Czego szukasz

Jak radzić sobie z pracą zmianową?

System zmianowy to dla wielu pracowników zmora. Jeden organizm przyzwyczai się do częstych zmian rytmu dobowego bardzo szybko, a dla drugiego ciągłe wahania godzin snu i posiłków będą prawdziwym utrapieniem. Jak odpowiednio przygotować się do systemu zmianowego i z czym wiąże się podjęcie pracy na takim stanowisku?

Regularny i zdrowy sen

Choć praca zmianowa ma całkiem sporo zalet, np. możliwość pogodzenia zarobkowania ze studiowaniem lub innym kursem doszkalającym czy opieką nad dziećmi, to jest ona wyjątkowo wyczerpująca dla organizmu. Dlaczego? Wszystko dlatego, że zmiana w godzinach popołudniowych i nocnych niesie za sobą konieczność zmiany cyklu dobowego, a jak wiadomo na takie działanie organizm człowieka jest wyjątkowo wrażliwy.

Dlatego każdy, kto rozpoczyna pracę w systemie zmianowym, bez względu na to, czy będzie to zakład produkcyjny taki jak http://bridgestone-stargard.pl czy magazyn, czy jakakolwiek inna praca zmianowa, musi zdawać sobie sprawę z kluczowego znaczenia snu.

Należy wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą go zaburzać – niewygodny materac, brak rolety czy objadanie się tuż przed samym zaśnięciem. Regularny sen nie tylko korzystnie wpływa na układ nerwowy, ale także na pracę serca, dlatego nie można zapominać o tym, że powinien być on priorytetem.

Jak najmniej kofeiny

Wiele osób pracujących w systemie zmianowym wychodzi z założenia, że w późnych godzinach wieczornych lub popołudniowych jedynym sposobem na podniesienie efektywności jest puszka napoju energetyzującego lub kubek aromatycznej czarnej kawy. Nic bardziej mylnego!

Kofeina, a raczej jej nadmiar, może powodować problemy z zasypianiem, a także drażliwość i ogólne rozkojarzenie, które niekorzystnie wpływają na jakość pracy. Jej substytutem może być wykonanie kilku ćwiczeń fizycznych (w przypadku pracy siedzącej, np. polegającej na obserwacji monitoringu), które pobudzą produkcję endorfin lub przekąska zawierająca białko, np. garść orzechów.

Zbilansowana dieta

Prawidłowe odżywianie powinno dotyczyć wszystkich – nie tylko pracowników zmianowych. Nie da się jednak ukryć, że ze względu na specyfikę pracy, ci drudzy będą potrzebować niektórych witamin i składników odżywczych bardziej niż inni.

Praca w godzinach wieczornych i nocnych wiąże się z koniecznością wykonywania czynności przy sztucznym oświetleniu. Tym samym, szczególnie nadwyręża się wzrok.

W związku z tym w diecie osoby pracującej w systemie zmianowym nie może zabraknąć luteiny (dostępna w żółtych lub pomarańczowych warzywach i owocach), korzystnie wpływającej na działanie plamki żółtej witaminy E (pojawiającej się we wspomnianych już wyżej orzechach) oraz witaminy A (znajdującej się np. w wątróbce).

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie