Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Kąpiel maluszka krok po kroku: kiedy i jak kąpać małe dziecko?

  • Zofia Kowalska
  • 17 czerwca 2024
  • 5 MIN. CZYTANIA
Kąpiel maluszka
Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka nie powinna być stresująca ani dla maluszka, ani dla jego rodziców. Niestety zdarza się, że rodzice nieświadomie popełniają błędy, przez które utrzymanie higieny ich pociechy jest utrudnione. Pamiętaj o tym, że skóra najmłodszych jest delikatna i nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej bariery ochronnej, dlatego bardzo ważne jest, aby kąpiel dziecka była przemyślanym rytuałem, który wesprą dermokosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb skóry dziecka, na przykład te od Biodermy.

O jakiej porze kąpać dziecko?

Jeśli chcesz, aby kąpiel malucha była przyjemnym rytuałem, najpierw ustal, jak często i o jakiej porze wykonywać tę czynność. Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka powinna być uzależniona od potrzeb skóry i preferencji zarówno malucha, jak i rodzica. W sezonie letnim kąpiel małego dziecka będzie konieczna częściej, ze względu na ilość wydzielanego potu. Częstsze kąpiele przydadzą się również, jeśli maluch sporo ulewa. Natomiast w przypadku maluchów, które podczas kąpieli nie są spokojne lub w sezonie zimowym, wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu.

Pora, o której dziecko jest kąpane, ma duże znaczenie. Wieczorna kąpiel wycisza malucha i pozwala mu się zrelaksować, a także, jeśli użyje się odpowiednich preparatów, koi jego wrażliwą skórę. Mycie dziecka przed spaniem to dobry pomysł, ponieważ przyzwyczaja się ono do tego, że jest to czynność poprzedzająca położenie się do łóżeczka. Wyznacz zatem stałą porę na kąpiel.

Zadbaj o komfort dziecka

Aby maluch czuł się komfortowo w kąpieli, musisz dopilnować tego, aby woda w wanience miała odpowiednią temperaturę. Zadbaj o to, by temperatura wody wynosiła od 37 do 37,5°C. Istotna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu. W przypadku dużej różnicy między temperaturą wody przygotowanej do kąpieli a powietrzem maluch nie będzie czuł się komfortowo, dodatkowo grozić mu będzie także przeziębienie. Idealna temperatura powietrza podczas kąpieli niemowlęcia to 25 stopni Celsjusza. Kąpiel malucha powinna trwać 5-10 minut. Uważaj, aby woda nie wychłodziła się!

Zwróć uwagę na to, czy nie wlewasz zbyt mało lub zbyt dużo wody do wanienki. Jeśli jej poziom okaże się zbyt niski, to istnieje ryzyko wychłodzenia. Natomiast zbyt wysoki poziom wody może stwarzać zagrożenie podczas niekontrolowanych ruchów malucha. Przed myciem dziecka koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria i produkty do higieny i pielęgnacji, aby niczego nie szukać, gdy dziecko będzie już w kąpieli. Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia lub małego dziecka samego w wodzie!

Jak kąpać niemowlęta i małe dzieci?

Niemowlę należy ostrożnie włożyć do wanienki, trzymając jedną ręką pod główką, a drugą pod pupą. W kolejnym kroku powoli polewamy ciało dziecka wodą, zaczynając od stóp i kończąc na karku, unikając zalewania twarzy. Mycie przy użyciu odpowiedniego preparatu należy rozpocząć od obmycia brzuszka i szyi oraz okolic intymnych. Na końcu myje się głowę dziecka. Po kąpieli dokładnie spłukujemy ciało i głowę dziecka czystą wodą i wyjmujemy maluszka z wanienki, owijając go w delikatny ręcznik.

Nie myj buzi niemowlęcia w wannie. Możesz nalać wody do oczu i noska dziecka! Zajmij się twarzą malucha, gdy ten znajdzie się już na przewijaku. Do przemycia skóry użyj wacika, wody i żelu lub olejku do kąpieli dla niemowląt. Do tej grupy należą dermokosmetyki Bioderma z serii ABCDerm. Dzięki nim można odpowiednio zadbać o higienę dziecka, jednocześnie respektując potrzeby delikatnej skóry. Buzię nieco starszego dziecka myjemy podczas kąpiel i to od niej należy zacząć.
Jakie produkty do mycia i pielęgnacji skóry malucha sprawdzają się najlepiej?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że warto postawić na preparaty najwyższej jakości, dzięki którym można doskonale zadbać o higienę dziecka, a także zapewnić jego skórze kompleksową pielęgnację. Takie produkty działają z poszanowaniem delikatnej skóry na ciele i głowie niemowląt oraz małych dzieci. Pomyśl o produkcie typu 2w1, który nadaje się zarówno do mycia skóry, jak i do odświeżenia włosów malucha. Przykładem takiego preparatu jest ABCDerm Gel moussant, czyli łagodny żel myjący dla dzieci niemowląt, przeznaczony do włosów oraz całego ciała. Jest to preparat oczyszczający do spłukiwania, który nie zawiera składników naruszających barierę ochronną skóry. Żel jest dobrze tolerowany przez skórę i oczy oraz nadaje miękkość i sprężystość włosom.

Wypróbuj olejek do mycia

Wypróbuj też olejek do mycia – to idealna opcja, gdy chcemy odżywić skórę niemowlęcia już na etapie kąpieli, z racji tego, że ma ona szczególną tendencję do przesuszania się. Zastosowanie takiego produktu pozwala na zrezygnowanie z użycia balsamu po kąpieli, ponieważ pozostawi on skórę nawilżoną, odżywioną i zabezpieczoną przed podrażnieniami z zewnątrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się lekkie formuły olejku lub kremu do mycia, które nie tworzą na skórze malucha tłustej i lepkiej warstwy. Produktem tego rodzaju jest na przykład Atoderm Huile de douche, zapewniający skórze dzieci i niemowląt całodobowe nawilżenie i natychmiastowe ukojenie. Produkt ten, podobnie jak inne dermokosmetyki Atoderm dla dzieci, może być stosowany w przypadku bardzo suchej i atopowej skóry.

Kąpiele mogą stać się przyjemnością dla malucha i rodziców, a także prewencją i wsparciem dla skóry dziecka – wystarczy tylko zrozumieć potrzeby dziecka i zastosować się do istotnych zaleceń. Wybór odpowiednich kosmetyków niekiedy ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Wypróbuj dermokosmetyki Bioderma, które idealnie trafiają w potrzeby delikatnej skóry maluchów!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content