ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie przed wyjazdem na wakacje?
- Dominika Kamińska
- 8 sierpnia 2024
- 4 MIN. CZYTANIA
Co jest ważne przy rozmowie z dzieckiem na temat bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów?
Sposób informowania dziecka o zagrożeniach mogących pojawić się w czasie wakacji powinien zostać dostosowany do jego wieku, indywidualnych cech, a także brać pod uwagę specyfikę planowanego wypoczynku. Inaczej musisz rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie przed jego wyjazdem na kolonie lub obóz, inaczej, gdy wybieracie się na rodzinny urlop. Małe dziecko powinno znać swoje dane personalne oraz numer telefonu rodziców na wypadek zagubienia się. Rozmawiaj z dzieckiem w spokojnych okolicznościach, gdzie nic go nie rozprasza. Pozwól dziecku przyswajać wiedzę powoli i stopniowo. Nie zasypuj go informacjami. Ustal, że nie powinno rozmawiać z osobami nieznajomymi, a próbę zaprowadzenia do rodzica osoba powinna potwierdzić ustalonym przez Ciebie i Twoje dziecko hasłem, które nie będzie łatwe do odgadnięcia. Starsze dziecko warto poinstruować podczas wspólnego spaceru lub spokojnej rozmowy w trakcie posiłku.
Bezpieczeństwo nad wodą – o tym dziecko musi pamiętać!
Niezależnie od tego, czy dziecko znajduje się pod opieką rodzica czy też wychowawcy kolonijnego nie powinno samowolnie korzystać z kąpieli wodnej. Naucz dziecko konieczności komunikacji oraz ostrożności. Zadbaj, by wiedziało, iż nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą czuwa ratownik, jednak samemu trzeba zachować rozważność. Nie każdy zbiornik wodny służy do kąpieli, o czym informują znaki. Nie każda plaża jest strzeżona. Zadbaj, by dziecko znało kolorystykę oznaczeń lub flag stosowanych przez ratowników. Przypomnij starszemu dziecku o zakazie kąpieli w nieznanych zbiornikach wodnych i bezwzględnym zakazie skoków do wody na główkę w miejscach, które nie są wyznaczone do tego celu. Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie dziecka, które będzie obowiązywało również w wakacje Warta.pl, nie tylko w ciągu roku szkolnego.
Dziecko na rowerze – rozmawiaj o bezpieczeństwie i egzekwuj!
Wakacje są czasem częstych wycieczek rowerowych. Zdarza się, że dziecko korzysta z roweru w towarzystwie znajomych, przemierzając krótkie odcinki. Przede wszystkim nakaż dziecku korzystanie z kasku rowerowego nawet na bardzo krótkich odcinkach. Zadbaj, by dziecko poznało najważniejsze zasady ruchu drogowego i by korzystało ze ścieżek rowerowych. Poinstruuj je na temat zasady ograniczonego zaufania nawet, gdy ma pierwszeństwo przejazdu. Koniecznie zadbaj o to, by dziecko zdało egzamin na kartę rowerową, która będzie uprawniała do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym.
Podczas wycieczek rowerowych niezbędna jest ochrona przed promieniowaniem UV oraz odpowiednie nawodnienie. Zwróć również uwagę na strój rowerowy dziecka. Szerokie nogawki i długie sznurówki mogą okazać się niebezpieczne. Zadbaj, by dziecko jeździło rowerem w kasku, dopasowanych spodniach/spodenkach i bacznie zwracało uwagę na otoczenie.
Dziecko w Internecie – porozmawiajcie o zagrożeniach!
Cyberbezpieczeństwo dotyczy użytkowników sieci niezależnie od wieku, płci oraz celu, w jakim korzystają z informacji, dostępnych w Internecie. Nieletni użytkownicy są szczególnie narażeni na przypadkowo wyglądające kontakty z osobami dorosłymi, podszywającymi się pod osoby w ich wieku. Poza bezpośrednim zagrożeniem działaniami pedofili warto rozmawiać z dzieckiem na temat zachowań, charakterystycznych w grupach rówieśniczych.
Dziś hejt przede wszystkim ma wymiar cyberwykroczeń, a zachowując dystans fizyczny, a często też anonimowość młodzież pozwala sobie na wyraźne ataki wobec rówieśników. W rozmowie z dzieckiem i nastolatkiem warto poruszyć postawę zarówno potencjalnej ofiary, jak i agresora. Warto uzmysłowić dziecku, iż nieuzasadnione obrażanie rówieśników, publikowanie poniżających treści bez zgody, groźby i negatywne, obraźliwe komentarze mogą być niezwykle krzywdzące. Należy przypominać dziecku o konieczności rozmowy z osobą dorosłą w przypadku, gdy samo stałoby się ofiarą cyberataków. Dobrze sprawdzają się blokady rodzicielskie, dotyczące możliwego czasu korzystania z urządzeń elektronicznych oraz ustawienie zapor zapobiegających dostępu do stron, które zawierają treści nieodpowiednie dla nieletnich.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcia: partnera portalu