ZAINSPIRUJ SIĘ
Niezależnie od wieku dziecka, główną metodą leczenia przeziębienia jest przeważnie wspomaganie odporności, tak, aby organizm mógł poradzić sobie z namnażającymi się wirusami.
Lekarze w tym czasie często zalecają podawanie dziecku witaminy C, łagodnych syropów ułatwiających odkrztuszanie i wprowadzenie do diety ziołowych herbat, które łagodzą ból gardła. Przeziębienia u dzieci nie należy lekceważyć, ponieważ łatwo może przerodzić się w poważniejszą chorobę.
Walka z katarem
Dla dzieci, szczególnie tych małych, które nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa, w trakcie przeziębienia dużym problemem jest zalegająca w zatokach wydzielina. Początkowo rzadka, później gęsta, ropna, powoduje problemy z oddychaniem i snem.
Lekarze zalecają, aby w trakcie przeziębienia zwrócić baczną uwagę na higienę nosa, czyli częste udrażnianie dróg oddechowych, nawilżanie śluzówki i podawanie środków, które pomagają usuwać wydzielinę.
Przydatne okazują się więc inhalacje z soli fizjologicznej oraz stosowanie wody morskiej w sprayu. Oddychanie ułatwiają również maści rozgrzewające, jednak ich stosowanie warto skonsultować z pediatrą. Więcej uwagi wymagają dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 m.ż. – ich leczenie każdorazowo powinien zalecić lekarz, ponieważ wielu leków, nawet tych bez recepty, nie można podawać niemowlętom w tym wieku.
Uporczywy kaszel i ból gardła
W trakcie przeziębienia u dzieci często pojawia się również kaszel – suchy, drażniący gardło, lub mokry. Podobnie jak katar, może być przyczyną problemów ze snem, jednak można z nim skutecznie walczyć, stosując domowe sposoby lub łagodne środki apteczne.
Dzieciom można podawać herbatę z sokiem malinowym lub ciepłe mleko z miodem. Na ostatni składnik trzeba jednak uważać – miód jest silnym alergenem, więc jeśli dziecko nie jadło go wcześniej lub ma stwierdzoną alergię na miód, nie należy go podawać pod żadną postacią.
Kaszel mogą również złagodzić domowe syropy, np. z cebuli lub czosnku. Oba mają jednak specyficzny smak i zapach, dlatego wiele dzieci pije je niechętnie. W aptekach dostępne są także łagodne syropy na bazie ziół, które mają ułatwiać odkrztuszanie lub hamować kaszel, np. w nocy. Przed ich zastosowaniem zalecana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w aptece – nie wszystkie syropy można podawać małym dzieciom, a wiele z nich stosuje się jedynie w ciągu dnia.
Kaszlowi często towarzyszy ból gardła, które jest podrażnione. Starsze dzieci mogą stosować łagodzące tabletki do ssania, a dla młodszych przeznaczone są środki w sprayu. Skuteczne są również płukanki z ziół, np. rumianku lub szałwii. Działają nie tylko łagodząco, ale także odkażająco.
Gorączka
Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest gorączka. Wielu rodziców niepokoi się jej wystąpieniem, jednak gorączka to znak, że organizm podjął walkę z wirusami, dlatego nie zawsze należy ją zbijać.
Syropy, czopki lub tabletki przeciwgorączkowe dla dzieci stosujemy w uzasadnionych przypadkach, głównie wtedy, kiedy gorączka przekracza 38 stopni lub na inne wskazanie lekarza. Środki przeciwgorączkowe mają często działanie kompleksowe, ponieważ wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak ich stosowanie w czasie przeziębienia nie zawsze jest konieczne.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: partnera portalu.