Czego szukasz

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać, aby odpoczywać po pracy

Dom jest naszą oazą. Miejscem, gdzie chce nam się wracać, to w nim odpoczywamy, spędzamy wspólne chwile z rodziną, przyjaciółmi. Dlatego dokonując aranżacji własnego salonu, warto zwrócić szczególna uwagę na dobór kolorów.

  • Dominika Kamińska - 17/03/2020
wnętrze salonu

Jak kolory wpływają na człowieka?

Faktem jest, że kolory mają wpływ na naszą psychikę. Warto więc zapoznać się z psychologią kolorów, ponieważ urządzenie wnętrza w zgodzie z jej założeniami pozwoli stworzyć przyjazną przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi.

Kiedy planujemy dokonać zmiany aranżacji domu najlepiej wybrać jeden kolor przewodni i dokonać kompozycji w oparciu o niego oraz dwie dodatkowe barwy. W ten sposób nasze wnętrze będzie nowoczesne, harmonijne i spójne.

Krótki przewodnik oddziaływania barw na nasze samopoczucie

Jeżeli chcemy dodać wnętrzu „pazura” możemy postawić na czerwień. Kolor ten działa pobudzająco, jest niezwykle energetyzujący, jednak ze względu na mocne nasycenie barwy najlepiej, jeżeli będzie kolorem dodatkowym.

Bardzo ciekawy efekt możemy uzyskać stosując czerwone akcenty jako wzór na gotowych zasłonach do salonu i poduszkach na kanapie. Kolorem, który działa na człowieka uspokajająco, wprowadzając harmonię jest zieleń oraz jej różne odcienie. Jeżeli lubimy odcienie niebieskiego, ten chłody kolor także działa uspokajająco.

Od kilku lat niezmiennie jednym z najbardziej popularnych kolorów jest szary. Barwa ta stanowi idealną podstawę, będąc kolorem bazowym, ponieważ idealnie współgra w zasadzie z każdym innym kolorem. Entuzjaści słonecznych wnętrz, lubujący się w odcieniach żółtego, powinni stawiać na chłodne odcienie tej barwy, ponieważ zbyt intensywne odcienie żółtego męczą, nie pozwolą na pełny odpoczynek.

Modne zasłony do salonu i ich rola w wystroju wnętrza

W naszym domu to tak naprawdę dodatki tworzą klimat. Zasłony, firany mają ogromne znaczenie w aranżacji pokoju. Istotny jest także fakt, że zasłona jest nie tylko ważnym punktem wizualnym. Zasłony w naszym salonie mają wiele funkcjonalnych zastosowań. Właściwa dekoracja okien jest sztuką, która potrafi zmienić bardzo wiele w wystroju naszego wnętrza, a ich kolor może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego bardzo ważny jest przemyślany dobór tkanin, z których będą uszyte zasłony.

Modne zasłony do salonu i ich funkcje

Części z nas na pewno zasłony kojarzą się z czymś starodawnym, przestarzałym – jednak nic bardziej mylnego. Współczesne zasłony będą idealnym uzupełnieniem nawet bardzo nowoczesnego wnętrza. Funkcje które pełnią w naszym pokoju:

  • zapewnienie zaciemnienia, jest to najbardziej klasyczna funkcja zasłon. Zasłony izolują pomieszczenie od nadmiernego nasłonecznienia. Zaciągnięte rano nawet podczas upałów nie pozwolą pomieszczeniu się nagrzać, będzie tam panował przyjemny chłód
  • posiadanie zasłon zapewnia izolację akustyczną. Zasłony odbijają dźwięki, zapobiegając tym samym pogłosowi we wnętrzu
  • zapewnienie prywatności, przy obecnie bardzo modnych ogromnych oknach, zapalając światło wieczorem wystawiamy się na widok publiczny.

Montowane często w oknach rolety nie zapewniają wnętrzu takiego „ciepła”, jak klasyczne zasłony, które równie dobrze ochronią nas przed nieproszonymi obserwatorami.

Obecnie w wystroju wnętrza nie funkcjonuje już mozolne zaciąganie zasłon zapiętych na „żabki”. Zasłony na przelotkach zasuwają się bardzo wygodnie, a w domach nowoczesnych możliwe jest zastosowanie do tego celu elektronicznego systemu. Zasłony okienne mogą być częścią „inteligentnego domu”, a ich zaciąganie może odbywać się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w aplikacji na smartfonie, czy innym urządzeniu.

Zasłony idealne do każdego stylu wnętrza

To dodatki tworzą wystrój wnętrz, dzięki nim jesteśmy w stanie we wnętrzu stworzyć przytulną atmosferę. Zasłony pasują do każdego wystroju rozpoczynając od klasycznego, na industrialnym kończąc – tłumaczy Alina Dobrzańska ekspert z alena-firany.pl.

Dobierając zasłony do wnętrza, warto zastanowić się nad sposobem ich zawieszenia. Wnętrza rustykalne, klasyczne dopuszczają karnisze, natomiast wnętrza surowe, nowoczesne wymagają innego sposobu. Tutaj idealnie sprawdzą się szyny „ukryte” w suficie.

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać, aby odpoczywać po pracy?

Wzór i kolor naszych zasłon odgrywa niebagatelną rolę w wyglądzie salonu. Zasłony w spokojnych kolorach pozwolą nam na upragnioną chwilę relaksu po ciężkim dniu pracy. Idealnie sprawdzają się zasłony w kolorze zieleni, które działają uspokajająco, do tego idealnie pasują do reszty wystroju wnętrza w kolorach ziemi.

Jeżeli jako kolor bazowy wybieramy tak modną ostatnio szarość, wnętrze możemy ożywić poprzez zasłony w kwiaty. Najnowszym hitem są zasłony w liście monstera. Ten print jest idealnym dopełnieniem spokojnego wnętrza, ponieważ pomimo dużego wzoru kolory tej tkaniny pozostają stonowane.

Zawsze warto dobrać dodatki z jednej tkaniny i w jednym wzorze, daje to naprawdę bardzo dobre efekty wizualne np. zasłony, obrus, poduszki. Ostatnio bardzo często wybierane są zasłony jednobarwne, gładkie. Te wykonane z grubszej tkaniny zapewnią nam dobry efekt zaciemniający.

Kolor zasłon do salonu

Kiedy zdecydujemy się na zasłony w odcieniach szmaragdu, szarości, czy klasycznego beżu, nasze wnętrze będzie działało na domowników uspokajająco.

Pamiętajmy także o dodatkowej mocy, jaką mogą nam dać kolory i wzory na tkaninach zasłonowych. Wzory graficzne zygzaki, pasy poziome w kontrastowych kolorach, np. czarno – białe będą działały uspokajająco. Idealnie sprawdzą się też w mniejszych przestrzeniach, gdzie szczególnie pożądane są wzory poziome. One dodatkowo optycznie powiększą nasze pomieszczenie, poprawiając efekt komfortu, jaki zapewnia nam właściwa kolorystyka.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

Jak odkryć w sobie talent?

Od tego w jaki sposób o sobie myślimy wiele zależy. Jeśli uznamy, że jesteśmy do niczego, nie mamy żadnego talentu, niczym się nie wyróżniamy, to jesteśmy w pułapce. Po pierwsze: to nieprawda. Na pewno mamy jakiś talent, tylko możemy nie mieć o nim pojęcia. Po drugie: jeśli nie my sami będziemy o sobie dobrze myśleć, to kto? 
Mogę, umiem, zrobię to brzmi stanowczo lepiej, niż nie mogę, nie umiem, nie dam rady, do niczego się nie nadaję. Unikajcie takich pułapek!
  • Agnieszka Nietresta-Zatoń - 24/02/2020
kobieta maluje obraz

Zamień talent w zawód

O tym, że często trudno nam przyznać, nawet przed sobą samym, że jesteśmy w czymś dobrzy, że naprawdę się na czymś znamy, nie trzeba nikogo przekonywać.

Coś nam się udało? Tak wyszło… Przypadek… Zbieg okoliczności…
Mało kto gładko przełyka komplement i puchnie z dumy – tak jestem dobry, to moja mocna strona, na tym się znam, to mi przychodzi bez trudu, do tego mam talent.

Marta Piątkowska w artykule „Masz talent, korzystaj z niego” zauważa, iż od małego jesteśmy uczeni, że ważniejsze jest niwelowanie braków niż rozwijanie się w dziedzinach, w których idzie nam dobrze i że w dobrym tonie jest być skromnym.

Podkreślanie swoich atutów czy sukcesów jest postrzegane jako zarozumialstwo i raczej nie przysparza sympatii.
Stara, niezbyt mądra zasada: siedź w kącie, a znajdą Cię, wciąż trzyma się mocno.

Bo jak to tak wybiec przed szereg? Jak to tak pewnym głosem, patrząc komuś prosto w oczy, przyznać: nikt nie zrobi tego lepiej ode mnie, to praca stworzona właśnie dla mnie. Albo: nie, nie będę kontynuować rodzinnych tradycji, pójdę za głosem intuicji; zostanę przy tym, co daje frajdę, satysfakcję i niezły dochód.
Wielu z nas, pisze Piątkowska, nie docenia swoich umiejętności, które dają wyraźny sygnał, jak moglibyśmy pokierować swoją karierą. Bo wydaje nam się, że coś co robimy jest… niepoważne. Śmieszne. Takie… takie… dziwne – no jak tu nazwać takie coś swoim zawodem. A to przecież talent, który w porę wykryty, rozwinięty i co dnia wspierany treningiem, może okazać się naszą pasją, pracą – wszystkim.

Jak odkryć w sobie talent?

Biblijna przypowieść o trwonieniu talentów ma swój głęboki sens: niewykorzystane szanse przepadają, zmarnowane talenty obracają się w niwecz. Talenty dostrzeżone i oszlifowane decydują nie tylko o znalezieniu źródła zarobku, ale także (dla wielu: przede wszystkim) o zrealizowaniu marzeń i planów, o poczuciu spełnienia, celu i sensu życia.

Jak sprawdzić czy mamy jakiś talent?
Jak przypomnieć sobie, że go mamy i zacząć szlifowanie diamentu, a potem racjonalne zarządzanie naszym talentem?

System siedmiu kroków

Pomoże w tym przygotowany przez Magdalenę Robak, psycholożkę, system siedmiu kroków:

Krok 1. Przypomnij sobie, za co i w jakich sytuacjach inni najczęściej Cię chwalą.

Krok 2. Wymień sytuacje, w których odnosiłaś sukcesy. Zdefiniuj, co nazywasz sukcesem i co się wydarzyło, że go osiągnąłeś.

Krok 3. Czy wykonane działania przyszły Ci z łatwością? Musiałeś zastanawiać się, co robić, czy działałeś intuicyjnie?

Krok 4. Co konkretnie robiłeś, żeby odnieść sukces?

Krok 5. Czy podobała Ci się Twoja droga do sukcesu?

Krok 6. W czym jeszcze na polu zawodowym możesz wykorzystać zdobyte umiejętności?

Krok 7. W jaki sposób mógłbyś wprowadzić umiejętności do swojej kariery? Jakie działania podejmiesz w tym celu?

Przydałby się jeszcze krok 8 – Pamiętaj: wiek nie ma tu nic do rzeczy! 🙂

Oczywiście na pewno lepiej odkryć swój talent za młodu i prędko przystąpić do szlifowania, ale kiedy odkryje się go w wieku dojrzałym, trzeba szybko brać byka za rogi i dać sobie szansę.

Mam talent

Odkrycie w czym jest się naprawdę dobrym może okazać się zbawienne, kiedy rynek pracy jest dla naszego zawodu wyuczonego niełaskawy, a my nie mamy ochoty na kolejne studia, kursy, szkolenia. Jest wtedy coś, na czym możemy się oprzeć: konkretna umiejętność, zdolność, dar, które mogą stać się punktem wyjścia do rozpoczęcia własnej działalności zarobkowej.

Jestem w tym dobra

Świetnie gotujesz, szyjesz niewiarygodne ubrania, doskonale obracasz się w świecie mediów społecznościowych, Twoje bukiety przygotowywane na imieniny znajomych biją rekordy popularności, na robione przez Ciebie zdjęcia trwają wśród znajomych zapisy – a Ty mówisz, że nie umiesz nic?
Trzymasz w ręku klucz do drzwi, za którymi jest to, czego od dawna poszukujesz.

Otwieraj!

Materiał powstał na podstawie artykułu Marty Piątkowskiej „Masz talent, korzystaj z niego”, który ukazał się na portalu gazetapraca.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Nietresta-Zatoń
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Podyskutuj

10 pomysłów na prezent na Walentynki dla Twojego mężczyzny

Prezent dla niego na Walentynki? Zastanawiasz się, jaki prezent wybrać dla swojego faceta? Przełam schematy i wybierz to, co naprawdę mu się spodoba. Gra komputerowa, karnet na mecze piłki nożnej? Mężczyźni mówią tak! Zobacz 10 propozycji, które sami wybrali dla siebie.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 11/02/2020
młoda para spędza razem popołudnie prezent na walentynki

Zanim zabrałam się do pisania, przejrzałam trochę stron w internecie. Pomysłów na prezent jest naprawdę mnóstwo, od gadżetów typu kubek z jego imieniem, po romantyczną kolację lub wyprawę na quadach. Przyznam, że sama miałabym kłopot, co wybrać. Pomyślałam, że popytam wśród najbliższych mi mężczyzn. W taki sposób powstała lista pomysłów na walentynkowe prezenty dla naszych panów.

Oto jaki prezent na Walentynki chcieliby dostać:

1. Zestaw do pielęgnacji brody

Moda na brody nie przemija, więc zestaw do pielęgnacji brody, który pomoże Twojemu facetowi utrzymać ładny i schludny wygląd zarostu, będzie świetnym pomysłem na prezent. Są tam wszystkie podstawowe elementy do pielęgnacji brody, w tym grzebień, nożyczki do przycinania zarostu, olejek, mydło oraz balsam. Kupując taki prezent dasz również do zrozumienia partnerowi, że akceptujesz jego wygląd i chcesz aby dbał o siebie.

2. Karnet na wiosenną rundę rozgrywek ekstraklasy piłki nożnej

Jeżeli Twój mężczyzna jest zapalonym kibicem piłki nożnej, to świetnym prezentem może być karnet na wszystkie mecze jego ulubionego klubu piłkarskiego. Sezon zaczyna się już wkrótce, bo w lutym i trwa do czerwca, więc dla prawdziwego kibica to nie lada gratka, móc zobaczyć wszystkie spotkania swojego klubu, na żywo i na własnym stadionie. Zawsze możesz też się pokusić na zakup karnetu na strefę VIP, gdzie dodatkowo jest catering.

3. Podróżny organizer

Mała torba na kosmetyki, z licznymi przegródkami może okazać się bardzo przydatna dla niego w podróżach służbowych i nie tylko. Jest w niej dużo miejsca, żeby pomieścić wszystkie niezbędne w podróży rzeczy. Posiada uchwyt, który pozwala umieścić ją np. w hotelowej łazience. Taki organizer zajmuje mało miejsca i jest łatwy do spakowania.

Drugą opcją może być podróżny organizer na takie rzeczy jak telefon, ładowarka, mysz do komputera czy nawet kluczyki do auta. W ten sposób Twój facet może łatwo zachować porządek w swojej torbie (a jak nie będzie chciał go używać, to zawsze Ty możesz pożyczyć do swojej torebki 😉 ).

4. Butelka dobrego alkoholu

Jeśli Twój mężczyzna jest koneserem wykwintnych alkoholi, prostym i trafionym prezentem będzie butelka naprawdę dobrego trunku. Musisz jednak pamiętać, że jeśli dzielisz życie z prawdziwym koneserem, może mieć on wysokie oczekiwania od ulubionego gatunku alkoholu. Zakup zwykłej whisky może być w tym przypadku błędem i oznaczać, że nie zastanawiałaś się zbyt długo nad wyborem. Lepiej zapytaj specjalisty co wybrać. Musisz się jednak liczyć z wydaniem większej kwoty pieniędzy.

Przeczytaj także: Jak budować dobre relacje w związku!

5. Perfumy

Zdecydowany klasyk wśród prezentów, chętnie kupowany przez kobiety i lubiany przez mężczyzn – perfumy. Jednak tu nie warto eksperymentować, lepiej zdać się na sprawdzony już zapach. Jeśli nie musi to być prezent – niespodzianka, zapytaj jaki zapach by mu odpowiadał. Wiele perfumerii w okresie zakupów walentynkowych przedstawia oferty promocyjne. Czasem są to też zestawy perfum.

6. Etui na telefon

Twój mężczyzna po powrocie do domu wyciąga z kieszeni różne drobiazgi i rozkłada po domu? Osobno telefon, osobno karty. Wszystkie te drobiazgi nosi po kieszeniach? Dzisiaj wiele firm posiada w swojej ofercie etui, które pozwalają przechowywać różne niezbędne przedmioty właśnie w tym jednym miejscu. Takie połączenie etui i okładki na karty, dokumenty, może się sprawdzić dla mężczyzny, który nie przepada za listonoszkami, saszetkami i innego rodzaju dodatkami. Te wykonane ze skóry etui prezentują się bardzo elegancko i mogą zastąpić portfel lub saszetkę. Wybór jest naprawdę imponujący. Można znaleźć nawet etui drewniane.

7. Spinki do mankietów

Jednak nie takie chodzi tu o takie zupełnie zwykłe spinki. Miałby to być prezent spersonalizowany, bo z wygrawerowanymi inicjałami Twojego ukochanego. Dzięki temu taki prezent nabierze indywidualności. Spinki do mankietów są niezbędnym dodatkiem do koszuli każdego eleganckiego mężczyzny. Są doskonałe na te mniej i bardziej formalne okazje. Możesz kupić takie ze srebra, jak i wykonane również z innych materiałów.

8. Książka

Książka – uczta dla ducha – bez względu na okazję to zawsze trafiony prezent.  Może to być książka podróżnicza, kryminał czy thriller albo kolejny tom powieści ulubionego autora. Fani czytania czasem chcą mieć w swoich zbiorach jakiś konkretny egzemplarz, konkretne wydanie powieści. Potrafią uparcie polować na taką książkę latami. Może wiesz, że Twój partner marzy o czymś? Jeśli lubi czytać, książka to znakomity pomysł. Możesz też napisać dla niego specjalną dedykację, którą zauważy, powróciwszy kiedyś znowu do lektury. Książka to prezent ponadczasowy.

9. Gry komputerowe

Gry komputerowe to jeszcze jeden klasyk na liście prezentów. Pomimo, że niedawna zupełnie nie był brany pod uwagę, dziś wielu panom może przypaść do gustu. Jednak warto wcześniej się zorientować, jakie gry lubi Twój mężczyzna. Rynek gier jest bardzo dynamiczny, więc czasem trudno jest się zorientować, co jest aktualnie na topie. Dlatego pytaj specjalistów – na przykład dzieci.

10. Romantyczna kolacja przygotowana przez Ciebie

Tutaj musisz zdać się na własną kreatywność i wygospodarować więcej czasu na przygotowanie np. kolacji – niespodzianki dla niego. Możliwości masz wiele. Możesz coś sama przygotować lub zamówić. Zaskocz go czymś, czego nie robicie na co dzień. Czasem najlepsze są proste rozwiązania i proste potrawy. Najważniejsze aby ten czas spędzić w miłej, romantycznej atmosferze.

Czy już wiesz jaki prezent na Walentynki sprawisz swojemu ukochanemu?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail