Czego szukasz

Jaka rehabilitacja pomoże Ci szybko wrócić do pracy?

Choć rehabilitacja zazwyczaj kojarzy nam się z pomocą medyczną, to jednak jej zakres działania nie ogranicza się jedynie do przywrócenia sprawności fizycznej. Obejmuje ona również pomoc społeczną, czy też zawodową – umożliwiającą przekwalifikowanie się do nowej pracy. Dzięki rehabilitacji można odzyskać więc zarówno zdrowie, jak i równowagę psychiczną oraz zyskać nowy zawód.

rehabilitanci na sali do ćwiczeń

Rehabilitacja medyczna

Ta forma rehabilitacji polega na przywróceniu pacjentowi sprawności fizycznej po doznanym urazie czy wypadku. Obejmuje swym zakresem wszystkie działania związane ze zwiększeniem ruchomości np. stawów, czy mięśni.

Jednak nie tylko sprawność narządów ruchu zostaje przywrócona podczas ćwiczeń fizycznych. Poprawia się bowiem funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności układu oddechowego, trawiennego czy krwionośnego.

W ten sposób rehabilitacja w Warszawie, Krakowie, czy innym mieście, pozwala wrócić do zdrowia osobom o różnorodnych schorzeniach. Należy podkreślić, że rehabilitacja medyczna nie obejmuje swym działaniem tylko gimnastyki leczniczej.

W ośrodkach rehabilitacji w Warszawie i innych dużych miastach można skorzystać bowiem z tak różnorodnych zabiegów jak laseroterapia, terapia prądem lub terapia falą uderzeniową. Dzięki nim przyspieszony zostaje proces regeneracji tkanek i likwidowany jest ból, który tak często towarzyszy urazom.

Rehabilitacja społeczna

Osoba, która doznała urazu, miała wypadek lub przebyła ciężką chorobę, nie zawsze wraca do pełni sprawności. Ten przykry fakt źle działa na psychikę pacjenta. Powoduje u niego przygnębienie, czasem depresję oraz wycofanie z dotychczasowego życia towarzyskiego.

Pokrzywdzona przez los osoba nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, unika więc konfrontacji z realnym życiem.

Z tego też powodu rehabilitacja społeczna za główny cel swoich działań stawia sobie przystosowanie pacjenta do nowej sytuacji. A czyni to przez edukację pacjenta i jego rodziny.

Dzięki odpowiednim informacjom na temat choroby, niepełnosprawności, ograniczeń, pacjent łatwiej może odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a jego rodzina wie dokładnie, w jaki sposób może mu najlepiej pomóc.

Rehabilitacja zawodowa

Rehabilitacja zawodowa ma na celu ułatwienie osobie po wypadku, podjęcia nowej pracy. Ten rodzaj rehabilitacji powinien być wdrażany równolegle z rehabilitacją medyczną.

Jeśli już na samym początku personel medyczny dostrzeże, że pacjent nie wróci do pełni zdrowia i nie będzie mógł wykonywać dawnego zawodu, jego zadaniem jest pomoc w odnalezieniu nowej pracy.

Pomoc ta powinna polegać przede wszystkim na wypracowaniu nowych umiejętności manualnych, ruchowych, które będą niezbędne do pozyskania nowego stanowiska.

Oprócz oceny zdolności do pracy dokonanej przez lekarzy, niezbędna jest również w tym względzie opinia psychologa. Ten ostatni ocenia, jakie są predyspozycje psychiczne i umysłowe pacjenta i jaki rodzaj pracy byłby dla niego najbardziej właściwy.

Jak widać, rehabilitacja jest pojęciem bardzo pojemnym, a jej głównym celem jest przywrócenie w pełni normalnego życia osobom pokrzywdzonym przez los.

Wszystkie te rodzaje rehabilitacji powinny być podejmowane jednocześnie, aby jak najszybciej przywrócić pacjentowi poczucie normalności oraz by odgonić widmo depresji.

Czy istotne jest miejsce, w którym podejmowana jest rehabilitacja? Warszawa, Gdańsk czy Katowice – to wszystko jest bez znaczenia.

W każdym mieście znajdują się przecież specjaliści zdolni do poprawy jakości życia chorych i robiący wszystko, aby przywrócić im radość życia.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: fotolia.com

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie