Czego szukasz

Jak rano wyjść z domu z dziećmi i nie zwariować?

Kawa w biegu, chaotyczne szukanie zestawu pasujących do siebie ubrań albo czerwonej bibuły na zajęcia w przedszkolu… Kto widział dokumenty do samochodu? Mamo, wiesz gdzie jest moja plastelina? Miałam przynieść dzisiaj na lekcje… Na pewno wiesz, co mam na myśli. A czy wiesz jak się uwolnić od porannej gonitwy?

Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj!
Szybko, szybko, stygnie kawa!
Szybko, zęby myj i ręce!
Szybko, światło gaś w łazience!
Szybko, tata na nas czeka!
Szybko, tramwaj nam ucieka!
Szybko, szybko, bez hałasu!
Na nic nigdy nie ma czasu! *

Ta piosenka mogłaby być mottem wielu rodziców (a zwłaszcza mam). Niestety.

Wiem, że nie da się całkiem być zen kiedy czas biegnie, a dzieci wręcz przeciwnie ociągają się rano jak tylko mogą. Ale można przynajmniej spróbować zredukować rodzinny poziom pośpiechu rano.

Dlatego do poranka przygotuj się wieczorem.

1. Lekcje

Upewnij się, że dziecko ma odrobione wszystkie lekcje. Nic tak nie podnosi ciśnienia jak „mamo, zapomniałam zrobić zadania” o 7.45 rano…

2. Plecak i torebka

Pomóż dziecku spakować plecak na następny dzień: Książki, zeszyty, przybory i materiały do prac plastycznych albo strój na basen. Podpisz dzienniczek i przepisz do kalendarza informacje z dzienniczka.

Zachęcaj do samodzielnego pakowania, a Ty dyskretnie kontroluj przebieg prac.

Tak samo przygotuj swoją torebkę (i nieważne czy idziesz na 8 godzin do biura, czy po odprowadzeniu dzieci wracasz do domu).

3. Ubranie

Przygotuj ubrania na następny dzień. Sprawdź prognozę pogody i bądź elastyczna. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo niezdecydowane, naszykujcie np. 2 bluzki, albo 2 pary spodni. Rano będzie mogło ostatecznie zdecydować czy bluzka zielona czy niebieska, ale cała reszta ubrania będzie gotowa.

Ubranie dla siebie też przygotuj. I już!

4. Przekąski i napoje

Zgromadź w jednym miejscu wszystko to, co można przygotować dzień wcześniej – butelkę wody, jabłko czy batonik.

5. Spanie

Postaraj się kłaść dzieci do łóżek o stałej porze. Niech wiedzą, że jeśli następnego dnia muszą wstać o 7.00, to o 21 gasisz światło w ich pokoju.

Ty też spróbuj, chociaż przez 2 tygodnie kłaść się spać wcześniej. Sama ustal nieprzekraczalną godzinę, po której po prostu idziesz spać i nie ruszasz prasowania, nie gotujesz obiadu, ani nie czytasz książki. Sprawdź co się stanie, jeśli NIE zrobisz, tego co chciałaś zrobić późnym wieczorem.

Rano

6. Śniadanie

Przygotuj i zjedz śniadanie. Wszyscy wiedzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ale nie wszyscy go jedzą. Wymyśl na zapas kilka – kilkanaście sprawdzonych szybkich śniadań, które będziecie robić zamiennie. Fajnie jest nie musieć wymyślać co rano „co by tu zrobić dziś na śniadanie”, tylko skorzystać z podpowiedzi przyklejonych na przykład na lodówce.

Śniadanie daj też przedszkolakowi. To nic, że w przedszkolu przecież dzień zaczynają od śniadania. Jeśli wcześnie wychodzicie z domu, to może okazać się, że pierwszy posiłek w placówce będzie np za 2 godziny. Niech Maluch nie będzie głodny.

7. Śniadaniówki

Zrób kanapki do szkoły i do pracy i spakuj śniadaniówki do plecaków. Podpowiedzi na smaczne, zdrowe i kolorowe zestawy do lunchboxów szukaj na ameyrykańskich (i nie tylko) blogach i na Pintereście.

8. 15 minut

Zaplanuj 15 minut „ekstra”, nastawiając wcześniej budzik. Jeśli wszystko gładko pójdzie, będziesz mieć 15 minut na czytanie książki, spokojne wypicie kawy albo spacer na przystanek autobusowy. Jeśli zaś będzie trzeba gasić jakiś „pożar”, nie skończy się nerwami i spóźnieniem do pracy.

P.S. Powyższe porady są wskazówką do dalszych działań. Nie zachęcam do samodzielnego wykonania wszystkich czynności. Przed przystąpieniem do ich wykonania podziel się obowiązkami z mężem i starszymi dziećmi.

*Piosenka „Szybko” zespołu Nie Wiem Kto

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie