Czego szukasz

Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać?

Hulajnoga to bardzo popularny pomysł na prezent. Dzieci mogą jeździć na niej niemal przez cały rok. Urozmaica codzienne spacery i zabawy na podwórku. Wybór pierwszej hulajnogi dla dziecka nie należy jednak do łatwych. Na co warto zwrócić uwagę, dobierając sprzęt dla kilkulatka?

Rozmiar dopasowany do wzrostu dziecka

Przede wszystkim hulajnogi dla dzieci nie powinny być ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Dziecko powinno móc swobodnie chwycić kierownicę, nie pochylając się jednocześnie do przodu. Jego ręce muszą swobodnie spoczywać na kierownicy. Nie mogą być przesadnie zgięte, ani zbyt sztywno wyprostowane.

Najczęściej w opisie hulajnogi znajdziemy informację o sugerowanym wzroście dziecka. Wiele hulajnóg, chociażby tych prezentowanych przez sklep z zabawkami edukatorek.pl, posiada też możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz siedziska. Najczęściej można je podwyższyć lub obniżyć o kilka centymetrów.

Hulajnoga o odpowiedniej wadze

Hulajnogi dla dzieci nie mogą być też zbyt ciężkie. Dziecko musi bowiem swobodnie operować tym sprzętem. Poza tym hulajnoga nie może tworzyć dla niego zagrożenia. Ewentualny upadek lub przygniecenie nie powinno wyrządzić mu żadnej krzywdy. Warto zatem wybrać hulajnogę, która nie została stworzona z ciężkiego metalu, ale raczej połączenia aluminium i plastiku. Z reguły hulajnogi, prezentowane w sklepach ważą średnio 2-3 kilogramy. Dostosowane są natomiast do dzieci w wieku od roku do 5 lat, ważących do 20 kilogramów.

Wygodny i praktyczny hamulec

Na rynku znajdziesz zarówno proste hulajnogi, bez dodatkowych funkcji, jak i te bardziej rozbudowane, oferujące więcej możliwości. Bardzo przydatnym elementem hulajnogi, który nie występuje we wszystkich egzemplarzach, jest łatwy w obsłudze hamulec. On sprzyja bezpieczeństwu, co jest szczególnie ważne przy pierwszym użyciu hulajnogi. Chcemy przecież uniknąć, aby dziecko zniechęciło się do jeżdżenia przez jeden niegroźny upadek.

Solidne i wytrzymałe kółka

Kupując hulajnogę, warto też sprawdzić jej kółka. Muszą być solidne i wytrzymałe. W sklepach można znaleźć modele plastikowe oraz kauczukowe. Występują zarówno w większych, jak i mniejszych rozmiarach. Najczęściej wyposażone są w aluminiowe felgi.

Godne polecenia są przede wszystkim wersje kauczukowe. Plastik niestety jest mało odporny na większe obciążenie i często pęka. Warto też postawić na nieco większe kółka, ponieważ sprostają one nawet trudnej nawierzchni. Poza tym zapewnią optymalną amortyzację. To jest z kolei szczególnie ważne w kontekście hulajnóg z możliwością montażu siodełka.

Sterowna kierownica

Kluczowym elementem hulajnogi jest również kierownica. Idealna kierownica do hulajnogi powinna posiadać trzy funkcje: regulowaną wysokość, możliwość składania oraz zdolność do obracania się o 360 stopni.

Pierwsza cecha pozwoli na to, by sprzęt „rósł” razem z dzieckiem. Druga zapewni wygodne transportowanie hulajnogi, więc z powodzeniem będzie można ją zabrać na wakacje. Trzecia właściwość zagwarantuje natomiast komfort użytkowania sprzętu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

<
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie