Czego szukasz

Jak znaleźć idealny stolik kawowy do salonu?

Salon bez stolika jest bardzo podobny do supermodelki bez szminki – niekompletny! Tak jak szminka jest jednym szczegółem, który może dopełnić cały wygląd, tak samo działa idealny stolik kawowy.

elegancko urządzony salon

Pytanie brzmi, który styl będzie pasował do Twojego pokoju? Opcje są nieskończone i to czasami może być przytłaczające. Poniższych kilka wskazówek pomoże Ci przełamać labirynt decyzji i skierować Cię w stronę idealnego stolika do kawy.

Budżet na stolik

Ceny za stolik mogą się wahać od bardzo drogich do naprawdę tanich, więc zanim zaczniesz robić zakupy, dowiedz się, ile możesz wydać. Całkowity budżet wyposażenia salonu powinien zostać podzielony na takie obszary:

  • akcesoria,
  • oświetlenie,
  • meble.

Jeśli chodzi o meble obejmuje to sofę, krzesła i stolik kawowy. Dobrą wiadomością jest to, że możesz pozwolić sobie tutaj na pewną elastyczność w budżecie, jeśli zobaczysz coś, co Ci się naprawdę podoba – ale musisz to wszystko wcześniej porządnie przekalkulować.

Kształt stolika

Gdy tworzysz plan swojego salonu, pomyśl o jak najlepszej formie przestrzeni. Myśląc o kształcie stołu weź pod uwagę:

  • czy masz dzieci lub zwierzęta domowe?
  • czy to duży pokój, czy jest mały i wąski?

Okrągły lub owalny stolik kawowy jest idealny, jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Zakrzywiona krawędź oznacza, że ostry róg nikogo nie zrani, jeśli ktoś wpadnie na stolik.

Jednym z mebli, które mogą się sprawdzić przy tego typu przestrzeni jest stół okrągły ludwik. Użycie prostokątnego kształtu zapewni natomiast odpowiednią przestrzeń do chodzenia między dwoma elementami, gdy zestawisz go np. z meblami RTV.

Rozmiar stołu

Podobnie jak w przypadku kształtu, musisz również określić wymagany rozmiar. Wysokość stolików jest ważna. Nie powinna być mniejsza niż kilka centymetrów siedzenia na kanapie.

Standardowa wysokość stołu zwykle jest tak dobrana, by dobrze działać z typową wielkością kanapą. Wyższa kanapa wymaga wyższego stołu, poza tym nieco wyższy stolik będzie również wygodniejszy, ponieważ gościom będzie łatwiej na nim położyć szklankę lub talerzyk.

Funkcjonalność stolika

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wiedzieć, jakie będzie główne zastosowanie:

  • czy stół będzie bardziej dekoracyjny, czy ma też zapewnić miejsce do przechowywania?
  • ile miejsca na przechowywanie potrzeba?

Stoły mogą być wyposażone w półki lub szuflady mieszczące wszystko, od zabawek dla dzieci po czasopisma, które pewnego dnia przeczytasz. Bez względu na to, czy potrzebne jest miejsce do przechowywania, nadal istnieje duża szansa, że będziesz w stanie podać na tym samym stole napój lub talerz bez ryzyka przewrócenia.

Wybierz taki projekt, który z łatwością pomieści wszystkie napoje i przekąski. Jeśli wystrój jest tym co dla Ciebie najbardziej istotne, możesz skupić się na tym, by stół był w ulubionym kolorze czy też zrobiony z preferowanego materiału.

Materiał wykonania

Mówiąc o materiałach, stoliki mogą być również wykonane w wieloraki sposób. Metalowe są bardziej przemysłowe w stylu. Materiały takie jak szkło w połączeniu z mosiądzem lub stalą oferują bardziej wyrafinowany wygląd.

Niezależnie od tego, czy jest to dąb, klon, wiśnia czy orzech, drewno ma swój własny styl. Dąb i klon są bardziej swojskie, a orzech i wiśnia mają więcej formalny wygląd.

Styl stolika

Formalne, nieformalne, nowoczesne lub vintage – są to wszystkie style, które należy rozważyć przy zakupie stolika do kawy. Jeśli preferujesz nowoczesny wygląd, wybierz elegancki metalowy stolik ze szklanym blatem. Jeśli klimat wiejski to coś co lubisz najbardziej – rustykalny dębowy stół będzie idealny.

Wybierz okrągły stół z drewnianymi toczonymi nogami, aby poczuć romantyczny nastrój. Istnieje wiele stylów do wyboru, po prostu użyj schematu dekoracyjnego pokoju jako swojego przewodnika.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie