Czego szukasz

Jak zorganizować szkolny piknik sportowy?

Sport odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu młodych ludzi, gdyż uczy samodyscypliny, szacunku i pokory. Oprócz planowych lekcji w-fu i zajęć dodatkowych warto organizować wydarzenia, które zachęcą młodzież do aktywności. Doskonałą okazją do tego jest piknik sportowy, który może być połączony z festynem rodzinnym i promocją szkoły. Jak zorganizować takie wydarzenie, aby było atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych?

dwóch chłopców w parku linowym

Wybór lokalizacji i terminu

Najlepszym miejscem na szkolną imprezę jest boisko na świeżym powietrzu. Warto więc takie wydarzenie zaplanować w ciepłe miesiące, kiedy można być pewnym sprzyjającej pogody. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie imprezy przed wakacjami, kiedy dzieci mają mniej obowiązków szkolnych. Piknik sportowy może być wówczas formą podsumowania osiągnięć sportowych uczniów oraz okazją do zaprezentowania zdobytych umiejętności.

Przygotowanie terenu do imprezy

Jeżeli piknik sportowy ma być połączony również z festynem rodzinnym, trzeba funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń. Najprostszym sposobem będzie podzielenie terenu na strefy i wyznaczenie terenu do rozgrywek sportowych, konkursów i atrakcji oraz części rekreacyjnej. Należy również zadbać o odpowiednie wyposażenie i sprzęt. Co będzie potrzebne?

  • Nagłośnienie – możesz się spodziewać, że w wydarzeniu weźmie udział wiele osób. Musisz więc zorganizować dobry sprzęt grający, mikrofony dla prowadzących poszczególne atrakcje oraz system nagłośnieniowy.
  • Miejsca do siedzenia – przybyli rodzice będą chcieli obserwować, jak ich pociechy radzą sobie w rozgrywkach sportowych. Należy zadbać o przygotowanie części widowiskowej, z której będą mogli wygodnie obserwować zawody. Zamiast szeregu ławek lub ustawienia krzeseł, warto zdecydować się na wynajem podestów scenicznych, które wykorzystasz do zbudowania trybun. Są to konstrukcje modułowe, które możesz dopasować do potrzeb przestrzeni i ustawić w funkcjonalny sposób.
  • Sprzęt gastronomiczny – ciekawym urozmaiceniem może być poczęstunek dla uczestników. Zazwyczaj na takich imprezach królują dania z grilla. Jeżeli z powodów logistycznych nie ma możliwości zorganizowania takiej strefy gastronomicznej, możesz np. wynająć maszynę do waty cukrowej lub popcornu.

Nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie podczas trwania imprezy. Przygotuj punkt sanitarny z podstawowymi artykułami medycznymi oraz zabezpiecz przewody elektryczne od nagłośnienia.

Zaplanowanie atrakcji

Oprócz rozgrywek sportowych musisz także przygotować dodatkowe atrakcje dla uczestników. Uwzględnij zabawy, w których dzieci będą mogły wziąć udział ze swoimi rodzicami. Postaw na proste konkurencje, takie jak rzut do celu, tor przeszkód czy przeciąganie liny. Jako nagrody dla zwycięzców mogą posłużyć np. gadżety z emblematem szkoły lub słodycze. Szkolny piknik sportowy ma być okazją do zabawy, dlatego zadbaj o to, aby obfitował w ciekawe atrakcje i przebiegł w miłej atmosferze.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: adobestock

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie