Czego szukasz

Jak zaprojektować swoją karierę? 8 wskazówek dla Mam

Wraz z Nowym Rokiem mamy werwę do działania, chcemy zmienić wiele rzeczy w swoim życiu. Także w życiu zawodowym. Dlatego proponuję Ci, abyś świadomie i w 8 punktach zaprojektowała swoją wymarzoną drogę zawodową. A jeśli pragniesz prawdziwych zmian – weź udział w moim szkoleniu 23 stycznia w Krakowie!

 • Aneta Rydz - 12/01/2016
Piękna szosa, która prowadzi w góry

Ciągle podnoszona poprzeczka sprawia, że czujemy powoli frustrację. Rodzina, dzieci, obowiązki, problemy i jeszcze to oczekiwanie, że „mam” odnosić sukcesy w pracy zawodowej… Tylko jak to wszystko pogodzić i jak to zrobić?

Mam dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą

Zła jest taka, że nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jednego idealnego rozwiązania. Dobra jest natomiast taka, że wiem, co pomaga osobom, z którymi współpracuję, aby z dystansem spojrzały na swoje życie zawodowe. Dlatego chciałabym podzielić się z Tobą złotymi zasadami, które dla Ciebie także okażą się wartościowe i przyniosą wymierne korzyści.

Zasada nr 1 Daj sobie czas na myślenie

O sobie, o bliskich, o tym, co teraz robisz, o przyszłości, o swoich pasjach, o świecie… Nabierzesz dystansu. Spróbuj na swoje życie popatrzeć z boku, jakby patrzyła na to obca osoba. I zastanów się, co może zobaczyć? Spróbuj przez najbliższe 10 dni codziennie posłuchać swoich myśli. W ciszy, bez radia i telewizora, gdy wiesz, że dzieci za chwilę nie będą wołać „mamo”. Po prostu usiądź wygodnie i posłuchaj…

Zasada nr 2 Zacznij zadawać pytania

Ludzie tego nie robią, a im więcej pytań, tym więcej szans, że znajdzie się odpowiedź. Nie wiem na jakim etapie życia zawodowego jesteś. Może nie potrzebujesz zmian i odczuwasz satysfakcję i spełnienie w pracy. Poszukaj obszarów, które chcesz rozwijać i zacznij zadawać pytania.

Zasada nr 3 Określ swoje wartości

Określ wartości, którymi kierujesz się w życiu. Będą dla Ciebie drogowskazem. Sukces i pojęcie kariery jest bardzo osobiste. Bądź ze sobą szczera i uczciwa. Ty najlepiej wiesz, jak ma wyglądać Twoje życie zawodowe i jaka praca da Ci spełnienie.

Zasada nr 4 Nie fantazjuj, tylko wizualizuj z głową

Czyli zobacz siebie w przyszłości – ale realnie. Po serii pytań powoli powinien się pojawiać kierunek Twojego rozwoju zawodowego. Może się okazać, że tak naprawdę marzysz o zupełnie innej pracy, niż ta, którą obecnie wykonujesz. Zanim przejdziesz do następnego etapu, pozwól swojej wyobraźni popracować i stwórz swoją mapę kariery na najbliższe pięć lat.

Co potrzebujesz aby stworzyć swoją mapę kariery?

 • przestrzeń (stół, podłoga), dobrą muzykę oraz pusty dom (aby Ci nikt nie przeszkadzał)
 • dużą kartkę białego papieru (możesz posklejać taśmą kartki z bloku A4)
 • kredki i pisaki oraz kolorowe gazety i klej

Wycinaj i przyklejaj obrazki, teksty, rysuj, koloruj – zapełniaj kartkę swoją wizją pracy marzeń.

cover_rydz_szkolenie_640

Zasada nr 5 Realizuj swoje wizje

Łatwo powiedzieć, ale kluczem jest hasło: działaj! Potrzebujesz planu, aby Twoja praca marzeń stała się realna. Zastanów się, co w tej chwili masz – umiejętności, kompetencje, i co powinnaś uzupełnić w swojej edukacji, aby przybliżyć się do celu. Jesteś teraz w punkcie A, a chcesz być w punkcie B. Co potrzebujesz zrobić, aby to osiągnąć?

Zasada nr 6 Nie wszystko na raz

Masz wiele zajęć, pracę, dodatkowe obowiązki. A także swoje plany i marzenia. Chcesz wszystko zrealizować, tylko brakuje Ci czasu. Najpierw ustal priorytety. Zapisz na kartce lub w kalendarzu, co chcesz zrealizować. To naprawdę może być długa lista. Wszystkie rzeczy są ważne i dobrze, żebyś je miała w jednym miejscu.

Zasada nr 7 Wybierz jeden cel

Po wstępnej analizie wybierz jeden cel, który chcesz osiągnąć i określ go według tzw. modelu SMART. Dzięki temu realizacja zadania będzie łatwiejsza. Zapisaną kartkę powieś w widocznym miejscu lub przepisz do kalendarza. Zaglądaj do tych notatek dość często. W chwilach zwątpienia nabierzesz pewności, że zmierzasz w dobrym kierunku. Jak zrealizujesz jeden cel – rozpisz następny.

SMART to skrót od słów:

 • S – Simple (prosty): Twój cel powinien być prosty i konkretny.
 • M – Measurable (mierzalny): Jak zmierzysz, czy osiągnęłaś cel?
 • A – Achievable (osiągalny, realny): Czy to jest cel, który jesteś w stanie zrealizować?
 • R – Relevant (realny, istotny): Dlaczego chcesz osiągnąć ten cel?
 • T – Timely defined (określony w czasie): Określ czas, w którym osiągniesz cel.

Zasada nr 8 Przygotuj się na nowe możliwości

Zaktualizuj CV. Jeżeli myślisz o zmianie pracy, a dawno nie byłaś na rozmowie rekrutacyjnej, przygotuj się do niej. Szukaj miejsc, uczestnicz w spotkaniach, gdzie możesz poznać nowe osoby i nawiązań ciekawe znajomości. Chęć zmiany pobudza naszą kreatywność do szukania rozwiązań. Mamo działaj!

Trzymam kciuki i życzę Ci wielu zmian w Nowym Roku 2016 i zapraszam Cię na swoje szkolenie pt.:

„Sztuka projektowania kariery w oparciu o markę osobistą”

To 8 godzin ciężkiej pracy, która się opłaci. Tylko dla Czytelniczek MAMOPRACUJ – 15 % zniżki! Po prostu wpisz kod kupując bilet 😉

A jakie korzyści osiągniesz biorąc udział w moim szkoleniu?

 • określisz swoje cele życiowe i zawodowe,
 • dokonasz analizy własnych zasobów,
 • nauczysz się pokazywać swoje mocne strony pracodawcy,
 • w oparciu o przedstawione narzędzia zaprojektujesz kierunek swojego rozwoju zawodowego,
 • zbudujesz koncepcję autentycznej i wiarygodnej marki osobistej.

Kiedy i gdzie się spotkamy?

23 stycznia 2016 r. w Krakowie, Moti Investment ul.Wielopole 4

Wszelkie szczegóły odnośnie zapisów, ceny szkolenia oraz pełny program zamieściłam tutaj >>>

Zapraszam serdecznie!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Rydz
Projektant kariery i trener, organizator konferencji dla kobiet, proaktywna i przedsiębiorcza mama. Pomaga mamom w budowaniu ich własnych biznesów i pokazuje, w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową. Autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy”.
Podyskutuj

Czy dziecko przekreśla karierę? Wcale nie!

Ciąża to czas szczególny, a zarazem nośny temat, wokół którego jednak narasta wiele mitów. Jeden z nich mówi o zmniejszeniu zdolności intelektualnych lub nawet pewnym regresie, któremu czoło muszą stawić wszystkie przyszłe mamy. Nic bardziej mylnego! Co więcej, wykorzystanie błogosławionego stanu na naukę i doszkalanie się to najlepszy sposób, w jaki można spożytkować okres oczekiwania na przyjście naszego dziecka.
 • Małgorzata Słoma - 16/04/2019
kobieta w ciąży czyta książkę

Jesteś w ciąży? Twój mózg pracuje wydajniej!

Wydaje się, że biologicznie nie ma lepszego czasu dla kobiety na podnoszenie swoich kompetencji zawodowych i zdobywanie wiedzy jak okres ciąży. Może to brzmieć jak demagogia, szczególnie dla tych z nas, które wciąż wspominają bądź nadal przeżywają nudności, osłabienie czy wahania nastrojów.

Prawda jest jednak taka, że choć z naturalnych przyczyn ciąża często osłabia organizm, ma jednocześnie niesamowicie zbawienny wpływ na procesy myślowe. Wraz ze zmieniającym się ciałem także i mózg „przeprogramowuje” się, przygotowując tym samym na przyjście potomka. Organizm przyszłej mamy przechodzi prawdziwą hormonalną rewolucję, która pozytywnie oddziałuje na mózg, stymulując jego funkcjonowanie m.in. poprzez wyostrzanie się zmysłów, rozwijanie spostrzegawczości oraz podzielności uwagi. Celem tych zmian ma być przygotowanie kobiety do trudnej sztuki zorganizowania czasu, gdy na świecie pojawi się wyczekiwany maluch.

Dobre rozwiązanie dla przyszłych mam, którym okres ciąży upływa w większym stopniu na zwolnieniu chorobowym lub po prostu siedzeniu w domu to właśnie nauka, która z jednej strony jest lekiem na nudę, z drugiej zwiększy atrakcyjność zawodową kobiety. Wiele kobiet decyduje się w tym czasie na podszlifowanie języka obcego lub poznanie nowego, udział w szkoleniach i kursach, które rozszerzają ich horyzonty czy samodzielne dokształcanie się z wybranych dziedzin.

Ciąża i kariera?

Czy znaczy to jednak, że panie w stanie błogosławionym zmuszone są do ciągłego biegania między uczelnią a domem? Absolutnie nie! Obecnie, żądne nowej wiedzy ciężarne mogą wybierać wśród szeregu dostępnych metod, pomagającym im w przyswajaniu wiadomości.

Największy w tym udział ma rozwój nowych mediów i rynku nowych technologii, dzięki którym zdobywanie informacji i dokształcanie się stało się nie tylko bardziej dostępne, ale również niezwykle komfortowe i… sympatyczne. Bo któż zaprzeczy, że np. uczenie się języka obcego, słuchając audiobooka podczas spaceru nie jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym? Albo uczenie się podczas kursu e-learningowego, który można włączyć i przerwać o dowolnej porze dnia i nocy?

Zaletą szkoleń on-line jest, oprócz wygody, możliwość dopasowania ich stopnia zaawansowania do poziomu wiedzy kursanta. Ponadto w przypadku pozytywnego przejścia danej ścieżki szkoleniowej, względnie zaliczenia egzaminu końcowego, uczestnik otrzymuje certyfikat poświadczający zdobyte przez niego umiejętności, które może śmiało dodać do swojego CV i zapunktować tym samym u obecnego bądź przyszłego pracodawcy.

Ty sobie lepiej odpocznij…

Wydaje się, że ciąża, zwłaszcza spędzona w domowym zaciszu, to okres zmniejszonej aktywności kobiety, w tym również intelektualnej. Nacisk społeczeństwa na to, by przyszła mama dużo odpoczywała, nie nadwyrężała się, często prowadzi do absurdalnej sytuacji, w której ciężarna zaczyna czuć się w obowiązku… nic nie robić czy wręcz się nudzić.

Warto wyprowadzić przyszłe mamy z tego błędnego toku myślenia i podpowiedzieć im, że czas oczekiwania na potomstwo mogą spędzić konstruktywnie, z pożytkiem nie tylko dla dziecka, ale i dla siebie, nabywając nowe umiejętności, a nawet przekwalifikowując się. Oferta dostępnych na rynku kursów i szkoleń e-learningowych i pomocnych w nauce e-booków niemal z każdej dziedziny jest na tyle obszerna i interesująca, że każda kobieta z łatwością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Małgorzata Słoma
Jest doświadczoną i pełną pasji edukatorką pracującą dla firmy teb.pl, która po dniu spędzonym w biurze wraca do domu, gdzie z radością i uśmiechem stawia czoła swojej drugiej, pełnoetatowej pracy, jaką jest wychowywanie swoich dwóch córeczek, Basi oraz Jagody.
Podyskutuj

Bycie mamą to styl życia

Różnorodność w biznesie to temat ważny i bardzo popularny. Czy dotyczy on także nas - rodziców? Dotyczy, a jakże! Jak się okazuje status rodzinny mieści się w kategorii "różnorodność", o którą tak się dba, szczególnie w dużych firmach. Dlaczego zatem czasem jeszcze ukrywamy fakt bycia rodzicem? I czy to w ogóle jest możliwe? Zapraszamy do lektury felietonu Moniki Sońty, która słuchając o środowiskach LGBT, odkrywa ważną prawdę o byciu mamą!
 • Monika Sońta - 09/04/2019
mama z małym dzieckiem na rękach

Raczej o tym nie wspominaj

Opowiem Wam o wydarzeniu, na którym poczułam, że bycie mamą to bycie w korporacyjnej mniejszości. Nie, nie dlatego, że w środowiskach zawodowych nie ma mam, ale dlatego, że zazwyczaj się nie uzewnętrzniają.

„Zatrzymywanie w sobie” bycia rodzicem, tak jak każde ukrywanie siebie wpływa na biznes. Prosta zasada: nie jesteś efektywna na 100% w miejscu, w którym musisz ukrywać ważną część siebie.

Mit work&life balance

Sami tworzymy mity. Nawet je ładnie nazywamy. Na przykład koncepcja podziału pionową kreską życia na strefę zawodową i prywatną (work&life balance)… jakby zmycie makijażu i zmiana kapci na domowe odcinała Cię całkowicie od tego, czym żyjesz przez osiem godzin dziennie. Tak nie jest. Te strefy zbyt mocno przenikają się w naszych głowach.

Niecodzienne porównanie …

Jestem w Dublinie, w siedzibie Google – korporacji, docenianej za utrzymywanie startupowej mentalności.  Właśnie trwa pierwsze Diversity Forum (Forum Różnorodności), skierowane głównie do środowisk LGBT w firmach technologicznych. Odczytam nazwy z kilku identyfikatorów: LinkedIn, Facebook, Twitter, Dropbox …

Temat stricte biznesowy: „Why coming out is good for business?”.  (w bardzo wolnym tłumaczeniu: „Dlaczego odkrycie dotychczas utajonej cząstki siebie jest dobre dla biznesu?”).

Od czterdziestu minut siedzę i słucham. Przyszłam z ciekawości. Jako przedstawicielki „mainstreamu”, trwająca na scenie dyskusja o LGBT nie dotyczy mnie bezpośrednio.

A jednak!

W odniesieniu do mojej rzeczywistości – rzeczywistości mamy, mogę podpisać się pod wszystkimi wnioskami z dialogu… (które omówię w kolejnym artykule ;-)). Wróćmy jednak do podstaw i rozumienia różnorodności (żeby coś wspierać i mierzyć, trzeba ustalić lokalną definicję).

„Lifestylowa” różnorodność

W polskich firmach spłaszczamy różnorodność do pojęć: rasa, płeć, wyznanie, preferencje seksualne. Zapożyczamy ze Stanów coś, czego nie przełożymy bezpośrednio na rynek polski… może z wyjątkiem płci i dyskusji o parytetach. A czy „naszą” współczesną różnorodnością na skalę masową nie jest po prostu styl życia i status rodzinny?

Kwestia dzieci (statusu rodzinnego)

Czasem sami wpychamy się w pułapkę niezrozumienia naszego wkładu w różnorodność firmy, robiąc coś wbrew swojej roli rodzinnej i momentu życiowego.

Czy będziesz autentyczna zgadzając się wyjazdową dyspozycyjność?

Być może tak, może przez pierwszy okres, kiedy wyjazd czy nowe wyzwanie będziesz traktowała jak chwilę odmiany. Na dłuższą metę, takie rozwiązanie nie będzie jednak ani w zgodzie z Tobą, ani efektywne dla projektu, nad którym pracujesz.

Wokół Ciebie jest wiele osób, które mają podobne dylematy – od Sheryl Sandberg i strategii „Lean In” zaczynając – i  które proponują systemowe podejścia do tematu.

Nie chodzi o to, żeby epatować swoim statusem rodzinnym czy przynależnością do określonej grupy, ale są takie mniejszości, gdzie nie da się postawić granicy, bo styl życia prywatnego i zawodowego po prostu na siebie wpływają.

A Ty co myślisz na ten temat?

c.d.n.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sońta
Mama wielowymiarowo aktywna: biznesowo - ekspert komunikacji korporacyjnej; naukowo – doktorantka zarządzania; życiowo – promotorka uważnego spędzania czasu z dzieckiem, co widać po wpisach na blogu http://zmianaperspektywy.pl/ Mama małej Marceliny.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail