Czego szukasz

Jak przygotować się na biwakowanie z dziećmi?

Wielu rodziców, szczególnie tych z młodszymi dziećmi, ma sporo wątpliwości, czy ich zabranie na biwak jest dobrym pomysłem. Rodzinne biwakowanie może okazać się wspaniałą, wakacyjną przygodą i sposobem na relaks dla wszystkich jej uczestników, ale żeby tak się stało, warto dobrze się do takiego wyjazdu przygotować.

Dziecko na biwaku

Zaplanuj wszystko jeszcze przed wyjazdem

Wyjeżdżając pod namiot z maluchami, dobrze jest zastanowić się z wyprzedzeniem, gdzie dokładnie się wybierzemy i zebrać jak najwięcej informacji o tym miejscu. Szczególnie, w przypadku małych dzieci, spontaniczne wypady mogą okazać się nie najlepszym pomysłem. Weźmy pod uwagę takie rzeczy, jak trasa, którą musimy pokonać by dojechać do naszego celu oraz to czy w pobliżu będziemy mieć jakikolwiek dostęp do „cywilizacji”, choćby w postaci sklepu z podstawowymi produktami czy
jakiejś placówki medycznej. Ważne jest też samo miejsce biwakowania. Sprawdźmy, czy jest ono odpowiednio zabezpieczone, posiada dostęp do wody pitnej oraz toalety.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Wyjeżdżając na wakacje nie chcemy myśleć o chorobach czy wypadkach, jednak jak to się mówi „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego też warto zawczasu zadbać o odpowiednio wyposażoną apteczkę. Ważna jest też pierwsza pomoc, która czasem może nawet uratować życie, szczególnie jeśli najbliższy szpital jest znacznie oddalony od naszego miejsca biwakowania. Warto więc zapoznać się choćby z podstawowymi zasadami. Edukujmy też dzieci w tym zakresie. Jeszcze przed wyjazdem powinny one znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, np. że nie wolno zbliżać się do ognia, zjadać nieznanych roślin czy zaczepiać dzikich zwierząt.

Przygotuj odpowiednie wyposażenie

Żeby czuć się na biwaku komfortowo, bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim trzeba uwzględnić wygodne ubrania, dostosowane do każdej pogody, w tym solidne buty. Dobrej jakości powinien być także namiot oraz śpiwór na biwak, ponieważ nawet w lecie noce bywają chłodne. Nie zapominajmy o zabraniu ze sobą środków na komary i kleszcze. Warto też wyposażyć się w pełnowartościowe jedzenie, które nie przysporzy zbyt wiele pracy podczas wakacji, a będzie sycące
i nie zepsuje się łatwo bez dostępu do lodówki.

Zadbaj o wspólny czas i rodzinne rozrywki

Aby rodzinny czas był rzeczywiście przyjemny, dobrze jest choćby w zarysie zaplanować, co będziemy robić na miejscu. Czy w pobliżu są jakieś ciekawe szlaki, miejsca na wycieczki, atrakcje dla najmłodszych? Zastanówmy się też, co będziemy robić, jeśli okaże się, ze pogoda nie dopisze. Dobrze jest też zabrać z domu różne gry, książeczki, malowanki, które wypełnią dzieciom czas, ponieważ nie ma nic gorszego, niż maluch, który się nudzi. Pamiętajmy jednak, ze przy małych dzieciach nie zawsze da się wszystko przewidzieć, warto więc być elastycznym i w razie czego gotowym na zmianę planów.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem portalu

Grafika: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie