Czego szukasz

Jak zaprojektować biuro, które sprzyja kreatywności?

W ciągu ostatnich kilku lat benefity pozapłacowe zyskały coraz większą popularność wśród pracowników. Czasy, kiedy dla większości zatrudnionych kluczowym czynnikiem motywującym była tylko wysokość wynagrodzenia, minęły bezpowrotnie. Obecnie młodzi starają się realizować koncepcję work-life blending i skutecznie łączyć życie zawodowe z tym prywatnym. Jednym z dodatków od pracodawcy, który temu sprzyja, jest nowoczesne biuro, czyli nie tylko przyjazne miejsce pracy, ale także sposób na rozwijanie kreatywności.

 • Alicja Zielińska - 01/03/2019
nowocześnie urządzone biuro, przestrzeń z zielenią

Kreatywna przestrzeń biurowa w polskim wydaniu

Jednym z pierwszych lokalnych przedsiębiorstw, które zauważyło, jak ogromne znaczenie dla pracowników ma przestrzeń i jej kreatywna aranżacja, była polska firma odzieżowa LPP S.A. Potentat branży modowej w fantastyczny sposób zagospodarował swoje główne biuro w Gdańsku – LPP Fashion Lab.

Dawny budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego nie kojarzył się większości z miejscem przyjaznym projektantom – osobom, które w swojej pracy potrzebują ciągłej inspiracji. Designerzy zajmujący się tym przedsięwzięciem wiedzieli, że pracownicy odpowiedzialni za nowe kolekcje ubrań będą potrzebowali czegoś więcej niż białej ściany i szarego biurka z komputerem pośrodku.

Odrestaurowany budynek, zwłaszcza jego wnętrze, pozbawiony jest ciasnych pomieszczeń postawiono więc na otwarte przestrzenie. Wszystko po to, by uwzględnić potrzeby osób, które tam pracują – absolwentów szkół artystycznych, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków muszą być kreatywni. Myśląc o miejscu dla projektantów LPP, uwzględniono wszystkie zasady tworzenia przyjaznej przestrzeni biurowej:

 • zrezygnowano z licznych korytarzy, które zamykają pomieszczenie i sprawiają, że miejsce nie zachęca do wejścia,
 • postawiono na szklane ściany, które „otwierają” sale i pokoje,
 • przygotowano wspólną strefę, w której pracownicy mogą wymieniać myśli, ale także się relaksować.

Pomaga wszystko to, co wspólne

Zwłaszcza to ostatnie założenie zasługuje na uwagę – w myśl koncepcji budowania nowoczesnego biura, już dawno zrezygnowano z minimalistycznych, wręcz sterylnych aranżacji wnętrz. Trudno jednoznacznie określić, co dokładnie stymuluje pracowników – jest to w dużej mierze indywidualne odczucie – ale w wielu branżach (w tych chociażby związanych z biznesem, nowymi technologiami, modą) każdy innowacyjny pomysł jest na wagę złota.

Jak powszechnie wiadomo, tworzeniu pomysłów sprzyja spędzanie czasu w grupie, dlatego wiele firm stawia na jak największą przestrzeń wspólną. O jej skuteczności decydują przede wszystkim detale. We wspomnianym już LPP Fashion Lab dominują więc nie tylko jasne, dobrze oświetlone i duże przestrzenie, ale też dodatki, których celem jest „zatrzymanie” pracownika. Stąd w miejscach wspólnych można spotkać… prawdziwe drzewo i okalający je stół, a zamiast długich i krętych korytarzy, zaproponowano niewielkie kuchnie, które stanowią punkt integracji. Podobne połączenie szklanego wyposażenia i natury zastosowano w biurze firmy Microsoft w Wiedniu (tam pokuszono się nawet o wprowadzenie sztucznej trawy).

Użyteczność na wagę złota

Przestrzeń biurowa ma służyć przede wszystkim zatrudnionym, dlatego, oprócz designerskich rozwiązań, należy wziąć pod uwagę użyteczność całego wnętrza. W Biurze Produktowym marki Reserved w Warszawie nie brakuje różnych moodboardów, na których pracownicy mogą dzielić się inspiracjami z podróży po całym świecie.

National Westminister Bank w Polsce poszedł o krok dalej i, zgodnie z zasadą wygody, zaproponował w swojej siedzibie podział na przestrzenie, które odpowiadają potrzebom każdego z działów. I tak specjaliści od IT mają okazję podziwiać elementy dekoracyjne złożone z dawnych gier. Część z nich wzięła też udział w przygotowywaniu tych dekoracji, m.in. stołu złożonego ze starych procesorów. Taki podział wnętrza ma na celu przygotowanie miejsc, które będą pomocne w pracy grupowej, ale także dostosowane do pracy indywidualnej – w ten sposób, bez względu na branżę, wykonuje swoje obowiązki najwięcej osób.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę projektując kreatywne biuro?

 • Elastyczność przestrzeni (Activity Based Working) – miejsce pracy powinno być adaptowalne, tak, aby w każdej chwili można było je zmienić/przekształcić.
 • Udomowienie przestrzeni biurowej – stosowanie różnych materiałów, tekstur, dzięki którym pracownik będzie mógł poczuć namiastkę domu.
 • Prawidłowe oznakowanie – wygoda to jedna z najważniejszych cech biura, ale nie można zapomnieć o odpowiednim oznakowaniu i przejrzystości. Dopiero gdy ta funkcja zostanie spełniona, można pomyśleć o designerskich detalach.
 • Indywidualny projekt – wzorowanie się na projektach z katalogów niewiele da – aby biuro odgrywało swoją rolę, musi powstać na podstawie profilu działalności firmy, potrzeb pracowników i specyfiki pracy (wymagana jest szczegółowa analiza potrzeb pracowników oraz klientów).
 • Mobilne miejsca pracy – ostatnio zaczęły sprawdzać się przenośne miejsca pracy: lekkie siedziska oraz ruchome blaty, które można przenosić w różne punkty biura.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie:  partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
 • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail