Czego szukasz

Jestem Mamą. Nie Rehabilitantką. Jestem Tatą. Nie Terapeutą. Konferencja podsumowująca projekt

Mam dziecko z niepełnosprawnością. Koniec z pracą, karierą, marzeniami… W takiej sytuacji jedno z rodziców (zwykle matka) nie wraca do pracy, tylko poświęca się opiece nad dzieckiem. Najpierw na chwilę, potem już bezpowrotnie zamyka za sobą rozdział aktywności zawodowej, naukowej czy społecznej. Rodzice niepełnosprawnych dzieci chcą pracować, mieć czas na pasje i rozwój.

Trwa kampania społeczna „Jestem Mamą. Nie rehabilitantką. Jestem Tatą. Nie terapeutą” skierowana do rodziców dzieci niepełnosprawnych. 29 maja odbędzie się Konferencja podsumowująca i wręczenie nagród Laureatom konkursu organizowanego w ramach projektu.

W Polsce żyje 350 tys. rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, w których przynajmniej jeden rodzic jest bierny zawodowo. Rodzice często nie znają swoich praw lub nie mogą ich wyegzekwować przez co rezygnują z pracy, aby poświęcić się wychowaniu dziecka. Pora to zmienić!

„Mam dziecko z niepełnosprawnością. Koniec z pracą, karierą, marzeniami”

Tak często wygląda scenariusz życia wielu rodzin po przyjściu na świat dziecka niepełnosprawnego: rodzice nie są w stanie znaleźć dla niego placówki (żłobka, przedszkola), która po pierwsze zechce je przyjąć, a po drugie chce  i potrafi zorganizować specjalistyczną opiekę. W takiej sytuacji jedno z rodziców (zwykle matka) nie wraca do pracy, tylko poświęca się opiece nad dzieckiem. Najpierw na chwilę, potem już bezpowrotnie zamyka za sobą rozdział aktywności zawodowej, naukowej czy społecznej.

A przecież nie musi tak być.

Jest też możliwy inny scenariusz. Dziecko trafia do placówki (żłobka, przedszkola, szkoły), gdzie otrzymuje należną opiekę, rehabilitację i edukację. Mama wraca do pracy (najlepiej w elastycznej formie zatrudnienia) i tylko uzupełnia działania rehabilitacyjne. Rodzina utrzymuje się z pracy i zachowuje dotychczasowy poziom życia, dziecko socjalizuje się i uczy się funkcjonować w otwartym społeczeństwie. Nie poprzestaje na obowiązkowych etapach edukacji, później znajduje pracę i staje się aktywnym członkiem społeczeństwa, podobnie jak jego rodzice.

Konferencja

Swój udział zapowiedzieli eksperci z obszaru prawa pracy, przedstawiciele pracodawców i instytucji administracji publicznej. Gościć będziemy również przedstawicieli środowiska rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz organizacji pozarządowych.

Podczas Konferencji podejmować będziemy takie tematy jak między innymi:

  • Wyzwania związane z godzeniem ról rodzica i pracownika
  • Pokonywanie barier wewnętrznych w procesie powrotu rodziców do aktywności zawodowej
  • Szanse i bariery we wdrażaniu rozwiązań  sprzyjających godzeniu pracy i opieki konfrontacja oczekiwań rodziców i regulacji prawnych
  • Rodzic na rynku pracy – oczekiwania pracowników a potrzeby pracodawców

Zaprezentowany zostanie także nagrodzony projekt „Matka niepełnosprawnego dziecka chce pracować”

Co, gdzie i kiedy?

Konferencja: „POWRÓT RODZICÓW DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI NA RYNEK PRACY. SZANSE I BARIERY

29 maja 2015

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25

Portal Mamo Pracuj objął patronat nad Konferencją.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie