Czego szukasz

Jak zaprojektować swoją karierę? 8 wskazówek dla Mam

Wraz z Nowym Rokiem mamy werwę do działania, chcemy zmienić wiele rzeczy w swoim życiu. Także w życiu zawodowym. Dlatego proponuję Ci, abyś świadomie i w 8 punktach zaprojektowała swoją wymarzoną drogę zawodową. A jeśli pragniesz prawdziwych zmian – weź udział w moim szkoleniu 23 stycznia w Krakowie!

 • Aneta Rydz - 12/01/2016
Piękna szosa, która prowadzi w góry

Ciągle podnoszona poprzeczka sprawia, że czujemy powoli frustrację. Rodzina, dzieci, obowiązki, problemy i jeszcze to oczekiwanie, że „mam” odnosić sukcesy w pracy zawodowej… Tylko jak to wszystko pogodzić i jak to zrobić?

Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą

Zła jest taka, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednego idealnego rozwiązania. Dobra jest natomiast taka, że wiem, co pomaga osobom, z którymi współpracuję, aby z dystansem spojrzały na swoje życie zawodowe. Dlatego chciałabym podzielić się z Tobą złotymi zasadami, które dla Ciebie także okażą się wartościowe i przyniosą wymierne korzyści.

Zasada nr 1 Daj sobie czas na myślenie

O sobie, o bliskich, o tym, co teraz robisz, o przyszłości, o swoich pasjach, o świecie… Nabierzesz dystansu. Spróbuj na swoje życie popatrzeć z boku, jakby patrzyła na to obca osoba. I zastanów się, co może zobaczyć? Spróbuj przez najbliższe 10 dni codziennie posłuchać swoich myśli. W ciszy, bez radia i telewizora, gdy wiesz, że dzieci za chwilę nie będą wołać „mamo”. Po prostu usiądź wygodnie i posłuchaj…

Zasada nr 2 Zacznij zadawać pytania

Ludzie tego nie robią, a im więcej pytań, tym więcej szans, że znajdzie się odpowiedź. Nie wiem na jakim etapie życia zawodowego jesteś. Może nie potrzebujesz zmian i odczuwasz satysfakcję i spełnienie w pracy. Poszukaj obszarów, które chcesz rozwijać i zacznij zadawać pytania.

Zasada nr 3 Określ swoje wartości

Określ wartości, którymi kierujesz się w życiu. Będą dla Ciebie drogowskazem. Sukces i pojęcie kariery jest bardzo osobiste. Bądź ze sobą szczera i uczciwa. Ty najlepiej wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie zawodowe i jaka praca da Ci spełnienie.

Zasada nr 4 Nie fantazjuj, tylko wizualizuj z głową

Czyli zobacz siebie w przyszłości – ale realnie. Po serii pytań powoli powinien się pojawiać kierunek Twojego rozwoju zawodowego. Może się okazać, że tak naprawdę marzysz o zupełnie innej pracy, niż ta, którą obecnie wykonujesz. Zanim przejdziesz do następnego etapu, pozwól swojej wyobraźni popracować i stwórz swoją mapę kariery na najbliższe pięć lat.

Co potrzebujesz aby stworzyć swoją mapę kariery?

 • przestrzeń (stół, podłoga), dobrą muzykę oraz pusty dom (aby Ci nikt nie przeszkadzał)
 • dużą kartkę białego papieru (możesz posklejać taśmą kartki z bloku A4)
 • kredki i pisaki oraz kolorowe gazety i klej

Wycinaj i przyklejaj obrazki, teksty, rysuj, koloruj – zapełniaj kartkę swoją wizją pracy marzeń.

cover_rydz_szkolenie_640

Zasada nr 5 Realizuj swoje wizje

Łatwo powiedzieć, ale kluczem jest hasło: działaj! Potrzebujesz planu, aby Twoja praca marzeń stała się realna. Zastanów się, co w tej chwili masz – umiejętności, kompetencje, i co powinnaś uzupełnić w swojej edukacji, aby przybliżyć się do celu. Jesteś teraz w punkcie A, a chcesz być w punkcie B. Co potrzebujesz zrobić, aby to osiągnąć?

Zasada nr 6 Nie wszystko na raz

Masz wiele zajęć, pracę, dodatkowe obowiązki. A także swoje plany i marzenia. Chcesz wszystko zrealizować, tylko brakuje Ci czasu. Najpierw ustal priorytety. Zapisz na kartce lub w kalendarzu, co chcesz zrealizować. To naprawdę może być długa lista. Wszystkie rzeczy są ważne i dobrze, żebyś je miała w jednym miejscu.

Zasada nr 7 Wybierz jeden cel

Po wstępnej analizie wybierz jeden cel, który chcesz osiągnąć i określ go według tzw. modelu SMART. Dzięki temu realizacja zadania będzie łatwiejsza. Zapisaną kartkę powieś w widocznym miejscu lub przepisz do kalendarza. Zaglądaj do tych notatek dość często. W chwilach zwątpienia nabierzesz pewności, że zmierzasz w dobrym kierunku. Jak zrealizujesz jeden cel – rozpisz następny.

SMART to skrót od słów:

 • S – Simple (prosty): Twój cel powinien być prosty i konkretny.
 • M – Measurable (mierzalny): Jak zmierzysz, czy osiągnęłaś cel?
 • A – Achievable (osiągalny, realny): Czy to jest cel, który jesteś w stanie zrealizować?
 • R – Relevant (realny, istotny): Dlaczego chcesz osiągnąć ten cel?
 • T – Timely defined (określony w czasie): Określ czas, w którym osiągniesz cel.

Zasada nr 8 Przygotuj się na nowe możliwości

Zaktualizuj CV. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a dawno nie byłaś na rozmowie rekrutacyjnej, przygotuj się do niej. Szukaj miejsc, uczestnicz w spotkaniach, gdzie możesz poznać nowe osoby i nawiązań ciekawe znajomości. Chęć zmiany pobudza naszą kreatywność do szukania rozwiązań. Mamo działaj!

Trzymam kciuki i życzę Ci wielu zmian w Nowym Roku 2016 i zapraszam Cię na swoje szkolenie pt.:

„Sztuka projektowania kariery w oparciu o markę osobistą”

To 8 godzin ciężkiej pracy, która się opłaci. Tylko dla Czytelniczek MAMOPRACUJ – 15 % zniżki! Po prostu wpisz kod kupując bilet 😉

A jakie korzyści osiągniesz biorąc udział w moim szkoleniu?

 • określisz swoje cele życiowe i zawodowe,
 • dokonasz analizy własnych zasobów,
 • nauczysz się pokazywać swoje mocne strony pracodawcy,
 • w oparciu o przedstawione narzędzia zaprojektujesz kierunek swojego rozwoju zawodowego,
 • zbudujesz koncepcję autentycznej i wiarygodnej marki osobistej.

Kiedy i gdzie się spotkamy?

23 stycznia 2016 r. w Krakowie, Moti Investment ul.Wielopole 4

Wszelkie szczegóły odnośnie zapisów, ceny szkolenia oraz pełny program zamieściłam tutaj >>>

Zapraszam serdecznie!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Rydz
Projektant kariery i trener, organizator konferencji dla kobiet, proaktywna i przedsiębiorcza mama. Pomaga mamom w budowaniu ich własnych biznesów i pokazuje, w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową. Autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy”.
Podyskutuj

Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety

O czym powinna pamiętać mama kiedy zaczyna szukać pracy? Jakie wymagania musi spełniać nowa posada, aby była źródłem zadowolenia i satysfakcji, a nie tylko miejscem do zarabiania pieniędzy? Podczas szukania pracy, jak w każdej dziedzinie życia, liczą się priorytety. Na jakie pytania powinnaś sobie odpowiedzieć na początku? Sprawdź!
 • Joanna Gotfryd - 02/12/2019
młoda kobieta notuje coś; szuka pracy

Zostałaś mamą, urlop macierzyński i rodzicielski szybko minęły, a potem… było różnie. Nie było pracy, do której chciałabyś wrócić, może nie pracowałaś wcześniej zawodowo, a teraz chciałabyś być aktywna. Zanim zaczniesz działać, uświadom sobie, że szukanie zajęcia jest naprawdę czasochłonne. Dlatego działaj z głową i skup się na tych pracodawcach i ofertach, które będą zgodne z Twoimi priorytetami. 

Szukanie pracy – priorytety – od czego zacząć?

Pisanie CV, wysyłanie aplikacji i wreszcie rozmowy. Nie będę tutaj mówić jak napisać właściwie CV. O tym jak przygotować dobre CV znajdziesz u nas wiele artykułów:

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Posłuchaj naszego podcastu, jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem!

Chcę skłonić do przemyśleń dotyczących poszukiwanego zajęcia, pracodawcy. Co oprócz pensji liczy się dla Ciebie i jakie warunki musi spełniać nowa posada, abyś była usatysfakcjonowana i zadowolona?

Pensja

Wiadomo, pracujemy dla pieniędzy i one są głównym czynnikiem, dla którego chodzimy do pracy. Policz ile musisz zarabiać, żeby się to opłacało Tobie i Twojej rodzinie. O ile wzrosną Wasze comiesięczne koszty jeśli pójdziesz do pracy  – paliwo i koszty utrzymania samochodu albo bilet komunikacji miejskiej, opieka do dziecka, strój do pracy itp. W Waszym budżecie pojawią się nowe pozycje, na które trzeba będzie zarobić. Kto zajmie się dzieckiem i ile to będzie kosztowało – niania, żłobek, a może ktoś z rodziny? Nie zapomnij o starszym dziecku – jeśli będzie musiało przebywać dłużej w przedszkolu – również zapłacisz więcej. Zsumuj te dodatkowe koszty i zastanów się ile byś chciała zarabiać ponad nie.

Koszty opieki nad dzieckiem – dziel na pół

Ważne! Niezależnie od tego jak ustalacie domowy budżet domowy z mężem /partnerem – koszty opieki do dziecka, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, emocjonalnym, dzielcie na pół.

Nie daj sobie wmówić, że Ty musisz zarobić na nianię czy żłobek. Jeżeli tworzycie rodzinę z tatą dziecka, to rodzice oboje muszą być odpowiedzialni za tę kwestię. 

Dojazdy do pracy 

Zastanów się również jak daleko będziesz dojeżdżała do nowej pracy. Jeśli mieszkasz w dużym mieście to wyprawa na jego drugi koniec pochłonie godzinę, albo i półtorej w godzinach porannego czy popołudniowego szczytu.

Czym innym jest dojazd 20 km na nocny dyżur, np. do szpitala, albo dojazd na 6 rano do fabryki, ale zupełnie czym innym jest dojazd do biura na 8 lub 9, kiedy masz do przejechania 15 km przez zakorkowane miasto.

Pomyśl, czy chcesz dwie – trzy godziny dziennie spędzać w samochodzie albo komunikacji miejskiej. Jeśli będziesz pracować na pełen etat i dojeżdżać daleko do pracy, nie będzie Cię w domu przez 11-12 godzin. Nawet najfajniejsza praca może zbrzydnąć, jeżeli będzie wymagała takiego poświęcenia. Poza tym, długie dojazdy to dodatkowe koszty – paliwo, godziny do zapłacenia niani. Pomyśl, czy zdążysz zobaczyć swoje dziecko zanim pójdzie spać, albo czy będziesz miała siłę się z nim pobawić, po 12 godzinach  nieobecności w domu. Jako mama uważam, że często lepiej jest pracować za mniej, ale blisko domu.

Szukając pracy dowiedz się – najlepiej jeszcze przed rozmową – czy firma ma opcję home office albo możliwość regularnej pracy zdalnej, chociażby 2 dni w tygodniu. To często argument, który przeważa o wyborze przez rodziców tej, a nie innej oferty pracy.  

Delegacje, gdy masz małe dziecko 

Czym innym są codzienne dojazdy do pracy, a czym innym sporadyczne wyjazdy na przykład do klientów. Pomyśl, czy Ci to odpowiada i czy chcesz od czasu do czasu (dowiedz się co to oznacza w praktyce) wyjechać w delegację. Czy będzie to dla ciebie nagroda i miła odmiana od pracy w biurze i chętnie zmienisz otoczenie, czy wręcz przeciwnie, potraktujesz to jako przykry obowiązek i będziesz takich wyjazdów unikać. Dlatego rozważ, czy warto odpowiadać na ogłoszenie, w którym pracodawca wymaga gotowości do częstych podróży służbowych.

Nie warto kłamać na rozmowie, że delegacje to Twój żywioł, jeśli tak nie jest. Może uda Ci się coś ukryć przed pracodawcą na rozmowie kwalifikacyjnej, ale na pewno sprawa wyjdzie wkrótce na jaw i co wtedy? Jeśli nie będziesz dyspozycyjna, wbrew wcześniejszym żarliwym zapewnieniom, to ani Ty, ani Twój pracodawca, nie będziecie zadowoleni i zapewne Wasza współpraca szybko się skończy.

Praca zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami 

Super, jeśli uda Ci się znaleźć pracę związaną z wykształceniem, doświadczeniem czy zainteresowaniami. Szukanie zajęcia, które kompletnie Cię nie kręci to robienie sobie na złość. Miło jest iść do pracy i myśleć sobie – ciekawe, co dzisiaj przyniesie dzień? Praca zgodna z zainteresowaniami sprawia, że chce się nam do niej chodzić, że pracujemy z zaangażowaniem, a przez to udowadniamy, że doskonale się do niej nadajemy.

Godziny pracy – najlepsze dla pracującej mamy 

Ostatnim czynnikiem, o którym warto wspomnieć, są godziny pracy. Czy pracodawca zgodzi się na elastyczny grafik?

A może uda się przekonać szefa, aby część obowiązków wykonywać z domu? Jak wskazują nasze badania „M-Factor, czyli o jakiej pracy marzy mama?” możliwość skorzystania z elastycznych form i godzin pracy jest dla kobiet jednym z najważniejszych czynników ułatwiających podjęcie zatrudnienia. 

Przygotuj listę za i przeciw 

Masz wątpliwości, czy dana oferta jest dobra dla Ciebie, daj sobie czas do namysłu. Zanotuj na kartce papieru wszystkie „za” (np. dobra pensja, elastyczne godziny pracy, możliwości rozwoju) i „przeciw” (np. długie dojazdy, częste delegacje). Zrób rachunek „zysków” i „strat” i zdecyduj. Może warto porozmawiać o tym z bliską osobą – partnerem albo przyjaciółką? Spojrzenie z dystansu, ich obiektywna ocena ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Mam nadzieję, że nie zniechęciłamCię do aktywnego poszukiwania pracy. To, że odrzucisz kilka z pozoru dobrze wyglądających ofert, które przyniosłyby szybkie rozczarowanie, zaprocentuje skupieniem się na znalezieniu superpracy.

Ważne, aby wiedzieć czego się szuka i co jest dla Ciebie priorytetem. Szkoda tracić czasu i energii na rozmowy kwalifikacyjne w firmach, z którymi nie chcesz się wiązać? Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Posłuchaj 2 odcinka naszego podcastu – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj 3 pierwszych odcinków!

Nagrywamy go dla Ciebie. 3 pierwsze odcinki poruszają takie tematy: jak napisać CV po przerwie związanej z macierzyństwem, jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy oraz jaką rolę pełnią social mediów przy szukaniu pracy. Jeśli jeszcze nie słuchałaś podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz - pobierz go i posłuchaj – na spacerze z dzieckiem, w drodze do pracy, jak lubisz i gdzie lubisz. I koniecznie daj znać, czy chcesz usłyszeć kolejne odcinki!
 • Podcast Mamo Pracuj - 27/11/2019
Dwie młode kobiety słuchają podcastu na słuchawkach

Dlaczego podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz?

Chcemy być tam, gdzie Ty jesteś. W internecie – 24/7. W biegu, kiedy nie ma jak czytać, a można słuchać. Czasem łatwiej znaleźć czas na wysłuchanie krótkiej audycji w telefonie, jeśli można to połączyć ze spacerem, bieganiem czy drogą do pracy.

8 lat działania Mamo Pracuj to tysiące artykułów eksperckich, wywiadów i historii. Teraz część naszych działań chcemy przekazać Ci w wersji do słuchania. Mamy nadzieję, że ta nowoczesna forma dostarczenia wiedzy przypadnie Ci do gustu.

Nasz podcast dostępny jest w Twojej ulubionej aplikacji – iTunes, Spotify, Google Podcasty i Player FM – słuchaj tam gdzie lubisz i tak jak lubisz.

I daj znać, czy chcesz, żebyśmy nagrały dla Ciebie kolejne odcinki!

1 odcinek – posłuchaj – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

Nagranie ma 23 minuty.

2 odcinek – posłuchaj – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Wracasz do pracy i obawiasz się jak Twoje dziecko zniesie nową sytuację? Jak przygotować siebie i rodzinę na te zmiany? Dowiedz się z drugiego odcinka podcastu!

Nagranie ma 13 minut.

3 odcinek – posłuchaj – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Ale nie muszą. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić.

Nagranie trwa 16 minut.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – czy chcesz więcej?

Jeśli podobają Ci się nasze podcasty i chcesz abyśmy nagrywały je w 2020 roku – napisz koniecznie – do mnie – że słuchasz, że chcesz więcej. A może nawet zaproponujesz swój pomysł na nagranie? O czym najbardziej chciałabyś posłuchać? Daj znać! (napisz na adres: [email protected])

P.S. Założyłam się z koleżankami z Zespołu, że dostanę od Was przynajmniej 50 odpowiedzi na tak! Pomożecie mi wygrać zakład?

Dziękuję!

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Podcast Mamo Pracuj
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail