Czego szukasz

„Klubing” dla rodziców

Kiedy nie mieliśmy dzieci, gorące noce i późne wieczory spędzaliśmy w klubach przy głośnych rozmowach i dzikich tańcach. Kiedy pojawiły się dzieci częściej w nocy przykrywamy je ciepłą kołderką niż podrygujemy w wysokich szpilkach. Ale mamy nadal potrzeby: kontaktu z innymi, rozwoju, odpoczynku. Nowo powstające kluby dla rodziców wyciągają do nas rękę. Powstają w wielu miastach. Tym razem o Gdańsku.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 30/04/2013

Dzięki inicjatywie Fundacji „rodzicdziecko.pl” oraz kilkunastu fajnym mamom, chcącym ciekawie spędzać czas na urlopie wychowawczym, w 2012 roku powstało w Gdańsku pięć Klubów Mam lub Klubów Rodzica. Niektóre z nich są tylko dla mam, a do niektórych zapraszani są również tatusiowie. Rodzice przychodzą na spotkania ze swoimi dziećmi, najczęściej są to maluszki od urodzenia do trzeciego roku życia.

Każdy Klub jest inny, bo każda liderka jest inna. Jedne stawiają na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, organizują ciekawe zabawy, inne poszukują okazji do dorosłych rozmów, wybierają sobie tematy do dyskusji, zapraszają gości. Jeszcze inne stawiają na odpoczynek rodzica, który może przyjść, lekko spuścić z oka dziecko i znaleźć chwilę dla siebie.

 

Okazja do wyjścia z domu

Dla rodziców to fajna okazja do wyjścia z domu, poznania innych rodziców z okolicy, porozmawiania o codziennych sprawach, w których nikt lepiej nie zrozumie mamy niż druga mama mająca dziecko w podobnym wieku. Dla dzieci to okazja do spędzenia czasu z innymi dziećmi, jednak wciąż blisko rodzica, do którego w każdej chwili można podejść, poprzytulać się i wrócić do fajnej zabawy. To czasem poznanie nowego ciekawego miejsca, jakim może okazać się na przykład okoliczna biblioteka.

 

Chcę pogadać z kimś dorosłym o dorosłych sprawach

Czasem mamy spędzające całe dnie z niemowlęciem mogą w końcu pogadać z kimś dorosłym. To może wydawać się niewiarygodne, ale mieszkając daleko od swoich krewnych, pozostawiając przyjaciół ze szkoły w innym mieście, mając małe dziecko jako jedyni z towarzystwa, młodzi rodzice zostają sami, oderwani od dotychczasowych zajęć, ludzi, przyzwyczajeń. Ta specyficzna samotność, szczególnie dotyka mamy, których partnerzy pracują na pełny etat, a czasem i dłużej. A czas spędzany z dzieckiem to nie tylko sielanka, to także częsty lęk, zmęczenie, złość, poczucie winy. Nic lepiej nie pomaga radzić sobie z emocjami jak rozmowa z drugim człowiekiem, który nie ocenia, nie udziela „dobrych rad”, tylko słucha i rozumie, bo przechodzi lub przechodził dokładnie to samo. Już samo to, że słyszymy, że to, co spędza nam sen z powiek, zdarza się wielu innym mamom, przynosi ulgę. Mamy dowiadują się też ciekawych rzeczy od innych mam, które nie mądrzą się, ale dzielą swoim doświadczeniem.

Przychodzi także moment, kiedy mamy mają już dość rozmawiania tylko o dzieciach. Chcą rozwijać swoje kobiece, a nie tylko matczyne zainteresowania. Inspirują się nawzajem, chwalą swoimi umiejętnościami, które są przeróżne: szyją, same robią biżuterię, ozdoby świąteczne, interesują się ekologią, pieką, zdrowo gotują. Mamy, które przez przebywanie na urlopie wychowawczym utraciły wiarę w swoje umiejętności zawodowe mogą postawić pierwszy krok, organizując warsztat tematyczny dla mam ze swojej grupy. Niektóre mamy wcale nie chcą wracać do swojego zawodu, w Klubie mogą zyskać inspirację, która pozwoli im na zmianę dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej. Do jednego z Klubów przychodzi mama, która piecze babki i rozwozi do firm, druga mama dała jej namiar na inną dużą firmę – poskutkowało, dziewczyna poszerzyła rynek, rozwija się. Wiele mam tworzy dziś własny biznes, w Klubie spotykają przyjazne osoby, które kupią, polubią, rozreklamują.

 

Potrzebni ojcowie

Chętnych tatusiów jest znacznie mniej, ale pojawiają się, szczególnie jeśli dzielą się z mamą czasem spędzonym z dzieckiem. Dla nich to też okazja poznania innych mam czy ojców z okolicy, zainspirowania się do ciekawego spędzania czasu z dzieckiem. Do grupy wnoszą inne, bardziej męskie spojrzenie na opiekę i wychowanie dziecka.

W tym roku szczególnie zachęcamy tatusiów do zgłoszenia się do projektu, marzy nam się bowiem pierwszy w Trójmieście Klub Taty. Nie mamy pojęcia, jak miałby wyglądać, bo jesteśmy mamami. Na pewno po męsku, a potrzeby tatusiów mogą być zupełnie inne niż potrzeby mam.:)

Jeszcze przez kilka dni rodzice z Gdańska, którzy chcieliby założyć Klub w swojej okolicy, mogą zgłaszać się do udziału w projekcie „Załóż Klub Mamy i Taty w swojej okolicy”, realizowanym przez Fundację „rodzicdziecko.pl”, współfinansowanym przez Urząd Miasta Gdańsk. Wszystkie aktualne informacje o projekcie i o Klubach, które działają w Gdańsku i okolicach, można znaleźć na stronie www.klubyrodzica.info

 

Magdalena Bil

Fundacja Rozwoju Rodziny „rodzicdziecko.pl

Koordynator projektu „Osiedlowe Kluby Mamy i Taty”

Zdjęcie: Tarapaty.blogspot.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Urlop macierzyński w Polsce jednym z najdłuższych w UE

W najnowszym raporcie portalu ALEO.com - “Rynek pracy z kobiecej perspektywy” - możemy porównać długość urlopów macierzyńskich w całej Unii Europejskiej. Polska zajmuje piąte miejsce wśród państw, które gwarantują mamom najdłuższy pełnopłatny urlop macierzyński. Najdłużej z dzieckiem mogą zostać Bułgarki, aż 46 tygodni.
  • Dominika Wassermann - 11/06/2019
mama z malutkim dzieckiem na rękach

Urlop macierzyński to ważny czas dla dziecka

Po urodzeniu dziecka bardzo ważną kwestią jest, aby maluch był jak najdłużej z mamą. Wydawać by się mogło, że w pierwszych miesiącach dziecko głównie śpi i je, ale jest to niezwykle ważny okres w rozwoju małego człowieka. W tym czasie zaczyna kształtować się jego osobowość, sposób budowania relacji, poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie własnej wartości, tego jak będzie postrzegał siebie.

Jak zatem rządy krajów Unii Europejskiej dbają o to żeby mamy miały czas dla siebie i nowo narodzonego potomka?

Długość urlopu macierzyńskiego w poszczególnych krajach znacznie się różni. W Polsce jest to 20 tygodni pełnopłatnego urlopu. Można go jednak przedłużyć wykorzystując urlop rodzicielski i w ten sposób być w domu z dzieckiem przez cały rok. Jednak przez te kolejne tygodnie będziemy otrzymywać tylko 60% wynagrodzenia.

Polska znajduje się w czołówce krajów UE jeśli chodzi o długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego. Z dłuższego urlopu mogą korzystać Greczynki, Słowaczki, Chorwatki oraz Bułgarki. W Bułgarii jest to rekordowy czas aż 11 miesięcy. My znajdujemy się na piątym miejscu ex aequo z Estonią. W Estonii jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Estonki mogą wziąć kolejne 146 tygodni wolnego i otrzymywać w tym czasie 44% wynagrodzenia sprzed porodu.

Urlop macierzyński – gdzie jest najkrótszy?

Wyprzedzamy w tym rankingu kraje skandynawskie. W Szwecji i Danii pełnopłatny urlop to zaledwie 10 tygodni.

Najkrócej w domu z dzieckiem mogą pozostać Portugalki – zaledwie 6 tygodni.

Średnia długość pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego w UE wynosi 16,7 tygodnia.

Raport oparty jest o dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Czy ma to wpływ na przyrost naturalny?

Co ciekawe badania statystyczne pokazują, że długość urlopu macierzyńskiego niekoniecznie pokrywa się z dzietnością. We Francji i Irlandii pełnopłatny urlop trwa kolejno 18 i 16 tygodni, a dzietność w tych krajach to prawie dwoje dzieci przypadających na każdą kobietę w wieku rozrodczym. Podobnie współczynnik dzietności wygląda w Szwecji – 1,78 i Danii – 1,75.

Najniższe wskaźniki płodności zanotowano na Malcie, w Hiszpanii, Włoszech, Cyprze, Grecji, Portugalii i Luksemburgu. Dzietność w tych krajach plasuje się między 1,26 a 1,39.

W Polsce współczynnik ten wynosi 1,48 i wzrósł o 5,2, co oznacza że w porównaniu z rokiem 2016 urodziło się w naszym kraju prawie 20 000 więcej dzieci.

Jednak w żadnym kraju Europy przyrost naturalny nie jest na tyle wysoki, żeby zapewnić zastępowalność pokoleń. Aby tak było współczynnik dzietności musiałby wynosić 2,1. To pokazuje, że Europa staje się kontynentem starych ludzi.

Ciekawe jest też, że w Stanach Zjednoczonych gdzie nie istnieje urlop macierzyński dzietność plasuje się na poziomie 1,72.

Najwyższy wskaźnik dzietności na świecie ma Niger – 7,1.

Zdjęcia: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.

Codzienna pielęgnacja skóry – jakich kosmetyków używać?

Podstawowym elementem codziennej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie skóry. Demakijaż należy wykonywać zarówno rano (aby pozbyć się martwego naskórka i nadmiaru sebum) jak i wieczorem (w celu usunięcia resztek makijażu). W zależności od typu cery, zaleca się stosowanie różnych typów produktów, takich jak płyny micelarne, mleczka czy żele antybakteryjne.
  • Jagoda Jasińska - 21/05/2019
Uśmiechnięta kobieta, patrząca się na swoje odbicie w lustrze

Płyny micelarne – idealne do cery naczynkowej i normalnej

Płyn micelarny to roztwór wodny w którego składzie znajdują się micele – niewidzialne gołym okiem „kuleczki” zbudowane z cząstek hydrofilowych (wodnych) i lipofilowych (tłuszczowych). W kontakcie z powierzchnią skóry oddziałują z zanieczyszczeniami, kurzem i sebum, prowadząc do ich oderwania i zamknięcia w środku kulistego tworu. Istotną zaletą płynów micelarnych jest ich niski stopień inwazyjności – nie trzeba pocierać o skórę, aby dobrze ją oczyścić i odświeżyć. Jednym z najczęściej wybieranych płynów micelarnych jest Nutra Effects, Micellar Cleansing Water od Avon.

Mleczka – do cery suchej, dojrzałej oraz atroficznej

Mleczka do demakijażu to popularny zamiennik płynów dwufazowych. Ich konsystencja przypomina balsam lub delikatny krem pielęgnacyjny, dlatego są chętnie wybierane przez osoby posiadające skórę suchą i wrażliwą. Wybierając mleczko warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • konsystencja: najlepiej żeby miało lekką i nietłustą formułę
  • skład: wyłącznie produkty wolne od parafiny i oleju mineralnego
  • zdolność do usuwania makijażu wodoodpornego

Dobrym wyborem dla osób o szczególnie wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze, jest mleczko ziołowe o działaniu nawilżająco – oczyszczającym np. od Fitomed.

Żele antybakteryjne – przeznaczone do cery tłustej i skłonnej do niedoskonałości

Antybakteryjne żele to produkty stworzone z myślą o posiadaczach cery tłustej, mieszanej, trądzikowej i ze skłonnością do łojotoku. Aktywne żele mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i  myślą o redukcji trądziku oraz kompensacji (przywróceniu optymalnego stopnia nawilżenia skóry). W składzie żeli antybakteryjnych znajdują się substancje pochodzenia naturalnego, kompleks proteinowo-cynkowy oraz prowitamina D-5.

Maseczki pielęgnacyjne – przywróć blask swojej skórze

Maseczki są dla twarzy tym, czym opatrunek dla rany. Nałożone przed wykonaniem makijażu sprawiają, że skóra staje się świetlista i promienna. Jeżeli chcesz wzmocnić efekty rytuałów pielęgnacyjnych, nie zapominaj o ich regularnym nakładaniu.

Maseczki do twarzy Avon z glinkami mineralnymi

Glinki mineralne niczym magnes przyciągają zanieczyszczenia, otwierają i oczyszczają pory oraz pozostawiają skórę gładką i odświeżoną. Sprawdzą się do każdego typu cery. To idealny wybór dla osób, które borykają się z problemem zaskórników i wyprysków.

Luminizing Black Mask – Boscia

Czarna maseczka od Boscia działa na kilku płaszczyznach – skutecznie redukuje widoczność porów, usuwa zanieczyszczenia oraz pozostawia skórę gładką i promienną. Świetlista cera to sprawdzony sposób na odjęcie kilku lat. Jeżeli chcesz poczuć się młodo i świeżo, maseczki rozświetlające to rozwiązanie dla Ciebie.

Wygładzające maseczki do twarzy Avon Planet Spa

Maseczki algowe to sprawdzony sposób na odświeżenie i wygładzenie cery. Algi działają na cerę jak detoks – minerały i sól morska przywracają skórze świeży wygląd i sprawiają, że staje się miękka i sprężysta.

Błotne maseczki do twarzy Avon Planet Spa

Ostatnią propozycją dla osób poszukujących sposobu na wygładzenie skóry oraz uczynienie jej miękką i sprężystą jest błotna maseczka z solą krystaliczną i błotem z Morza Martwego. Maseczka działa na cerę kompleksowo, redukując ilość wydzielanego sebum i zmniejszając widoczność porów.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail