Twoich warsztatach online? Dla kogo warsztat Siła Kobiecych Pasji jest przeznaczony? 

Siła Kobiecych Pasji to warsztat dla kobiet w całym kraju, a nawet i za granicą (wystarczy Skype z kamerką), które potrzebują pomysłów i wsparcia w wypromowaniu swojej pasji w realnym świecie. W grupie pięciu kobiet, pracujemy nad tym, by każda z uczestniczek skończyła pięciotygodniowy cykl warsztatów ze scenariuszem swego wydarzenia na piątkę. Bardzo szczegółowo omawiamy zagadnienia związane z grupą docelową, z tematyką, dotykamy kwestii wymiany barterowej, współpracy z innymi, networkingu, ale też szukamy mocnych stron uczestniczki po to, by wydarzenie promujące pasję było zarówno efektowne, jak i efektywne.

Dzisiejszy świat jest mocno oparty na życiu online, jednak pamiętajmy, że najtrwalsze relacje to takie, które zawieramy w realu. I okazuje się, że wiele osób ma coraz większe problemy z tym, by odważyć się na zorganizowanie spotkanie z ludźmi poza siecią i w elegancki sposób zaprezentować to, czym się zajmują. Pomiędzy nachalnymi praktykami domokrążców, a działaniami promocyjnymi online jest przestrzeń na wiele kreatywnych metod na to, by skutecznie i z klasą pokazać się offline. I ja tych sposobów uczę. Dzielę się także swoim bogatym doświadczeniem w organizowaniu przeróżnych wydarzeń, a dzięki intuicji i empatii potrafię skroić taki scenariusz, by był on zgodny z osobowością pasjonatki. Do tego wspaniale pracuje się w grupie kobiet, które w czasie burz mózgów tryskają twórczą i wspierającą energią. Uwielbiam to i wiem, że to działa. Aktualnie trwają zapisy do dwóch grup: wieczornej, która startuje 16.03 oraz do porannej zaczynającej wspólną pracę 17.03. Szczegóły na ten temat można znaleźć tutaj.

Oprócz warsztatów, co jeszcze masz w planach? 

W Dzień Kobiet opublikowałam spot kampanii społecznej skierowanej do kobiet „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją”, którego jestem pomysłodawczynią i koordynatorką. Poza mną wystąpiły w nim trzy mamy z córkami w wieku 9-12 lat. Chcemy tym filmikiem zwrócić uwagę na to, że pasja jest czymś, co ubogaca nasze życie, dodaje nam odwagi i sił.

Mamy wspólne marzenie, by każda kobieta pozwoliła sobie na pasję, począwszy od najmłodszych kobietek, które potrzebują mądrego wsparcia dorosłych. W ten sposób buduje się kobiecą siłę dziewczynek już od najmłodszych lat. Kiedy one dorosną, będą miały odwagę do życia z pasją i pozostaną uważne na innych, bo tej uważności nauczyły się od swoich najbliższych.

Każdy może włączyć się do akcji „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją” robiąc nawet małe rzeczy w obrębie swojej rodziny.

Jeśli jesteśmy rodzicami, możemy spędzić z dzieckiem 15 minut dziennie na rozmowie o czymś, co dziecko lubi robić. Możemy zaprowadzić córkę na zajęcia plastyczne, jeśli widzimy, że ma takie uzdolnienia. Możemy wesprzeć inne kobiety z naszego otoczenia, jeśli wiemy, że mają mało czasu albo motywacji. Możemy np. zająć się małym dzieckiem siostry, by ta mogła pójść na jogę, którą kocha, a na którą nie ma czasu po urodzeniu dziecka. Możemy wyciągnąć mamę, sąsiadkę, przyjaciółkę na spacer z kijkami, by spędzić czas w miłym towarzystwie i wprowadzić trochę pasji w życie bliskich nam kobiet.

Jeśli ktoś chce zamanifestować poparcie dla kampanii, może zakupić kubek, koszulkę, czy torbę z hasłem „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją” na mojej stronie. Dwa złote z każdego sprzedanego gadżetu przekazywane jest na poczet kobiecych projektów, których celem jest budowanie kobiecej siły. W miesiące nieparzyste wysyłam pieniądze na rzecz projektu Mamy Mamom Fundacji Origo (doule pomagają samotnym, często młodocianym matkom w okresie okołoporodowym). Natomiast w miesiące parzyste wspieram Stowarzyszenie Kobieca Transsmisja i jego projekt Karioka Girsl Rock Kamp, który polega na organizowaniu muzycznych obozów dla nastolatek, w czasie których dziewczynki uczone są gry na instrumentach rockowych i współdziałania w zespole. Gorąco zachęcam do włączenia się do tej kampanii, szczegóły można znaleźć tutaj.

A gdybyś miała powiedzieć, gdzie widzisz się za 5 lat, to co byś mi odpowiedziała? 

Hmmm, to trudne pytanie… Dobrze, odpowiem odważnie, bo sama zachęcam swoje klientki do odwagi. Za 5 lat będę 42-letnią kobietą, moi synowie będą już chodzić do szkoły. Chciałabym mieć swoje biuro coworkingowe, w którym po 17.00 biurka będą rozsuwane, by ustąpić miejsca kobiecym pasjom. Marzy mi się, by całą Polskę oplotła sieć Siły Pasji. Myślę też o prowadzeniu warsztatów międzynarodowych, żeby dotrzeć do kobiet na całym świecie, wspierać je w odkrywaniu kobiecej siły, pomagać budować dobre, uważne relacje na zasadach NVC oraz dodawać odwagi do życia z pasją. Chciałabym organizować kobiece wyjazdy do Włoch, by zanurzyć się w atmosferze tego kraju pasji. Pierwszym krokiem do tego będzie kurs online Kobieta all’Italiana, w czasie którego kobiety będą mogły poznać podstawy włoskiego języka i stylu życia. Kurs ten będzie dostępny na stronie KobiecaSila.pl już pod koniec wiosny tego roku.

Dziekuję Ci za rozmowę i życzę powodzenia!

A ja dziękuję Ci za inspirujące pytania. Zawsze przyjemnie mi się z Tobą rozmawia :).

Rozmawiała Agnieszka Kaczanowska

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Ile zostanie mi na rękę z faktury VAT?

Niejedna z nas pewnie zastanawia się jak to jest z kwotami na fakturze, a faktycznymi zarobkami. Na ile musisz wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcesz? Przeczytaj jakie są formy i ogólne zasady opodatkowania.
 • Marta Serafin - 21/01/2020

Kwota z faktury, a faktyczny zarobek

Obciążenia fiskalne oraz składki społeczne stanowią znaczną część zarobków przedsiębiorcy. Często pojawia się pytanie, na ile muszę wystawić fakturę, aby ostatecznie zarobić tyle ile chcę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania działalności oraz statusu VAT przedsiębiorcy. Ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT? Sprawdźmy!

Formy opodatkowania

Potencjalny przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Decyzja zależy m.in. od rodzaju działalności, wysokości przychodów oraz kosztów a także innych czynników takich jak ryzyko podatkowe czy możliwość wpływania na obciążenia podatkowe. Co istotne formę opodatkowania można zmienić w zależności od powyższych okoliczności.
Osoby fizyczne mogą płacić podatek dochodowy wg następujących form opodatkowania:

 • wg skali podatkowej w zależności od wysokości dochodu wg stawki 17%, 32% (tzw. zasady ogólne)
 • wg jednolitej stawki 19%;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • w formie karty podatkowej.

Aby określić faktyczny zarobek przedsiębiorcy należy dodać do kwoty „na rękę” odpowiednio podatek dochodowy oraz ewentualnie VAT. Wysokość obciążeń fiskalnej zależy od formy opodatkowania oraz stawki VAT.

Zasady ogólne

Zasady ogólne to forma opodatkowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Polega na opodatkowaniu dochodu wg stawki 17% oraz 32% dla dochodów ponad limit 85 528,00 zł. Dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów.

Faktyczny dochód ustala się poprzez zastosowanie metody „od sta” (potocznie „od stu”), przy której od kwoty netto ustala się kwotę brutto, która zawiera w sobie dodatkową wartość podatku dochodowego. Wyliczony podatek oraz podstawę opodatkowania należy zaokrąglić do pełnych złotych. Zobaczmy pierwszy przykład ile zostanie Ani na rękę z faktury VAT?

Jak obliczyć kwotę na rękę z faktury?

Przykład 1

Anna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie reklamy opodatkowaną na zasadach ogólnych wg stawki 17%. Jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje uzyskać dochód w styczniu 2020 w wysokości 2 000 zł „na rękę”. Anna wylicza dochód brutto, który powinna wykazać na fakturze w następujący sposób:

2 000 zł/(100%-17%) = 2 409,64 zł Jako czynny podatnik VAT Anna powiększy wyliczoną kwotę o podatek VAT wg stawki odpowiedniej dla świadczonych przez nią usług – 23%: 2 410,00 zł x 1,23 = 2 964,30 zł brutto

Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 964 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu, a także opłacone składki społeczne.

Sprawdź też działalność nierejestrowaną od strony podatkowej

Podatek liniowy dostępny jest dla przedsiębiorcy wg jednolitej stawki 19% bez względu na wielkość dochodów. Charakterystyczne dla tej formy opodatkowania jest brak możliwości pracy na rzecz byłego pracodawcy oraz korzystania z ulg podatkowych. Podobnie jak przy zasadach ogólnych dochód ustala się poprzez pomniejszenie przychodów o koszty uzyskania przychodów. Zasada wyliczania faktycznego zarobku jest analogiczna jak dla skali podatkowej, różnica jest jedynie w stawce podatkowej. Posługując się danym z Przykładu 1 dochód Anny brutto wykazany na fakturze dla kontrahenta wyniesie:

Podatek liniowy

2 000 zł/(100%-19%) = 2 469,16 zł

2 469 zł x 1,23 = 3 037,07 zł brutto Anna uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 3 037 zł. Anna może dodatkowo zmniejszyć dochód o koszty uzyskania przychodu a także opłacone składki społeczne.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany polega na tym, że podatek płacony jest od przychodu, nie od dochodu, wg stawki 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3% w zależności od rodzaju wykonywanej działalności. Z tej formy opodatkowania wyłączeni są przedsiębiorcy, których przychód przekracza 250 000 euro a także wiele rodzajów działalności takich jak apteki, kantory czy niektóre wolne zawody. Przy wyliczaniu zarobku „na rękę” podstawiamy do wzoru odpowiednią dla rodzaju działalności stawkę ryczałtu.

Przykład 2

Adam prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowych opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 5,5%. Jest czynnym podatnikiem VAT. W styczniu 2020 planuje osiągnąć na rękę kwotę 2 000,00 zł.

Adam wylicza dochód brutto, który powinien wykazać na fakturze w następujący sposób: 2 000,00 zł/(100%-0,055%) = 2 116,40 zł Adam świadczy usługi remontowe na rzecz budownictwa mieszkalnego wg stawki 8%. 2 116,00 x 1,08 = 2 285,28 zł

Adam uzyska faktyczny zarobek wysokości 2 000 zł jeśli kwota brutto na fakturze wyniesie 2 285 zł. Adam może zmniejszyć przychód o opłacone składki społeczne.

Karta podatkowa

Z opodatkowania w formie karty podatkowej mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący m.in. drobną działalność gastronomiczną, usługową, handlową. Jest to najprostszy podatek, gdzie nie trzeba liczyć przychodów ani kosztów, nie prowadzi się także żadnych ewidencji.

Przedsiębiorca osiągający przychód opodatkowany w formie karty podatkowej nie musi sprawdzać zarobku na rękę, gdyż podatek płaci co miesiąc w stałej wysokości na podstawie wydanej przez organ podatkowy decyzji. Jeśli jest czynnym podatnikiem VAT musi doliczyć do oczekiwanej kwoty dochodu podatek VAT wg właściwej dla niego stawki VAT.

Mam nadzieję, że teraz będzie Ci łatwiej obliczyć, ile zostanie Ci na rękę z faktury VAT.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Serafin
Doradca podatkowy z ponad 10-cio letnim doświadczeniem w księgowaniu zarówno dużych firm, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Aktualnie jako Księgowa inFakt rozlicza m.in. mamy na własnej działalności. Prywatnie mama trójki dzieci.

Video: Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy – RoboCAMP

Szukasz pomysłu na biznes, który pogodzisz z życiem rodzinnym? Robo CAMP to zajęcia dla dzieci i młodzieży z robotyki i programowania. Na czym polega ten biznes? Jak wygląda praca na co dzień? Jak prowadzić taki biznes? Na te pytania odpowie Wojciech Syrocki.
 • Agnieszka Wadecka - 08/01/2020
dwoje dzieci z komputerami leżących na podłodze

Sprawdzony pomysł na biznes dla mamy

W maju 2019 na naszym Facebooku prowadziłyśmy serię LIVE’ów o franczyzach idealnych dla mam.

Podczas siódmej rozmowy naszym gościem był Wojciech Syrocki, który założył i rozwija RoboCAMP, współpracując z wieloma przedsiębiorczymi mamami. Rozmowę prowadziła Joanna Gotfryd.

W końcu mam czas dla dzieci – historia Ani, która rozwija własny biznes z Akademią JA

O czym rozmawiałyśmy?

Joanna z Wojciechem odpowiedzieli na pytania takie jak:

 • Na czym polega biznes franczyzowy z RoboCAMP?
 • Jak założyć własną firmę z RoboCAMP?
 • Jak organizować zajęcia z robotyki i programowania?
 • Oraz na pytania oglądających

Zobacz nagranie z rozmowy:

Prowadzę biznes, który do mnie pasuje – historia Kamili

Zainspiruj się innymi pomysłami na biznes dla mam:

Akcja Franczyza dla Mamy – dowiedz się więcej

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail