Czego szukasz

Jak zdobyć pracę marzeń – kilka wskazówek

Jesteś na początku swojej drogi zawodowej i nie bardzo wiesz, w którym kierunku pójść, by osiągnąć sukces? A może masz pracę, która nie przynosi Ci satysfakcji? Jeśli tak, jesteś w gronie dziesiątek tysięcy osób, które mają ten sam problem. Co najważniejsze zaś – masz szansę go rozwiązać. Wystarczy, że skorzystasz z możliwości, jakie daje Ci Internet i postawisz na świadomy rozwój zawodowy. Jak to zrobić? Oto kilka porad, które pomogą Ci wyruszyć w drogę po pracę marzeń.

Po pierwsze: określ swoje cele

Zdaniem ekspertów od rynku pracy, jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń przy poszukiwania zatrudnienia dającego satysfakcję jest brak jasnego określenia celów zawodowych. Bardzo często, szczególnie, gdy rozpoczynamy swoją karierę zawodową, po prostu przeglądamy oferty pracy związane z naszym regionem zamieszkania: bez celu i przemyślenia sytuacji. Wysyłając jednak CV, mówiąc kolokwialnie, „gdzie popadnie”, tracisz tylko czas. Tym sposobem możesz znaleźć wyłącznie tymczasowe zatrudnienie na stanowisku, które nie sprawi, że polubisz poniedziałki. Zamiast desperacko szukać i nasilać wewnętrzną frustrację – rozpocznij od refleksji. Pomyśl, jakie są Twoje umiejętności, silne strony i zainteresowania – to powinno Ci zasugerować, choćby bardzo ogólnie, jaki zawód mógłbyś wykonywać, czerpiąc z tego satysfakcję. A to pierwszy krok w stronę kariery.

Po drugie: buduj doświadczenie

Praca marzeń – na wyższym stanowisku – nie przyjdzie do Ciebie sama. Żaden pracodawca nie zatrudni przecież osoby bez doświadczenia jako kierownika projektu, managera czy dyrektora. By osiągnąć taki status, musisz na niego zapracować. Praktyka zawodowa to klucz do sukcesu. Im wcześniej określisz obszar zainteresowań zawodowych, tym szybciej możesz ją zacząć budować.

Najlepiej jeżeli zaczniesz już na studiach – nawet praca dla studenta może być czymś więcej niż tylko sposobem na powiększenie kieszonkowego. Znajdź praktyki studenckie, które będą oznaczać coś więcej, niż tylko parzenie kawy i kserowanie dokumentów i wpis do indeksu. Wiele firm, które mają dobrą pozycję na rynku organizuje płatne praktyki dla najlepszych – takie, które mogą stanowić naprawdę dobre wprowadzenie do zawodu. Starając się o udział w takim programie praktyk, budujesz swoją przyszłość zawodową.

Po trzecie: szlifuj umiejętności

Doświadczenie ma największe znaczenie – to na nie pracodawcy patrzą w pierwszej kolejności. Liczą się jednak także kompetencje i umiejętności. Istotne będzie także wykształcenie. Ponadto powinieneś zadbać także np. o poszerzenie zdolności językowych, zdobycie prawa jazdy, czy też innych uprawnień i kompetencji związanych z branżą, w której chcesz docelowo pracować. W międzyczasie, znajdź sobie płatny staż na stanowisku związanym z karierą marzeń i… cierpliwie czekaj. Zgromadzone doświadczenie i kompetencje przyniosą Ci upragniony sukces.

Po czwarte: wykorzystaj moc Internetu

Ofert pracy najczęściej poszukujemy przez Internet. To dobra droga – dziś to właśnie na portalach pracy ogłasza się większość potencjalnych pracodawców. Możesz także skorzystać ze standardowych serwisów z anonsami o zatrudnieniu. Jeżeli jednak chcesz skrócić czas poszukiwania i oszczędzić sobie nerwów i frustracji – postaw na intuicyjne rozwiązania, które zapewniają innowacyjne portale, takie jak np. isivi.pl.

Wystarczy, że uzupełnisz profil kandydata, rzetelnie podając informacje o swoim wykształceniu, umiejętnościach, celach zawodowych, czy zainteresowaniach, by uzyskać dostęp do ofert najlepiej dopasowanych do Twojej charakterystyki. Przy każdym ogłoszeniu znajdziesz współczynnik zgodności, który określi stopień prawdopodobieństwa, że Twoje CV zostanie pozytywnie przyjęte przez zatrudniającego, a wysłanie aplikacji zaowocuje rozmową kwalifikacyjną. Wysłanie profesjonalnie przygotowanych dokumentów zaś wymaga tu jedynie kilka kliknięć Ponadto, portal zaoferuje feedback, informując o wynikach postępowania rekrutacyjnego i wskazując, co jeszcze możesz zrobić, by w przyszłości poprawić swoje szanse na rynku pracy.

Czy zatem trudno o pracę marzeń? Odpowiedni poziom determinacji i właściwe wykorzystanie swojego potencjału na pewno Cię do niej zbliży. Pracując nad sobą i uparcie dążąc do celu, masz pewność, że Twój wysiłek w końcu się opłaci.

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie