Czego szukasz

Jaki preparat na wszy wybrać?

Wszawica głowowa jest często występującym problemem u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na temat wszy głowowych, sposobów ich wykrywania oraz skutecznych metod zwalczania.

Wszy głowowe to niewielkie, bezskrzydłe owady. Żyją na skórze głowy człowieka, a przede wszystkim w miejscach, w których na skutek procesu pocenia się powstaje wilgotne środowisko. Ze względu na sprzyjające warunki do rozwoju wszy zwykle występują w najcieplejszych częściach głowy, między innymi w okolicach uszu i karku.

Wbrew pozorom infekcja nie ma zbyt wiele wspólnego z higieną czy też jej brakiem. Wszy rozwijają się we włosach długich i krótkich, czystych lub brudnych. Warto również wiedzieć, że wszy nie przenoszą chorób, jednak gryzą skórę głowy, pozostawiając na jej powierzchni drażniącą substancję, wywołującą uczucie swędzenia. Z kolei drapanie przyczynić się może do uszkodzenia skóry i zwiększenia jej podatności na zakażenia.

Trzeba też zapamiętać, że wszy głowowe mogą przetrwać mycie włosów. Ponadto insekty te w bardzo szybkim tempie potrafią się rozmnażać, składając do 10 jaj dziennie. Samica wszy składa jaja zazwyczaj przy nasadzie włosa, przez co trudniej je usunąć.

Czym zwalczać wszy?

By skutecznie uniknąć zarażenia wszawicą głowową, szczególnie gdy już wcześniej zmagałyśmy się z infekcją u dziecka, warto okresowo stosować profesjonalny środek na wszy, który zapewni na długotrwałą ochronę. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup określonego produktu? Przede wszystkim na formułę i sposób jego działania. Najlepiej gdy specyfik na wszy wykazuje szeroki zakres działania, polegający na zabiciu oraz wysuszeniu wszy. Co więcej, profilaktyczne stosowanie wybranego środka nie może wiązać się z ryzykiem uodpornienia się insektów na jego działanie. Pamiętajmy, by produktu używać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Wszy głowowe przenoszone są najczęściej przez bezpośredni kontakt, w który dzieci wchodzą przykładowo podczas zajęć lub zabawy z rówieśnikami. Nie tak rzadkie są przypadki, gdy insekty zostają przeniesione na szaliku, nakryciu głowy lub szczotce.

Jak łatwo sprawdzić, czy dziecko zaraziło się wszawicą?

Regularna i dokładna kontrola skóry głowy oraz włosów dziecka pozwala na szybkie wykrycie wszy, a w razie potrzeby także podjęcie leczenia. Chcąc upewnić się, czy nasza pociecha zaraziła się wszawicą głowową, należy przeczesać suche włosy dziecka gęstym grzebieniem, najlepiej po uprzednim rozdzieleniu ich na pojedyncze pasma.

Jeśli stwierdzimy infekcję, powinniśmy od razu rozpocząć kurację, sięgając po bezpieczny i sprawdzony spray lotion lub szampon. Po zastosowaniu wybranego specyfiku myjemy włosy dziecka, a następnie ponownie rozczesujemy gęstym grzebieniem, dzięki czemu zyskamy gwarancję usunięcia wszystkich wszy.

Zdjęcie: www.pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie