Czego szukasz

Jak samodzielnie i szybko zrobić wizytówki dla swojej firmy?

„Wizytówka? Ktoś tego jeszcze dzisiaj używa?” – jeśli Twoje myśli o prezentowaniu własnej firmy za pomocą wizytówek są podobne, to kroczysz niewłaściwą drogą budowania biznesu. Powiemy Ci, dlaczego warto postawić na wizytówki i w jaki sposób zrobić je szybko i samodzielnie.

 • Karolina Wojtaś - 20/11/2018

Po co Ci wizytówka w dobie internetu?

Wiele osób sądzi, że inwestowanie w wizytówki to strata czasu i pieniędzy. Odkąd niemal wszystkie informacje o działalności firm można znaleźć w internecie, prostokątny kartonik z danymi marki wydaje się być przestrzały i kompletnie niepotrzebny. To jednak błędne myślenie – oto kilka ważnych powodów, dla których warto wrócić do klasyki i wizytówek:

 • wizytówka ułatwia kontakt

Dla przykładu załóżmy, że jesteś kosmetyczką, a swoją działalność przede wszystkim skupiasz na manicure hybrydowym. Na spotkaniu w przedszkolu poznajesz inne mamy (albo kogokolwiek, gdziekolwiek), w trakcie rozmowy okazuje się, że jedna z nich planuje zmienić kosmetyczkę, bo aktualna nie spełnia jej wymagań. Nie mając wizytówki, mówisz na przykład: „Poszukaj sobie w internecie, moja firma nazywa się X, ale musisz poszperać, jest gdzieś na trzeciej stronie wyszukiwarki. Chyba.”

W tym momencie – niestety, daleko Ci do profesjonalizmu. Co gorsza, istnieje bardzo mała szansa, że Twoja rozmówczyni rzeczywiście zapamięta nazwę firmy. I dlaczego miałaby wybrać właśnie ją, skoro wyszukiwarka wyświetli jej dwadzieścia innych, ciekawych propozycji? Mówiąc krótko: właśnie straciłaś potencjalną klientkę.

Jeśli podarujesz rozmówczyni wizytówkę, to choć rzeczywiście wyląduje ona w portfelu, z czasem zostanie z niego wyjęta. W konkretnym celu – podjęcia kontaktu.

 • wizytówka to klasa

Oczywiście zamiast wyjaśniać rozmówczyni, gdzie ma szukać Twojej firmy, możesz zapisać dane gabinetu kosmetycznego na kawałku ręcznika papierowego albo zaproszeniu na pasowanie przedszkolaka. Pomyśl jednak o takiej formie przedstawienia swojej firmy, a potem o eleganckiej wizytówce – widzisz różnicę?

 • wizytówka pokazuje, że Twój biznes jest na serio

Idąc przyjętym przykładem: kobiet, które zajmują się wykonywaniem manicure hybrydowego jest mnóstwo. Niektóre pracują w domu i dopiero raczkują w interesie, inne mają już ten etap za sobą – cieszą się sukcesami i prężnym biznesem, który można już określić mianem: „na serio”. Podobnie jest ze wszystkim innym: księgowością, tworzeniem stron internetowych czy szyciem – może być „ot tak, dla znajomych” albo zupełnie na poważnie.

Przekazując wizytówkę, wysyłasz komunikat: „zajmuję się tym zawodowo, nie jestem amatorką”. W głowie tego, który daną wizytówkę otrzymał, tworzy się profesjonalny wizerunek Twojej firmy.

 • wizytówka to reklama, która działa na zmysły

Piękna grafika, przyjemna faktura papieru, a czasami nawet… przyjemny zapach. Wizytówka to pierwsza, nienachalna i zachęcająca reklama Twojej firmy.

Jak szybko i łatwo zrobić wizytówki?

Przekonaliśmy Cię, że wizytówki są niezbędnym elementem każdego profesjonalnego (nawet początkującego!) biznesu? Świetnie, teraz dowiedz się, jak możesz je zrobić.

Wizytówki z sieci

To sposób najprostszy, najszybszy i najwygodniejszy. Możesz skorzystać z dowolnego sklepu internetowego i wybrać albo gotowe szablony, do których podajesz tylko dane firmy albo zdecydować się na własny projekt. Niektóre sklepy online, np. voogo.pl oferują obie opcje, a nawet dodatkowo plakaty czy ulotki.

Projektowanie takich wizytówek jest banalnie proste i zamyka się w kilku punktach:

 • określenie pożądanego rozmiaru wizytówki
 • wybranie pustego szablonu, do którego wgrasz własną grafikę/zdjęcie lub gotowego – spośród setek propozycji w kilkudziesięciu kategoriach i różnej kolorystyce
 • wybranie czcionki i napisanie tekstu
 • przesłanie gotowego zamówienia, które zostanie zrealizowane w ciągu 24 godzin

Możesz skorzystać z kodu rabatowego na wizytówki. Promocyjny pakiet można zamówić za jedyne 32 zł, kod ważny jest do 31.12.2018 r.

Oczywiście można także zdecydować się na opcje dodatkowe, jak na przykład laminowanie wizytówek, dzięki czemu stają się one bardziej eleganckie i trwalsze.

Wizytówka własnoręcznie robiona

Niektórzy decydują się na wykonanie wizytówek zupełnie samodzielnie – od A do Z. Ty również możesz się tym zająć – wystarczy pomysł, program graficzny i dobra drukarka.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu Voogo.pl

Zdjęcia: Voogo.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Karolina Wojtaś
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Jak założyć własną firmę? – 21 wskazówek dla każdej mamy

Myślisz o założeniu własnej działalności? Chciałabyś dowiedzieć się jakie będziesz płacić składki? Kiedy możesz zacząć od działalności nierejestrowanej? Czy możesz założyć firmę na macierzyńskim? W końcu, czy dostaniesz dotację? Mam dla Ciebie 21 wskazówek, które podpowiedzą Ci jak założyć własną firmę.
 • Joanna Gotfryd - 12/06/2019
21 wskazówek jak otworzyć własną firmę

Jak założyć własną firmę?

Własny biznes to coś o czym myśli wiele mam. Jeśli i Tobie chodzi po głowie, skorzystaj z wiedzy, którą zebrałyśmy w tym miejscu specjalnie dla Was!

Zakładanie własnej firmy – działalność nierejestrowana i mały ZUS:

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Jaki jest maksymalny okres ulg przy zakładaniu działalności?

Konstytucja biznesu – prowadzenie firmy będzie łatwiejsze

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start – pół roku bez ZUS – nowe przepisy

Pieniądze na własny rozwój:

Inwestuj w rozwój krok po kroku – jak dostać dofinansowanie z programu POWER?

9 pomysłów skąd wziąć pieniądze na rozwój zawodowy

Pożyczki na kształcenie Twoją szansą na rozwój

Dotacje na własną firmę:

Czy na urlopie macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu?

Jak wypełnić wniosek i dostać dotację na założenie firmy?

Dotacja na założenie firmy – jak się o nią starać?

Własny biznes – zakładanie, finansowanie i inne:

Własna firma, czy się do tego nadajesz? Zalety i wady własnego biznesu

Czy pobierając świadczenie rodzicielskie można założyć działalność gospodarczą?

12 podpowiedzi jak założyć biznes bez pieniędzy

Jak założyć firmę – własna działalność krok po kroku

Własna firma na etacie, czy to się opłaca?

Własna firma na macierzyńskim

Jak założyć działalność gospodarczą na macierzyńskim krok po kroku?

Koniec urlopu macierzyńskiego – czy warto założyć działalność gospodarczą?

Zasiłek macierzyński i działalność gospodarcza – wszystko co musisz wiedzieć o składkach

Historie mam które założyły własne firmy:

9 historii kobiet, które dzięki fotografii pracują z pasją

3 historie mam, które założyły biznes on-line po urodzeniu dziecka

A może jest jeszcze coś, co chciałabyś wiedzieć na temat zakładania własnej firmy? Napisz do nas!

Spodobał Ci się ten materiał? Udostępnij go proszę, niech ta wiedza idzie w świat!

Zdjęcie: Pixabay.com

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail