Trwa kampania społeczna „Jestem Mamą. Nie rehabilitantką. Jestem Tatą. Nie terapeutą” skierowana do rodziców dzieci niepełnosprawnych. 29 maja odbędzie się Konferencja podsumowująca i wręczenie nagród Laureatom konkursu organizowanego w ramach projektu.
W Polsce żyje 350 tys. rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, w których przynajmniej jeden rodzic jest bierny zawodowo. Rodzice często nie znają swoich praw lub nie mogą ich wyegzekwować przez co rezygnują z pracy, aby poświęcić się wychowaniu dziecka. Pora to zmienić!
„Mam dziecko z niepełnosprawnością. Koniec z pracą, karierą, marzeniami”
Tak często wygląda scenariusz życia wielu rodzin po przyjściu na świat dziecka niepełnosprawnego: rodzice nie są w stanie znaleźć dla niego placówki (żłobka, przedszkola), która po pierwsze zechce je przyjąć, a po drugie chce i potrafi zorganizować specjalistyczną opiekę. W takiej sytuacji jedno z rodziców (zwykle matka) nie wraca do pracy, tylko poświęca się opiece nad dzieckiem. Najpierw na chwilę, potem już bezpowrotnie zamyka za sobą rozdział aktywności zawodowej, naukowej czy społecznej.
A przecież nie musi tak być.
Jest też możliwy inny scenariusz. Dziecko trafia do placówki (żłobka, przedszkola, szkoły), gdzie otrzymuje należną opiekę, rehabilitację i edukację. Mama wraca do pracy (najlepiej w elastycznej formie zatrudnienia) i tylko uzupełnia działania rehabilitacyjne. Rodzina utrzymuje się z pracy i zachowuje dotychczasowy poziom życia, dziecko socjalizuje się i uczy się funkcjonować w otwartym społeczeństwie. Nie poprzestaje na obowiązkowych etapach edukacji, później znajduje pracę i staje się aktywnym członkiem społeczeństwa, podobnie jak jego rodzice.
Konferencja
Swój udział zapowiedzieli eksperci z obszaru prawa pracy, przedstawiciele pracodawców i instytucji administracji publicznej. Gościć będziemy również przedstawicieli środowiska rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz organizacji pozarządowych.
Podczas Konferencji podejmować będziemy takie tematy jak między innymi:
- Wyzwania związane z godzeniem ról rodzica i pracownika
- Pokonywanie barier wewnętrznych w procesie powrotu rodziców do aktywności zawodowej
- Szanse i bariery we wdrażaniu rozwiązań sprzyjających godzeniu pracy i opieki konfrontacja oczekiwań rodziców i regulacji prawnych
- Rodzic na rynku pracy – oczekiwania pracowników a potrzeby pracodawców
Zaprezentowany zostanie także nagrodzony projekt „Matka niepełnosprawnego dziecka chce pracować”
Co, gdzie i kiedy?
Konferencja: „POWRÓT RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI NA RYNEK PRACY. SZANSE I BARIERY”
29 maja 2015
Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25
Portal Mamo Pracuj objął patronat nad Konferencją.