Czego szukasz

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać, aby odpoczywać po pracy

Dom jest naszą oazą. Miejscem, gdzie chce nam się wracać, to w nim odpoczywamy, spędzamy wspólne chwile z rodziną, przyjaciółmi. Dlatego dokonując aranżacji własnego salonu, warto zwrócić szczególna uwagę na dobór kolorów.

wnętrze salonu

Jak kolory wpływają na człowieka?

Faktem jest, że kolory mają wpływ na naszą psychikę. Warto więc zapoznać się z psychologią kolorów, ponieważ urządzenie wnętrza w zgodzie z jej założeniami pozwoli stworzyć przyjazną przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi.

Kiedy planujemy dokonać zmiany aranżacji domu najlepiej wybrać jeden kolor przewodni i dokonać kompozycji w oparciu o niego oraz dwie dodatkowe barwy. W ten sposób nasze wnętrze będzie nowoczesne, harmonijne i spójne.

Krótki przewodnik oddziaływania barw na nasze samopoczucie

Jeżeli chcemy dodać wnętrzu „pazura” możemy postawić na czerwień. Kolor ten działa pobudzająco, jest niezwykle energetyzujący, jednak ze względu na mocne nasycenie barwy najlepiej, jeżeli będzie kolorem dodatkowym.

Bardzo ciekawy efekt możemy uzyskać stosując czerwone akcenty jako wzór na gotowych zasłonach do salonu i poduszkach na kanapie. Kolorem, który działa na człowieka uspokajająco, wprowadzając harmonię jest zieleń oraz jej różne odcienie. Jeżeli lubimy odcienie niebieskiego, ten chłody kolor także działa uspokajająco.

Od kilku lat niezmiennie jednym z najbardziej popularnych kolorów jest szary. Barwa ta stanowi idealną podstawę, będąc kolorem bazowym, ponieważ idealnie współgra w zasadzie z każdym innym kolorem. Entuzjaści słonecznych wnętrz, lubujący się w odcieniach żółtego, powinni stawiać na chłodne odcienie tej barwy, ponieważ zbyt intensywne odcienie żółtego męczą, nie pozwolą na pełny odpoczynek.

Modne zasłony do salonu i ich rola w wystroju wnętrza

W naszym domu to tak naprawdę dodatki tworzą klimat. Zasłony, firany mają ogromne znaczenie w aranżacji pokoju. Istotny jest także fakt, że zasłona jest nie tylko ważnym punktem wizualnym. Zasłony w naszym salonie mają wiele funkcjonalnych zastosowań. Właściwa dekoracja okien jest sztuką, która potrafi zmienić bardzo wiele w wystroju naszego wnętrza, a ich kolor może znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego bardzo ważny jest przemyślany dobór tkanin, z których będą uszyte zasłony.

Modne zasłony do salonu i ich funkcje

Części z nas na pewno zasłony kojarzą się z czymś starodawnym, przestarzałym – jednak nic bardziej mylnego. Współczesne zasłony będą idealnym uzupełnieniem nawet bardzo nowoczesnego wnętrza. Funkcje które pełnią w naszym pokoju:

  • zapewnienie zaciemnienia, jest to najbardziej klasyczna funkcja zasłon. Zasłony izolują pomieszczenie od nadmiernego nasłonecznienia. Zaciągnięte rano nawet podczas upałów nie pozwolą pomieszczeniu się nagrzać, będzie tam panował przyjemny chłód
  • posiadanie zasłon zapewnia izolację akustyczną. Zasłony odbijają dźwięki, zapobiegając tym samym pogłosowi we wnętrzu
  • zapewnienie prywatności, przy obecnie bardzo modnych ogromnych oknach, zapalając światło wieczorem wystawiamy się na widok publiczny.

Montowane często w oknach rolety nie zapewniają wnętrzu takiego „ciepła”, jak klasyczne zasłony, które równie dobrze ochronią nas przed nieproszonymi obserwatorami.

Obecnie w wystroju wnętrza nie funkcjonuje już mozolne zaciąganie zasłon zapiętych na „żabki”. Zasłony na przelotkach zasuwają się bardzo wygodnie, a w domach nowoczesnych możliwe jest zastosowanie do tego celu elektronicznego systemu. Zasłony okienne mogą być częścią „inteligentnego domu”, a ich zaciąganie może odbywać się poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w aplikacji na smartfonie, czy innym urządzeniu.

Zasłony idealne do każdego stylu wnętrza

To dodatki tworzą wystrój wnętrz, dzięki nim jesteśmy w stanie we wnętrzu stworzyć przytulną atmosferę. Zasłony pasują do każdego wystroju rozpoczynając od klasycznego, na industrialnym kończąc – tłumaczy Alina Dobrzańska ekspert z alena-firany.pl.

Dobierając zasłony do wnętrza, warto zastanowić się nad sposobem ich zawieszenia. Wnętrza rustykalne, klasyczne dopuszczają karnisze, natomiast wnętrza surowe, nowoczesne wymagają innego sposobu. Tutaj idealnie sprawdzą się szyny „ukryte” w suficie.

Jaki kolor zasłon do salonu wybrać, aby odpoczywać po pracy?

Wzór i kolor naszych zasłon odgrywa niebagatelną rolę w wyglądzie salonu. Zasłony w spokojnych kolorach pozwolą nam na upragnioną chwilę relaksu po ciężkim dniu pracy. Idealnie sprawdzają się zasłony w kolorze zieleni, które działają uspokajająco, do tego idealnie pasują do reszty wystroju wnętrza w kolorach ziemi.

Jeżeli jako kolor bazowy wybieramy tak modną ostatnio szarość, wnętrze możemy ożywić poprzez zasłony w kwiaty. Najnowszym hitem są zasłony w liście monstera. Ten print jest idealnym dopełnieniem spokojnego wnętrza, ponieważ pomimo dużego wzoru kolory tej tkaniny pozostają stonowane.

Zawsze warto dobrać dodatki z jednej tkaniny i w jednym wzorze, daje to naprawdę bardzo dobre efekty wizualne np. zasłony, obrus, poduszki. Ostatnio bardzo często wybierane są zasłony jednobarwne, gładkie. Te wykonane z grubszej tkaniny zapewnią nam dobry efekt zaciemniający.

Kolor zasłon do salonu

Kiedy zdecydujemy się na zasłony w odcieniach szmaragdu, szarości, czy klasycznego beżu, nasze wnętrze będzie działało na domowników uspokajająco.

Pamiętajmy także o dodatkowej mocy, jaką mogą nam dać kolory i wzory na tkaninach zasłonowych. Wzory graficzne zygzaki, pasy poziome w kontrastowych kolorach, np. czarno – białe będą działały uspokajająco. Idealnie sprawdzą się też w mniejszych przestrzeniach, gdzie szczególnie pożądane są wzory poziome. One dodatkowo optycznie powiększą nasze pomieszczenie, poprawiając efekt komfortu, jaki zapewnia nam właściwa kolorystyka.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie