Czego szukasz

Jaka jest najlepsza strona matki, która chce pracować?

Ależ pytanie: jaka jest moja najlepsza strona? Myślę i myślę, w końcu chcę napisać o tym tekst, muszę wiedzieć jaka ona jest. Tylko dlaczego to takie trudne? Ale ja już wiem, choć poszukiwania zajęły mi całe lata! A gdybym zapytała Ciebie, to co byś odpowiedziała?

  • Agnieszka Kaczanowska - 24/11/2015

W poszukiwaniu własnych mocnych stron – odsłona pierwsza

Szkoła nie pokazała mi ich i nie podpowiedziała jak zyskać pewność siebie. Wręcz przeciwnie. W szkole podstawowej chłopcy byli faworyzowani, bo „fajniejsi”, szybciej odpowiadali z matematyki, byli luzakami a ja, dziewczynka, byłam ta gorsza. Brzmi głupio, ale taka jest prawda. Dlaczego tak, nie wiem do dziś, pewnie znaczący wpływ miała wychowawczyni, która po prostu wolała chłopców. Ale już wtedy pokazała mi, że pewność siebie buduje się w oparciu o ocenę innych… Co z tego, że byłam lubiana przez inne dzieci, jeśli w ocenie Pani (tej ważnej) byłam gorsza. Gdyby ktoś mnie wtedy zapytał jaka jest moja najlepsza strona, pewnie zapadłoby milczenie…

Odsłona druga – rówieśnicy

W liceum mogło być lepiej, ale nie było. Lubiłam się uczyć, miałam wielką frajdę z poznawania nowych tematów, rozwiązywania zadań z matematyki, choć wydawało mi się, że jestem w niej kiepska (hmm, niby dlaczego?). Ale to nie podobało się tym razem licznym koleżankom! A, że w klasie było sporo dziewcząt (miej więcej ¾ klasy), moja pewność siebie jako młodej kobiety wystawiana była regularnie na sporą próbę. Ale starczyło mi jej na tyle, aby jako jedna z nielicznych z klasowego towarzystwa dostać się na studia dziennie.

Odsłona trzecia – przyjaźń

Studia wspominam jako genialny czas budowania przyjaźni na lata. Wtedy pierwszy raz poczułam jak to jest, kiedy ktoś mnie akceptuje taką jaką jestem, wtedy mój wewnętrzny wskaźnik pewności siebie zaczął w końcu rosnąć! Uff. Lepiej późno niż wcale. Ale taka baza pozwoliła mi w końcu myśleć o moich najlepszych stronach!

Odsłona czwarta – praca

Zawsze chciałam pracować tak, aby mieć z tego wielką frajdę. Może dlatego całe swoje życie zawodowe związałam z organizacjami pozarządowymi? Działałam na rzecz dzieci i młodzieży, osób najbiedniejszych, lobbowałam w Parlamencie Europejskim na ich rzecz (tak!) w ramach światowej organizacji (ATD Fourth World), organizowałam wielkie wydarzenie w Warszawie (nie znając miasta), gdzie po 4 miesiącach pracy mój zespół zdołał zorganizować bezpłatne noclegi dla 300 osób z całej Europy w domach Warszawiaków… serio. Wtedy poczułam, że „mam tę moc”, cytując klasyków.

Później, rzucona na wielką wodę, uczyłam się wraz z koleżankami i kolegami wydawać pierwsze europejskie fundusze, kiedy to rozliczenia woziło się taksówką w liczbie 40 segregatorów, wcześniej 4 dni i noce kserując każdy papierek… To były czasy!

Odsłona piąta – rodzina

Chwilę później na świecie pojawiały się moje kolejne dzieci (nie, żeby jakoś szybko), zajęło mi to ponad 6 lat, ale ten czas był najbardziej aktywnym, efektywnym, pełnym zmian, przewrotów, upadków i wzlotów. Praca jakoś naturalnie wkomponowywała się w całą układankę i dzisiaj jestem pewna, że z korzyścią i dla rodziny, dla mnie i mojej pracy.

Bycie mamą dało mi wielką energię do działania i pewność tego, że potrafię brać sprawy w swoje ręce. Z grzecznej dziewczynki zamieniłam się w lwicę, która jest w stanie bronić swoich młodych, swoich racji o każdej porze dnia i nocy. Nauczyłam się, że nic nie osiąga ten, co nic nie robi. I w końcu, że nie popełnia błędów ten kto nic nie robi…

Że skoro ogarniam dom, pracę, życie, tryskam pomysłami, które potrafię wcielać w życie i jeszcze nie padłam, wręcz przeciwnie, mam się dobrze, to właśnie ten moment? Najmocniejszy moment „mocy” w moim życiu!

A moją najlepszą stroną jest, to że wiem jak łączyć życie rodzinne i zawodowe i mieć z tego frajdę!

I tego właśnie szukałam!

A jaka jest Twoja #najlepszastrona?

 

Do tego wpisu zainspirowała mnie akcja PZU „Jaka jest Twoja #najlepszastrona?”

O samej akcji, możliwości wygrania bonu o wartości 500 zł do Zary na zakupy i iPhona szukajcie poniżej.

PZU_iphone_640

Powodzenia!

Zdjęcie główne: Magdalena Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Podyskutuj

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail