Czego szukasz

Kancelaria Prezydenta Przyjazna Rodzinie

Ponad rok temu (w lipcu 2013 r.), Kancelaria Prezydenta RP wprowadziła specjalny program dla swoich pracowników-rodziców pod hasłem: „Kancelaria Przyjazna Rodzinie”. Co ważne, sam program został opracowany właśnie przez pracowników Kancelarii. Z tej okazji zaprosiliśmy Panią Izabelę Fortuniak z Biura Prasowego Kancelarii, a prywatnie mamę małej Amelki, do rozmowy o tym, z jakich rozwiązań wspierających rodziców sama korzysta, a także jakie inne formy wspracia znalazły się w programie. 

  • Agnieszka Kaczanowska - 02/09/2014

Pani Izabelo, jest Pani mamą i na co dzień pracuje Pani w Kancelarii Prezydenta RP. Czy mogę spytać w jakim wieku jest Pani córeczka?

Amelia skończyła właśnie 19 miesięcy.

Czy w związku z wprowadzoną zmianą organizacji czasu pracy dla rodziców w Kancelarii, łatwiej Pani organizować i planować swój czas?

Jest to niezwykła pomoc w organizacji życia rodzinnego, tym bardziej, że oboje z mężem pracujemy w Kancelarii Prezydenta RP (tu się poznaliśmy). Z udogodnień dla rodziców, w postaci zadaniowego czasu pracy korzystam tylko ja, ale przełożeni bardzo przychylnie są nastawieni do młodych pracujących rodziców, więc myślę, że gdyby była nagła konieczność wyjścia z pracy do dziecka mąż nie miałby z tym problemu.

Tuż po urodzeniu córeczki mąż bez problemu mógł wziąć 6 tygodni urlopu, później jeszcze miesiąc. Takie przychylne nastawienie jest niezwykle ważne, daje poczucie, że dla Pracodawcy ważny jest Pracownik, jego potrzeby, jego rodzina. Myślę, że zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy dziecko jest małe i potrzebuje większej obecności rodziców można mu ten czas poświęcić bez konieczności rezygnacji z pracy, czy też kosztem tej pracy.

Które z udogodnień, w Pani przypadku, sprawdzają się najlepiej?

Nie ukrywam, że możliwość pracy w systemie zadaniowym. To był bardzo ważny argument przy podejmowaniu decyzji o moim powrocie do pracy. Jestem tzw. „matką pierwszego kwartału” (mowa oczywiście o mamach, które rodziły w pierwszym kwartale 2013 r.) i o możliwości skorzystania z rocznego urlopu macierzyńskiego dowiedziałam się kiedy kończył mi się urlop na starych zasadach. Owszem rozważaliśmy z mężem możliwość skorzystania z dłuższego urlopu, ale jednak zdecydowaliśmy, że wrócę po pół roku. Decyzja nie była tak trudna, właśnie ze względu na możliwość pracy w systemie zadaniowym. Dzięki temu rozwiązaniu pracuję na pełen etat, ale część pracy mogę wykonać w domu. Jest to duże udogodnienie.

Minął właśnie rok od czasu, kiedy minister Wóycicka oficjalnie poinformowała o programie „Kancelaria Przyjazna Rodzinie”, w ramach którego pracownicy Kancelarii posiadający dzieci do 14 roku (opiekujący się osobami zależnymi) mogą skorzystać z szeregu udogodnień. Pani minister podkreśliła także, że program ten został zainicjowany przez samych pracowników. To bardzo ciekawe i z pewnością będzie inspirujące dla naszych Czytelniczek. Czy może nam Pani opowiedzieć jak, Państwo, jako pracownicy, doszliście do wspólnego programu?

Szef Kancelarii Prezydenta RP Pan Jacek Michałowski ogłosił konkurs dla pracowników na rozwiązania usprawniające pracę Kancelarii, współpracę pomiędzy biurami lub zawierające propozycje dodatkowego wykorzystania kompetencji i zainteresowań pracowników. W ramach tego konkursu grupa pracowników zgłosiła projekt „Kancelaria przyjazna rodzicom”, który zakładał zmiany w regulaminie pracy, ułatwiające godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych, między innymi umożliwienie pracownikom opiekującym się dziećmi i osobami zależnymi korzystanie z ruchomego czasu pracy, indywidulanego rozkładu czasu pracy, równoważnego czasu pracy oraz zadaniowego system czasu pracy. Projekt zakładał także zmiany w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych tak, aby możliwe było dofinansowanie zakupu podręczników, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klubikach dziecięcych oraz opieki sprawowanej przez nianię, czy wypłacenie świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Projekt ten wygrał konkurs i podjęta została decyzja o jego wdrożeniu.

Jak długo trwały prace nad programem? I czy są jakieś pomysły, które nie znalazły się w programie?

Prace nad wdrożeniem trwały około roku i wymagały uzgodnień ze związkami zawodowymi. Wśród pracowników Kancelarii została także przeprowadzona ankieta, której celem było zbadanie preferencji rodziców, tak aby rozwiązania jak najlepiej dopasować do ich rzeczywistych potrzeb. W ankiecie pracownicy opowiedzieli się za pomysłem stworzenia pokoju do pracy dla rodziców z dziećmi. W sytuacji gdy rodzic nie może zapewnić opieki dziecku będzie mógł skorzystać z przestrzeni biurowej zaprojektowanej tak, aby jednocześnie dziecko mogło się bawić i pozostawać pod opieką rodzica. Taki pokój powstanie w  Kancelarii jeszcze w tym roku.

Jak program oceniany jest przez pracowników? Czy się po prostu sprawdza?

Program jest pozytywnie odbierany przez pracowników, o czym najlepiej świadczy liczba rodziców korzystających z wprowadzonych zmian. Z wdrożonych rozwiązań dotyczących elastycznego czasu pracy korzysta obecnie ok. 40 pracowników, którzy mają dzieci do lat 14 lub opiekują się osobą zależną. Duża grupa osób korzysta także z możliwości, jakie stwarza zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

I już prawie ostatnie pytanie 😉 Czy, w Pani ocenie, elastyczny czas pracy, zadaniowy czas pracy są rzeczywistymi udogodnieniami dla rodziców?

Obecnie, po zmianach w Kodeksie pracy, możliwość stosowania ruchomych godzin rozpoczynania pracy, która była rozwiązaniem nowatorskim w projekcie „Kancelaria przyjazna rodzicom”, jest zagwarantowana przez przepisy ogólnie obowiązujące. Często jest jednak tak, że rodzice nie wiedzą, że mogą korzystać z elastycznej organizacji czasu pracy i jakie rozwiązania kodeksowe ułatwiłyby im opiekę nad dzieckiem i wykonywanie obowiązków zawodowych. Warto więc mówić o tych możliwościach, bo z własnego doświadczenia wiem, że bardzo ułatwiają godzenie życia prywatnego z zawodowym.

I czy pracodawca, albo inni współpracownicy nieposiadający dzieci mogą z tego powodu odczuwać jakieś znaczące niedogodności?

Myślę, że skoro pracodawca zdecydował się na wprowadzenie takich rozwiązań to ma zaufanie do pracowników, że będą one jak najwłaściwiej wykorzystywane. Co do innych pracowników, to ufam, że nie mają powodów to odczuwania dyskomfortu. Są to przepisy, z których mogą korzystać wszyscy rodzice, którzy mają dzieci do 14 lat. Ze swej strony mogę zapewnić, że mimo małej córeczki jestem w pełni dyspozycyjna, odbieram telefony o każdej porze, odpisuję regularnie na maile, smsy, tak więc jeżeli nawet fizycznie nie ma mnie w biurze to pracuję. Niejednokrotnie też mam wyjazdy służbowe czy pracuję w weekendy. Zawsze jednak tak organizujemy z mężem naszą pracę, by jak najmniej na tym cierpiała córka.

Czy chciałaby Pani w jednym zdaniu dodać odwagi rodzicom-pracownikom innym firm do postulowania takich zmian w swoim środowisku pracy?

Szczęśliwy rodzic, szczęśliwe dziecko. Myślę, że nie ma w tym przesady. Jeżeli rodzic, zwłaszcza matka, czuje wparcie ze strony swojego pracodawcy, a nie wyrzuty, że ma dziecko, to jest bardziej wydajnym pracownikiem, a przede wszystkim szczęśliwym rodzicem. Dla mnie istotne jest również to, że nie mam wyrzutów wobec córeczki, że znikam na całe dni pozostawiając Ją w żłobku. Poczucie bezpieczeństwa, przyjaznego nastawienia w miejscu pracy jest nieocenionym wsparciem dla wszystkich rodziców.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Od redakcji: 

Kancelaria Prezydenta RP zainicjowała także konkurs dla pracodawców przyjaznych rodzinie pt. „Dobry Klimat dla Rodziny”, o którym pisaliśmy na naszym portalu. Przejdź do artykułu >>>

Chcesz poznać innych przyjaznych rodzinie pracodawców? Sprawdź naszą bazę!

Zdjęcie: freeimages.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Jesteś pracującą mamą – czego nie chciałabyś usłyszeć?

Lubię pracować. Już na studiach pracowałam, i zawsze miałam szczęście robić w życiu bardzo fajne rzeczy. Może nie super płatne, ale za to bardzo ciekawe i potrzebne. Dlatego kiedy zostałam mamą, nie miałam wątpliwości, że ja chcę pracować. Czułam, że to jest zupełnie naturalne. Ale nie wszyscy potrafią się w tej sytuacji odnaleźć… Tak stworzyłam listę tekstów, których lepiej nie mówić pracującej mamie.
  • Agnieszka Kaczanowska - 24/04/2019

A więc ja – pracująca mama… mam trójkę dzieci, o studiach już dawno zapomniałam (;-)) ale nadal bardzo lubię pracować. I przez cały ten czas łączenia życia rodzinnego i zawodowego stworzyłam sobie listę tekstów, które niejednokrotnie wprawiły mnie w osłupienie lub sprawiły przykrość, ale od jakiegoś czasu zaczynają bawić… Bo nie ma to jak wsparcie i zrozumienie, najczęściej innej kobiety.

„Acha, to Ty jesteś z tych pracujących? Ja to cenię sobie ten czas z dzieckiem”

No niby nic wielkiego. Ale tak naprawdę, od razu wartościujący podział: „te pracujące co nie cenią czasu z dzieckiem” i „te niepracujące, dla których czas z dzieckiem jest najważniejszy”.

A to nie tak. Dla mnie czas z dziećmi jest bardzo ważny, ale moja równowaga emocjonalna, umysłowa… też. Uwielbiam być z dziećmi, i uwielbiam wracać stęskniona do nich, po ciekawych, inspirujących spotkaniach w gronie dorosłych. Tego potrzebuję, jeśli Ty potrzebujesz czegoś innego, super!

„Nie oddałabym swojego dziecka obcej babie”

W domyśle pod opiekę. No tak, to nie jest łatwe. Castingi na nianię to koszmar. Zaufać obcej osobie też nie jest łatwo. Nie powiem, mam już swoje doświadczenie, nie zawsze dobrze trafialiśmy, ale na Boga, to się da zrobić. A już na pewno, nie muszę tego słuchać od kogoś, kto nigdy w życiu nie szukał niani i nie ma żadnych własnych doświadczeń w tym zakresie. Ufam niani moich dzieci, choć może nie jest to najlepsza niania na świecie.

„Ale Wasza mama biedna, taka zapracowana i zmęczona”

Ten tekst był dla mnie zaskoczeniem, nie wiedziałam jak zareagować…, ale już wieczorem było mi smutno. Bo usłyszałam go od bardzo bliskiej osoby, która często mnie wspiera w opiece nad dziećmi i chyba powiedziała mi pośrednio, że to trochę z litości mi pomaga i że ona mi bardzo współczuje. Ale przecież nie ma czego! Ja robię to, co lubię! A to, że jestem zmęczona. Fakt. Pilnuję, aby nie paść – ale to już inna sprawa.

„Tyle się słyszy strasznych historii o nianiach, a Ty swojej ufasz?”

AAAA. Nie chce słyszeć o nianiach porywających dzieci, trujących i podających im środki nasenne. Mam w sobie wiele takich obaw, nieraz myślałam „rany boskie, nie odpowiada na mój telefon, może uprowadziła mi dziecko…”, ale zawsze okazywało się, że to moje urojenia. Po co dwudziestokilkuletniej dziewczynie moje małe, płaczące dziecko?

Nawet jeśli takie historie się zdarzają, ja ich nie chcę słyszeć. Ludzie giną na pasach, w windach i rozbijają się samolotem. Dzięki Bogu jesteśmy w komplecie.

„Jak Ty z tym wszystkim sobie dajesz radę?”

No właściwie nie wiem, czy chcesz mi współczuć, czy może nie wierzysz? Ano czasem daję radę, czasem nie daję. Nie jestem na szczęście sama. Dzieci mają tatę. Nie ukrywam, że czasem nadchodzą trudniejsze chwile i po prostu potrzebuję (potrzebujemy) więcej wsparcia. Ale nie chcę, aby ktoś postrzegał mnie jako robota. Chcesz pomóc i zobaczyć jak wygląda pracująca mama? Wpadnij – zapraszam! Najlepiej z pizzą 😉

„Pracująca mama… musisz być świetnie zorganizowana!”

To jedno z milszych, ale już wiem, że nie ma czegoś takiego jak dobra organizacja, kiedy się jest rodzicem – to permanentny stan zarządzania w chaosie. Bywają chwile, kiedy wydaje mi się, że panuję nad szeregiem spraw, ale tylko mi się wydaje. Potem jedno z dzieci zaczyna chorować i cała układanka się sypie. Ale co z tego? Pamiętacie film „Jak ona to robi?”, to wiecie o czym mówię 😉

„Te pierwsze lata życia dziecka są takie cenne, nie chcę nic z tego stracić. A na pracę przyjdzie jeszcze czas”

Tak są cenne, święta racja. Tylko, że przecież ja nie znikam. Myślę sobie wtedy, moje życie, mój wybór. Twoje życie, Twój wybór. Pewnie z pracą to racja, ale znam sporo historii mam, które wracając po długiej przerwie do aktywności zawodowej musiały się nieźle nagimnastykować, a czasem przypłaciły to latami frustracji…

Ale co innego chciałam podkreślić, bo już teraz wiem, że wszystkie chwile z dzieckiem są ważne. Jasne, maluszek jest słodki, daje wiele radości, ale moje 8 letnie dziecko, wbrew temu co się myśli, potrzebuje mnie jeszcze bardziej niż półtoraroczny szkrab. Ten kto ma starsze dzieci, wie o czym mówię. Bo może jeszcze Ci trudno uwierzyć, ale „małe dzieci mały problem..”.

No i co, mam nie pracować, czytaj także nie zajmować się sobą, do 18 –tki? Każdego z całej trójki?

„Ważne, aby dzieci zawsze jadły zdrowe, domowe obiady”

Tak, bardzo ważne. Zgadzam się i bardzo się staram, aby tak było. Ale kiedy od czasu do czasu dzieci zjedzą pizzę czy coś innego na mieście, albo kanapkę w aucie, bo akurat jest dzień zajęć dodatkowych czy innych atrakcji, to nic się im nie stanie. Takie ogólne hasła rzucane w przestrzeń, zwłaszcza do pracującej mamy po prostu bolą. Bo doba ma tylko 24 h i czasem brakuje godzin na zdrowe domowe obiadki. O wypieku domowego chleba marzę od lat. Jeszcze mi się nie udało. A może znasz jakiś przepis, który nie wymaga wiele czasu, no i na pewno się uda?

„Nie wyobrażam sobie, aby w domu sprzątała mi jakaś obca baba”

A ja tak. Zrobiłam sobie kalkulację: doba ma 24 h – 7 h (na sen, przerywany jeszcze 2-3 razy…) – 2 h na gotowanie, podawanie posiłków, sprzątanie po – 6 h na pracę (z tym różnie bywa) – 1h na odprowadzenie/zaprowadzenie latorośli do placówek – 2 h na układanie do snu, czytanie bajek i wieczorną krzątaninę; zostaje mi TYLKO 6 na BYCIE z dziećmi, mężem, sobą i wszystko inne. Szkoda mi tego czasu na mycie okiem, podłogi czy szorowanie łazienki… Choć ja to lubię robić! Ja wiem, że nie codziennie trzeba myć okna, ale kiedyś trzeba. I jak znajdę chwilę na mycie okien, wolę spędzić ją inaczej, a mycie okien powierzyć fachowcom. I wtedy z radością akceptuję obce osoby krzątające się w moim domu. Wiem, że za to trzeba płacić, i przewidujemy to w domowym budżecie. Zaznaczam, że mąż też jakoś nie ma ochoty zajmować się oknami 😉

Uff. Trochę tego się nazbierało.

A co Ty dodasz do tej listy?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Mama wraca do pracy. Krok 5: Plan działania

Plan działania i to w kilku wariantach. Ostatni krok Mamy na drodze do powrotu do pracy. Czasami już samo zapisanie swoich planów przybliża nas do ich realizacji. Czas na podsumowanie, zebranie informacji i powrót na rynek. Mamo! Do dzieła!

  • Marta Maciszewska-Malinowska - 22/04/2019
młoda kobieta planuje siedzi przy biurku i planuje swoje działania

Niektórzy rodzice mówią, że dziecko nauczyło ich, że nic nie można zaplanować. Zawsze coś może się wydarzyć niespodziewanie. Ja jednak zachęcam Cię Mamo do tego, aby swój powrót do pracy zaplanować szczegółowo i jednocześnie zastanowić się, co zrobisz w sytuacji, kiedy będzie trzeba wprowadzić zmiany.

Przeszłaś już 4 ważne kroki, znasz swoje mocne strony, obawy, potrzeby, perspektywę pracodawcy, rynku, Twoich najbliższych. Ostatni 5 krok to zaplanowanie powrotu. Weź kartkę papieru i zapisz swój plan. Pamiętaj, że spisane ustalenia mają zdecydowanie większe szanse na realizację, jeśli nie masz motywacji, aby zrobić plan, jak znajdziesz ją, aby wrócić do pracy?

Cel i termin

Zapisz u góry kartki swój cel np. wracam do swojej pracy na ¾ etatu. Dodaj datę, kiedy chcesz go osiągnąć. Szczegółowo np. 01.09.2015. Zadaj sobie pytanie: co chcę dzięki temu osiągnąć? I zapisz swoje oczekiwania obok celu. To może być przykładowo bezpieczeństwo finansowe, awans, rozwój swoich kompetencji etc. Wracaj do tych oczekiwań w trakcie realizacji planu. Jeśli będziesz mieć wątpliwości co zrobić, sprawdź czy działanie o którym myślisz pozwoli Ci osiągnąć to, co zapisałaś obok celu.

Kamienie milowe

Wyznasz sobie drogę do celu i narysuj ją na kartce. Teraz podziel ją na mniejsze kawałki, etapy. Przy każdym z nich narysuj symboliczny kamień milowy i nazwij go. Np. na drodze powrotu do pracy może Cię czekać: podpisanie umowy z opiekunką/ żłobkiem, negocjacje z szefem/szefową, ustalenie podziału obowiązków z najbliższymi, zapisanie się na zajęcia tylko dla siebie, telefon do zaufanej osoby z firmy, aby wybadać sytuację, ustalenie procedury działania na wypadek choroby dzieci. Zapisz je chronologicznie lub według ważności. Przy każdym zapisz datę realizacji tego etapu.

Mam vs potrzebuję

Przy każdym z kamieni milowych wypisz wszystko to, co już masz, aby zrealizować ten etap. Zapisz wszystko co posiadasz, także w zakresie emocji, doświadczenia etc. Przykładowo przy kamieniu milowym Podpisane umowy ze żłobkiem możesz już mieć: wizyta w żłobkach w okolicy, wybór dwóch najlepszych, opinie od innych rodziców, wsparcie w odwożeniu do żłobka nr 1 (sąsiadka), pozytywne doświadczenia z własnego dzieciństwa. Zrób tak z każdym kamieniem. Teraz dopisz to, czego potrzebujesz, aby zrealizować ten etap. Może to będzie ponowna wizyta w żłobkach, aby podjąć ostateczną decyzję, telefon do zaprzyjaźnionej Mamy z prośbą o podzielenie się doświadczeniem. Wypisz 3 kluczowe działania, jakie potrzebujesz jeszcze podjąć. Zrób to przy każdym kamieniu milowym.

Zacznij działać

Spójrz na swój plan i zacznij działać od teraz. Który etap chcesz zrealizować jako pierwszy? Polecam zacząć od tego, który jest najbliższy chronologicznie lub najtrudniejszy. Jeśli go przejdziesz reszta będzie wydawać się łatwiejsza. Powieś swój plan w widocznym miejscu lub zaglądaj do niego regularnie np. codziennie wieczorem. Planuj działania na następne dni i odhaczaj zrealizowane etapy.

Pozostaje kwestia planów awaryjnych. Znam Mamę, która świetnie przygotowała się do powrotu do pracy. Praca nad sobą, coaching, szczegółowy plan działania. Niestety kamień milowy Rozmowa z pracodawcą nie został zrealizowany po jej myśli. Pracodawca nie zgodził się na pół etatu, zaproponował wszystko albo nic. Co zrobiła?

Wybrała plan B, czyli rozstanie z tym pracodawcą na rzecz pracy freelancerskiej. Jej cel brzmiał Łączę pracę z macierzyństwem na swoich warunkach, czyli pracuję max. 5 godzin dziennie. Mogła go zrealizować inną drogą. Stwórz Mamo jeszcze minimum 2 plany działania. Nie musisz robić ich szczegółowo, zapisz sobie cel i kamienie milowe. Niech Twoja głowa wie, że jest wiele dróg, jak będzie trzeba pójść nową, masz już mapę.

Jesteś gotowa, poradzisz sobie. W trudnych momentach, które będą na pewno, możesz zawsze liczyć na inne Mamy. Jeśli masz wątpliwości, pytania, chcesz więcej wsparcia – poproś o pomoc. Bądź z siebie dumna po każdym działaniu, jakie podejmiesz. Już jesteś na drodze do celu.

Jeśli chcesz poznać poprzednie kroki, sprawdź pełną listę tekstów Marty >>> 

Zapraszamy!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Maciszewska-Malinowska
Mama Wiktora i Leny. Ekspert Programów Working Parents. Wierzy, że każda firma może stworzyć środowisko przyjazne rodzicom, a pracownicy łączyć pracę i rodzinę w zgodzie ze sobą. Pomaga firmom wdrożyć odpowiednie benefity dla rodziców, ponieważ wie, że jeśli dobrze w pracy, to dobrze w domu. Lubi analitykę i jasno określone cele dlatego każdy Program Working Parents to także badanie potrzeb pracowników zakończone raportem dla HR.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail