Czego szukasz

Jakie są koszty związane ze ślubem?

Kobiece magazyny prześcigają się w pomysłach, jak właściwie przygotować się do tego szczególnego dnia oraz w informacjach, jak wiele pieniędzy może pochłonąć to wydarzenie. Na każdym kroku możemy przeczytać ile wydatków nas czeka, oraz że dobrym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie kredytu na ten cel. Tutaj pomijany jest fakt, że przez najbliższe pół życia będzie trzeba go spłacać. Tak naprawdę kredyt warto jest wziąć, ale na coś, co będzie praktyczne np. mieszkanie lub dom. Natomiast w przypadku ślubu, warto mieć odłożone pieniądze.

panna młoda w sukni ślubnej pozuje jesiennym parku do zdjęcia

Tak naprawdę bardzo duże znaczenie ma to, jak duże planujemy wesele. Od tego w dużej mierze będą zależeć nasze wydatki. Warto jest pamiętać, że sam ślub nie jest aż tak kosztowny i spokojnie może się zamknąć w dwóch tysiącach złotych. Sama suknia ślubna może zostać zakupiona od kogoś, podobnie jest z dodatkami. Uczesanie może nam zrobić koleżanka, tak samo jak makijaż i paznokcie. Wszelkiego rodzaju wydatki związane ze ślubem można rozpatrywać w tak wielu kategoriach finansowych, że na każdą kieszeń znajdziemy coś właściwego.

Ślub naszych marzeń

Marzymy o tym, aby mieć ślub jak z bajki. Znaczącą pomoc znajdziemy na portalach internetowych z poradami. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że to wszystko kosztuje. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie takiej uroczystości, na jaką nas stać. Dzięki temu całość będzie miała szanse się prezentować w odpowiedni sposób, a my sami nie będziemy musieli myśleć, ile lat trzeba będzie spłacać „weselny” kredyt.

Zastaw się, a postaw się?

Dość mylnym przekonaniem jest organizowanie wystawnego wesela, które się „zwróci”. Nigdy nie powinno się do takiego wydarzenia podchodzić w taki sposób, gdyż można się mocno zawieść. Najważniejsze jest, że ślub ma za zadanie nas połączyć w jedność, jak i również spowodować, że powstanie jedno gospodarstwo domowe. Dlatego niezależnie od tego, jak na samym początku podchodziliśmy właśnie do przygotowań, to zmienimy zdanie, gdy zobaczymy, jak różne koszty można ponosić w związku z samymi przygotowaniami. Tylko od nas samych zależy, jaką kwotę będziemy chcieli przeznaczyć na ten cel, jakie oczekiwania mamy co do wystroju kościoła oraz czy np. jesteśmy zdecydowani tylko i wyłącznie na ślub cywilny.

Zaplanuj z głową

Te wszystkie kwestie warto sobie dokładnie przemyśleć oraz rozplanować w czasie, ponieważ dzięki temu można mieć wspaniały ślub. Jeśli chodzi o koszty, to nawet w przypadku sukienki mogą się one wahać od kilkuset złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.

Sukienkę założymy tylko jeden raz w życiu, a potem prawdopodobnie będzie wisiała w szafie. To również należy wziąć pod uwagę. Inaczej w przypadku garnituru, który będzie mógł zostać jeszcze wielokrotnie wykorzystany. Jeśli zdecydujemy się na ślub cywilny, można zakupić taki model sukienki, który wykorzystamy w późniejszym czasie.

Ślub to szczególnie ważna chwila, co oznacza, że należy dokładnie się do niej przygotować. Od samego początku warto jest mieć określony budżet i należy się go skrupulatnie trzymać. To nam pozwoli nie popaść w szał zakupowy oraz osiągnąć naprawdę fajny efekt końcowy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: fotolia.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie