Czego szukasz

Jak skutecznie uzyskać awans zawodowy będąc mamą na etacie?

Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: jak możliwe jest zdobycie awansu zawodowego pełniąc rolę mamy, która ma też przed sobą wielką misję: jak najlepiej wychować swoje dziecko? Tej mamy, która musi poza pracą zawodową, zadbać o dom, swoją rodzinę, przyjaciół. Mamy, która jest strażniczką ogniska domowego. Gdzie jest ten złoty środek, który pozwoli jej na rozwój osobisty nie krzywdząc nikogo spośród najbliższych, a jej samej da satysfakcję?

Awans zawodowy – a co to dokładnie jest?

Należy zacząć od wyjaśnienia pojęcia czym jest awans zawodowy i jakie są jego rodzaje. Otóż awans zawodowy jest zmianą stanowiska na wyższe z korzystną zmianą zatrudnienia, wynagrodzenia. Awanse mogą być pionowe i poziome, które dokładnie określa literatura. Awanse pionowe mają związek z wchodzeniem po szczeblach w górę, na coraz wyższe stanowisko, natomiast awans poziomy zazwyczaj ma charakter zmiany w zakresie wynagrodzenia (J.M. Szaban, Zarządzanie zasobami ludzkimi w biznesie i w administracji publicznej, Warszawa 2011, s.291).

W jednym jak i drugim przypadku awansu, potrzebne jest zaangażowanie w wykonywanie swojej pracy zawodowej. Jak to wszystko połączyć z obowiązkami macierzyństwa?

Przede wszystkim trzeba określić priorytety i zacząć od siebie. Zadać sobie pytania typu:

  • na ile ja jestem w stanie poświecić się pracy,
  • kto mi może w tym pomóc (rodzina, przyjaciele, niania),
  • jakie są dostępne formy podwyższenia kwalifikacji zawodowych, edukacji, szkolenia?

Przeczytaj też: 5 podpowiedzi jak wrócić do pracy po dłuższej przerwie

Zacząć od siebie

Mówi się, iż szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Trzeba sobie pomóc w jak najszerszym aspekcie życia. Rozdzielić część obowiązków domowych na pozostałych członków rodziny, zorganizować dziecku dobrą opiekę lub dodatkowe, ciekawe zajęcia rozwijające.

Radzenie sobie ze stresem, asertywność oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów, to jedna z istotnych części psychologicznego punktu widzenia. Jeżeli samemu się tych aspektów nie wyćwiczy, konieczne są warsztaty lub indywidualne zajęcia z tym związane. Może się wydawać, że stymulowane sytuacje i zajęcia w grupie są do niczego niepotrzebne, ale dopiero po pewnym czasie dostrzec można istotę rzeczy, czasem nawet w sytuacjach bez wyjścia.

Non scholae sed vitae discimus!

Jeżeli sytuacja finansowa pozwala lub możliwe jest dofinansowanie od pracodawcy, unijne, gminne lub inne, można wybrać opcje szkolenia, kursu (doszkalania) rozwijające nasze umiejętności. W dobie wszechstronnego dostępu do internetu, mamy duży wybór w tej dziedzinie. Dostępne są m.in. szkolenia on-line lub studia e-learning, dzięki którym możemy być jednocześnie z dzieckiem, a testy wypełniać kiedy ono odpoczywa lub śpi.

Kobieta-mama kierownikiem

Postawa i sposób myślenia dzisiejszych pracodawców na przestrzeni ostatniej dekady uległa wielkiej transformacji. Rola kobiet-matek na stanowiskach kierowniczych jest doceniana. Również kobiety częściej sięgają po stanowiska kierownicze bez obawy o rywalizację.

Pracodawca, któremu zależy na potencjale zawodowym kobiety oferuje elastyczne formy pracy i system taki, aby nie utrudniał funkcji macierzyństwa, a na tym zależy najbardziej kobietom dobrze sprawdzających się pracując, zarówno w kilkuosobowym zespole jak również indywidualnie.

Przeczytaj jeszcze: Jakie kompetencje miękkie ma każda mama, które pomogą dostać wymarzoną pracę?

Kobieta – mama jest świetnie zorganizowana i bardzo efektywna

Nie ma czasu na zostawanie po godzinach, musi wrócić do domu, do rodziny. Jest dojrzała, poznała swoje mocne strony, wie, na co ją stać. Ma przede wszystkim już odchowane dziecko (dzieci), teraz może wreszcie skupić się na sobie. Pani kierownik-mama lepiej zarządza czasem nie tylko swoim, ale również pracownika.

Odpowiedzialność, precyzja, planowanie, asertywność, nastawienie na zadanie, świetne zarządzanie to jedne z istotnych cech pracujących matek, podnoszących swoje kompetencje zawodowe. W świadomości młodego pokolenia funkcjonuje nowoczesne podejście do realizacji roli społecznej kobiety, opartego na równouprawnieniu i partnerstwie w rodzinie.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Lidia Kinga Gosk, pedagog specjalny, logopeda, familiolog, nauczyciel, szkoleniowiec. Założycielka i właściciel prywatnej Poradni Logopedyczno-Pedagogicznej LOGOSK w Warszawie (www.logosk.pl) Prowadzi szkolenia dla różnych grup społecznych m.in. nauczycieli, studentów, rodziców w szkole rodzenia. Specjalizuje się w psychopedagogice dzieci i młodzieży oraz kształceniu dorosłych. Prywatnie żona i mama energicznego dwulatka, podróżniczka, interesuje się sportem i literaturą.

Podyskutuj

Praca i macierzyństwo – jaki zawód wybrać?

Wiele mam szuka możliwości pracy zdalnej, która pozwoliłaby jednocześnie na opiekę nad dzieckiem w domu. Znalezienie pracy idealnej z elastycznym grafikiem to duże wyzwanie. Podpowiadamy, w jakiej branży warto szukać, a następnie jak się zorganizować, żeby skutecznie połączyć macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi.
mama siedzi na podłodze z laptopem na kolanach obok bawi się dziecko

Praca i macierzyństwo – jaki zawód wybrać?

Praca i jednoczesna opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie. Przyjęcie zlecenia, choćby na część etatu, wpływa jednak pozytywnie na nastrój i poczucie samorealizacji mamy. Jednym z prostszych pomysłów może okazać się opieka nad dzieckiem, najlepiej w podobnym wieku do własnej pociechy. Brzdące będą miały towarzystwo, a mama dodatkowy zarobek.

Inny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym to pieczenie ciast na zamówienie. Jeśli lubisz gotować i eksperymentować w kuchni, dlaczego by nie przerodzić tego w własną działalność? Możesz przygotowywać piękne torty na zamówienie albo catering na wydarzenia i eventy. Rozważ również założenie bloga o kulinariach, żeby dzielić się pomysłami na przepisy z innymi mamami. Wykorzystaj to, w czym jesteś dobra, a następnie stwórz sklep internetowy i sprzedawaj swoje rękodzieło: biżuterię, obrazy, kosze upominkowe.

Niektóre mamy decydują się na założenie bloga, często o charakterze parentingowym. Konkurencja w branży jest jednak dość spora. Równie ciężko rozpocząć działalność w zakresie marketingu online, na przykład jako copywriterka. Autorów tekstów jest w sieci dużo, dlatego zarobki początkowo mogą wydawać się bardzo niskie. Istnieją jednak liczne portale dla freelancerów, na których codziennie pojawiają się oferty związane z tłumaczeniami lub copywritingiem, jak na przykład Useme, Freelanceria, Fiverr, czy Freelancer.

Wystarczy założyć profil i aplikować na wybrane zlecenia. Do pracy potrzebny będzie jedynie laptop i dobre połączenie z Internetem, można też zainstalować usługę VPN, która zapewni dostęp do zagranicznych witryn bez względu na blokadę krajową i dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Po zakończeniu pracy zarówno freelancer jak i klient wystawiają sobie opinie – w miarę zbierania pozytywnych komentarzy, zarobki rosną.

Jak efektywnie zorganizować dzień pracy?

Najważniejszy krok to umiejętne przygotowanie miejsca pracy, zwłaszcza jeśli wybierzesz pracę o charakterze biurowym. Nie zawsze będzie możliwość przeznaczenia całego pokoju, ale powinien to być chociaż spokojny kącik. W przypadku starszych dzieci trzeba będzie wytłumaczyć im, że w tym konkretnym miejscu mama pracuje i nie można jej przeszkadzać kiedy tam przebywa. Powinno to być miejsce dobrze oświetlone, niedaleko od wtyczki do ładowania komputera.

Harmonogram zależeć zapewne będzie od wieku dziecka i specyfiki pracy. Najwygodniej – w miarę możliwości – ustalić stałe godziny i na ten czas zaplanować dziecku zajęcia. Twórz listy zadań i odhaczaj zrealizowane pozycje. Możesz skorzystać z dostępnych aplikacji mobilnych, które pomogą zorganizować home office.

LastPass to świetny generator i menedżer haseł – nie trzeba wymyślać długich i skomplikowanych haseł do każdej witryny – wystarczy zapamiętać jedno hasło główne, a system sam i bezpiecznie wprowadzi je w polu logowania. Alegra to aplikacja księgowa dla mikro i małych przedsiębiorstw, która bardzo pomaga w uporządkowaniu finansów, a Tasks organizuje dzień pracy pod kątem liczby zadań do wykonania. Trello pozwala na tworzenie wirtualnych notatek w formie tablic do zapamiętania oraz na dodawanie zdjęć i plików.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Jak szukać pracy w czasie pandemii? 5 kroków

Koronawirus nagle zmienił rzeczywistość, niespodziewanie wiele z nas zostało zmuszonych do aktywnego poszukiwania nowej pracy. Warto podkreślić hasło - aktywnego, ponieważ wejście na popularny portal z ogłoszeniami od pracodawców i kliknięcie w przycisk aplikuj, dziś nie jest wystarczające. Jeszcze kilka miesięcy temu zdecydowanie byłoby to właściwe, dziś musimy zrobić coś więcej. Uwaga! Będzie to wymagało poświęcenia czasu oraz zaangażowania.
młoda kobieta siedzi przed ekranem monitora i szuka pracy

Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dzięki którym staniecie się bardziej widoczne dla potencjalnych pracodawców, jednocześnie zwiększając swoje szanse na otrzymanie nowej, wymarzonej oferty pracy w tym trudnym czasie. Sytuacja ta wywołuje stres, ale zdecydowanie jest do opanowania.

1. Odwiedź co najmniej kilka miejsc publikujących oferty pracy

Przeanalizuj portale, które publikują ogłoszenia o pracę. Sprawdź, w jakich miejscach można znaleźć interesujące Cię oferty, nie skupiaj się wyłącznie na jednym czy dwóch portalach, które są wszystkim znane. Zajrzyj również na portale, które są skierowane do osób związanych z konkretnymi branżami np. HR, IT, TSL. Użytkownicy Linkedin mogą skorzystać z zakładki OFERTY PRACY, dostaniecie tu również propozycje ofert w oparciu o Wasz profil zawodowy.

Co więcej, agencje pracy często publikują ogłoszenia wyłącznie na swoich stronach, warto więc zajrzeć na te strony bezpośrednio. Twoja aktywność nie może się zakończyć na przesłaniu CV.

Przeczytaj także: Zawody po kryzysie – kto będzie miał pracę?

2. Pokaż, że jesteś zmotywowana – zbuduj relacje

Przesłałaś już CV? Świetnie! Teraz czas na nawiązanie kontaktu z przedstawicielami firm, do których aplikowałaś. Niemal 100% firm posiada swoje strony internetowe, dzięki czemu kontakt z nimi jest bardzo łatwy. Nic prostszego, niż wykonanie telefonu i po krótkim przedstawieniu dopytanie, czy CV dotarło lub po prostu czy proces jest w dalszym ciągu aktualny. Informacja na temat tego, czy rekrutacja jest prowadzona lub czy została wstrzymana jest bardzo ważna. Jeśli rzeczywiście tak będzie, skup się na miejscach, gdzie procesy są kontynuowane.

Jeśli nie jesteś fanką rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, sprawdź kontakt do osoby odpowiedzialnej za procesy rekrutacyjne i wyślij maila lub wiadomość poprzez Linkedin do osoby, która odpowiada za obszar związany z pozyskiwaniem talentów.

Co zyskasz kontaktując się bezpośrednio? Przede wszystkim zaprezentujesz się jako osoba zmotywowana i zdeterminowana, aby dołączyć właśnie do tej konkretnie, a nie innej przypadkowej organizacji. Nawet jeśli w tym momencie nie uda Ci się zdobyć wymarzonego stanowiska, zostawisz po sobie ślad w postaci pozytywnego wrażenia i zwiększysz szansę na kontakt w przyszłości. To bardzo częsta praktyka, aby powracać do kandydatów z wcześniejszych procesów, którzy wyróżnili się na tle innych osób.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

3. Znajdź interesujących Cię pracodawców i nawiąż z nimi kontakt

Jakie firmy z lokalnego rynku wydają Ci się szczególnie atrakcyjnymi pracodawcami? Uwielbiasz ich produkty? Jesteś przekonana, że świadczą usługi na wysokim poziomie? Twoi znajomi pracowali w tej firmie i rekomendują ją? Nic prostszego, wystarczy wziąć telefon i skontaktować się z nimi, nawet jeśli aktualnie nie znalazłaś w sieci informacji o otwartej rekrutacji. Przed rozmową zastanów się jaka jest Twoja motywacja, daj argumenty, pokaż dlaczego warto z Tobą kontynuować rozmowę. Kto wie może akurat szukają kogoś z kompetencjami podobnymi do tych które posiadasz!

Przeczytaj też: Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

4. Rozwiń sieć kontaktów i odśwież znajomości

Poczta pantoflowa ma dużą moc, dlatego warto wśród rodziny, znajomych, byłych współpracowników podzielić się informacją, że aktualnie poszukujesz pracy. Koniecznie poproś, aby takie osoby dały Ci znać, jeśli zauważą nowe oferty w obszarze, który Cię interesuje.

Daj znać Twojej sieci kontaktów na Linkedin, jeśli zgodzą się udostępnić Twój post, będzie widoczny dla większej liczby osób. Wykorzystaj fakt, jeśli w przeszłości kontaktował się z Tobą jakikolwiek rekruter. Nawet jeśli nie byłaś zainteresowana zmianą pracy, odśwież kontakt i wróć do rekrutera z informacją, że to dobry moment, aby porozmawiać o ewentualnych zmianach.

5. Daj sobie czas na wybór najlepszej drogi rozwoju

Pozwól sobie na chwilę wytchnienia i zastanowienia. Postaraj się wyciągnąć wnioski i choć jeden pozytyw z zaistniałej sytuacji. Dokładnie przeanalizuj, w którym kierunku chcesz się rozwijać, jaka rola jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. To dobry moment, aby zastanowić się nad rozwojem nowych czy dotychczas zdobytych umiejętności. Jeśli w przeszłości rozważałaś zmianę branży, to może jest to dobry moment, aby dołączyć do firm aktualnie prężnie działających. np. FMCG, IT, logistyka, branża medyczna czy budowlana.

Konsekwencje związane z pojawieniem się COVID-19 sprawiły, że kryzys pojawił się w wielu branżach. Nie jest to dobry moment, aby wysłać CV i czekać na kontakt. Zauważcie, że wiele osób może znajdować się w podobnym momencie i ich schemat działania będzie zgodny z zasadą “wysłać – czekać”. Wyjdźcie z inicjatywą, zróbcie coś ponad standard i uwierzcie w siebie, a na pewno zostaniecie zauważone na rynku pracy.

Życzę Wam powodzenia w poszukiwaniach Waszego wymarzonego miejsca pracy!

Przeczytaj też: Szukasz pracy? Sprawdź, jak zmienił się rynek zatrudnienia w okresie pandemii

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Psycholog biznesu, łącząca sprzedaż z rekrutacją. Obecnie pracuje w agencji doradztwa personalnego, jako konsultant 360, łącząc kandydatów z potencjalnymi pracodawcami. Jednocześnie wykorzystuje swoje doświadczenie zdobyte w sprzedaży powierzchni reklamowych. Prywatnie mama Maksia wierząca, że macierzyństwo i rozwój zawodowy to świetnie połączenie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×