Czego szukasz

Jak się żyje mamie na emigracji?

Ewelina kilka lat temu wyjechała z Biecza do Irlandii. Pracuje w firmie projektującej meble i wychowuje dwóch synów (4,5-letniego Kubę i 3-letniego Patryka). Jak młodej mamie żyje się na Zielonej Wyspie? Co sobie chwali, a za czym tęskni?

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 17/04/2015

Ewelino, pamiętasz „życie przed dziećmi”?

Już nie za bardzo… (śmiech). Kiedy przyjechałam na Zieloną Wyspę w 2008 roku, próbowałam moich sił w Interior Designie lecz bez skutku. Znalazłam więc pracę jako administrator w biurze. Z decyzją o powiększeniu rodziny nie czekaliśmy z mężem długo. Mój pierwszy synek urodził sie w 2010. I życie zdecydowanie nabrało zarówno kolorów jak i tempa :-).

Masz 2 synów, obydwaj urodzili się w Irlandii. Jak tam wygląda urlop macierzyński?

Tak, obaj chłopcy urodzili się w Irlandii. W obu ciążach pracowałam praktycznie do końca, czyli do 2-3 tygodni przed porodem. Wszystkie kobiety zatrudnione (również dorywczo), niezależnie od stażu pracy w danym przedsiębiorstwie mają prawo do urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze 26 tygodni. Ponadto mogą wykorzystać dodatkowy, bezpłatny urlop macierzyński, który trwa 16 tygodni.

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania świadczeń kobietom przebywającym na urlopie macierzyńskim. Kobieta ma prawo do zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez Departament Ochrony Społecznej, o ile opłacała składki na ubezpieczenie społeczne w wymaganej wysokości. Jednak umowa o pracę może uprawniać ją do dodatkowych świadczeń podczas urlopu macierzyńskiego – na przykład pracownica może otrzymywać pensję w pełnej wysokości, pomniejszoną o kwotę otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego. Stawka zasiłku macierzyńskiego w Irlandii to 230 euro tygodniowo.

A czy tatusiowie mają urlop ojcowski?

Jeśli chodzi o tatusiów, to przysługuje im 2 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka.

Dodam jeszcze, że z chwilą urodzenia dziecka w Irlandii, rodzicom przysługuje co miesiąc dodatek na dziecko w wysokości 140 euro, który jest przyznawany natychmiastowo i nie jest uzależniony od zarobków. Każdy rodzic go dostaje do ukończenia 16 lat przez dziecko lub do 18 gdy dziecko nadal się uczy w trybie dziennym.

To super pomoc dla każdej rodziny! Czy Ty długo byłaś z dziećmi w domu? Jak wyglądał Twój powrót do pracy?

Po pierwszej ciąży wróciłam do pracy gdy syn miał 7 miesięcy, gdyż wybrałam zalegle urlopy, natomiast po drugiej, gdy synek skończył 5 miesięcy. Mój pracodawca był bardzo wyrozumiały i pomocny.

Kto Ci pomaga w opiece nad dziećmi? Za granicą trudno o pomoc babci, czy innej bliskiej osoby.

To prawda, jesteśmy w Irlandii sami, nie mamy tutaj żadnej rodziny. Gdy urodziłam synków przyjeżdżały do nas babcie i zawsze pomagały w ciężkich chwilach na ile mogły.

Obecnie, gdy pracuję na cały etat moimi dziećmi opiekuje się niania. Starszy dodatkowo chodzi na 3 godziny dziennie do przedszkola na darmowy program przygotowawczy. Jest to wstępne przygotowanie do szkoły, którą zacznie już od września.

Gdy dzieci nam chorują, to bierzemy z mężem wolne na zmianę, gdyż ciężko o zastępstwo w pracy.

Pracujesz teraz jako projektant wnętrz na cały etat. Jak wygląda w takim razie Twój typowy dzień?

Tak, pracuję jako projektant mebli w firmie zajmującej się produkcją mebli kuchennych, szaf, wszelkiego rodzaju mebli pod wymiar.

Mój dzień zaczynam pewnie jak każda mama – wcześnie – robieniem śniadania dla dzieciaków. Potem budzenie dzieci i przygotowania do przedszkola. Pracuję niedaleko od domu i wyjeżdżam tylko 10 minut wcześniej. Nasza niania mieszka na tym samym osiedlu, więc w każdej sytuacji mogę liczyć na jej szybką pomoc. W czasie przerwy na lunch przywożę starszego synka z przedszkola i wracam z powrotem do pracy. W domu jestem na dobre ok 17:45. Staram się wykorzystać każdą minutę z dziećmi na zabawę i wspólne rozmowy. O 20 dzieciaki zwykle już zasypiają, a ja staram się znaleźć czas i na relaks i na obowiązki.

Na czyje wsparcie możesz liczyć na co dzień?

Na męża. Jak już wspomniałam jesteśmy tu całkiem sami i wiem, że gdyby nie jego wsparcie i ”pchanie” mnie w dążeniu do celu i spełnianiu marzeń, nie było by łatwo. Wsparcie drugiej osoby jest najważniejsze, Czasami to mąż „przejmuje pałeczkę” i robi obiad czy sprząta dom po całym dniu.

Myślicie o powrocie do kraju?

Tak. Jak pewnie co drugi emigrant, żyję myślą że kiedyś wrócimy do Polski. Jestem osobą rodzinną i cenię sobie bliskość najbliższych. Natomiast wiem, że decyzja o powrocie nie będzie prosta, gdyż w naszych rękach leży nie tylko przyszłość nasza, ale i naszych dzieci.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia!

Rozmawiała Joanna Majorek

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Masz w sobie moc! Sztuka szukania i odkrywania swoich mocnych stron

Jestem zwolenniczką, aby opierać swoją karierę o swoje mocne strony. Dlatego potrzebujesz podjąć konkretne działania w kierunku poznania siebie i odkrycia swoich mocnych stron. Jaka byłaby odpowiedź, gdybym zapytała Cię o określenie siebie?
  • Kamila Kozioł - 11/11/2019
młoda uśmiechnięta kobieta

Twoje mocne strony to Twój potencjał, który wpływa na Twoje myśli, emocje i działania. Określa kim jesteś i określa Twoją wyjątkowość. Jeśli jesteś świadoma tego, w czym jesteś dobra, masz większe szanse na podjęcie właściwych dla siebie decyzji.

Szukając swoich mocnych stron trudno jest zacząć. Dlatego zacznij od wypisania działań, jakie na co dzień wykonujesz. Aby zidentyfikować swoje mocne i słabe strony, pomyśl o działaniach, w których albo najczęściej uczestniczysz, albo czerpiesz dużo przyjemności. Poświęć około tygodnia na spisanie wszystkich czynności, które wykonujesz w ciągu dnia, oceniając je od jednego do pięciu, w zależności od tego, jak bardzo lubisz je wykonywać.

Ze swojej praktyki coachingowej, wiem, że trudno jest na początku dostrzec swoje mocne strony, dlatego warto zapytać innych, co uważają o nas. To pomoże Ci dowiedzieć się, co myślą o Tobie inni, aby pomóc Ci znaleźć swoje mocne strony.

Na początek pomyśl o ludziach w każdym aspekcie swojego życia. Uwzględnij osoby z pracy, dawnej pracy, nauczycieli, a także przyjaciół i rodzinę. Każdy z nich dostrzeże w Tobie coś innego. Ponieważ w każdym obszarze wykorzystujesz inne mocne strony. Oczywiście mogą się powielać lub łączyć, ale dzięki tak szerokiej perspektywie uzbierasz ich więcej i być może będziesz je mogła połączyć.

Dobrym odzwierciedleniem Twoich mocnych stron będzie analiza Twoich zachowań w różnych sytuacjach. Zastanów się, jak reagujesz w chwilach wymagających działania, przemyślenia i analizy. Zanim zrobisz coś bardziej konkretnego, spróbuj przeanalizować swoje spontaniczne reakcje na doświadczenia, które już miałaś w życiu.

Dlaczego trudno jest znaleźć mocne strony?

Mam wrażenie, że zakładamy zbyt mocne okulary przeciwsłoneczne i zasłaniamy sobie nas samych. Z mojej praktyki psychologicznej wiem, dlaczego tak się dzieje.

Nie widzisz siebie tak, jak postrzegają Cię inni

Inne osoby widzą tylko Twoje osiągnięcia, podczas gdy Ty widzisz kulisy tych działań, pełne emocji i troski. Widzisz też działania, które zaczęłaś, ale nie skończyłaś, ale inni o nich nie wiedzą. Dlatego inni ludzie mogą postrzegać Cię jako mistrzynię produktywności, podczas gdy Ty postrzegasz siebie jako osobę pozbawioną samodyscypliny i konsekwencji.

Wskazówka: jeśli jest coś, co postrzegasz jako słabość, podczas gdy inni widzą to jako jedną z Twoich mocnych stron, zastanów się, czy prawda nie leży gdzieś pośrodku.

Twoje atuty to często rzeczy, które uważasz za zbyt łatwe, aby się tym szczycić

Oto kolejna konsekwencja tego, że postrzegamy sytuacje z naszego własnego punktu widzenia: jeśli coś jest dla Ciebie łatwe, możesz założyć, że jest to łatwe dla wszystkich, a zatem nie jest to szczególnie ważna ani wyjątkowo mocna strona.
Kiedy jest coś, co naturalnie i z łatwością Ci przychodzi, wtedy ledwo zauważasz, że jest to mocna strona, zanim zauważy to ktoś. Być może nie jesteś w stanie wyobrazić sobie robienia czegoś w inny sposób.

Myślisz zbyt wąsko na temat mocnych stron

Często słowa „talent” lub „mocna strona” powodują paraliż i spowolnienie myślenia u Ciebie. Albo natychmiastową blokadę i wypowiedziane słowa „nie, ja nie mam żadnych talentów!” A tak naprawdę mocna strona, to predyspozycja, która przychodzi Ci z łatwością, którą możesz wykorzystać i zmonetyzować.

Porównujesz się do innych

Jednym z powodów, dla których trudno zaakceptować posiadanie siły jest to, że zawsze znajdzie się wielu innych ludzi, którzy są lepsi od Ciebie. Istnieje szansa, że gdy spotykasz na drodze osobę, która powie Ci komplement: „doskonale rodzisz sobie w projektach, szybko dostosowujesz się do zmian”, Twój umysł natychmiast widzi lepszą osobę, którą Ty znasz i jest dla Ciebie mentorem lub jest lepiej wykwalifikowaną w tej dziedzinie osobą.

Skoro znasz swoje słabe strony, dostrzegasz obszary do zmiany, poprawy lub rozwoju powinnaś tak samo znać swoje mocne strony.

Jest to część krzywej uczenia się życia i bezpośrednio przyczynia się do samorozwoju i poprawy. Dzięki dostępnym nam dzisiaj możliwościom rozwoju swojej kariery naturalne jest przytłoczenie i zbłądzenie. Silne zrozumienie mocnych i słabych stron może przynieść pożądaną zmianę we właściwym czasie i doprowadzić nas tam, gdzie chcesz.

Twój potencjał jest nieograniczony, a znajomość mocnych stron otworzy przed Tobą szeroko drzwi do kariery, w której się spełnisz i zrealizujesz.

Zdjęcie: 123 rf


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Czy wolne piątki, to dobry sposób na work-life balance?

Minione lato upłynęło pracownikom jednego z japońskich oddziałów Microsoftu, pod znakiem wolnych piątków. Na razie to tylko eksperyment, ale jego wyniki są bardzo obiecujące! No bo jak inaczej można określić wzrost produktywności o 40 %?
  • Dominika Wassermann - 08/11/2019
widok z góry na młodą kobietę siedzącą przy biurku

Wolne piątki

W jednym z japońskich oddziałów Microsoftu przeprowadzono bardzo ciekawy eksperyment. Przez całe minione lato praca trwała tylko 4 dni w tygodniu, a weekendy zostały przedłużone dodatkowo o piątki. Badanie to nazwano „Work-Life Choice Challenge Summer 2019”. Jak podaje Microsoft w oficjalnym oświadczeniu, wprowadzenie skróconego tygodnia pracy miało pomóc pracownikom prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia. W końcu życie to nie tylko siedzenie w biurze 🙂 Jesteś ciekawa jakie są wyniki eksperymentu?

Produktywność większa o 40 procent

Kogo z Was to zaskoczyło? Wolne piątki sprawiły, że produktywność pracowników wzrosła o 40 procent! To naprawdę bardzo dużo. Ponadto odnotowano znaczny spadek użycia energii (23 procent) oraz mniejsze wykorzystanie papieru – pracownicy drukowali prawie 59 procent mniej dokumentów! To świetny wynik i nadzieja dla naszej planety.

Pracownicy są na tak

Większość osób, które brały udział w eksperymencie, było z niego bardzo zadowolonych (ponad 90 procent). Wprowadzenie skróconego tygodnia pracy sprawiło, że musieli zmienić sposób zarządzania czasem oraz swoimi obowiązkami. Tak tak – liczba obowiązków i zakres zadań pozostały podczas doświadczenia bez zmian 🙂

To tylko eksperyment

Mimo tak obiecujących wyników firma Microsoft nie zamierza na stałe wprowadzać zmian w tygodniu pracy, ale zapowiada powtórzenie badania w przyszłym roku.

Jak to wygląda w Polsce?

W naszym kraju nikt na razie nie pomyślał o wprowadzeniu skróconego tygodnia pracy. Są za to firmy, w których piątek jest dniem mniej oficjalnym. Przeglądając ogłoszenia o pracę nie raz spotkałam się z zaznaczeniem w ofercie, że piątki to tak zwany Casual Friday. Można w te dni przychodzić do pracy w nieoficjalnym stroju – na luzie.

Jak podaje Bankier.pl są także firmy, które zdecydowały się na wprowadzenie tzw. „Piąteczków”. Co to oznacza? A no to, że w piątki, owszem, przychodzimy do pracy, ale czas ten poświęcamy na przeprowadzenie tygodniowego przeglądu. Bieżące obowiązki zostawiamy sobie na pozostałe 4 dni.

Chcesz więcej treści o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym? Proszę bardzo 🙂

Work-life balance – o co w tym wszystkim chodzi?

Źródła:

Bankier.pl

Portal dla sekretarek

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail