Czego szukasz

Kancelaria Prezydenta Przyjazna Rodzinie

Ponad rok temu (w lipcu 2013 r.), Kancelaria Prezydenta RP wprowadziła specjalny program dla swoich pracowników-rodziców pod hasłem: „Kancelaria Przyjazna Rodzinie”. Co ważne, sam program został opracowany właśnie przez pracowników Kancelarii. Z tej okazji zaprosiliśmy Panią Izabelę Fortuniak z Biura Prasowego Kancelarii, a prywatnie mamę małej Amelki, do rozmowy o tym, z jakich rozwiązań wspierających rodziców sama korzysta, a także jakie inne formy wspracia znalazły się w programie. 

Spis treści: ukryj

Pani Izabelo, jest Pani mamą i na co dzień pracuje Pani w Kancelarii Prezydenta RP. Czy mogę spytać w jakim wieku jest Pani córeczka?

Amelia skończyła właśnie 19 miesięcy.

Czy w związku z wprowadzoną zmianą organizacji czasu pracy dla rodziców w Kancelarii, łatwiej Pani organizować i planować swój czas?

Jest to niezwykła pomoc w organizacji życia rodzinnego, tym bardziej, że oboje z mężem pracujemy w Kancelarii Prezydenta RP (tu się poznaliśmy). Z udogodnień dla rodziców, w postaci zadaniowego czasu pracy korzystam tylko ja, ale przełożeni bardzo przychylnie są nastawieni do młodych pracujących rodziców, więc myślę, że gdyby była nagła konieczność wyjścia z pracy do dziecka mąż nie miałby z tym problemu.

Tuż po urodzeniu córeczki mąż bez problemu mógł wziąć 6 tygodni urlopu, później jeszcze miesiąc. Takie przychylne nastawienie jest niezwykle ważne, daje poczucie, że dla Pracodawcy ważny jest Pracownik, jego potrzeby, jego rodzina. Myślę, że zwłaszcza w początkowym okresie, kiedy dziecko jest małe i potrzebuje większej obecności rodziców można mu ten czas poświęcić bez konieczności rezygnacji z pracy, czy też kosztem tej pracy.

Które z udogodnień, w Pani przypadku, sprawdzają się najlepiej?

Nie ukrywam, że możliwość pracy w systemie zadaniowym. To był bardzo ważny argument przy podejmowaniu decyzji o moim powrocie do pracy. Jestem tzw. „matką pierwszego kwartału” (mowa oczywiście o mamach, które rodziły w pierwszym kwartale 2013 r.) i o możliwości skorzystania z rocznego urlopu macierzyńskiego dowiedziałam się kiedy kończył mi się urlop na starych zasadach. Owszem rozważaliśmy z mężem możliwość skorzystania z dłuższego urlopu, ale jednak zdecydowaliśmy, że wrócę po pół roku. Decyzja nie była tak trudna, właśnie ze względu na możliwość pracy w systemie zadaniowym. Dzięki temu rozwiązaniu pracuję na pełen etat, ale część pracy mogę wykonać w domu. Jest to duże udogodnienie.

Minął właśnie rok od czasu, kiedy minister Wóycicka oficjalnie poinformowała o programie „Kancelaria Przyjazna Rodzinie”, w ramach którego pracownicy Kancelarii posiadający dzieci do 14 roku (opiekujący się osobami zależnymi) mogą skorzystać z szeregu udogodnień. Pani minister podkreśliła także, że program ten został zainicjowany przez samych pracowników. To bardzo ciekawe i z pewnością będzie inspirujące dla naszych Czytelniczek. Czy może nam Pani opowiedzieć jak, Państwo, jako pracownicy, doszliście do wspólnego programu?

Szef Kancelarii Prezydenta RP Pan Jacek Michałowski ogłosił konkurs dla pracowników na rozwiązania usprawniające pracę Kancelarii, współpracę pomiędzy biurami lub zawierające propozycje dodatkowego wykorzystania kompetencji i zainteresowań pracowników. W ramach tego konkursu grupa pracowników zgłosiła projekt „Kancelaria przyjazna rodzicom”, który zakładał zmiany w regulaminie pracy, ułatwiające godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych, między innymi umożliwienie pracownikom opiekującym się dziećmi i osobami zależnymi korzystanie z ruchomego czasu pracy, indywidulanego rozkładu czasu pracy, równoważnego czasu pracy oraz zadaniowego system czasu pracy. Projekt zakładał także zmiany w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych tak, aby możliwe było dofinansowanie zakupu podręczników, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach, klubikach dziecięcych oraz opieki sprawowanej przez nianię, czy wypłacenie świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Projekt ten wygrał konkurs i podjęta została decyzja o jego wdrożeniu.

Jak długo trwały prace nad programem? I czy są jakieś pomysły, które nie znalazły się w programie?

Prace nad wdrożeniem trwały około roku i wymagały uzgodnień ze związkami zawodowymi. Wśród pracowników Kancelarii została także przeprowadzona ankieta, której celem było zbadanie preferencji rodziców, tak aby rozwiązania jak najlepiej dopasować do ich rzeczywistych potrzeb. W ankiecie pracownicy opowiedzieli się za pomysłem stworzenia pokoju do pracy dla rodziców z dziećmi. W sytuacji gdy rodzic nie może zapewnić opieki dziecku będzie mógł skorzystać z przestrzeni biurowej zaprojektowanej tak, aby jednocześnie dziecko mogło się bawić i pozostawać pod opieką rodzica. Taki pokój powstanie w  Kancelarii jeszcze w tym roku.

Jak program oceniany jest przez pracowników? Czy się po prostu sprawdza?

Program jest pozytywnie odbierany przez pracowników, o czym najlepiej świadczy liczba rodziców korzystających z wprowadzonych zmian. Z wdrożonych rozwiązań dotyczących elastycznego czasu pracy korzysta obecnie ok. 40 pracowników, którzy mają dzieci do lat 14 lub opiekują się osobą zależną. Duża grupa osób korzysta także z możliwości, jakie stwarza zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

I już prawie ostatnie pytanie 😉 Czy, w Pani ocenie, elastyczny czas pracy, zadaniowy czas pracy są rzeczywistymi udogodnieniami dla rodziców?

Obecnie, po zmianach w Kodeksie pracy, możliwość stosowania ruchomych godzin rozpoczynania pracy, która była rozwiązaniem nowatorskim w projekcie „Kancelaria przyjazna rodzicom”, jest zagwarantowana przez przepisy ogólnie obowiązujące. Często jest jednak tak, że rodzice nie wiedzą, że mogą korzystać z elastycznej organizacji czasu pracy i jakie rozwiązania kodeksowe ułatwiłyby im opiekę nad dzieckiem i wykonywanie obowiązków zawodowych. Warto więc mówić o tych możliwościach, bo z własnego doświadczenia wiem, że bardzo ułatwiają godzenie życia prywatnego z zawodowym.

I czy pracodawca, albo inni współpracownicy nieposiadający dzieci mogą z tego powodu odczuwać jakieś znaczące niedogodności?

Myślę, że skoro pracodawca zdecydował się na wprowadzenie takich rozwiązań to ma zaufanie do pracowników, że będą one jak najwłaściwiej wykorzystywane. Co do innych pracowników, to ufam, że nie mają powodów to odczuwania dyskomfortu. Są to przepisy, z których mogą korzystać wszyscy rodzice, którzy mają dzieci do 14 lat. Ze swej strony mogę zapewnić, że mimo małej córeczki jestem w pełni dyspozycyjna, odbieram telefony o każdej porze, odpisuję regularnie na maile, smsy, tak więc jeżeli nawet fizycznie nie ma mnie w biurze to pracuję. Niejednokrotnie też mam wyjazdy służbowe czy pracuję w weekendy. Zawsze jednak tak organizujemy z mężem naszą pracę, by jak najmniej na tym cierpiała córka.

Czy chciałaby Pani w jednym zdaniu dodać odwagi rodzicom-pracownikom innym firm do postulowania takich zmian w swoim środowisku pracy?

Szczęśliwy rodzic, szczęśliwe dziecko. Myślę, że nie ma w tym przesady. Jeżeli rodzic, zwłaszcza matka, czuje wparcie ze strony swojego pracodawcy, a nie wyrzuty, że ma dziecko, to jest bardziej wydajnym pracownikiem, a przede wszystkim szczęśliwym rodzicem. Dla mnie istotne jest również to, że nie mam wyrzutów wobec córeczki, że znikam na całe dni pozostawiając Ją w żłobku. Poczucie bezpieczeństwa, przyjaznego nastawienia w miejscu pracy jest nieocenionym wsparciem dla wszystkich rodziców.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Od redakcji: 

Kancelaria Prezydenta RP zainicjowała także konkurs dla pracodawców przyjaznych rodzinie pt. „Dobry Klimat dla Rodziny”, o którym pisaliśmy na naszym portalu. Przejdź do artykułu >>>

Chcesz poznać innych przyjaznych rodzinie pracodawców? Sprawdź naszą bazę!

Zdjęcie: freeimages.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie