Czego szukasz

Jak wybrać praktyczne i nowoczesne łóżko dla dziecka?

W pokoju dziecięcym łóżko to nie tylko miejsce, gdzie się śpi. To także fort z poduszek, piracki statek, którym wypływa się na przygody, domowa trampolina i milion innych rzeczy. Dlatego też wybierając dla dziecka pierwsze po kojcu samodzielne łóżko, warto mieć na uwadze, że nasz szkrab będzie w nim spędzał nie tylko noce, ale również część dnia.

Nie tylko łóżko

Producenci mebli dziecięcych wychodzą naprzeciw tym potrzebom i tak na przykład urocze łóżko domek dla dziecka, to nie tylko komfort nocnego odpoczynku, ale również świetny przyczynek do zabaw.

W dziecięcych pokojach świetnie sprawdzają się łóżka piętrowe i podwyższane, gdyż dodatkowa przestrzeń pod materacem pozwala umieścić w pokoju więcej szafek, półek czy pudeł na zabawki – a tych nigdy za wiele.

Łatwe ścielenie

Jeśli chcesz, by dziecko z czasem zaczęło samo sprzątać swój pokój i ścielić łóżko, pamiętaj, by upewnić się, że będzie to proste. Im prostsze, tym lepsze. Dwa polecane typy to łóżko piętrowe, którego tak naprawdę nie trzeba ścielić; można je przykrywać jakimś kocem, ale przez fakt, że materac jest na wysokości, dziecko nie będzie tam co i rusz wskakiwać w ubraniach czy butach.

Drugą możliwością jest łóżko z szufladami na pościel – do takiej szuflady można w prosty sposób szybko zsunąć pościel bez składania jej, co może stanowić problem dla małego człowieka (jest on przecież dużo mniejszy niż taka kołdra). Jeśli więc możemy zrobić coś, by ułatwić dziecku wypełnianie jego obowiązków, powinniśmy to zrobić.

Dobierz materac…

Każdy rodzic chce zadbać o zdrowy rozwój swojego dziecka, w tym także o jego kręgosłup. To, w jakiej pozycji i na jakim materacu śpimy może znacząco wpłynąć nie tylko na jakość snu, ale także na kręgosłup, powodując jego skrzywienia. Nie każdy wie, jak odpowiednio dobrać materac, i że to nigdy nie jest wszystko jedno.

Zanim wybierzesz materac dla dziecka przypatrz się, w jakiej pozycji śpi. Jeśli leży na plecach lub na brzuchu, możesz zdecydować się na nieco twardszy materac – choć nadal polecamy nie wybierać najtwardszych dostępnych modeli. Jeśli natomiast dziecko śpi na boku, ważne jest by materac był miękki, gdyż dzięki temu kręgosłup nie będzie skrzywiał się na boki pod wpływem grawitacji i nieustępującego materaca.

…i poduszkę

Znowu, zależnie od tego, w jakiej pozycji śpi dziecko, będzie potrzebowało odpowiedniej poduszki. Do spania na plecach poleca się poduszki względnie twarde i niskie, odpowiednio profilowane pod szyją – kupując taką poduszkę pamiętaj jednak, że ciało dziecka jest o wiele mniejsze niż ciało dorosłego, dla którego projektowana była poduszka – czasem więc lepiej po prostu dać dziecku płaskiego jaśka. Podobnie ma się sytuacja ze spaniem na brzuchu, choć tu jeszcze większy nacisk trzeba położyć na to, by poduszka była możliwie płaska – w razie wątpliwości możemy dać dziecku dwie płaskie poduszki, by samo mogło dobrać sobie wysokość. Tak jak w przypadku materaca, tak i poduszka dla osoby śpiącej na boku powinna być miękka. Dzięki temu nie nastąpią wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym, a nocny odpoczynek przynosi rozluźnienie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie