ZAINSPIRUJ SIĘ
Jakie są wady i zalety przebywania dziecka w przedszkolu?
- Dominika Kamińska
- 13 grudnia 2017
- 3 MIN. CZYTANIA
Rozważasz możliwość zapisania dziecka do przedszkola? Poznaj wady i zalety wspomnianego rozwiązania.
Zalety
Pierwszą, niekwestionowaną zaletą uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych jest nauka samodzielności. Dziecko, które zaczyna chodzić do wspomnianej placówki musi bowiem posiadać umiejętność ubrania się, czy samodzielnego zjedzenia posiłku.
Poniekąd więc – pomimo opieki ze strony przedszkolanki – dziecko jest zdane na własne siły. Świadomość zaistniałej sytuacji sprawia, że malec przestaje liczyć na pomoc osób trzecich. To jeden z najlepszych sposobów umożliwiających swego rodzaju „zahartowanie” dziecka.
Kolejną zaletą przedszkola jest nauka funkcjonowania w grupie. Przebywanie wśród rówieśników związane jest z koniecznością współpracy, dzielenia się czy też rozwiązywania konfliktów.
Nabycie wspomnianych umiejętności jest świetnym wprowadzeniem do zasad współżycia społecznego. W końcu dzieci, które pozostają w domu pod opieką rodzica czy niani często nie mają kontaktu z rówieśnikami.
W pewnym sensie są one więc skazane na samotną zabawę i tym samym obce jest im pojęcie tolerancji czy też konieczność dzielenia się. Dzięki przebywaniu w grupie rówieśników dziecko uczy się akceptacji innych osób, staje się bardziej koleżeńskie i chętniej nawiązuje kontakty.
A jeśli już mowa o kontaktach międzyludzkich to łatwość ich nawiązywania stanowi umiejętność, która przyda się w momencie rozpoczęcia nauki w szkole.
Nierzadko bowiem zdarza się, że dzieci, które nie chodziły do przedszkola boją się nawiązywania przyjaźni czy choćby bliższego poznania swoich rówieśników. Są one również bardziej nieśmiałe i mają problemy z jasnym komunikowaniem swoich potrzeb.
Wady
Niestety, zapisanie dziecka do przedszkola posiada również ciemne strony. Pierwszą z wad rozwiązania jest przedszkolna dieta, której nierzadko daleko do ideału.
Dzieci przebywające pod opieką rodziców czy niani mogą liczyć na pełnowartościowe posiłki, w których nie brakuje witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.
Tymczasem maluchy uczęszczające do przedszkola skazane są niejako na posiłki, które często zawierają spore ilości cukru; w końcu to właśnie słodycze są zjadane przez dzieci najchętniej.
Niemniej jednak przedszkolne posiłki składają się nie tylko z cukru, ale również ze sporej ilości wzmacniaczy smaku czy konserwantów. Zdarza się, że serwowane potrawy to w rzeczywistości wyroby gotowe, odznaczające się niską jakością i… równie niską ceną. Nie oszukujmy się; często to właśnie aspekt finansowy stanowi priorytet przedszkolnego menu.
Może się zdarzyć, że dziecko, które do tej pory chorowało wyłącznie sporadycznie, nagle – po zapisaniu do przedszkola – „łapie” infekcję za infekcją. Przyczyną są oczywiście fale chorób; wystarczy bowiem, że do placówki wysłane zostanie jedno chore dziecko, by pozostałe maluchy również zaraziły się daną dolegliwością.
Jak widać na powyższych przykładach, zapisanie dziecka do przedszkola związane jest zarówno ze sporą ilością zalet, jak i wad. Czy wobec tego warto ryzykować i wysłać dziecko do opisanego ośrodka?
Tak, niemniej jednak wybierzmy placówkę, która zatrudnia wyłącznie wykwalifikowanych opiekunów posiadających wysokie kompetencje. O zaletach związanych z opieką profesjonalnych przedszkolanek przeczytasz na: opiekun.net.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.
<