Czego szukasz

Jak zadbać o noworodka ?

Nowo narodzone dzieci są niezwykle podatne na różnego rodzaju podrażnienia. Dlatego ich pielęgnacja jest niezwykle istotnym elementem. W jaki sposób zadbać o dziecko, aby przypadkiem nie zadać mu bólu?

Mycie dziecka na sucho

Jest to jedna z metod mycia dziecka. Polega na tym, iż nie używamy wanny. Pierw należy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak miska w ciepłą wodą, myjka, mydełko oraz ręcznik. Miskę należy postawić obok przewijaka, a dziecko najpierw należy rozebrać, a następnie owinąć ręcznikiem. Reguła jest taka, iż odkrywamy tylko część ciała dziecka, które jest obecnie myta. Najlepiej zacząć od buzi. W tym celu należy delikatnie otrzeć twarz dzidziusia za pomocą samej wody. Warto również obmyć oczka. W tym celu należy wziąć gazik jałowy, zmoczyć go i przemyć oczka dziecka w kierunku od ucha do noska.

Zobacz również: Kubek Niekapek

Następnie można umyć resztę ciała dziecka, zwracając szczególną uwagę na fałdki, pachy, szyję oraz miejsca za uszami i okolice narządów płciowych. Kąpiel na sucho najlepiej stosować, kiedy nie odpadł jeszcze kikut pępowiny.

Obcinanie paznokci

Pielęgnacja noworodka to również zadbanie o stan jego paznokci. Niestety nie jest to łatwa czynność. Podczas obcinania dziecko zazwyczaj płacze i wyrywa się, w związku z tym w początkowym okresie jego życia, najlepiej robić to kiedy dzidziuś spokojnie śpi. Aby obcinanie było jak najbardziej bezpieczne, warto zainwestować w specjalne nożyczki. Dzięki nim zostanie zminimalizowane ryzyko zranienia dziecka. Ponadto, warto zwrócić uwagę na sposób obcinania. Paznokcie u stóp najlepiej obcinać na płasko, co zminimalizuje ryzyko wrastania paznokci, natomiast paznokcie u dłoni najlepiej obcinać na półokrągło.

Mycie buzi noworodka

Buźkę noworodka należy myć dość dokładnie. W tym celu najlepiej przygotować miseczkę z wodą i nasączyć nią wacik. W celu przemycia oczu można zastosować sól fizjologiczną. Należy pamiętać, aby oczy przemywać od strony ucha do nosa. Wacik trzeba zmieniać po każdym umytym oczku. Jeżeli w oczkach jest zaschnięta ropa, należy dokładnie przemyć w ten sposób. W przypadku uszu dziecka należy je osuszyć, jednak trzeba unikać wkładania patyczków do ich wnętrza. Ciało noworodka jest bardzo delikatne, a w ten sposób można je niechcący uszkodzić. Nosek wystarczy obmyć wilgotnym wacikiem.

Pielęgnacja noworodka to czynność, którą należy przeprowadzać z wielką ostrożnością i delikatnością. Należy pamiętać, iż dziecka dużo bardziej odczuwa ból. 

Niniejszy tekst jest materiałem partnera.   
 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie