ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak się uczyć języka obcego samodzielnie – 10 pomysłów, gdy masz mało czasu
- Zofia Kowalska
- 7 października 2019
- 5 MIN. CZYTANIA
Nauka języka obcego – jak to zorganizować?
Niektórzy przekonują, że macierzyński to świetny czas na rozwój zawodowy, doszkalanie czy zmianę profesji. Tak – powiedzą mamy, których maluch jest spokojnym, mało absorbującym dzieckiem. Te, którym trafi się malec z większymi potrzebami, nie mają zbyt wiele możliwości i sił na regularną naukę, kursy i aktywności połączone z wychodzeniem z domu.
Jednak nauka języka nie musi odbywać się na klasycznych zajęciach w szkołach językowych. W dobie Internetu mamy wiele możliwości na samodzielną lub prawie samodzielną naukę w tak zwanym „między czasie” codzienności.
Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?
Kiedyś istniało przekonanie, że dobrze jest znać język swoich sąsiadów, może zatem ucz się niemieckiego! Dlaczego? Bo posługuje się nim blisko 120 milionów ludzi, jest jednym z urzędowych języków Unii Europejskiej, a używany jest nie tylko w Niemczech, ale też Austrii, Szwajcarii i Luksemburgu. A zatem znając język niemiecki zwiększasz swoje szansę na pracę w międzynarodowym zespole lub dla niemieckojęzycznego klienta.
Znajdź swój sposób na naukę języka!
Tylko jak się do tego zabrać, gdy czasu niewiele, dziecko u boku, a domowa lista „to do” wydaje się nie mieć końca? Zobacz co możesz zrobić, aby nauka języków była łatwa, przyjemna i mało angażująca czasowo.
1. Przepisy
Kiedy szukasz pomysłu na rodzinny obiad zajrzyj na zagraniczne strony kulinarne. Tłumaczenie przepisów to świetny pomysł na rozpoczęcie nauki nowego języka, a jednocześnie dodatkowa korzyść: możliwość urozmaicenia codziennego jadłospisu!
2. Ustaw obcy język w telefonie
Przestaw język w telefonie – jedną z metod, która polecają nauczyciele języków to zmiana ustawień w telefonie na język, którego właśnie się uczysz.
3. Książki w oryginale
Wydaje Ci się, że to poziom zaawansowany? Być może, ale nie musisz zaczynać od razu od skomplikowanych powieści czy literatury specjalistycznej. Możesz zacząć razem z dzieckiem przeglądać proste książeczki z prostymi słowami i małą ilością tekstu na stronie.
4. Post-it’y i fiszki
Gdy poznajesz nowe słówko zapisz je na żółtej karteczce i powieś w widocznym miejscu. Spoglądając na nie często będziesz je automatycznie utrwalać. Drugą możliwością jest tworzenie tak zwanych fiszek, czyli spisywanie na karteczkach nowych słów w języku, którego się uczysz, a na odwrocie tłumaczenia.
5. Oglądaj filmy i seriale w oryginale
To opcja dla osób, które mają już pewien zasób słownictwa i ich poziom jest troszkę wyższy niż początkujący. Dzięki takiej metodzie możesz poznać różne zwroty i wyrażenia używane w języku potocznym, ułatwiające codziennie porozumiewanie się.
6. Podcasty i radio
Słuchanie w czasie jazdy samochodem, przy sprzątaniu, wieszaniu prania czy innych mało angażujących czynnościach audycji w języku obcym daje możliwość osłuchania się z melodią języka, akcentem i wymową.
7. Blogi obcojęzyczne
Najlepiej uczyć się rzeczy, które są dla nas przydatne. Lubisz pielęgnować rośliny? Znajdź na ten temat profesjonalne blogi w języku, którego się uczysz.
8. Aplikacja do nauki Babbel
Jedna z najprostszych i najbardziej poręcznych metod, zawsze pod ręką bo w telefonie. Wystarczy tylko kilkanaście minut dziennie aby zanurzyć się w języku, poznać nowe zwroty, wykorzystując do nauki wszystkie swoje zmysły. Znajdziesz tam również niemiecki dla początkujących, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z językiem naszego sąsiada.
9. Obcojęzyczne grupy w serwisach społecznościowych
Bezpośredni kontakt z żywym człowiekiem to na pewno jedna z lepszych metod poznawania języka. Grupy w serwisach społecznościowych skupiające ludzi zainteresowanych konkretnym tematem, dają możliwość dyskusji i wymiany poglądów, przez zanurzenie w żywym, codziennym języku, bez konieczności podróżowania po całym świecie.
10. Lekcje przez Skype
Jeśli potrzebujesz wsparcia lektora, ale nie możesz wyjść z domu żeby spotkać się z nim twarzą twarz, możesz rozważyć lekcje on-line (np. przez Skype) oferowane przez szkoły językowe czy native speakerów.
Zbuduj codzienny nawyk nauki języka
Nauka nowego języka nie musi być żmudną i nudna. Może być różnorodną przygodą i codziennym nawykiem, który łatwo wpleciesz w swój napięty codzienny grafik. Spróbuj różnych metod i zobacz, która działa na Ciebie najlepiej. Nie zrażaj się chwilowymi niepowodzeniami czy brakiem postępów. Regularna praca zawsze przynosi efekty, a kolejny obcy język w twoim CV to dodatkowy atut i perspektywy na rozwój zawodowy.