Czego szukasz

Jak rano wyjść z domu z dziećmi i nie zwariować?

Kawa w biegu, chaotyczne szukanie zestawu pasujących do siebie ubrań albo czerwonej bibuły na zajęcia w przedszkolu… Kto widział dokumenty do samochodu? Mamo, wiesz gdzie jest moja plastelina? Miałam przynieść dzisiaj na lekcje… Na pewno wiesz, co mam na myśli. A czy wiesz jak się uwolnić od porannej gonitwy?

  • Joanna Gotfryd - 02/09/2015

Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj!
Szybko, szybko, stygnie kawa!
Szybko, zęby myj i ręce!
Szybko, światło gaś w łazience!
Szybko, tata na nas czeka!
Szybko, tramwaj nam ucieka!
Szybko, szybko, bez hałasu!
Na nic nigdy nie ma czasu! *

Ta piosenka mogłaby być mottem wielu rodziców (a zwłaszcza mam). Niestety.

Wiem, że nie da się całkiem być zen kiedy czas biegnie, a dzieci wręcz przeciwnie ociągają się rano jak tylko mogą. Ale można przynajmniej spróbować zredukować rodzinny poziom pośpiechu rano.

Dlatego do poranka przygotuj się wieczorem.

1. Lekcje

Upewnij się, że dziecko ma odrobione wszystkie lekcje. Nic tak nie podnosi ciśnienia jak „mamo, zapomniałam zrobić zadania” o 7.45 rano…

2. Plecak i torebka

Pomóż dziecku spakować plecak na następny dzień: Książki, zeszyty, przybory i materiały do prac plastycznych albo strój na basen. Podpisz dzienniczek i przepisz do kalendarza informacje z dzienniczka.

Zachęcaj do samodzielnego pakowania, a Ty dyskretnie kontroluj przebieg prac.

Tak samo przygotuj swoją torebkę (i nieważne czy idziesz na 8 godzin do biura, czy po odprowadzeniu dzieci wracasz do domu).

3. Ubranie

Przygotuj ubrania na następny dzień. Sprawdź prognozę pogody i bądź elastyczna. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo niezdecydowane, naszykujcie np. 2 bluzki, albo 2 pary spodni. Rano będzie mogło ostatecznie zdecydować czy bluzka zielona czy niebieska, ale cała reszta ubrania będzie gotowa.

Ubranie dla siebie też przygotuj. I już!

4. Przekąski i napoje

Zgromadź w jednym miejscu wszystko to, co można przygotować dzień wcześniej – butelkę wody, jabłko czy batonik.

5. Spanie

Postaraj się kłaść dzieci do łóżek o stałej porze. Niech wiedzą, że jeśli następnego dnia muszą wstać o 7.00, to o 21 gasisz światło w ich pokoju.

Ty też spróbuj, chociaż przez 2 tygodnie kłaść się spać wcześniej. Sama ustal nieprzekraczalną godzinę, po której po prostu idziesz spać i nie ruszasz prasowania, nie gotujesz obiadu, ani nie czytasz książki. Sprawdź co się stanie, jeśli NIE zrobisz, tego co chciałaś zrobić późnym wieczorem.

Rano

6. Śniadanie

Przygotuj i zjedz śniadanie. Wszyscy wiedzą, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ale nie wszyscy go jedzą. Wymyśl na zapas kilka – kilkanaście sprawdzonych szybkich śniadań, które będziecie robić zamiennie. Fajnie jest nie musieć wymyślać co rano „co by tu zrobić dziś na śniadanie”, tylko skorzystać z podpowiedzi przyklejonych na przykład na lodówce.

Śniadanie daj też przedszkolakowi. To nic, że w przedszkolu przecież dzień zaczynają od śniadania. Jeśli wcześnie wychodzicie z domu, to może okazać się, że pierwszy posiłek w placówce będzie np za 2 godziny. Niech Maluch nie będzie głodny.

7. Śniadaniówki

Zrób kanapki do szkoły i do pracy i spakuj śniadaniówki do plecaków. Podpowiedzi na smaczne, zdrowe i kolorowe zestawy do lunchboxów szukaj na ameyrykańskich (i nie tylko) blogach i na Pintereście.

8. 15 minut

Zaplanuj 15 minut „ekstra”, nastawiając wcześniej budzik. Jeśli wszystko gładko pójdzie, będziesz mieć 15 minut na czytanie książki, spokojne wypicie kawy albo spacer na przystanek autobusowy. Jeśli zaś będzie trzeba gasić jakiś „pożar”, nie skończy się nerwami i spóźnieniem do pracy.

P.S. Powyższe porady są wskazówką do dalszych działań. Nie zachęcam do samodzielnego wykonania wszystkich czynności. Przed przystąpieniem do ich wykonania podziel się obowiązkami z mężem i starszymi dziećmi.

*Piosenka „Szybko” zespołu Nie Wiem Kto

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail