Czego szukasz

Jakie zawody mogą zniknąć? I czy trzeba bać się robotów?

Skoro, zdaniem ekspertów 44% obecnie istniejących zawodów zostanie zautomatyzowanych, czyli zastąpionych robotami, co się stanie z nami, ludźmi zatrudnionymi na tych stanowiskach? Czy mamy powody do obaw? Zapraszam do ciekawej rozmowy z Mają Gojtowską, ekspertem m.in. w zakresie HR i employer branding, która odpowiada na ważne pytanie: Jakie zawody mogą zniknąć?

Czy trzeba bać się robotów?

Specjaliści podkreślają, że 44% zawodów istniejących obecnie zostanie zautomatyzowanych. Czy to oznacza, że ludzie przestaną być potrzebni w 44% zawodów? Jakie zawody mogą zniknąć? Dopytuję się, bo to trochę przerażające…

Rzeczywiście na pierwszy rzut oka liczby nie nastrajają optymistycznie. Sztuczna inteligencja już dziś zmienia rynek pracy. Wkracza tam, gdzie człowiek wykonuje żmudne, powtarzające się działania. Nie wpływa to jednak na negatywne postrzeganie rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji. Tak naprawdę, jak wynika m.in. z badań przeprowadzonych przez Infuture hatalska foresight institute prawie połowa Polaków deklaruje, że automatyzacja pracy jest normalną konsekwencją rozwoju technologicznego. Patrzą więc na nią jeśli nie pozytywnie, to przynajmniej neutralnie.

Maju, jakie zawody mogą zniknąć? Jakie branże będą najbardziej zagrożone?

Szczególnie zagrożone są zawody związane z transportem, logistyką, ale także te z obszaru pracy biurowej, rynku ubezpieczeń, finansów, call center, sprzedaży etc. Już dziś AI zastępuje kasjerów – w wielu sklepach wielkoformatowych dostępne są przecież samoobsługowe kasy płatnicze. Z drugiej jednak strony szacuje się, że 60% zawodów, w których ludzie będą pracować za 10 lat jeszcze nie powstało. Na miejsce każdego zawodu, który wymiera tworzone są nowe. Przykładem na to jest oferta pracy, która wpadła mi ostatnio w ręce. Polski start-up Emplocity poszukuje… trenera bota, jednym słowem człowieka, który zadba o to, by (ro)bot pracował jak należy.

A co się stanie z osobami, które te zawody wykonują?

Kolejne zawody będą znikać. To pewne. Ale na ich miejsce będą pojawiać się nowe. Rolą pracowników jest śledzenie trendów, świadomość zmiany, a pracodawców – zachęcania swoich ludzi do ciągłego uczenia, rozwijania, a finalnie zmiany kwalifikacji zawodowych.

Dla mnie największym zaskoczeniem był robot IBM Watson, który potrafi lepiej postawić diagnozę niż lekarz…. czy lekarze też mogą stracić pracę?

Sztuczna inteligencja i nowe technologie mogą zmieniać pracę człowieka, ale nigdy go nie zastąpią. W przypadku lekarzy może to oznaczać, że będą korzystać z zupełnie nowych narzędzi, będą inaczej kontaktować się z pacjentami, będą mogli lepiej analizować konkretne przypadki.

Ja się tak zastanawiam, czy my ludzie mamy jakąś przewagę jeszcze wobec robotów? Bo skoro lekarz, kierowca, może nawet rekruter znikną, to które zawody/nasze umiejętności nie mają szans z robotami?

Oglądałaś film “Sully”, pokazujący kulisy feralnego lotu US Airways 1549, którego finałem było lądowanie samolotu na rzece Hudson?

Nie, jeszcze nie! 😉

To postaram się mocno nie spoilerować. W pewnym momencie główny bohater całej historii kap. Chesley Sullenberger, w toku śledztwa prowadzonego przez Narodową Radę Bezpieczeństwa staje się winnym. Śledczy próbują go obarczyć winą, za wypadek, a w toku postępowania powołują się na loty wykonywane na symulatorze lotów.

Moim zdaniem to fajne pokazanie starcia maszyny z człowiekiem – pracownikiem. Nie będę zdradzała fabuły, ale mój wniosek jest jeden. Trudno jest zastąpić człowieka, a przede wszystkim jego emocje. Jak ma się to np. do branży HR? Sztuczna inteligencja może ułatwić pracę rekruterów – już dostępne są narzędzia do analiz CV, czy automatyzacji kontaktów z kandydatami, ale w najbliższej przyszłości nie wierzę, że do pracy będą przyjmowały nas roboty. Mogą dokonać wstępnej selekcji, ale ostatecznie piłka będzie zawsze po stronie człowieka.

To dobrze! A jak się przygotować na zmiany już teraz? Co robić? W jakim kierunku się rozwijać, a może nawet inaczej, jak pomóc naszym dzieciom już teraz, aby w przyszłości miały pracę ciekawą, rozwijającą i dobrze płatną?

Przede wszystkim być otwartym na zmiany, nowości, nowe technologie. Nie warto bać się przebranżowienia. Bo jest to możliwe – na rynku mnóstwo jest kursów programowania, czy testowania. Część jest płatna, ale spora część to rozwiązania darmowe. Dzięki nim możemy zdobywać zupełnie nowe zawody i zaczynać pracę od nowa.

I ja się pod tym całkowicie podpisuję!
Dziękuję za rozmowę.


maja gojtowskaRozmawiałam z Mają Gojtowską, która pomaga firmom traktować swoich kandydatów i pracowników przynajmniej tak dobrze, jak klientów. Ekspert w zakresie PR i komunikacji wewnętrznej z 8-letnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych organizacjach i agencjach public relations. Specjalizuje się w employer brandingu i komunikacji w obszarze rekrutacji i HR. O skutecznym budowaniu wizerunku pisze na stronie www.gojtowska.com.

jak_znaleźć_dobrą_pracę_po_przerwie_banner

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie