Czego szukasz

Karmienie noworodka piersią: na co zwrócić uwagę?

Karmienie noworodka od pierwszych dni jego życia jest bardzo ważne, gdyż ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka i jego ochronę przed infekcjami. O czym należy pamiętać karmiąc dziecko piersią i dlaczego jest to tak ważne? O tym właśnie piszemy w niniejszym artykule.

zdjęcie uśmiechającego niemowlaka leżącego na brzuchu i trzymającego palec w buzi

Jakie są zalety karmienia piersią?

Karmienie piersią pozwala na dostarczenie dziecku wszelkich cennych dla niego substancji odżywczych. Dziecka karmionego piersią nie trzeba w większości przypadków dokarmiać i dopajać w pierwszych miesiącach życia. Co istotne, w mleku matki zawarte są również „dobre” bakterie pozwalające na zbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej w układzie pokarmowym dziecka. Mają one wpływ nie tylko na prawidłowe trawienie pokarmu, ale też znacząco wpływają na odporność dziecka. Zapobiegają między innymi chorobom górnych dróg oddechowych.

Karmienie piersią ma również dodatkowe zalety w postaci budowania więzi między noworodkiem i matką. Właśnie dlatego zaleca się, żeby pierwsze karmienie odbywało się zaraz po porodzie przy kontakcie skóra do skóry.

O czym pamiętać karmiąc piersią?

Karmienie piersią musi być efektywne. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Musi ono chwytać całą brodawkę, nie tylko jej końcówkę – to jeden z najczęściej popełnianych błędów w czasie karmienia piersią. Kolejną kwestią jest pozycja mamy. Najlepiej w czasie karmienia wykorzystywać specjalne poduszki do karmienia piersią, które pozwalają zachować mamie prawidłową, wyprostowaną pozycję w czasie karmienia. Zwiększają też komfort dziecka. Ważne jest też to, aby przed każdym karmieniem przemyć piersi, by oczyścić je z ewentualnych zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli mama korzysta z preparatów łagodzących podrażnienia spowodowane karmieniem.

Co zrobić, gdy karmienie piersią jest niemożliwe?

Kiedy karmienie piersią jest niemożliwe, wówczas rodzice sięgają po specjalne mieszanki mleka modyfikowanego. Nie we wszystkich znajdują się korzystne szczepy bakterii budujących florę jelitową. W takim przypadku po konsultacji z pediatrą lub neonatologiem można dodawać do mleka preparaty probiotyczne przygotowane specjalnie dla noworodków. Więcej na temat tych preparatów można przeczytać na stronie www.ffbaby.pl.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie