Czego szukasz

Jaki będzie rok szkolny 2021/2022? Jak się do niego przygotować?

Już za kilka dni nasze dzieci wrócą do szkół. Oczywiście każdy z nas zadaje sobie pytanie, jak będzie wyglądał ten powrót – czy zajęcia znowu będą odbywały się hybrydowo lub zdalnie? Co z wycieczkami i maseczkami?

Rok szkolny 2021/2022 - jaki będzie?

Powrót do szkół 2021/2022 – wielka niewiadoma

Choć powrót do szkół nastąpi lada moment, tak naprawdę wciąż nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądała edukacja naszych dzieci. Z wypowiedzi ministra edukacji wynika, że najprawdopodobniej będzie to nauczenie stacjonarne, ale ostatecznego potwierdzenia brak.

Nawet zakładając, że dzieci rzeczywiście będą chodzić do szkoły, nie należy spodziewać się, że taka forma nauczania utrzyma się do samego czerwca. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że wraz ze wzrostem zakażeń dzieciaki ponownie przejdą na nauczanie hybrydowe, a gdy to się nie sprawdzi – na nauczanie zdalne. Według niektórych ekspertów stanie się to już nawet pod koniec października lub na początku listopada.

Jak będą wyglądały lekcje w roku szkolnym 2021/2022

Oczywiście pojawiły się już wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mające zwiększyć bezpieczeństwo uczniów po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Można je ściągnąć ze strony https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r. Są one bardzo szerokie – obejmują nie tylko kwestie dystansu, dezynfekcji pomieszczeń, zachowania dystansu czy organizacji zajęć, ale również zasad bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia objawów zakażenia u ucznia lub członka personelu.

Oczywiście w kwestii maseczek nic się nie zmieniło – dzieci będą je nosić.
To, co najbardziej wyróżnia się z tej listy, to rekomendacje dotyczące wyjść i wycieczek. Raczej zaleca się zrezygnowanie z tych do zamkniętych pomieszczeń. Innymi słowy, dzieci raczej nie będą chodzić do teatru, muzeum czy kina. Wiele wskazuje również na to, że nauczyciele wychowania fizycznego ponownie będą organizowali tylko takie zajęcia, które pozwolą uniknąć kontaktu między dziećmi. Odpada zatem piłka nożna, siatkówka oraz wiele innych tego typu aktywności.

Przeczytaj także: Witaj szkoło! Już jest – kalendarz na nowy rok szkolny 2021/2022

Rok szkolny 2021/2022 – czy czeka nas powtórka z zeszłego roku?

Wraz z pojawieniem się szczepionek przeciwko COVID-19 pojawiła się również i nadzieja. Zaczęliśmy widzieć światełko w tunelu, mieć nadzieję na powrót do starego, dobrego życia bez koronawirusa i strachu. Niestety okazuje się, że jak do tej pory zaszczepił się jedynie co drugi Polak. Według wielu specjalistów to zdecydowanie za mało, aby powstrzymać czwartą falę epidemii.

Najlepsza rada? Szykujmy się na stacjonarną naukę, bo prawdopodobnie to od niej nasze dzieci zaczną kolejny rok szkolny. Kupmy piórniki, ładne plecaki, stroje na w-f. Jednocześnie musimy psychicznie przygotować się na to, że lada moment wszystko to stanie się niepotrzebne. Prawdopodobieństwo, że rok szkolny 2021/2022 dzieci znowu spędzą przed komputerami, jest bowiem niestety ogromne.

Przeczytaj także: Jak wspierać dziecko wracające do szkoły po przerwie i okresie nauki zdalnej?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie