Czego szukasz

Jestem mamą, chcę schudnąć!

Prezentujemy ekstra bonus – miniporadnik jak zdobyć i utrzymać wymarzoną sylwetkę. Wasze metamorfozy będą jeszcze bardziej spektakularne, kiedy do zmiany strojów, fryzur i makijażu dorzucicie nową, zgrabniejszą sylwetkę. Co robić, co i jak jeść, żeby zachować piękną figurę?

  • Monika Kurdej - 05/09/2014
Kobieta biegnie z psem brzegiem morza

Kiedy młoda mama chce schudnąć

Abyś mogła osiągnąć wymarzoną figurę potrzebujesz – przede wszystkim – zacząć. Czas, który spędzasz z dzieckiem to wspaniały okres, aby troszczyć się również o siebie. Zatem do dzieła!

Motywacja

Aby wytrwać w odchudzaniu i osiągnąć sukces młoda mama potrzebuje odkryć swoją prawdziwą motywację. Istotne jest, abyś naprawdę wiedziała, co kryje się za stwierdzeniem: „chcę, żeby moje dzieci miały piękną mamę”. Warto zrobić ćwiczenie, z którego wyniknie prawdziwa motywacja do odchudzania.

Czego potrzebujesz?

Znajdź chwilę dla siebie, kartkę i długopis. W tytule wpisz cel np. „Chcę, żeby dzieci miały piękną mamę”, a następnie odpowiedz sobie na szereg pytań „po co?”, które będą wynikały z kolejnych odpowiedzi. Może to na przykład wyglądać tak jak poniżej:

CHCĘ, ABY DZIECI MIAŁY PIĘKNĄ MAMĘ

Po co?

Co będę z tego miała dla siebie?

Co jeszcze większego od tego będę miała dla siebie?

Po co chcę to mieć?

Itd. 

Motywacja, to także rozumienie „co sprawia, że nie chudnę?”

Z wiekiem Twoja przemiana materii się zmienia. Koniecznie trzeba to wziąć to pod uwagę. Ponadto, z całą pewnością Ty i Twoja rodzina macie wyrobione określone nawyki żywieniowe, którym trzeba się przyjrzeć i – jeśli nam nie sprzyjają – wyeliminować. Polakom zwykle nie sprzyja tzw. polskie jadło. Mięso do każdego posiłku, sosy, surówki i sałatki na bazie majonezu, pieczywo i ziemniaki jako standard. Jedzenie głównie popołudniami (po pracy), nieaktywne spędzanie czasu

Zachęcam Was do przeanalizowania Waszego stylu życia. Zapraszam do wykonania kolejnego ćwiczenia:

Wybierz dowolny dzień (np. wczoraj) i na pionowej linii zaznacz kolejne wydarzenia w ciągu dnia (pobudka, posiłki, aktywność poza domem, w domu). W miarę możliwości opisz swoje posiłki (z czego się składają, oblicz odległość między posiłkami)

 

W odchudzaniu zgodnym ze Szczupłą Tożsamością (to metoda pracy, którą polecam wszystkim pragnącym schudnąć trwale), istotne jest, aby aktualny styl życia zamieniać w bardziej pracujący na korzyść szczupłej sylwetki i lekkiego życia. Dzięki tej metodzie efekt odchudzenia uzyskujemy niejako przy okazji. Skupiamy się na tym, co możliwe do zrobienia (właściwe zakupy, inna organizacja dnia, aktywność w czasie wolnym) zamiast na samej wadze, bo tę w praktyce trudno kontrolować.

Powyższe ćwiczenie pokaże wam dokładnie, co aktualnie sprawia, że wyglądacie nie tak jakbyście sobie tego życzyły. To będzie baza do tego, aby krok po kroku wspierać Was we wdrażaniu zmian. Wszystko, co wyda się Wam wymagające uwagi – wyróżnijcie kolorem, a następnie wybierzcie jedno działanie, nad którym będziecie pracować w ciągu dnia.

Ponadto ćwiczenia pozwolą Wam zobaczyć zależności między swoim stylem życia i programem dnia dzieci oraz innych członków rodziny. Problemy z zachowaniem szczupłej figury wynikają często z nawyków, które posiadają nasi najbliżsi. Gdy im towarzyszymy sięgamy np. po to samo co oni. Sami być może nie kupujemy słodkich przekąsek, ale sięgamy po nie, gdy pojawiają się w zasięgu…

Zachęcam więc Was do:

  • zmniejszenia w swojej diecie ilości mięsa i pieczywa. Te produkty powodują efekt lawiny w postaci dodatków, których nie sprzyjają szczupłej figurze (masło i tłuszcz do smażenia, niepotrzebna panierka i sosy do kasz i ziemniaków). W zamian, powinnyście przygotowywać posiłki dla siebie i rodziny w oparciu o warzywa i owoce; włączyć do diety dobre oliwy (z oliwek, z lnu, rzepakowy, winogronowy, z pestek dyni).
  • zmniejszenia przerw między posiłkami (jedzenie co 3 godziny). Każdy organizm potrzebuje tej regularności. Jeśli stosowałyście wcześniej diety odchudzające, małe zmiany pozwolą zmniejszać „bunt” organizmu przed schudnięciem. W przygotowanym wyżej ćwiczeniu, macie możliwość zobaczyć, które z jej nawyków wymagają większej kontroli, a które potrzebują, by o nich całkowicie zapomnieć. Jedzenie co 3 godziny to wyzwanie dla młodej mamy – ale opłaca się to osiągnąć – dla dzieci, które unikną otyłości i chorób z nią związanych, jeśli nauczą się od mamy nawyku częstego jedzenia.
  • Częste jedzenie powoduje, że porcje tego, co na talerzu się zmniejszają. To przychodzi naturalnie, ale oczywiście wymaga uważności. Zachęcam Was, abyście w pierwszych dwóch tygodniach wprowadzania tej zmiany były ostrożne. Aby nie przekraczać zalecanych ilości, a więc:

2 kromki chleba dziennie

30 g kasz/ryżu dziennie

1,5 łyżki tłuszczu dziennie (masło, oliwy z oliwek, awokado)

200 – 300 g białka dziennie (mięso, sery)

2 plastry chudej wędliny dziennie

Możecie do woli jeść warzywa i owoce. Zawierają one masę potrzebnych witamin. Zachęcam Was, aby przygotowując posiłki z warzyw korzystać z różnych technik – z wyjątkiem długiego gotowania. Warzywa tracą swoje wartości, a chcemy przecież odżywiać organizm i sprawiać, aby miał energię i gotowość do zabawy z dziećmi i di pracy.

Do woli jemy także wszelkie naturalne dodatki: musztarda, chrzan, keczup (uwaga cukier), zioła (uwaga na vegetopodobne przyprawy)

A jeśli poczujecie głód, sprawdźcie jakiego rodzaju on jest. Być może jest wynikiem zbyt małej ilości jedzenia w posiłku. Regulowanie ilości jedzenia to proces i zależy od wielu zmiennych. Jeśli w ciągu dnia jest ruch, ciało w naturalny sposób domaga się lepszego odżywienia.

  • Ważne będzie, aby się nauczyć robić zakupy po nowemu. To, co dotąd sprawdzało się w domu – w domu na diecie jest niewskazane. Panuje tutaj stara zasada, że to, co nie znajdzie się w koszyku – nie trafi też do ust. Zachęcam, więc Was do omijania w sklepie półek ze słodkimi przekąskami. Za to skupienie się na stoiskach z warzywami i owocami. Zachęcam wszystkie Was do pobrania darmowego e-booka „Twoje pierwsze zakupy” ze strony www.mniejszy-rozmiar.pl. Jeśli uwielbiacie słodkie przekąski, zdecydowanie lepiej zjeść odrobinę, niż umierać z żalu, że się nie może tego zrobić. Niemniej warto sprawdzić, czy zachcianka jest warta tego, aby włączyć ją do nowego systemu. Czy jest tak smaczna, że warto oddać jej część włożonego w wytrwanie w odchudzaniu wysiłku.
  • Jeśli w domu pojawiają się niechciane przekąski (przynoszą je przyjaciele np. dla dzieci) trzeba znaleźć sposób, aby sobie z nimi poradzić. Można (nauczyć się jak) prosić przyjaciół o przynoszenie innego rodzaju prezentów. Dopóki nie będziecie miały jasności, co w Waszym życiu sprawia, że tracicie dobrą figurę, dopóty będzie Wa trudno radzić sobie z tymi sytuacjami. Bo w odchudzaniu (zresztą jak w wielu innych działaniach) istotny jest efekt kumulacji. Drobne działania i drobne nawyki po jakimś czasie przynoszą rezultat. I może nim być szczupła sylwetka lub nie… Warto obserwować swoje małe działania oraz działania w Waszym najbliższym otoczeniu.

Przykładowe ćwiczenia

Aby schudnąć, trzeba się ruszać. Młode mamy często mylą ruch, który generuje im dziecko z ruchem, który ma sprzyjać ich odchudzaniu. Znam mamę, która kupiła sobie krokomierz i zmierzyła ile kroków dziennie wykonuje. Okazało się, że mniej więcej tyle, co maratończyk.

Ale to nie oznacza, że na koniec dnia możesz się położyć z paczką ciasteczek przed telewizorem. Aby chudnąć, a potem utrzymać wagę potrzebujesz regularnego wysiłku, który będzie budzić twój metabolizm. Warto znaleźć swoją ulubioną formę ruchu, którą możecie wykonywać w chwilach wolnych od opieki nad dziećmi – a jeśli to niemożliwe, w czasie zabawy z nimi. Widok mamy biegającej z wózkiem dzisiaj nikogo nie dziwi – o ile lubicie tę aktywność. Wiele kobiet chwali sobie nagrania z ćwiczeniami. Zawsze są możliwe do włączenia i w każdej chwili do wykorzystania. Jeśli macie możliwość wyjść z domu, zachęcam Was do zajęć w grupie z innymi kobietami. Nowe znajomości, podobne problemy z ciałem, możliwość plotkowania, a potem wspólna kawa – to jest właśnie to, co lubią kobiety.

Trzy miesiące treningów w połączeniu ze zmianą diety sprawią, że będziecie wyglądać atrakcyjnie i czuć się lekko. Życzę Wam wszystkim powodzenia!

Dowiedz się więcej, pobierz cały raport, w którym zmieniamy metamorfozami 10 mam

 
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Kurdej
Praktyk odchudzania, psychodietetyczka, coach i trener, miłośniczka ludzi, podróży, biznesu, książek oraz wszelkich form ruchu, właścicielka Gabinetu Wspierania w Odchudzaniu.
Podyskutuj

10 pomysłów na prezenty dla nauczycieli

Już za tydzień Dzień Nauczyciela. Tradycyjnie, co roku uczniowie i rodzice w podzięce za pracę, zaangażowanie i opiekę wręczają nauczycielom upominki. Na fecebook'u zapytałyśmy nasze czytelniczki czym wraz z dziećmi planują obdarować nauczycieli. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu, to sprawdź je! Przeczytaj i się zainspiruj.
  • Agnieszka Wadecka - 07/10/2020
młoda uśmiechnięta nauczycielka, z zeszytem w dłoni siedzi przy biurku, dookoła stoją uczniowie

1. Słodkości od serca

Wśród Waszych pomysłów pojawiły się słodkości: samodzielnie robione i dekorowane pączki oraz ciasta. Częścią prezentu może być piękne opakowanie, jedna z Was podsunęła pomysł, że do takiego ciasta można kupić w prezencie piękną paterę.

2. Personalizowana ceramika

Uroczym prezentem, który będzie cudną pamiątką może być ręcznie malowany kubek albo talerzyk, np. z imionami wszystkich dzieci z klasy.

Przeczytaj też: Świeże spojrzenie na naukę zdalną – wywiad z dr Marzeną Żylińską

3. A do kubka herbatka

Miłym i dość popularnym od pewnego czasu upominkiem są boxy lub kosze z herbatami, miodami, konfiturami czy syropami. Zawartość takiego pudełka możecie wybrać wg własnych upodobań lub jeśli dobrze znacie nauczyciela, to wybrać jego ulubione smaki.

4. Miód na serce

Zasugerowałyście nam też, że w prezencie można ofiarować słoiczki miodu z ręcznie robionymi karteczkami-zawieszkami. To mały, aczkolwiek słodki prezent. 😉

Zobacz: 10 książek, które będą wspierać edukację naszych dzieci

5. W blasku świec

Piękne, ręcznie robione świece sojowe również mogą stać się eleganckim i miłym upominkiem.

6. Bawełniana okładka na książkę

Cóż zrobić, nauczyciele kojarzą się nam z książkami, a więc na myśl nasuwa się okładka na książkę. Taka bawełniana okładka handmade to jedna z Waszych propozycji.

7. Dyplomy od całej klasy

Jeśli należycie do tej grupy, która uważa, że kupowanie drogich prezentów dla nauczycieli jest grubą przesadą, z pewnością zainteresuje Was pomysł na własnoręcznie zrobione dyplomy. Od każdego dziecka lub od całej klasy. Na naszym profilu na Facebook’u możecie zobaczyć zdjęcie wysłane przez panią Kamilę, na którym jest dyplom z drzewem, a na gałęziach imiona uczniów.

8. Kwiaty tradycyjnie i nie tylko

Bukiety dla nauczycieli to pomysł stary jak świat, ale w sumie nadal się sprawdza, więc jeśli brak Wam czasu i pomysłów, w Dniu Nauczyciela wręczcie kwiaty. Jeśli jednak zależy Wam na bardziej oryginalnej formie, to postawcie na eleganckie lasy w słoiku. Jedną z inspiracji podesłała też nasza czytelniczka – możecie stworzyć bukiety z liści zwiniętych w różyczki, albo wianki z miechunki.

Przeczytaj: Edukacja domowa – czyste szaleństwo?

9. Prezenty handmade

I tych nie brakuje, wystarczy wejść na grupy handmade i rękodzielnicze na facebook’u – tam możecie znaleźć i wybrać przeróżne, niebanalne upominki dla nauczycieli.

10. Bilet do teatru

Klasowa składka na bilet do teatru to świetny i miły prezent, zdajemy sobie sprawę, że w czasach pandemii może być to pomysł nieco kontrowersyjny, jednak z drugiej strony na spektakle chodzi się w maseczkach, a ważne jest też, by wspierać kulturę i sztukę w tych trudnych czasach. Jeśli jednak nadal macie obiekcje, zawsze możecie zachować ten pomysł na lepsze czasy.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Przygotuj swoje ciało do porodu z olejkiem Weleda

Chwile poprzedzające przyjście na świat dziecka nie muszą przebiegać w nerwowej atmosferze. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy się do tego wydarzenia. Wówczas również sam poród upłynie nam w dużo lepszych warunkach i zapamiętamy go jako niewątpliwie niesamowite wydarzenie w skali życia.
  • Dominika Kamińska - 02/10/2020

Jak psychicznie przygotować się do porodu?

Choć wyda się to banalne, w tym przypadku pozytywne nastawienie to spory pierwiastek sukcesu. Nie Ty pierwsza oraz nie Ty ostatnia będziesz mierzyć się z porodem. To bez wątpienia spore wyzwanie, jednak kiedy tylko dziecko wyjdzie na świat i usłyszysz jego pierwszy krzyk, wówczas wiele zmartwień odejdzie na dalszy plan.

Poród jest procesem, który przebiega etapowo. Im więcej dowiemy się na temat poszczególnych jego faz, tym łatwiej będzie nam zrozumieć, skąd biorą się w danym momencie określone reakcje ciała. Dysponując odrobiną wolnego czasu, warto sięgnąć w okresie ciąży do fachowej literatury. Wiedza pozwoli rozwiać szereg dotychczasowych wątpliwości.

Bez wątpienia dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Na prowadzonych tam zajęciach można dowiedzieć się niemal wszystkiego na tematy związane z rodzeniem dzieci, czy późniejszym okresem połogu. O ile istnieje taka możliwość, na zajęciach powinien pojawić się również nasz partner. To istotne zwłaszcza gdy zamierza nam udzielać wsparcia przy porodzie.

Jak fizycznie przygotować się do porodu naturalnego?

Psychika to tylko jeden z obszarów, w których możemy zdziałać wiele dobrego w związku z nadchodzącymi narodzinami. Jeśli spodziewamy się rodzić naturalnie, musimy także pamiętać o przygotowaniu naszego ciała do tego procesu. Drugi trymestr ciąży to dobry moment na to, by podjąć ku temu stosowne działania.

Po pierwsze pamiętajmy, że podejmowanie w tym okresie aktywności fizycznej, która nie wiąże się ze skrajnym wysiłkiem, nie jest niczym złym. Kobietom w ciąży zaleca się np. w miarę możliwości spacerować. Wraz ze wzrostem masy i powiększaniem się brzucha konieczne jest zrewidowanie postaw w przypadku stania czy siedzenia.

Najważniejszym spośród wszystkich ćwiczeń jest to obejmujące mięśnie dna miednicy. Jednak to tak naprawdę wcale nie koniec przygotowań. Przyszłe mamy muszą koniecznie pamiętać o tym, by zadbać odpowiednio wcześniej o swoje krocze. Pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o tej kwestii.

Jak przygotować krocze do porodu we właściwy sposób?

Mniej więcej w okolicach 34 tygodnia ciąży warto dodać do swojego codziennego rytuału jeszcze jedno ćwiczenie. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie dostrzega żadnych przeciwwskazań, wówczas można zdecydować się na wykonywanie raz dziennie masażu krocza.

Przy wykonywaniu takich ćwiczeń trzeba pamiętać o tym, by zastosować odpowiedni olejek do masażu miejsc intymnych. To niezwykle ważne z punktu widzenia tego, jak wrażliwa staje się skóra we wspomnianych sferach. Praktykując codzienne ćwiczenia, należy zachować umiar i ostrożność. Można je wykonywać samodzielnie albo wedle uznania razem z partnerem.

Sam proces należy rozpocząć od rozgrzania w dłoniach olejku. Kiedy już nabierze odpowiedniej temperatury, wtedy dotykamy krocza, by oswoić je z tym dotykiem. Następnie przechodzimy do dalszych czynności. Przyjmuje się, że taki masaż powinien trwać przeciętnie około pięciu minut.

Sięgnij po odpowiedniej jakości olejek

Masaż krocza może przebiegać w diametralnie różny sposób. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli – sięgnijmy np. po sprawdzony olejek Weleda. Sekretem jego skuteczności jest m.in. optymalny, w pełni naturalny skład. Niezwykle delikatna skóra w okolicach miejsc intymnych nie może być nacierana przypadkowymi środkami.

Olejek Weleda zawiera m.in.: olejek migdałowy bogaty w witaminę E, olejek z kiełków pszenicy oraz przyjazne skórze w miejscach intymnych olejki eteryczne. Połączenie tych składników powoduje, że zapewnia on doskonałe nawilżenie, które jest tak potrzebne w momencie masażu.

Wyjątkowo dobra tolerancja przez kobiecą skórę olejku Weleda to zasługa tego, że mamy w tym przypadku do czynienia z certyfikowanym kosmetykiem naturalnym z częściową zawartością składników pochodzących także z upraw organicznych. Przy tym warto dodać, że jest to produkt w pełni wegański.

Sklep online, w którym możesz kupić olejek Weleda: https://ecoethics.pl/weleda-olejek-do-masazu-krocza-dla-kobiet-w-ciazy

Co jeszcze jest ważne dla kobiet w ciąży?

Nie ma co ukrywać, że wsparcie bliskich w tym szczególnym okresie jest wręcz na wagę złota. Możliwość zwrócenia się do drugiej osoby, otrzymanie od niej pomocy, z pewnością podnosi na duchu. Wraz ze wzrostem ograniczeń fizycznych ciężko polegać tak naprawdę wyłącznie na sobie.
Ciąża to nie choroba, dlatego bezczynne leżenie w tym okresie wcale nie będzie dla nas najlepszą opcją. Pamiętajmy o codziennych i umiarkowanych ćwiczeniach. Sięgajmy tylko po sprawdzone produkty podczas np. masażu krocza jak np. te sygnowane logiem Weleda. Olejek do masażu miejsc intymnych pozwoli nam bezpiecznie ćwiczyć do momentu porodu.

Przyjście na świat własnego potomstwa jest czymś niepowtarzalnym. Nie bez powodu to dla wielu kobiet jeden z najważniejszych momentów w życiu. Przygotowując się do niego w odpowiedni sposób, sprawimy, że wspomnienia z nim związane, będą jeszcze lepsze. W tym celu wykorzystajmy w odpowiedni sposób okres ciąży.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail