Czego szukasz

Praca – jak szukać, aby znaleźć?

Szukanie pracy to też praca. Wymaga odpowiedniego przygotowania, poświęcenia energii i czasu. A gdzie szukać pracy, gdy jest się etatową Mamą?

Proces poszukiwania pracy powinien być poprzedzony analizą dotychczasowego doświadczenia, posiadanych umiejętności i ustaleniem celów. Zastanów się, jaka praca sprawiała Ci największą satysfakcję oraz w jakim wymiarze czasowym, na jakim stanowisku i w jakiej branży chcesz pracować. Pod tym kątem określ swoje kompetencje i kwalifikacje. Jeśli będziesz wiedziała, czego szukasz, będzie Ci łatwiej to znaleźć. Wzrośnie Twoja motywacja, a to jedna z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji.
Co możesz zrobić, aby znaleźć pracę, gdzie szukać ofert pracy? Najlepiej, jeśli będziesz działała wielotorowo, nie ograniczaj się tylko do jednego źródła. Im więcej podejmiesz działań, tym większe prawdopodobieństwo znalezienie ciekawego zajęcia.

Internet

Obecnie najlepszym źródłem informacji o ofertach pracy są portale i serwisy dla poszukujących pracy. To bardzo szybki i łatwy sposób. Pamiętaj, aby dostosować CV do wymagań w ofercie. Pracodawcy często proszą o dopisanie odpowiedniej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Nie umieszczając jej możesz zaprzepaścić swoje szanse.

Prasa

Wielu pracodawców informuje o poszukiwaniu pracowników w gazetach regionalnych,
czy ogólnokrajowych. Wysyłając ofertę sprawdź, czy jest nadal aktualna. Jeśli nie jesteś pewna, zadzwoń do działu kadr i zapytaj, czy stanowisko zostało obsadzone, czy proces rekrutacji nadal trwa.

Warto również korzystać z prasy branżowej. Oprócz umieszczonych w niej ofert pracy, możesz znaleźć informacje o ekspansji firm w regionie, wygranych przez nie kontraktach. Wyślij swoją aplikację zanim pracodawca zacznie szukać pracowników. Zaskoczysz go pozytywnie, poza tym wyprzedzisz konkurencję.

Portale biznesowe

Portale biznesowe, np. LinkedIn i Goldenline, są bardzo popularne wśród osób poszukujących pracy, które chcą promować swoje umiejętności. Serwisy tego typu pozwalają rozwijać relacje, które mogą zaowocować znalezieniem słabo rozreklamowanych wakatów. Trochę autopromocji może zdziałać cuda.

[view:ad_intext_superbanner_1=block]

Networking

Z badań amerykańskich naukowców wynika, że tylko 20% ofert pracy jest gdziekolwiek ogłaszanych. Większość stanowisk obsadzanych jest dzięki poleceniom, nie trafiają one na portale ani do prasy. Dlatego, warto pytać znajomych, czy ich firma nie poszukuje kogoś na stanowisko, na którym chcemy pracować.

Zrób listę kogo znasz, jakie stanowisko zajmuje i kogo ta osoba może znać. Zidentyfikuj istniejące sieci kontaktów – dowiedz się gdzie organizowane są konferencje branżowe, imprezy i fora, dołącz do serwisów biznesowych, szukaj odpowiednich grup i organizacji w serwisach społecznościowych takich jak Facebook.

Urząd Pracy

Możesz też skorzystać z pomocy państwowych instytucji rynku pracy jakimi są urzędy pracy. Pośrednictwo jest bezpłatne i dostępne nie tylko dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Warto też wiedzieć, że urzędy często organizują targi pracy. Jest to świetna okazja do bezpośredniego kontaktu z pracodawcą.

Agencje zatrudnienia

Agencje pośrednictwa pracy też mogą być użytecznym źródłem informacji o wolnych i godnych polecenia miejscach pracy. Niektórzy pracodawcy przeprowadzają główną rekrutację tylko za pośrednictwem agencji.  Wysyłając swoje CV możesz znaleźć się w kręgu osób branych pod uwagę na stanowisko, które nie jest nigdzie reklamowane.

Korzystaj tylko z agencji posiadających wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia i pamiętaj, że dobra agencja nie pobiera opłat za przedstawienie Ci oferty pracy.

Firmy

Jeśli zainteresowała Cię dana firma, wyślij mailem swoją aplikację, nawet jeśli firma nie ogłaszała „naboru”. W ten sposób wyprzedzisz innych kandydatów, a Twoje CV nie zginie w stosie innych. Napisz w mailu, jaki dział i stanowisko Cię interesuje. Możesz również umówić się i osobiście dostarczyć CV do działu personalnego, by krótko przedstawić swoją kandydaturę i poinformować, na jakim stanowisku chcesz pracować.

Szukając pracy nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Na ogół to bardzo złożony proces. Ważne, aby się nie zrażać, jeśli po tygodniu szukania pracy nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli będziesz wytrwale dążyć do wyznaczonego celu, na pewno go osiągniesz.

Powodzenia!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Założycielka serwisu www.kreatorzykariery.pl oraz właścicielka agencji zatrudnienia. Na co dzień wspiera swoich klientów, w zakresie doboru personelu, planowania kariery i przygotowywania profesjonalnych CV i listów motywacyjnych. Prywatnie żona i mama ślicznej Malwinki.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie