Czego szukasz

Jak zaprojektować swoją karierę? 8 wskazówek dla Mam

Wraz z Nowym Rokiem mamy werwę do działania, chcemy zmienić wiele rzeczy w swoim życiu. Także w życiu zawodowym. Dlatego proponuję Ci, abyś świadomie i w 8 punktach zaprojektowała swoją wymarzoną drogę zawodową. A jeśli pragniesz prawdziwych zmian – weź udział w moim szkoleniu 23 stycznia w Krakowie!

Piękna szosa, która prowadzi w góry

Ciągle podnoszona poprzeczka sprawia, że czujemy powoli frustrację. Rodzina, dzieci, obowiązki, problemy i jeszcze to oczekiwanie, że „mam” odnosić sukcesy w pracy zawodowej… Tylko jak to wszystko pogodzić i jak to zrobić?

Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą

Zła jest taka, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednego idealnego rozwiązania. Dobra jest natomiast taka, że wiem, co pomaga osobom, z którymi współpracuję, aby z dystansem spojrzały na swoje życie zawodowe. Dlatego chciałabym podzielić się z Tobą złotymi zasadami, które dla Ciebie także okażą się wartościowe i przyniosą wymierne korzyści.

Zasada nr 1 Daj sobie czas na myślenie

O sobie, o bliskich, o tym, co teraz robisz, o przyszłości, o swoich pasjach, o świecie… Nabierzesz dystansu. Spróbuj na swoje życie popatrzeć z boku, jakby patrzyła na to obca osoba. I zastanów się, co może zobaczyć? Spróbuj przez najbliższe 10 dni codziennie posłuchać swoich myśli. W ciszy, bez radia i telewizora, gdy wiesz, że dzieci za chwilę nie będą wołać „mamo”. Po prostu usiądź wygodnie i posłuchaj…

Zasada nr 2 Zacznij zadawać pytania

Ludzie tego nie robią, a im więcej pytań, tym więcej szans, że znajdzie się odpowiedź. Nie wiem na jakim etapie życia zawodowego jesteś. Może nie potrzebujesz zmian i odczuwasz satysfakcję i spełnienie w pracy. Poszukaj obszarów, które chcesz rozwijać i zacznij zadawać pytania.

Zasada nr 3 Określ swoje wartości

Określ wartości, którymi kierujesz się w życiu. Będą dla Ciebie drogowskazem. Sukces i pojęcie kariery jest bardzo osobiste. Bądź ze sobą szczera i uczciwa. Ty najlepiej wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie zawodowe i jaka praca da Ci spełnienie.

Zasada nr 4 Nie fantazjuj, tylko wizualizuj z głową

Czyli zobacz siebie w przyszłości – ale realnie. Po serii pytań powoli powinien się pojawiać kierunek Twojego rozwoju zawodowego. Może się okazać, że tak naprawdę marzysz o zupełnie innej pracy, niż ta, którą obecnie wykonujesz. Zanim przejdziesz do następnego etapu, pozwól swojej wyobraźni popracować i stwórz swoją mapę kariery na najbliższe pięć lat.

Co potrzebujesz aby stworzyć swoją mapę kariery?

 • przestrzeń (stół, podłoga), dobrą muzykę oraz pusty dom (aby Ci nikt nie przeszkadzał)
 • dużą kartkę białego papieru (możesz posklejać taśmą kartki z bloku A4)
 • kredki i pisaki oraz kolorowe gazety i klej

Wycinaj i przyklejaj obrazki, teksty, rysuj, koloruj – zapełniaj kartkę swoją wizją pracy marzeń.

cover_rydz_szkolenie_640

Zasada nr 5 Realizuj swoje wizje

Łatwo powiedzieć, ale kluczem jest hasło: działaj! Potrzebujesz planu, aby Twoja praca marzeń stała się realna. Zastanów się, co w tej chwili masz – umiejętności, kompetencje, i co powinnaś uzupełnić w swojej edukacji, aby przybliżyć się do celu. Jesteś teraz w punkcie A, a chcesz być w punkcie B. Co potrzebujesz zrobić, aby to osiągnąć?

Zasada nr 6 Nie wszystko na raz

Masz wiele zajęć, pracę, dodatkowe obowiązki. A także swoje plany i marzenia. Chcesz wszystko zrealizować, tylko brakuje Ci czasu. Najpierw ustal priorytety. Zapisz na kartce lub w kalendarzu, co chcesz zrealizować. To naprawdę może być długa lista. Wszystkie rzeczy są ważne i dobrze, żebyś je miała w jednym miejscu.

Zasada nr 7 Wybierz jeden cel

Po wstępnej analizie wybierz jeden cel, który chcesz osiągnąć i określ go według tzw. modelu SMART. Dzięki temu realizacja zadania będzie łatwiejsza. Zapisaną kartkę powieś w widocznym miejscu lub przepisz do kalendarza. Zaglądaj do tych notatek dość często. W chwilach zwątpienia nabierzesz pewności, że zmierzasz w dobrym kierunku. Jak zrealizujesz jeden cel – rozpisz następny.

SMART to skrót od słów:

 • S – Simple (prosty): Twój cel powinien być prosty i konkretny.
 • M – Measurable (mierzalny): Jak zmierzysz, czy osiągnęłaś cel?
 • A – Achievable (osiągalny, realny): Czy to jest cel, który jesteś w stanie zrealizować?
 • R – Relevant (realny, istotny): Dlaczego chcesz osiągnąć ten cel?
 • T – Timely defined (określony w czasie): Określ czas, w którym osiągniesz cel.

Zasada nr 8 Przygotuj się na nowe możliwości

Zaktualizuj CV. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a dawno nie byłaś na rozmowie rekrutacyjnej, przygotuj się do niej. Szukaj miejsc, uczestnicz w spotkaniach, gdzie możesz poznać nowe osoby i nawiązań ciekawe znajomości. Chęć zmiany pobudza naszą kreatywność do szukania rozwiązań. Mamo działaj!

Trzymam kciuki i życzę Ci wielu zmian w Nowym Roku 2016 i zapraszam Cię na swoje szkolenie pt.:

„Sztuka projektowania kariery w oparciu o markę osobistą”

To 8 godzin ciężkiej pracy, która się opłaci. Tylko dla Czytelniczek MAMOPRACUJ – 15 % zniżki! Po prostu wpisz kod kupując bilet 😉

A jakie korzyści osiągniesz biorąc udział w moim szkoleniu?

 • określisz swoje cele życiowe i zawodowe,
 • dokonasz analizy własnych zasobów,
 • nauczysz się pokazywać swoje mocne strony pracodawcy,
 • w oparciu o przedstawione narzędzia zaprojektujesz kierunek swojego rozwoju zawodowego,
 • zbudujesz koncepcję autentycznej i wiarygodnej marki osobistej.

Kiedy i gdzie się spotkamy?

23 stycznia 2016 r. w Krakowie, Moti Investment ul.Wielopole 4

Wszelkie szczegóły odnośnie zapisów, ceny szkolenia oraz pełny program zamieściłam tutaj >>>

Zapraszam serdecznie!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Projektant kariery i trener, organizator konferencji dla kobiet, proaktywna i przedsiębiorcza mama. Pomaga mamom w budowaniu ich własnych biznesów i pokazuje, w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową. Autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy”.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie