Czego szukasz

Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jakie daje korzyści?

Karta Dużej Rodziny jest systemem zniżek i uprawnień honorowanych w instytucjach publicznych, jak i prywatnych w całym kraju, przysługujących członkom rodzin wielodzietnych posiadających co najmniej trójkę dzieci. A korzyści jest sporo i czemu by z nich nie skorzystać, wybierając się np. do muzeum, czy w podróż pociągiem? Przeczytaj, a dowiesz się, jakie korzyści daje Karta Dużej Rodziny w całej Polsce, a jak działa lokalnie. Polecamy!

duża szczęśliwa rodzina

Karta Dużej Rodziny – lokalna i ogólnopolska

Istnieją dwa rodzaje Karty Dużej Rodziny – ogólnopolska oraz lokalna. Są to odrębne karty, które różnią się tym, iż ogólnopolska upoważnia do zniżek na terenie całego kraju. Lokalna natomiast zapewnia dodatkowe uprawnienia jedynie mieszkańcom gmin, których samorządy wprowadziły lokalne karty dużej rodziny.

Aby ubiegać się o ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny każdy pełnoletni członek rodziny 3+ może złożyć odpowiedni wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania rodziny.

Niezbędny wniosek oraz inne dokumenty można znaleźć tutaj >>

Dla kogo?

Karta przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodów, wychowujących co najmniej trójkę dzieci:

  • w wieku do ukończenia 18 roku życia,
  • w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
  • bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Korzyści dla rodziny

Posiadanie Karty ułatwia rodzinom korzystanie z oferty instytucji kulturalnych, ośrodków rekreacyjnych oraz pozwala na obniżenie kosztów życia codziennego poprzez zniżki na usługi telekomunikacyjne czy bankowe, ale także na zakupy jedzenia, kosmetyków, zabawek czy obuwia i wiele innych.

Z Kartą zapłacimy również mniej za przejazd komunikacją miejską lub publiczną w wybranych miejscowościach.

Dzięki Karcie Dużej Rodziny, rodzice oraz małżonkowie rodziców otrzymują ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe37 % zniżkę na bilety jednorazowe oraz 49 % na bilety miesięczne.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Partnerami ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny są między innymi PLAY, T-Mobile, Orange, Energa, Aviva oraz:

  • PKP Intercity S.A.– które oferuje aż 30% zniżkę dla każdej osoby posiadającej Kartę Dużej Rodziny na przejazdy jednorazowe, jeżeli przejazd tym samym pociągiem, w tej samej klasie będą odbywały jednocześnie minimum 2 osoby, również w przypadku gdy osoby nie są członkami tej samej rodziny.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa) – posiadacze karty za bilet uprawniający do zwiedzania ekspozycji zapłacą jedynie 10 zł.
  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – oferuje 50% zniżki na bilety normalne do wszystkich oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na wystawy stałe i czasowe.
  • Kopalnia Soli „Wieliczka” – Karta upoważnia do 30% rabatu na bilety normalne i ulgowe umożliwiające zwiedzanie trasy turystycznej w języku polskim.
  • Zamek Książ (Wałbrzych) – Karta Dużej Rodziny uprawnia do zakupu biletu wstępu do zamku lub pobliskiej palmiarni za 1 zł.

Adresy wszystkich punktów, w których przy pomocy Karty skorzystamy ze zniżek oraz uprawnień znajdziemy tutaj >>

Źródło: https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej-rodziny

Zdjęcie tytułowe: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama rozrabiającej Bianki. Ukończyła studia na kierunku filologii polskiej oraz dziennikarstwa, ma doświadczenie w sprzedaży, w realizowaniu projektów finansowanych ze środków UE. W wolnym czasie piecze torty i ozdabia je masą cukrową, łowi ryby i zbiera grzyby.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie