Czego szukasz

Jak zwiększyć ruch organiczny w sklepie internetowym i sprzedawać więcej?

Według danych platformy Shoper w 2020 roku źródłem największego ruchu w sklepach, które na niej działają, była wyszukiwarka Google. Korzysta z niej w Polsce ponad 95 proc. internautów, co oznacza, że możesz za jej pośrednictwem dotrzeć do milionów użytkowników sieci. Najpierw jednak musisz osiągnąć widoczność na słowa kluczowe, które najlepiej opisują Twój biznes. Jak to zrobić?

ruch organiczny Google - co to?

Ruch organiczny w Google – od czego zależy?

Przekierowania pozyskiwane z bezpłatnych wyników wyszukiwania Google nazywamy ruchem organicznym. Takie odwiedziny są dla właścicieli sklepów WWW cenne z tego względu, że ruch z SERP-ów solidnie konwertuje. Dzieje się tak dlatego, że o ile postawiłeś tylko na optymalizację pod odpowiednio dobrane słowa kluczowe, to najprawdopodobniej odwiedzający szuka tego, co masz w ofercie.

Z tego powodu wysokie jest prawdopodobieństwo, że odwiedziny przełożą się na zapytanie od internauty lub zamówienie produktów. Będzie to jednak możliwe dopiero wtedy, gdy na takie zapytania Twoja strona będzie się pojawiać na wysokich pozycjach, a to jest uzależnione od wielu czynników rankingowych. Jakich?

Optymalizacja strony

Zwiększenie ruchu organicznego z Google wymaga dostosowania witryny do wymagań tej wyszukiwarki. Ilość pracy do wykonania uzależniona jest od stanu Twojego sklepu. Na optymalizację witryny pod SEO składa się wiele elementów. Powinieneś:

  • Dodać unikatowe title i description dla wszystkich podstron, uwzględniając najważniejsze dla danego contentu słowo kluczowe.
  • Zoptymalizować zdjęcia – słowo kluczowe należy umieścić w nazwie pliku, w tagu alt i zadbać o to, aby taka grafika nie powodowała, że witryna wolniej się ładuje.
  • Odpowiednio sformatować treści – korzystaj z nagłówków od H1 do H6. W H1 najczęściej znajdzie się nazwa danej kategorii, produktu lub tytuł danego artykułu. Zoptymalizuj treść pod słowa kluczowe. Najważniejszą frazę umieść w nagłówku H1, a także w innych, w leadzie i w pozostałej treści. Zachowaj zasadę naturalnego jej umieszczenia – bez upychania na siłę.
  • Dostosuj witrynę do Core Web Vitals – to czynnik rankingowy, który Google wprowadziło w 2021 roku. Należy zoptymalizować witrynę tak, aby osiągnąć dobry wynik pod względem 3 elementów, które opisują m.in. szybkość działania witryny i jej użyteczność.
  • Sprawdź responsywność strony – sklep musi działać bez zarzutów na różnych urządzeniach. To konieczność!
  • Zainstaluj certyfikat SSL – dzięki temu sklep nie zostanie oznaczony przez przeglądarkę Chrome jako niezabezpieczony, a dane przesyłane przez internautów w witrynie będą zabezpieczone. Jest to także czynnik rankingowy.

Rozbudowa contentu

Treści w Twoim sklepie powinny być optymalizowane i rozbudowywane. Dodaj unikatowy opis dla każdej kategorii oraz produktu. Content możesz wykorzystać do wewnętrznego linkowania, czyli umieszczenia odnośników, które prowadzą do innych podstron Twojego sklepu. To kolejny element, który ma wpływ na widoczność w Google, a także może pozytywnie wpłynąć na konwersję.

Załóż blog i udzielaj porad związanych z Twoim asortymentem oraz prowadzoną działalnością. To szansa na pozyskanie dodatkowego ruchu z Google na zapytania z długiego ogona. Czyli takie, które składają się z co najmniej 3 słów. Algorytm tej wyszukiwarki docenia witryny, które są wciąż rozbudowywane o wartościowy content.

Link building

Kiedy Google trafia na kilka serwisów, które po uwzględnieniu wielu czynników rankingowych wyglądają podobnie, potrzebuje dodatkowej sugestii, która witryna powinna się znaleźć na wyższej pozycji. Są nią linki z wartościowych stron, które prowadzą do danej witryny. Możesz je pozyskiwać na różne sposoby – poprzez artykuły gościnne, publikacje eksperckie, fora, katalogi i inne. Pamiętaj jednak, że Google docenia nie ilość zdobytych linków, a ich jakość. Dlatego często kilkaset odnośników może dać gorszy efekt niż kilka.

Chcesz zwiększyć ruch organiczny w sklepie WWW? Opisane elementy są niezbędne w pozycjonowaniu, ale nie są to wszystkie, na które należy zwrócić uwagę. W realizacji celu pomoże Ci Delante – krakowska agencja SEO/SEM, której zaufały setki firm na 21 światowych rynkach. Zrób ten kluczowy krok i zwiększ ruch organiczny z Google!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie