Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Jak zaprojektować biuro, które sprzyja kreatywności?

  • Alicja Zielińska
  • 1 marca 2019
  • 4 MIN. CZYTANIA
W ciągu ostatnich kilku lat benefity pozapłacowe zyskały coraz większą popularność wśród pracowników. Czasy, kiedy dla większości zatrudnionych kluczowym czynnikiem motywującym była tylko wysokość wynagrodzenia, minęły bezpowrotnie. Obecnie młodzi starają się realizować koncepcję work-life blending i skutecznie łączyć życie zawodowe z tym prywatnym. Jednym z dodatków od pracodawcy, który temu sprzyja, jest nowoczesne biuro, czyli nie tylko przyjazne miejsce pracy, ale także sposób na rozwijanie kreatywności.

Kreatywna przestrzeń biurowa w polskim wydaniu

Jednym z pierwszych lokalnych przedsiębiorstw, które zauważyło, jak ogromne znaczenie dla pracowników ma przestrzeń i jej kreatywna aranżacja, była polska firma odzieżowa LPP S.A. Potentat branży modowej w fantastyczny sposób zagospodarował swoje główne biuro w Gdańsku – LPP Fashion Lab.

Dawny budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego nie kojarzył się większości z miejscem przyjaznym projektantom – osobom, które w swojej pracy potrzebują ciągłej inspiracji. Designerzy zajmujący się tym przedsięwzięciem wiedzieli, że pracownicy odpowiedzialni za nowe kolekcje ubrań będą potrzebowali czegoś więcej niż białej ściany i szarego biurka z komputerem pośrodku.

Odrestaurowany budynek, zwłaszcza jego wnętrze, pozbawiony jest ciasnych pomieszczeń postawiono więc na otwarte przestrzenie. Wszystko po to, by uwzględnić potrzeby osób, które tam pracują – absolwentów szkół artystycznych, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków muszą być kreatywni. Myśląc o miejscu dla projektantów LPP, uwzględniono wszystkie zasady tworzenia przyjaznej przestrzeni biurowej:

  • zrezygnowano z licznych korytarzy, które zamykają pomieszczenie i sprawiają, że miejsce nie zachęca do wejścia,
  • postawiono na szklane ściany, które „otwierają” sale i pokoje,
  • przygotowano wspólną strefę, w której pracownicy mogą wymieniać myśli, ale także się relaksować.

Pomaga wszystko to, co wspólne

Zwłaszcza to ostatnie założenie zasługuje na uwagę – w myśl koncepcji budowania nowoczesnego biura, już dawno zrezygnowano z minimalistycznych, wręcz sterylnych aranżacji wnętrz. Trudno jednoznacznie określić, co dokładnie stymuluje pracowników – jest to w dużej mierze indywidualne odczucie – ale w wielu branżach (w tych chociażby związanych z biznesem, nowymi technologiami, modą) każdy innowacyjny pomysł jest na wagę złota.

Jak powszechnie wiadomo, tworzeniu pomysłów sprzyja spędzanie czasu w grupie, dlatego wiele firm stawia na jak największą przestrzeń wspólną. O jej skuteczności decydują przede wszystkim detale. We wspomnianym już LPP Fashion Lab dominują więc nie tylko jasne, dobrze oświetlone i duże przestrzenie, ale też dodatki, których celem jest „zatrzymanie” pracownika. Stąd w miejscach wspólnych można spotkać… prawdziwe drzewo i okalający je stół, a zamiast długich i krętych korytarzy, zaproponowano niewielkie kuchnie, które stanowią punkt integracji. Podobne połączenie szklanego wyposażenia i natury zastosowano w biurze firmy Microsoft w Wiedniu (tam pokuszono się nawet o wprowadzenie sztucznej trawy).

Użyteczność na wagę złota

Przestrzeń biurowa ma służyć przede wszystkim zatrudnionym, dlatego, oprócz designerskich rozwiązań, należy wziąć pod uwagę użyteczność całego wnętrza. W Biurze Produktowym marki Reserved w Warszawie nie brakuje różnych moodboardów, na których pracownicy mogą dzielić się inspiracjami z podróży po całym świecie.

National Westminister Bank w Polsce poszedł o krok dalej i, zgodnie z zasadą wygody, zaproponował w swojej siedzibie podział na przestrzenie, które odpowiadają potrzebom każdego z działów. I tak specjaliści od IT mają okazję podziwiać elementy dekoracyjne złożone z dawnych gier. Część z nich wzięła też udział w przygotowywaniu tych dekoracji, m.in. stołu złożonego ze starych procesorów. Taki podział wnętrza ma na celu przygotowanie miejsc, które będą pomocne w pracy grupowej, ale także dostosowane do pracy indywidualnej – w ten sposób, bez względu na branżę, wykonuje swoje obowiązki najwięcej osób.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę projektując kreatywne biuro?

  • Elastyczność przestrzeni (Activity Based Working) – miejsce pracy powinno być adaptowalne, tak, aby w każdej chwili można było je zmienić/przekształcić.
  • Udomowienie przestrzeni biurowej – stosowanie różnych materiałów, tekstur, dzięki którym pracownik będzie mógł poczuć namiastkę domu.
  • Prawidłowe oznakowanie – wygoda to jedna z najważniejszych cech biura, ale nie można zapomnieć o odpowiednim oznakowaniu i przejrzystości. Dopiero gdy ta funkcja zostanie spełniona, można pomyśleć o designerskich detalach.
  • Indywidualny projekt – wzorowanie się na projektach z katalogów niewiele da – aby biuro odgrywało swoją rolę, musi powstać na podstawie profilu działalności firmy, potrzeb pracowników i specyfiki pracy (wymagana jest szczegółowa analiza potrzeb pracowników oraz klientów).
  • Mobilne miejsca pracy – ostatnio zaczęły sprawdzać się przenośne miejsca pracy: lekkie siedziska oraz ruchome blaty, które można przenosić w różne punkty biura.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie:  partnera portalu.
<

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content