Czego szukasz

Jak sobie radzić z odparzeniami u niemowląt?

Spośród różnych dolegliwości jakie przydarzają się dzieciom w okresie niemowlęctwa, jednymi z boleśniejszych są odparzenia. Odparzenia u niemowląt to zmora praktycznie wszystkich młodych rodziców. Najczęściej pojawiają się one między 6, a 8. miesiącem życia, ale mogą utrzymywać się nawet do 3. roku życia. Jest to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych problemów skórnych u dzieci. Jakie są przyczyny powstawania odparzeń i podrażnień skórnych? Jak można im zapobiegać i jak sobie radzić z odparzeniami, które już się pojawią?

Słodki chłopczyk trzyma maleńkiego brata na kolanach

Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy odparzeń?

Odparzenia u dzieci zwykle powstają w okolicach pupy i między udami. Jest to wynikiem połączenia nadmiaru wilgoci, moczu, kału, ciepła i tarcia, a wszystko to dzieje się pod dość ciasną pieluszką. Nic zatem dziwnego, że w takich okolicznościach może dojść do odparzeń. Poza tym sama pieluszka tworzy większe ciepło i zatrzymuje wilgoć, co też może powodować rozwój mikroorganizmów sprzyjających powstawaniu odparzeń. Ponadto niemowlęta często poruszają nogami, co powoduje otarcia w miejscach, gdzie kończy się pieluszka. Tam również może dojść do podrażnienia skóry, a w efekcie do odparzeń. Również zbyt długi kontakt skóry z moczem lub kałem może prowadzić do wytworzenia się amoniaku, a w efekcie podrażnień skóry. Co ciekawe, odparzenia u różnych dzieci mogą objawiać się w inny sposób. Jak więc je rozpoznać? Jest kilka ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę, między innymi:

  • zaczerwienienie w okolicy pupy i tam, gdzie pieluszka styka się ze skórą;
  • obrzęk;
  • suchość oraz łuszczenie się skóry;
  • wypukłe grudki, które mogą być suche albo wypełnione płynem;
  • cieplejsze w dotyku obszary na skórze.

Zazwyczaj odparzenia nie są niebezpiecznymi dolegliwościami – można sobie z nimi poradzić prostymi, domowymi sposobami. Są jednak pewne objawy, przy których nie można zwlekać z wizytą u lekarza:

  • dziecko płacze, gdy dotykamy odparzenia;
  • gorączka u dziecka;
  • odparzenie jest pokryte pęcherzami lub krwawi;
  • rozprzestrzenia się na inne części ciała;
  • nie mija po około tygodniu lub mija, ale co jakiś czas nawraca.

Jak sobie radzić z odparzeniami u dziecka?

Gdy tylko zauważymy zmiany skórne u swojego dziecka, warto podjąć kroki, by nie rozwinęły się one dalej. W tym celu powinniśmy przede wszystkim regularnie zmieniać pieluszki. Wilgotna pieluszka to idealne warunki dla powstawania odparzeń, dlatego powinniśmy o to dbać. Przed założeniem czystej delikatnie oczyśćmy skórę dziecka chusteczkami nawilżającymi lub zmoczonym wacikiem. Następnie musimy pozwolić skórze wyschnąć. Możemy samy osuszyć ją ręcznikiem lub poczekać, aż sama wyschnie. Na koniec należy nałożyć krem ochronny przeciwko odparzeniom, który ochroni ją przed działaniem moczu, kału oraz wilgoci, a także przed efektami tarcia pieluszki o skórę. Warto skorzystać z linii produktów do przewijania i ochrony delikatnej skóry dziecka marki Johnson’s Baby. To chusteczki nawilżające, pudry i kremy ochronne, które mają pielęgnować skórę dziecka, szczególnie te miejsca narażone na odparzenia. Dbając o higienę i zwracając uwagę na zmiany na skórze malucha możemy skutecznie zapobiec odparzeniom.
<
Zdjęcie: pixabay.comsathyatripodi

Materiał nadesłany przez partnera naszego portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie