Czego szukasz

Jak rozszerzać dietę dziecka karmionego butelką?

Rozszerzanie diety niemowlęcia jest kolejnym kamieniem milowym w rozwoju dziecka. Wprowadzanie pokarmów stałych rodzi jednak w rodzicach wiele wątpliwości i obaw. Zastanawiasz się, kiedy i jak rozpocząć rozszerzanie diety u dziecka karmionego butelką? Poznaj najważniejsze zasady.

Poprzedni schemat żywienia niemowląt obowiązujący do 2007 roku uwzględniał podział na dzieci karmione piersią oraz maluchy otrzymujące mleko modyfikowane. Obecnie zasady zostały ujednolicone – nie ma znaczenia, w jaki sposób i jaki pokarm otrzymuje niemowlę.

Rozszerzanie diety – nie wcześniej niż po 17 tygodniu

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, rozszerzanie diety nie powinno nastąpić wcześniej niż po 17 tygodniu życia dziecka i nie później niż w 26 tygodniu życia. Warto bowiem mieć świadomość, że skład mleka modyfikowanego został dobrany w taki sposób, aby w pełni zaspokajał potrzeby żywieniowe malucha.

Najpierw warzywa, potem owoce

Schemat żywienia niemowląt zakłada, aby rozszerzanie diety rozpocząć od warzyw. Dopiero po ok. 2 tygodniach od podania pierwszej marchewki, można włączyć niewielkie ilości owoców.

Zachowanie takiej kolejności ma ogromne znaczenie – poznając smak warzyw w pierwszej kolejności, maluch chętniej będzie po nie sięgał również w przyszłości. Przekłada się to więc na możliwość wypracowania dobrych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat.

Na początek wystarczą niewielkie ilości pokarmów

Rozszerzanie diety niemowlęcia przez pierwsze tygodnie ma na celu zaznajomienie malucha z nowymi smakami. Można więc podawać dziecku niewielkie ilości pokarmów stałych, np. 2-3 łyżeczki. Tyle wystarczy, aby zainteresować konsystencją czy smakiem.
Z czasem, gdy zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie rosło, zwiększaj porcje podawanych posiłków. Pamiętaj jednak przy tym, że do ok. 1 roku życia dziecka, to mleko stanowi podstawę żywieniową.

Konsystencja dostosowana do wieku dziecka

Wielu rodziców rezygnuje z etapu łyżeczki, podając pokarm w większych kawałkach – zgodnie z metodą BLW. Warto jednak postępować z obowiązującym schematem żywienia, dostosowując konsystencję jedzenia do wieku dziecka – szczególnie jeśli stałe pokarmy wprowadzasz przed 26 tygodniem życia.

Zdaniem ekspertów, etap karmienia łyżeczką jest bardzo ważny – dzięki niemu możliwe jest pobudzenie do pracy wielu mięśni twarzowych.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozszerzanie diety niemowlaka, sięgaj po wskazówki zawarte w obowiązującym schemacie żywienia. Opracowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD), jest źródłem cennych i wiarygodnych informacji.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie