Czego szukasz

Jak uzyskać 6000 zł zasiłku macierzyńskiego?

1 stycznia 2015 roku miał wejść w życie projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zakłada on usunięcie tzw. luki prawnej, która pozwala na otrzymywanie ponad 6000 zł zasiłku macierzyńskiego kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Niestety prace Rządu dalej trwają, a sytuacja przyszłych mam pozostaje pod znakiem zapytania.

Około 3000 zł – to kwota, którą trzeba raz zapłacić, aby móc otrzymywać zasiłek macierzyński na poziomie 6000 zł. Tak w skrócie można byłoby przedstawić obecną sytuację kobiet prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 12 miesięcy. Rząd jednak przyjrzał się bliżej tej praktyce i postanowił ograniczyć możliwość otrzymywania tak wysokiego świadczenia kobietom, które dopiero co założyły firmę.

Po zmianach będzie tak

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy liczyć się będzie przede wszystkim liczba miesięcy, w których uiszczano maksymalne składki. Przyszłe mamy, z myślą o zasiłku, będą mogły podwyższyć podstawę składek ZUS, jednak wartość wypłacanego świadczenia zdecydowanie się zmieni. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w okresie krótszym niż 12 miesięcy i uiszczania maksymalnych kwot do ZUS, do 60% średniego, prognozowanego wynagrodzenia dodana zostanie 1/12 nadwyżki, którą przyszła mama zapłaciła ponad minimalną składkę.

Większe stawki nadal będą istotnie wpływać na wzrost świadczenia. Dla osób opłacających preferencyjny ZUS już dwukrotne uiszczenie składki maksymalnej spowoduje ponad dwukrotny wzrost zasiłku. Jednak, żeby uzyskać świadczenie na poziomie 6000 zł, trzeba będzie płacić maksymalną kwotę przez pełen rok.

Czy to się opłaci?

Można więc się zastanawiać, czy uiszczanie maksymalnych składek będzie opłacalne. Jak w każdym biznesie, tak i w takiej sytuacji warto będzie tworzyć przemyślany plan działania. Z takim wyzwaniem zmierzy się niemało kobiet, a to dlatego, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej staje się popularną formą zatrudnienia. Możliwość uniknięcia wysokich kosztów utrzymania pracowników zachęca przedsiębiorców do podpisywania kontraktów z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie daje takich samych praw, co umowa o pracę.

W przypadku samozatrudnienia można wprowadzić postanowienia zapewniające powrót do współpracy po urlopie macierzyńskim. Dobre rezultaty może przynieść zastrzeżenie kar umownych na wypadek odmowy wznowienia współpracy na poprzednich warunkach. Nie jest to jednak ochrona wynikająca wprost z kodeksu pracy.

Przedsiębiorcze kobiety powinny więc wziąć pod uwagę wiele czynników przed podjęciem ważnej decyzji dotyczącej rodzicielstwa. Jest co planować i co obliczać. Jest też jednak trochę czasu, gdyż wydaje się, że nowy projekt ustawy dotyczący zasiłku macierzyńskiego nie wejdzie szybciej niż w połowie 2015 roku.


Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wrocławski adwokat specjalizujący się w prawie pracy, sprawach rozwodowych, obsłudze prawnej przedsiębiorców oraz dochodzeniu należności. Jest absolwentem Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzi Kancelarię Adwokacką sygnowaną swoim nazwiskiem.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie